Palić
Strana 1 od 2 12 PoslednjaPoslednja
Prikaz rezultata 1 do 15 od ukupno 28

Tema: Palić

  1. #1

    14 Palić

    Svaki put kada ga posetim, zapitam se zašto nije više uloženo u ovo blago Vojvodine. Da ne pričamo o zoološkom vrtu koji se nalazi u neposrednoj blizini. Da li ste posetili Palić do sad, a ako jeste koliko ga često posećujete?

    Ime: palic-palic-spring_5348029f50d46.jpg Pregleda: 161 Veličina: 28.4 KB

  2. #2

    Odgovor: Palić

    Obozavam Palic i odem tamo kad god se ukaze neka prilika, cim je drustvo raspolozeno da se ide. Raspored je standardni: setnja za zagrevanje, zoo vrt, klopica u onom slatkom restorancicu i onda opet setnja da dodjemo sebi posle jela Tamo se tako dobro moze odmoriti mozak, da je to za pricu
    Gather ye rosebuds while ye may...

  3. #3

    11 Odgovor: Palić

    idem tamo cesto, pogotovo jer me podsjeca na studentske dane. a zasto se ne ulaze u palic, pa to je nasa kronicna bolest i glupava drzava. vjerojatno iz istoga razloga zasto se ne ulaze i u bolnice i skole. pare od poreza gradjana zavrsavaju tko bi ga znao gdje.

  4. #4

    Odgovor: Palić

    Ja spadam u onu grupu malobrojnih, koji ni jednom nisu posetili ovo prelepo mesto. Ipak, nadam se da ce mi se ovoga leta ukazati prilika i da cu otici da se nauzivam. A zasto nije vise ulozeno? Pa ne moze, dok oni podmire svoje ukucane, babe, dede, striceve i koje-kakve strine eeeeee...pa nema se vremena.
    "Bupu pi du pu !"

  5. #5

    Odgovor: Palić

    Svaki put kada ga posetim, zapitam se zašto nije više uloženo u ovo blago Vojvodine. Da ne pričamo o zoološkom vrtu koji se nalazi u neposrednoj blizini. Da li ste posetili Palić do sad, a ako jeste koliko ga često posećujete?


    Cesto idem na Palic,mahom su to 'prvomajski uranci',ali kako mi drustvo zivi u SU,imam mogucnost da ga posecujem i u nekoj spontanijoj varijanti.Palic je za mene kao boravak u nekoj drugoj zemlji-posmatram kuce i baste i prosto ne mogu da verujem kako sve pitoreskno i smirujuce izgleda.Zooloski vrt je odlicno uradjen,sto se odnosa prema zivotinjama tice,pa sve do pejsazne arhitekture.Neuporedivo je bolji od boegradskog,gde,mozda je to samo licni dojam,zivotinje izgledaju kao izmucene.
    Ono sto domonira Palicem,je neka prijatna atmosfera,reklasirajuca,svi oni mali lokali uz jezero su toliko slatki,da je milina provesti par sati u njima.Ove godine je trebalo da idem na Majdan,koliko sam upucena,to je neka suma i jezero u blizini Palica,medjutim morala sam da otkazem,zbog loseg vremena,nazalost.
    Nadam se da cu u sto skorijem vremenu opet ici...bas mi nedostaje.

  6. #6

    Odgovor: Palić

    Nesto sto bi trebalo znati :

    Kao Banja, Palić je poznat od 1782. godine, kada je glavni lekar Bačke županije dr Libertraut ukazao na visok sadržaj soli u jezerskoj vodi otvorivši fabriku soli na istočnoj obali. Prva hemijska analiza vode izvršena je 1856.godine. Voda Palićkog jezera je sumporovita, alkalna i murijaticna sa temperaturom oko 25 oC. Mineralna voda sadrži litijum i rubidijum koji su korisni u lečenju reumatičnih i nervnih oboljenja. Stroncijum kao sastojak mineralnog mulja pomaže kod srastanja kostiju. Zbog toga prilikom isušenja jezera, radi čišćenja 1972. godine, nije izvadjen sav mulj, jer su u njemu koncentrisane vredne mineralne supstance.
    to hoces, pa da posle pricas po selu !!

  7. #7

    Odgovor: Palić

    Volim da odem na Palić. Gledam da takav izlet upriličim sebi barem jednom godišnje, što mi ne uspe baš u svaki put. Predivan je. Uređen. Odiše mirom, opuštenošću, čistoćom.
    Ali....
    Zaista bi se neko morao pozabaviti čišćenjem jezera.
    ... Ko nije drvo razumeo prvo, pa tek onda sadio, taj nije ništa uradio... I, shvatiće, kad-tad, da ne zna šta je hlad....

  8. #8

    Odgovor: Palić

    Obozavam Palic. Bila sam nekoliko puta, ali na zalost zadnji put pre 4 godine. Palic je nesto najlepse u Vojvodini, samo jedan dan proveden tamo obogacuje zivot za jedno prelepo iskustvo.



    U neposrednoj blizini Subotice je poznato turističko naselje Palić. Palić je nekada bio lekovita banja. Sada je moderno naselje sa oko 8000 stanovnika. Pruza razne ugođaje svojim posetiocima koji ga u sve većem broju posećuju. Palić je idealno mesto i za stare i za mlade. Definitivno je jedno da će svaki gost naći adekvatan sadržaj za sebe. Na raspolaganju su vam hoteli, restorani, mnostvo zelenila, ergela, sportski tereni, ZOO vrt, letnja pozornica, bioskop i još mnogo toga.
    Evo, promenila sam potpis

  9. #9

    Palic

    Palić se prvi put spominje 1462. pod imenom Palij. Vremenom se formira selo koje Turci u svojoj evidenciji pominju pod imenom Paleđhaza 1580. godine od kog naziva je postao današnji Palić (Palics).

    Početkom 19. veka vodu Palića već su koristili za kupanje, jer su analize vode pokazale da ima lekovita svojstva (za kožne bolesti i hemoroide). Godine 1842. počinje podizanje parka po uzoru na engleske vrtove sa vijugavim stazama. Prvo banjsko kupatilo je izgrađeno 1845., (gostionica u kojij su postavljene drvene kade u kojima se moglo kupati u zagrejanoj vodi). U godinama koje slede grade se nova kupatila (lekovita, topla, hladna, blatna), gostione ("Mala gostiona" 1852.), hoteli (hotel "Park" 1856.) i brojni letnjikovci imućnijih trgovaca i veleposednika (jedna od njih je i vila Falcione, danas apoteka).

    Posetioci su počeli da dolaze u sve većem broju, jedni (uglavnom iz udaljenih mesta) sa nadom za ozdravljenje, a drugi za željom da se odmore i zabave. Na balovima i u gostionicama svirali su čuveni ciganski orkestri, organizovane su plesne zabave, igrane pozorišne i amaterske predstave. Mogućnost za razonodu bile su raznovrstne: vožnja čamcem, kuglanje, tenis, streljaštvo, tombole, i izleti u okolne šume, Suboticu i Segedin.

    Veliki radovi na izgradnji Palića počinju 1909. godine. Po planovima Marcela Komora i Dežea Jakaba grade se Vodotoranj, Ženski štrand, Velika terasa, Muzički paviljon, hotel "Jezero". Park se rekonstruiše u baroknom stilu i obogaćuje velikim brojem vrsta drveća. Godine 1912., 15. septembra na svečanosti pored spomen česme gradonačelnik je proglasio radove završenim. Palić je tada upoređivan sa čuvenim Karlovim Varima, Visbadenom i Sent Moricom.
    Ili ne pokusavaj, ili dovrsi!

  10. #10

    Palic

    Jezero Palić, sa svojom lekovitom vodom i muljem, je već od sredine XIX veka bilo banja sa velikim parkom oko njega. Na prekretnici XIX i XX veka, kada se i grad počeo širiti prema istoku, Palić postaje omiljeno ekskluzivno lečilište, izletište južne Panonije i samih građana.

    Iz tog perioda potiču brojne pitoreskne vile, kao i monumentalni objekti u funkciji ugostiteljstva (vodotoranj, Velika terasa...). Ovaj trend uz izvesno usporenje početkom druge polovine XX veka, ponovo je u zamahu izgradnjom novih hotelskih kapaciteta, sportsko-rekreacionih terena i ponovnim podizanjem nivoa banjskog turizma.

    U poseti Paliću neizostavno je videti Zoološki vrt (1945.), koji svojim koncepcijama uređenja i tretmana životinja spada među vodeće u Evropi. On predstavlja oazu prirode, koja pruža odmor i osveženje i gde u harmoničnom spoju egzistiraju životinjski i biljni svet. Posetioce dočekuje stotinak vrsta životinja iz svih krajeva sveta i uređena botanička bašta sa preko 800 vrsta biljaka. Tu je i dečiji zoo vrt pun mladih domaćih životinja, i da bi doživljaj bio lepši između mladunčadi i posetilaca nema barijera.

    Grehota bi bilo ne videti Teniski klub "Palić" (1884.) u Velikom parku (1856.) i ne popiti neko osvezavajuće piće u "debeloj" hladovini stoletnih stabala u čijoj se neposrednoj blizini nalazi i "Letnja pozornica" izgrađena na samom početku druge decenije poslednjeg veka prošlog milenijuma, koja je ponovo obnovljena i na kojoj se danas u letnjem periodu održava međunarodni filmski festival "Palić".
    Ili ne pokusavaj, ili dovrsi!

  11. #11
    Na Paliću postoje uslovi za bavljenje sledećim sportovima: tenis, fudbal, košarka, odbojka, jedrenje na vodi, veslanje, zimi klizanje, kuglanje, plivanje, vaterpolo, ronjenje, sportski ribolov, rekreativni biciklizam.



    Palićko jezero, iako pravi raritet u vojvođanskoj ravnici, privuklo je pažnju turista tek u poslednjoj deceniji prošloga veka, kada nas je usud sankcijama odvojio od ostalog sveta, a to znači i od mnogih mora na kojima smo bezbrižno letovali. Upravo zbog nedostupnosti takvih destinacija, Palić je postao vrlo atraktivno mesto za domaćeg gosta. Stare vile, hoteli i brojne vikendice često su prebukirani tokom letnjeg odmora, a mnogi ljubitelji nekretnina rado kupuju prelepe kuće u ovom gradiću.





    Poslednjih godina na Paliću su rekonstruisani i adaptirani mnogi objekti: Velika terasa, letnja pozornica, nekadašnji bioskop �Abacija�, bivši restoran i bioskop, Veliki park iz prošlog veka. Sagrađen je hotel �Prezident�, što pored dosadašnjih hotela �Jezero� i �Park� obogaćuje smeštaj za turiste. Odlukom Republičke vlade, Palićko jezero je ponovo dobilo status banje. NJegovi potencijali u razvijanju banjskog turizma su pre svega u termalnoj vodi i lekovitom blatu, čija su svojstva već isprobana. Pažnja se posvećuje i razvijanju kongresnog i poslovnog turizma, a posebne su mogućnosti tzv. eko i etno turizma - oživljavanja tradicionalnog stila života i kulturnih sadržaja koji će se negovati na salašima i čardama. Ludoško jezero i Selevenjske šume u okolini Palića su veoma atraktivne kao zaštićeni rezervati očuvane prirode.
    Ili ne pokusavaj, ili dovrsi!

  12. #12
    Turistima se na Paliću pruža mogućnost za aktivan odmor. Pored kupanja i sunčanja, oni mogu koristiti brojne teniske terene, igrališta za fudbal, odbojku, košarku, rukomet, trim i yoging stazu, voziti bicikl� Zatim, probati specijalitete čuvene bačke i mađarske kuhinje, slušati tamburaše i boraviti na ribljoj čardi, večera na obali jezera u Maloj gostioni, jedriti na jezeru ili otići na izlet do Subotice i Segedina. Sadržaj obogaćuju i razna sportska takmičenja, dok je glavni kulturni događaj, koji privlači ogroman broj gostiju, filmski festival međunarodne reputacije. Okolina Palića sa oazama autentične očuvane prirode, jedinstvenom farmom nojeva u blizini, stari salaši, vinski podrum sa bogatim izborom vina, ergela konja i vožnja fijakerom čine više nego atraktivnu ponudu ovog lepog turističkog mesta.
    Priča o Paliću, najvećoj turističkoj destinaciji severne Bačke i jednoj od najvećih u Vojvodini, još nije završena. Prema mišljenju turizmologa koji dobro poznaju dugogodišnju istoriju jezera i nekadašnje banje Palić, ta priča nije ni počela, bar ne na pravi način. Kapaciteti ovog atraktivnog jezerskog letovališta još nisu potpuno iskorišćeni, niti mogućnosti za razvoj svih potencijala jezera i njegove okoline.


    Jezero je dugačko oko 3km i omogućava da se veliki broj čamaca nađe na vodi u istom trenutku. Pored jezera se nalaze prostorije Veslačkog kluba "Palić".


    Čarolije Palićkog pejzaža u svim godišnjim dobima uistinu su inpresivne. Šetajući kroz prelepi park na svakom koraku možemo naići na neku od zanimljivosti Palića. Već od početka 20.veka Palić je postao omiljeno mesto za izlet i razonodu Subotičana, a i šire, ne samo svojim zanimljivostima već i sa svojom lekovitom vodom i muljem. Palićko jezero od davnina privlači mnoštvo izletnika. Na Paliću se nalazi najstariji ZOO-vrt u Srbiji i Vojvodini, i veliki broj restorana sa vojvođanskom kuhinjom i tamburaškim orkestrima.



    Marija Karlović Gabrić

    Likovna Galerija - Palić


    Umetnica je rođena 1945. u Subotici. Umetnost usavršava u Beču i Kanadi. Član je ULUSA i ULUVA. Ima status slobodnog umetnika. Imala je dvadesetak samostalnih izložbi u svetu i Jugoslaviji.



    Vojvođanski turizam danas su nezamislivi bez destinacije zvane Palić koja sa svojim objektima, savršenom uslugom, okolinom prepunom atraktivnih sadržaja "bliže i dalje prošlosti" i, naravno, starom "damom" Suboticom, čini nerazdvojivu celinu koja turističkom hodočasniku nudi uvek nešto više uz mir � kao "u doba Jure".



    Palić je, potsetimo, od 1845. pa sve do 1962. godine bio tretiran i kao lečilište. Mulj palićke vode, bivše toplo kupatilo, ali i najnovija istraživanja, svrstali su Palić ponovo - u banje. U tom kontekstu, JP "Palić Ludaš" već organizuje sadržaje kako bi, sa šumom i parkom osnovanim 1840. godine, jezerom i njegovim lekovitim svojstvima, upotpunio ovaj turistički biser, ne samo u oazu mira, tišine i rekreacije, već i u funkciju lečilišta.



    Trust entuzijasta i stručnjaka Palića okupljen je polovinom 95-ih godina, kroz privatizaciju i razvoj "Elitte Palića', a potom i JP "Palić Ludaš", subotičkog DDTU "Palić" sa novoizgrađenim hotelom "Prezident" i mnogih drugih objekata u ovoj regiji koje su osmislili pojedinci skloni ovoj grani privređivanja. Radi se, pre svega, o "Vinskim dvorima" i "Guljaš čardi" sa farmom nojeva (u Hajdukovu), Selevinjskoj šumi, lovištu "Hrastovača", "Komarac čardi" na Ludaškom jezeru i nekolicini salaša gde milje decenijama nije menjan.

    Krunu turističke ponude, svakako, drži Palić kojim dominiraju hoteli "Park", "Jezero" i restoran "Mala gostiona", objekti izgrađeni u prošlom veku, ali opremljeni po najvišim hotelijerskim uzansama, baš kao i "Riblja čarda", zatim, novoizgrađeni "Prezident", privatne vile i pansioni itd. Gost na Paliću nalazi na jednom mestu prvoklasnu ishranu po receptima minulih vekova, velelepne sportske terene, trim saze, jedrenje na jezeru, bazene sa toplom vodom, mnoge servisne usluge svakodnevnih "sitnica", foto safari, obilaske i obedovanje na salašima ili ribljim čardama. Ekstravagantnost ovdašnjih turističkih radnika su i "zapošljavanje gostiju" u pripremanju jela, prvenstveno od ribe koju nude Ludaš i Palić, vožnje kočijama na ergeli centra Kelebija kojim dominira uvek standardan Restoran "Majur"�
    Ili ne pokusavaj, ili dovrsi!

  13. #13

    Odgovor: Palić

    U petak ujutru se Indijanac (mada sam se obukla u eskima) zaputio na Palić bez obzira na vremensku prognozu... i zamalo da ostane tamo koliko joj je bilo lepo. Veći deo objekata je zatvoren, jer je malo sezona prošla, ali su ljudi ljubazni kao da je leto. U prodavnici će vam čak, ako ste slučajno do iste otišli sami, a žensko ste, prodavac nositi korpu da se ne oteglite.

    I da, moglo bi se uložiti tamo nešto para... mada meni lično, Palić i ovakav kakav je ima dovoljno šarma.

    Uprkos vetru i susnežici, i činjenici da je potrebno od novembra pa na dalje tamo nositi po dva para rukavica u isto vreme, uhvatih i malo Sunca, te napravih i neku seriju fotografija...

    Neću stavljati one koje su ostali već stavljali, ista zdanja... evo vam Palić onako kako sam ga ja videla...



    Post je prvobitno sadržao smajlije... ali sam ih morala izbaciti jer jedan post može sadržati samo 30 slika... a ja, kao i uvek, preteram. A Palić definitivno nije zaslužio post bez smajlija, pa ih vi zamislite.
    Gaa wiin daa-aangoshkigaazo ahaw enaabiyaan gaa-inaabid


  14. #14

    Odgovor: Palić

    Cuj, dal sam ga posetila??!!

    Zivela tamo osam godina!
    a onda se udala... sreca pa blizu!
    Odem makar jednom nedeljno na Palic- da vidim sta rade ovi moji...

  15. #15

    Odgovor: Palić

    Kao malog roditelji su često mene i sestru leti vodili na Palić... mislim da sam zadnji put bio pre više od 15 godina...

    Sećam se da je obala jezera prelepa, prostor za šetanje takođe, ljudi odišu dobrotom i toplinom... Zoo vrt je bio uređen...

    Ima još puno mesta u Vojvodini koja bi se uz mala ulaganja i promociju mogla pretvoriti u značajne turističke lokacije.
    Time bi se spasla propadanja... što na žalost nije redak slučaj.
    _____________

    "Ne pada sneg da pomori svet, već da svaka zverka ostavi svoj trag."
    (Beli je svakako naj.... )

Strana 1 od 2 12 PoslednjaPoslednja

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •