Nevreme i rachunari :)

Prikaz rezultata glasanja: Gasite li rachunar kad je nevreme?

Učesnika ankete do sada
47. Ne možete da glasate na ovoj anketi
  • Da

    21 44.68%
  • Ne

    26 55.32%
Strana 1 od 3 123 PoslednjaPoslednja
Prikaz rezultata 1 do 15 od ukupno 33
  1. #1

    10 Nevreme i rachunari :)

    E da... Nevreme... Grmi, seva (vreme se menja, a ciganke varoshanke, josh iz sela nema lalalal)...

    Elem... Da li gasite rachunare kad je neko nevreme... Ja bome ne... I do sd sam se evo, drugi put opekao, a i dalje ne gasim comp... Budala Doshao sam u posed jednog UPS-a, samo josh da ga osposobim za rad, i hipi-hura


    Anyways... Pre neki dan, opali jedan jedini grom, negde oko pola shes' ujutru... Negde u komshiluku... Ode mi monitor... A ja mal' ne padoh sa kreveta kad je puklo I tako... Sprzhi mi on modem, fikxni telefon, i monitor... Ludo, zar ne Zato me nije bilo par dana (a i inache ume da me ne bude po par dana :D)

    Jel' imate vi neke takve priche, da vam je neshto ciknulo, kao posledica nevremena?


    Spajdr pig, spajdr pig, daz vatevr a spajdr pig daz, ken hi sving, from a veb, no hi kent, hiz a pig, lukaaaaaaaout, hiz a spaaaajdr piiiiiig...

  2. #2

    Odgovor: Nevreme i rachunari :)

    Da li je...?

    Samo monitor, tastatura, grafička kartica, tri televizora, risiver, telefon... ko bi se svega setio. Posle neprijatne situacije jedno izvesno vreme gasim sve kad je nevreme, a posle opet po starom...



  3. #3

    Odgovor: Nevreme i rachunari :)

    Zapamtila sam taj grom u pola 6, pre neki dan, trgo me iz sna...

    Elem, ne gasim komp kada je nevreme, iz vrlo jednostavnih i praktičnih razloga. Muziku slušam preko kompa, a kada krene da grmi, ja se plašim kao malo dete, i onda spustim roletne i pojačam muziku što više, da ne vidim i ne čujem šta se napolju dešava

    Odlutah od konkretne teme... ne, nikada mi nevreme nije napravilo štetu ni na jednom tehničkom uređaju, sreća, šta li...

  4. #4

    07 Odgovor: Nevreme i rachunari :)

    Imala sam običaj da pogasim sve moguće i nemoguće po stanu kada grmi , sada se pouzdam u svoju loodu sreću - da se ništa neće desiti konkretno sa kompom - o njemu i pričamo... Mada , konstantno dobijam kritike od pater familijasa moje malene porodice - koje ignorišem... Dakle - samo bi me elementarna nepogoda većih razmera naterala da isključim računar.
    Ako vam deluje da je sve u redu, nešto vam je promaklo.

  5. #5

    Odgovor: Nevreme i rachunari :)

    Pre jedno 7-8 godina mi je u kuci od groma crklo: 2 televizora, video i mini linija. Iako je steta bila velika, ja ne gasim komp, imam ups pa cemo da vidimo.

  6. #6

    Odgovor: Nevreme i rachunari :)

    Ma ko će sve da gasi....valjda se nisam opekao još...i ja sam na UPS-u, pa "udri grome". Pre crkavaju stvari po kući od slabog i nekonstantnog napona....
    "Ovo mesto nikada neće doneti ikome sreću.
    Ali ako padne u pogrene ruke..."

  7. #7

    Odgovor: Nevreme i rachunari :)

    Citat goldie kaže: Pogledaj poruku
    ... imam ups pa cemo da vidimo.
    Bice tebi "ups" kad opet zagrmi
    Meni se gubi internet kad napolju sijeva
    Ova moja pckca od modema boji se grmljavine
    Crvenu maramu nosiću ja i plavu kapicu, tralalala
    Crvena zvjezdica na kapi sja, o vratu marama, tralalala

  8. #8

    04 Odgovor: Nevreme i rachunari :)

    Ne, ne gasim uredjaje, dovoljno sam bogat da ih popravim, kada ih strefne grom! (zapravo gasim ali retko kad izvlacim kabel iz utikaca)
    Necu ja robovati nekim prirodnim neprilikama!

    Pored toga sam dovoljno oprezan da bi svoje uredjaje zastitio odgovarajucim zastitnim utikacima.

    Dosadasnja steta?
    Za 10 godina oko 40 EUR: 1 modema (popravio sam sam) i 2 popravke tv-a...
    Sva steta je iz vremena pred nabavke zastitnih utikaca!



    Uticaj nevremena na elektricne uredjaje

    Veca oluja poseduje akumulisanu energiju jedne prosecne atomske bombe.
    Ova energija se prazni u okolni prostor u obliku kineticke energije (vetar, pad ogromne kolicine vode) i elektricnih praznjenja (gromovi).

    Elektricni uredjaji se ostecuju iz dva razloga:

    1. Nepravilni mrezni napon
    Uredjaji su projektovani za rad u strogo definisanim uslovima.
    Mrezni napon (kod nas) treba da ima efektivnu vrednost od 230V, sa odredjenom dozvoljenom tolerancijom od oko +/- 10 % (za neke uredjaje i vise).

    Kada mrezni napon izadje iz ovog opsega, elektricni uredjaji prelaze u neispitani i nepredvidjeni rezim rada.
    Komercijalni uredjaji su projektovani tako da budu jeftini! (cak i vas TV od 180.000 din je projektovan istim ciljem /u svojoj klasi/). U cilju da bude jeftin, komponente se biraju tako da jedva izdrze predvidjene napone i struje. U nepredvidjenim rezimima rada komponente trpe velika naprezanja!

    Iz gore opisanog vec naslucujete da ``struje`` u utikacu mora biti po propisanim parametrima ili je ne sme biti.
    Prilikom oluja dolazi do dodirivanja raznih provodnika na ulici zbog vetra, i napon izlazi iz dozvoljenih opsega (oslabi). Zbog pada napona ispravljaci uredjaja ce povuci vecu struju, komponente se mogu pregrejati i pregoreti.

    Ukoliko dolazi do pulsiranja mreznog napona (ima ga 1 sec, pa ga nema 1 sec, pa opet ima pa nema...) efekat je jos gori. Dolazi do jos veceg naprezanja komponenti i verovatnoca pojave kvara je jos veca. TV i monitori po pravilu stradaju...
    Kod racunara ce tada cesto stradati izvor napajanja a i hard disk. Stradanjem hard diskova gubite dragocene podatke (radite li povremeno backup?).

    2. Munja (grom)
    Grom je elektricno praznjenje izmedju dva oblaka ili oblaka i zemlje.
    Napon praznjenja je nekoliko stotine hiljada volti, a snaga (preciznije bi bilo da pisem o energiji) je nekoliko milijuna wati.
    Vas elektricni uredjaj se moze upropastiti i sa snagom manjom od jedne wati!!!

    Napon tla izmedju mesta udara groma i tacke 1 km od tog mesta je oko 5000V. Znaci imate pad napona od 5 V po metru. Ako imate racunarsku mrezu duzine 100m, to je 500V napona na toj duzini (veci od mreznog napona u vasem utikacu!!!!).
    Vas antenski ulaz na TV-u sa antenskim kablom od 20 m tada trpi naponsku razliku od 100 V.

    Uredjaji se projektuju da rade signalima od oko 5 do 15 V.
    Vidite li sada kolika je opasnost?

    Kako se napon udara groma preslikava u vase kablove, kada su kablovi izolirani?
    Fizickom pojavom zvanom elektromagnetna indukcija (na tom principu rade transformatori).

    I sada vas telefonski utikac na racunaru i ta mala komponenta u modemu koji je projektovan za rad do 60 V (a ne od 1000V jer ni vi a i niko drugi ne bi platio vecu cenu za takav modem) trpi napon od nekoliko stotina volti, indukovanu na telefonskoj liniji...
    Pa naravno da ce da pregori a uz malo ``srece`` nece vam probiti nista drugo sem modema.

    3. Zastita
    a) Prilikom oluje treba iskljuciti elektricne uredjaje!!! (izvuci uticnicu iz utikaca!!!)
    Ovo pravilo pojacano vazi za delove naselja gde su vazdusni, a ne podzemni energetski vodovi.
    Prebacivanjem uredjaja u Stand by mod, niste nista uradili!!!!

    b) Iskljucivanjem uredjaja ste mozda zastitili izvore napajanja u vasim uredjajima (prekidac rastavlja delove pod naponom) ali preko antenskog i telefonskog kabla jos itekako postoji mogucnost pojave ostecenja prilikom udara groma.
    Od toga se stitite izvlacenjem antenskih kablova iz TV-a (niko to ne cini, jer ta vrsta stete je redja, a i kabel bi se brzo ostetio stalnim cimanjem) i izvlacenjem telefonskih kablova iz telefona i racunara (najbolje je izvaditi kabel iz utikaca na zidu).

    Naprednija zastita je ugradjivanje aktivnih komponenti zastite u zgradu.
    To se radi iz 3 stepena, zasticuju se ulazi kablova u zgradu, pa svaki utikac u zidu,a 3. front je vec ugradio proizvodjac vaseg modema (zar verujete Kinezima?)

    Ove zastite vas kostaju od 3000 do 10000 Eura po zgradi.

    S obzirom da je to skupo, odlucite se za kompromis:
    Kupite produzne gajtane sa ugradjenom prenaponskom zastitom. Oni cesto imaju i prikljucak za telefon (ulaz-izlaz) pa vam stite i telefonsku liniju.
    Neka svaki vas racunar i TV uredjaj bude prikljucen preko takvog produzivaca.
    Verovatnocu pojave stete na svom uredjaju usled udara groma smanjujete za vise od 10X.

    Taj rizik je vec podnosljiviji, zar ne?

    Ah, da, malo bolji UPS-ovi stite racunare i malo su robustniji od racunara... Ali ko stiti njih?
    Poruku je izmenio biterlemon, 25.08.2007 u 20:10
    Gospodine, vase dete se plazi na mene!

  9. #9

    Odgovor: Nevreme i rachunari :)

    Citat biterlemon kaže: Pogledaj poruku
    Ah, da, malo bolji UPS-ovi stite racunare i malo su robustniji od racunara... Ali ko stiti njih?
    Pa, ceo smisao UPS-a je da zashtiti rachunar, od pada napona, ili prenapona, tj. svih vrsta devijacija napona... E sad, kad spomenu 230V, evo ovog momenta merim, i unimer kazhe izmedju 208 i 214 V... Dobar napon, dobar... Inache, kolege su merile na poslu, sa osciloskopom, i zakljuchili da je nasha struja izuzetno "prljava"... Tj. oscilacije su uzhasne, shto bash pogoduje kvarenju uredjaja...

    Anyway, kod UPS uredjaja, imamo razne vrste sistema zashtite.. Stariji UPS uredjaji su radili u takozvanom stand-by modu, gde se uredjaji napajaju direktno iz mrezhe, a ukoliko dodje do pada napona, ili skoka, UPS prebacuje na napajanje iz baterije... Ovo je u sushtini losh metod, jer ne pruzha nikakvu pravu zashtitu, jer za prebacivanje treba nekoliko milisekundi, a to je nekad dovoljno da crkne neka sprava...

    Postoje i oni koji napajaju uredjaje sa baterije, a bateriju istovremeno pune direktno sa mrezhe... Tako ne postoji nikakvo vreme prelaska sa mrezhe na bateriju, pa je uredjaj zashtitjen... Naravno, svaki UPS ima osigurache, a oni skuplji i razlichite vrste dodatnih zashtita...

    Vishe o UPS uredjajima, mozhete prochitati ovde


    Spajdr pig, spajdr pig, daz vatevr a spajdr pig daz, ken hi sving, from a veb, no hi kent, hiz a pig, lukaaaaaaaout, hiz a spaaaajdr piiiiiig...

  10. #10

    Odgovor: Nevreme i rachunari :)

    Posto inace imam fobiju od grmljavine, ja sve zivo iskljucujem kad zagrmi!

    Znam mnoge koji su imale stete (pregoreli televizori, telefoni, kompjuteri), pa "bolje spreciti, nego leciti"... nista me ne kosta da iskljucim komp i malo se strpim dok nevreme ne prodje...

  11. #11

    Odgovor: Nevreme i rachunari :)

    Moj komp nije gasen vec skoro dve godine. tj. gasim ga samo kad intervenisem nesto na hardware-u. Od udara groma sam imao "samo" jednu crkotinu. Kazem "samo" jer je tad crko HDD, inace drugi i poslednji po redu. Posle toga su mi cimeri izjavljivali saucesce (mos mislit na sta sam licio ). Ali tu je slucaj bio da je bila monofazna struja, i zgrada nije imala uzemljenje. Inace od kako mi je taj HDD crko, kupio sam UPS, koji je evo u cosku, jer mu je baterija oslabila (ili bar tako mislim). Moram kupiti drugi pod hitno. Samo je sad problem sto mi monitor+komp vuku izmedju 750-1000W, pa cu morati da se zestoko izujem za UPS.

  12. #12

    Odgovor: Nevreme i rachunari :)

    Kod mene sve stoji upaljeno, nikad nista ne gasim kad grmi i seva, mada znam da bi trebala.
    Volim je od štala do neba, od blata do pšenice, toplu od ciganskih gudala i blagdanskih očenaša, vršidbenu i zadušničku, smeđu kao devojačke pletenice, tu zemlju čardaša, čaša i bezemljaša ...tu Vojvodinu bogomojačku, i bezbožničku, i ivnsku, belju od jaganjaca, crnju od paljevina, tu Vojvodinu svetonikoljsku, velikogospojinsku...

  13. #13

    Odgovor: Nevreme i rachunari :)

    Mislim da mi je davno davno riknuo samo jedan tv. I to nije bilo ništa strašno, servis je koštao nešto smešno. Nikada mi se nije desilo ništa sa kompom zbog grmljavine, i nikada ništa ne gasim kad grmi. Ako se desi da tada i nestane struje, a dešava se ponekad, onda imam trip da izvučem sve iz utikača što je od kompa, pa da opet utaknem tek kada struja dođe i stabilizuje se. Ne znam odakle sam navukla to i odakle mi u glavi to da nešto može da mi rikne baš dok dolazi struja i da li to ima neke veze, ali eto, to radim
    Gaa wiin daa-aangoshkigaazo ahaw enaabiyaan gaa-inaabid


  14. #14

    Odgovor: Nevreme i rachunari :)

    Citat SQUAW kaže: Pogledaj poruku
    Ne znam odakle sam navukla to i odakle mi u glavi to da nešto može da mi rikne baš dok dolazi struja i da li to ima neke veze, ali eto, to radim
    Pa, dobro si povukla... Neshto bash i mozhe da rikne kad dolazi struja... Jer, kad se napon ponovo vrati u mrezhu, nije stabilizovan na onih divnih kvazi 230V, vetj inicijalno, postoji jedan... hm... spike... kako bih to preveo na srpski... recimo skok u naponu, koji mozhe da bude prilichno jak... E sad, od toga netje momentalno neshto da crkne, ali se komponente time oshtetjuju, i onda ako se desi 10ak puta nestanak struje, pa dodje spike, onda mozhe da dodje do smrti nekog uredjaja... Pametno ti je to shto radish... Kad dodje struja, pa posle par minuta, ukljuchish sve natrag, i radish

    P.S.
    Nemoj da zaboravish da izvuchesh i TT kablove ili bilo koje druge koji imaju veze sa spoljnim svetom, npr. kablovska, i slichno...


    Spajdr pig, spajdr pig, daz vatevr a spajdr pig daz, ken hi sving, from a veb, no hi kent, hiz a pig, lukaaaaaaaout, hiz a spaaaajdr piiiiiig...

  15. #15

    Odgovor: Nevreme i rachunari :)

    Na tri razlicita mesta sam ne-iskljucivanjem uredjaja izgubio 2 tv totalno, treci je popravljen, komp i monitor su popravljeni, jedinica od kreditnih kartica.
    Sve to je nastradalo od groma, tv su dobili preko antene, komp i monitor su dobili ili preko modema-tel. linije ili preko mreze napajanja, jedinica kreditnih kartica preko tel. linije.
    Za PC sam nabavio neku zastitu, a lap-top uvek gasim kad grmi, TV obavezno gasim jer mi antena stoji dosta visoko.

Strana 1 od 3 123 PoslednjaPoslednja

Slične teme

  1. Nevreme u Novom Sadu
    Autor silvia u forumu Spomenar
    Odgovora: 5
    Poslednja poruka: 13.06.2008, 11:20

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •