Pruge u Banatu
Prikaz rezultata 1 do 1 od ukupno 1
  1. #1

    Pruge u Banatu

    Najnovija vest nase zeleznice je da se ukida jedina vozna linija koja povezuje Rumuniju i Srbiju. Naime, ukida se voz iz Vrsca za Temisvar.
    To me je nateralo da razmislim kuda ide nasa zeleznica.

    Sistem je vec uhodan.
    Prvo nameste vozni red tako da nikome ne odgovara. Radnicima kasno za posao, djacima kasno za skole, bolesnici ne mogu da stignu u laboratorije,... Onda vozovi kasne, ili uopste ne dodju. Nekad se sete da deo pruge treba da se "remontuje", pa ukinu voz na godinu - dve. A kad vrate voz, niko ne vidi da je ista radjeno na pruzi, "Kriticno" mesto je i dalje kriticno. Narod mora da se snalazi i preorijentise na autobuse ili privatna vozila, linijske taksiste i sl. Mnogi se i presele u gradove, nema im druge.
    Sledeci korak je da kazu kako voz nije rentabilan, pa ga ukinu.
    Potom kazu da pruga nije rentabilna, pa i nju ukinu, demontiraju.
    I nemoj da mi neko kaze da je neka pruga bila stara, ili uskotracna, ili sta ja znam. Pruga se renovira, osavremeni, popravi,... A ne unisti, uzme novac za staro gvozdje i potrosi za novi direktorov Audi.

    Nekada je pruga bila zica kucavica za sela u Banatu. Radnici su isli na posao, deca u skolu, odnosilo se zito, stoka, repa se transportovala. Sada je sve to onemoguceno, sela propadaju, narod se iseljava. Ostaje pustos.

    Mozda nekome trebaju vojnici umesto seljaka, pa da paradiraju pod komandom Vulina? Ili cemo da od tih ljudi napravimo hiljade IT strucnjaka?
    Mozda teta Merkelova ima bolji plan za njih , mesta na svojim njivama, u svojim selima i u svojim fabrikama.

    Zakljucujem da se sve to namerno, godinama, decenijama radi. Sada se samo zavrsava stara zamisao ciscenja zemlje od seljaka, davanje u zakup za "investitore", gde je veca steta od koristi.

    A znaju da prave vozove-manastire!

    Nekada je u voz Kikinda - Temisvar bilo skoro nemoguce uci. Nema ga vise, sad i ovaj iz Vrsca ukidaju. Ukida se pruga Zrenjanin - Vrsac, Zrenjanin-Novi Sad preko Orlovata. Da ne postoji ideja da se svi vozovi sa visoko rizicnim teretima (otrovima, eksplozivnim materijama)preusmeri preko Banata (da se izbegne Beograd), i ova pruga BG-ZR-SU bi bila ukinuta. Nije nemoguce da uskoro kazu da je i to neiskorisceno. Naravno, kad se 80km do BG putuje nekoliko sati sa presedanjem. Od Zr do Su sam prvo putovao 3h (1990.), pa se to oduzilo na 8h, posle nekoliko "uskladjivanja" voznog reda.

    Umesto da preusmere saobracaj na pruge, oni forsiraju drumski, koji em unistava puteve, em uzima zivote. Koliko je ljudi izginulo od kamiona sa repom? Koji kamion sa repom nije pretovaren? Zasto se ne uvede pravilo da takvi tereti mogu da se prevoze samo do prve zeleznicke stanice, i odatle dalje do odredista? Repa, zito, sljunak, pesak, vestacko djubrivo,... Zeleznica bi ozivela, putevi bi se manje habali, sela bi sporije umirala.

    Zasto se ne stimulira pravljenje fabrika po selima, umesto koncentracije po gradovima, zasto se ne da dasak zivota tamo u vidu puteva, mega marketa, infrastrukture, saobracaja,...?

    Ko upravlja nasim zeleznicama? Moj zakljucak je - Bitange i Barabe.
    Poruku je izmenio Sunny, 04.08.2017 u 11:05
    Stvoriću svoj mali raj i u njega primiti one koji su mi već u srcu.

Slične teme

  1. Poreklo stanovništva u Banatu
    Autor kolle u forumu Banat
    Odgovora: 41
    Poslednja poruka: 07.11.2014, 18:51

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •