Bačka Palanka - Strana 4
Strana 4 od 5 PrvaPrva ... 2345 PoslednjaPoslednja
Prikaz rezultata 46 do 60 od ukupno 65
  1. #46

    Odgovor: Bačka Palanka

    Prilazem neke slikice koje su snimljene u Karadjordjevu koje pripada opstini Backa Palanka pa mislim da im je ovde mesto Nadam se da nisam pogresila

  2. #47

    Odgovor: Bačka Palanka

    Jedan od retkih Vojvođanskih gradova u kome sam bila, pre deset godina, službeno na jedan dan. Još imam tašnu, ali tepih nemam,u stvari imam ali sam kupila u Beogradu.
    Lepo!
    "Ljepota nije u licu; ljepota je svjetlost u srcu."

  3. #48

    Odgovor: Bačka Palanka

    Citat Sneza58 kaže: Pogledaj poruku
    ... ali tepih nemam.....
    Čudi me, običaj je da kad ljudi dođu u Palanku, dobiju po jedan tepih i tašnu, a tašnu imaš, izvini.

  4. #49

    Odgovor: Bačka Palanka

    Lep običaj, zar ne?
    Samo nisam tada išla u Sintelon,već u neku turističku agenciju,službeno,jer sam radila u zdravstvenom turizmu, a pre toga sam radila u Industriji tepiha u Ivanjici. Bilo nekad i saradnje i konkurencije, sada u Ivanjici nema ništa
    Nema potrebe da se izvinjavaš, tašnu sam stvarno dobila, ali od direktora te agencije.
    Nisam neskromna, dosta mi je tašna!
    "Ljepota nije u licu; ljepota je svjetlost u srcu."

  5. #50

    03 Odgovor: Bačka Palanka

    Backa palanka je super mesto ni preveliko ni premalo tamo sam isao u srednju skolu.
    Dobro mozda malo vise oko skole nego u skolu najvise mi se dopada Tikvara kakve lude dane smo tamo provodili.
    Lepo se ponekad setiti kako smo se zabavljali
    zlaja

  6. #51

    Odgovor: Bačka Palanka





    Poruku je izmenio nenad.bds, 20.04.2009 u 00:07 Razlog: Brisana slika koja nije u veyi sa temom
    Србијо моја поносна буди!

  7. #52

    Odgovor: Bačka Palanka

    Jedan krug po centru sa aparatom na oku



    Bačka Palanka



    Bačka Palanka



    Bačka Palanka



    Bačka Palanka



    Bačka Palanka



    Bačka Palanka









    Bačka Palanka







    Bačka Palanka



    Bačka Palanka



  8. #53

    Odgovor: Bačka Palanka

    TIKVARA - IZLETIŠTE I MALO VIŠE OD TOGA



    Prilaz od Palanke

    ''Prirodno dobro "TIKVARA" nalazi se na teritoriji opštine Bačka Palanka i spada u III (treću) kategoriju parkova prirode,.. - Prostire se na teritoriji opštine Bačka Palanka. Na prostoru prirodnog dobra dominiraju šume mekih lišćara, a čitav prostor je isprepletan rukavcima Dunava kao i barskim površinama. Prostor ovog prirodnog dobra je u društvenoj svojini, a najveći deo površine pripada JP "Srbijašume" , ŠU Bačka Palanka...''


    Dunavac slikan sa prilaznog puta.

    ''Prirodno dobro "Tikvara" je jasno omedjen i kompaktan ritski kompleks. Nalazi se na južnom delu Bačke na inundacionom području srednjeg toka Dunava na njegovoj levoj obali izmedu 1297. i 1305. kilometra. Severnu granicu dobra čini visoka obala i odbrambeni nasip, a južnu granicu reka Dunav. Istočno je nasip puta za most Bačka Palanka - Ilok, dok granicu na zapadu čini KO Mladenovo i KO Bačka Palanka....''


    Dom sportova i privezi za čamce u Dunavcu.

    ''...Prostornim planom Vojvodine Bačka Palanka je naznačena kao prostor pogodan za uspostavljanje prostornih uslova razvoja turizma i sporta. Prirodno dobro "Tikvara" je vrednovana kao II kategorija rečnih nautičkih centara na Dunavu i kao centar sa mogućnošću razvoja ribolovnog turizma i sportova na vodi i obezbedjenja uslova za takmičenja i manifestacije do medjunarodnog nivoa.'' (Sa sajta JP Tikvara)


    Novosadsko pristanište na prelasku iz XIX u XX vek.Na slici je pet tikvara; na ovoj sasvim levo je i tikvara kakvu ribari vuku za sobom za vreme lova.

    Predeo kod Bačke Palanke dobio je ime po tikvarama ribarskim ladjama koje nisu služile za plovidbu.

    Verujem da većina od nas zna šta je tikvara. No, nije zgoreg da to i ponovim jer nismo svi odrasli pred većih reka, a mladji teško da i mogu znati više o tikvarama.

    Ribolov (onaj profesionalni, u vidu zanata) bio je u Vojvodini veoma razvijen a sada postoji samo manji broj ribara (uglavnom oko Apatina i u Djerdapu). Polovinom XIX veka je zabeleženo koliko je ribe izneto na pijace u Novom Sadu i po tome je nesumnjivo da je riba bila najznačajiniji protein na trpezama. Tako je bilo i u drugim mestima Vojvodine, pogotovo onim pored velikih reka. A bilo je i ogromnih jesetri, moruna, somova od 400-500 kg, kavijara Bilo ih je na ovom delu Dunava do pregradjivanja branom HE Đerdap krajem 60-tih.

    Tikvare su ladje od debelih dasaka (talpi) sa mnogim prosvrdlanim rupama ispod nivoa vode. U njima se čuvala ulovljena riba do iznošenja na pijace. Ribari su za sobom vukli manje tikvare (dužine 2-3 metra) u koje su stavljali ribu ulovljenu u toku jednog izlaska na vodu, pa su je posle prebacivali u velike tikvare koje se stajale privezane uz obalu . Na toj velikoj tikvari riba se sortirala, merio ulov, i stavljala na čuvanje u odeljke u zavisnost od veličine i vrste ribe.

    Tikvara je u Novom Sadu bila još početkom 70-tih. Pošto sam stanovao tik do tog mesta, često sam gledao kako ribari istovaraju ulov, i ostalo, zaključno sa utovaranjem u velike limene korpe (sa rupama da voda iscuri) i odvoženja na mesta prodaje.
    Koliko se sećam, tikvare u palanci su bile privezane u vreme osrednjeg vodostaja stotinak metara nizovodno od pristaništa, tj. restorana.


    Fotografija koju sam davno napravio prikazukje deo pristaništa, a Palančani znaju da se sada ono nalazi na drugom mestu.


    Vidi se spoj Dunava i Dunavca.


    tenisko igralište je pre stizanja do Dunavca na desnoj strani od puta.


    Ispred doma sportova.


    U Domu sportova je ugostiteljski objekat dat u najam, a to je uobičajeni način finansiranja manjih sportskih klubova u ovo vreme.




    Uz put su i tribine za gledaoce sportova na vodi.


    Spomen obeležje Milanu Janjuću je ispred Doma, koji je pre svega veslački klub.


    U sastavu obležja je 'medalja' koja govori o najproslavljenijem veslaču ovih prostora.


    Preko mostića, uzvodno od restorana je plaža na Dunavcu a i mesta za pecanje i izlete na otvorenom Dunavu.








    Posleldnjih godina labudovi su se namnožili i predstavljaju atrakciju za decu i lep motiv za fotografisanje.




    U ovom dolasku nismo zalazili na deo Tikvare nizvodno od restorana, pa ni nema slika odatle.




    Mesto na kome prilazni put stiže do Dunava.


    Nekada je tu bilo pristanište i čarda uz pristanišnu zgradu...


    ...a tu je i pristajala skela za Ilok (Medved, kasnije sa brojevima I i II kad se saobraćaj povećao a pre izgradnje mosta 60-tih.)


    Nekadašnja pristanišna zgrada je adaptirana u ugostiteljski objekat.




    Isto mesto pre pola veka - vidi se i spoj Dunava sa Dunavcem, a obala još nije obrasla drvećem. Na slici su veslači novosadskog 'Danubiusa 1885' kad smo bili na nekom tekmičenju.

    Ona gola obala sa crno-bele slike sada izgleda ovako.


    A preko je sada inostranstvo - jedino labudovi zaa to ne haju, u pa su čas na jednoj, čas na drugoj obali.

  9. #54

    Odgovor: Bačka Palanka

    Ne znam koliko je tema aktivna, ali nadam se da će neko pročitati. Trebao bih uskoro sa manjim društvom da navratim u Palanku, pa me interesuje gde biste mi preporučili da jedemo. Meta su nam čarde i riba. Čitao sam da postoji Kaloš, koja je izgorela i stara Dunav čarda.. Pa ako je neko bio.. gde je bolja klopa? Hvala..

  10. #55

    Odgovor: Bačka Palanka

    Zar je moguće da se o mom gradu nije pisalo već tri godine. U te tri godine svašta je stalo. Ne bih da ponavljam nešto što je već napisano, mnoge slike nisam uspela niti da otvorim ali evo postaviću bar ovaj video klip koji su svako svom gradu prilagodili ali poruka je ista. Verovatno je organizovala omladinska turistička organizacija

    "Ukrašću srce od cigana da raskrstim sa brigama"!

  11. #56

    Odgovor: Bačka Palanka

    Danas su me nešto obuzele emocije, pregledam sve što je vezano za moj rodni grad koji sam samo za "momenat"napustila i ponovo sam tu.
    Možda ranije nisam pažljivo čitala postove o B.Palanci ali su se neki zaista svojski potrudili da ispričaju priču palanačku kao i da prikažu stare slike koje inače nikada nisam videla ! Divno!
    U momentu sam se setila sada nečeg novog što je Palanka izrodila. Jedna divna devojka, inače ćerka moje koleginice, Petrović Sonja, krenula je čvrstim koracima u režiju, ostvarila i te kakve rezultate s obzirom na godine i iskustvo, inače je i Direktor Festivala ekološkog pozorišta u Bač.Palanci



    "Ukrašću srce od cigana da raskrstim sa brigama"!

  12. #57

    Odgovor: Bačka Palanka

    Tomislav Bogunovic je najvise upropastio Backu Palanku

  13. #58

    Odgovor: Bačka Palanka

    Znam da je u Baču izvesno vreme palio i žario, ništa nije uradio za to malo lepo mesto, a da je u Bačkoj Palanci bio moćan nije, to je sigurno!
    "Ukrašću srce od cigana da raskrstim sa brigama"!

  14. #59

    Odgovor: Bačka Palanka

    Dobar dan!
    2015 -te godine sam se jako iznenadila što niko o mom rodnom gradu niko nije pisao tri godine...a ja opet već dve godine ni reč. Ustvari malo sam videla tada objava i mislila sam da možda i nije aktuelan.
    Uh svašta ima novo, da se odmah osvrenem neko je gore napisao da Palanka, tj. palančani posle kupanja moraju na tuš . Kaže ne postoji bazen pa odlaze u Maglić, Petrovac ili već...
    Ne dragi moji, u Bačkoj Palanci je napravljen i otvoren"Olimpijski bazen"- prelep, savršeno opremljen, održavan na nivou. Divno.
    "Ukrašću srce od cigana da raskrstim sa brigama"!

  15. #60

    Odgovor: Bačka Palanka

    Mogla sam nastaviti ali da ne zabrljam ...nastavljam posebnom objavom.
    Da li znate da je fudbalki kluba "Bačka" dve ili tri sezone bila u super ligi R Srbije. Da li znate da su na stadionu postavljeni reflektori, koliko drugih klubova dolazi ovamo zbog toga što nemaju.
    Imamo malu fontanu, kažu nisu trebali ni takvu postavljati ali šta fali...uvek neko ima zamerku, oni bi ko onu u Beogradu da im peva!
    Postavljen je spomenik Kralju Petru u centru ispred opštine.
    "Ukrašću srce od cigana da raskrstim sa brigama"!

Strana 4 od 5 PrvaPrva ... 2345 PoslednjaPoslednja

Slične teme

  1. Odgovora: 2
    Poslednja poruka: 15.06.2015, 07:31
  2. Obrovac (Bačka Palanka)
    Autor test korisnik u forumu Bačka
    Odgovora: 1
    Poslednja poruka: 23.02.2015, 21:29
  3. Karađorđevo (Bačka Palanka)
    Autor nenad.bds u forumu Bačka
    Odgovora: 0
    Poslednja poruka: 29.01.2015, 23:45

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •