Срби и Други светски рат - Strana 5
Strana 5 od 5 PrvaPrva ... 345
Prikaz rezultata 61 do 62 od ukupno 62
  1. #61

    Odgovor: Drugi svetski rat u Jugoslaviji

    Citat bigrancer kaže: Pogledaj poruku
    Ova legenda da smo mi zaustavili Hitlera , pa on odgodio napad, pa dosla zima,
    pa Rusi to iskoristili, se ucila u osnovnoj skoli kao tablica mnozenja.
    Ispada da cmo u stvari mi odlucili ishod rata.
    Po toj logici bi trebali Rusi da su nam vecno zahvalni i tu su zahvalnost mogli
    izraziti i pozivanjem na proslavu povodom Dana Pobede. I da budemo na pocasnom mestu.
    Nisu nas zvali i pitanje je zasto ?
    A ti misliš da su Britanci organizovali demostracije u Beogradu i gurnuli Jugoslaviju u rat iz čiste obesti Da je pakt sa Hitlerom ostao na snazi, Barbarosa bi se sigurno dogodila ranije i to bi bitno uticalo na tok rata. Okupacija Jugoslavije je svakako iziskivala angažman određenih nemačkih snaga, ne baš malih (Nenad je napisao podatak) koji bi opet bili angažovani na istočnom frontu. Ti misliš da je Jugoslavija imala minoran značaj u Drugom svetskom ratu? Ulazak Jugoslavije u rat na strani saveznika svakako nije bio prelomni trenutak rata, ali nema smisla minorizovati ga.

    Napravio bih drugi raspored u vodecim ulogama u slomu Hitlera.
    Rusija....pa pauza.....pa onda svi ostali.
    Kao ono...Hendriks...pa nekoliko mesta...pa svi ostali.
    Uostalom, ne moze se porediti 26 miliona zrtava , poraz na istocnom frontu nemacke vojske
    jer je to bila najveca prekretnica u ratu , sa naprimer, brojem tenkova , koji je povecan zahvaljujuci amerikancima, ako je tako bilo,
    Amerikanci su vise pomagali Britance, a poznato je da je cela okupirana Evropa snabdevala
    Hitlera u naoruzanju, namirnicama, opremi,,,
    Pazi ovako, niko ne spori ulogu SSSR-a u slomu Rajha niti je relativizuje ali ono nije baš da je Staljin sam slomio Hitlera. Staljingrad, zatim Kursk jesu bile prekretnice na istočnom frontu, a sada ti meni raci da li bi Rusi uspeli da se oporave nakon nemačke ofanzive da nije bilo američke i britanske pomoći. Šta misliš, koliko miliona tona materijala i sirovina i koliko miliona dolara je Staljin dobio od Amerikanaca da bi pokrenuo proizvodnju i opremio vojsku?



    I premoc Rusa u Kurskoj bici je bila neznatna sto se tice tenkova.
    Tri nemacka tenka na cetiri ruska i to zastarele proizvodnje , tako da ovde pomoc amerikanaca bas i nije dosla do izrazaja.


    Prvo, T34 u to vreme je bio sve samo ne zastareo tenk, čak je i prvih godina rata bio superiorniji u odnosu na nemačke tenkove dok nemci nisu razvili Panter i Tigar. Proizvodnja T34 je bila preko 1000 kom mesečno, štancovali su ih samo tako, na početku rata T34 je imao udeo od oko 5% u sovjetskom oklopu da bi vremenom taj udeo premašio 50% a gubili su ih uglavnom zbog loše taktičke upotrebe. Što se tiče tačnog odnosa nisam siguran, ali je sovjetski broj tenkova u svakom momentu bio veći. Na jedan izgubljen nemački tenk je išlo 5-6 izgubljenih sovjetskih.

    Postavlja se pitanje zasto je prekinuta saradnja ?
    Danas je u Presu izasao poduzi tekst o tome kako bi izgledala Srbija da je podrzan Draza
    umesto Tita. U tekstu se izmedju ostalog kaze :

    Istorija je prepuna ovakvih događaja, trenutaka u kojima kao na Sutjesci geler Josipa Broza pogađa u ruku, dok Draža Mihailović baš u tom trenutku odbija da sruši neki most na Ibru i preseče komunikaciju Nemaca u Sandžaku. Generacije rođene pedeset godina kasnije možda i dalje žive posledice tog metka ili tog mosta, posle kojeg je Čerčil definitivno odustao od iskrcavanja na Balkanu i vojnu pomoć preusmerio komunistima."

    Mozda ovo i nije bio osnovni razlog zasto je Draza izgubio podrsku , dogovor velikih sila,
    njihovi interesi ovo ili ono , ali je cinjenica da je NOP bio brojniji, organizovaniji i sto je najbitnije ratoborniji u odnosu na cetnike, ne ulazeci u to koliko je to bilo opravdano, zbog
    nemackih odmazdi .
    Tako da " Vinstone , Vinstone . sto si podrzao druga Titu?
    Drazo , Drazo , sto nisi digao onaj most na Ibru, ili barem ranjen u ruku.
    Druga bi se prica pricala i druge granice crtale.
    A ovako: Ko pre Vinstonu ,,,,njegov Vinston, po onoj staroj a narodnoj.
    To zbog čega je favorizovan Broz i zbog čega je Mihajlović napušten već je odgovarano. Čerčil odustao od iskrcavanja jer Mihajlović nije digao most u vazduh glupos' ako mene pitate. Jugoslavija je prvo prepuštena Staljinu, u dogovoru sa Čerčilom. Je l' lepo yossarian naveo primer Grčke i način na koji je sprečeno da i Grčka bude komunistička zemlja nakon rata. Istorjia nije egzaktna nauka, proučava se iz raznih izvora, a ko je pisao zvaničnu istoriju posle rata kod nas dobro znamo.

    Kod nas se potpuno nipodostava i negira uloga partizana u oslobadjanju zemlje a sve u sklopu otklona od komunizma. Pa koliko je bilo komunista u redovima NOV a ?
    Vecina je bio obican narod kome je svaka ideologija bila strana.
    Izjednacava se i cak sta vise i favorizuje cetnicki pokret u odnosu na partizanski.
    Majstori smo da sebe prevedeno iz pobednika u gubitnike.
    Za razliku od Hrvatske, koja je u Ustavu izricito navela da se njihova drzava izmedju ostalog
    zasniva i na Anti fasizmu. Izgleda malo neobicno ali je tako.
    To da neko favorizuje ravnogorski pokret u odnosu na partizansko i obrnuto nije ništa čudno i neobično. Srbija je imala dva antifašistička pokreta, oba priznata od strane saveznika i valjda je došlo vreme da se može o tome otvoreno govoriti kao i o svim dešavanjima za vreme i posle rata. Srbi se stide partizanskog pokreta? Glupost, zašto bi se stideli? Do 1943. gotovo sve partizanske jedinice su imale blizu ili preko 90% Srba u svom sastavu, tek je pred kraj rata učešće ostalih naroda postalo značajnije. Nesreća našeg naroda je što se međusobno ubijao zbog ideologije a od strane okupatora na oba je gledano jednako a i od saveznika. Potražite na netu dnevnik vrhovne komande Vermahta, pa pročitajte šta tamo piše i za jedne i za druge. Ovo oko ruske parade je već politika i ne bih o tim stvarima na ovom forumu.

    Kod nas se vrsi peglanje istorije, prepravlja ono sto pise u svim svetskim enciklopedijama,
    rehabilituju Nedic, Cvetkovic . Opet kazem, ne ulazim da li je to opravdano ili ne,
    ali mislim da Rusi jako pridaju tome paznju.
    Mislim da Ruse savršeno boli ćoše za nekog tamo Nedića ili Cvetkovića. Cvetkovića je rehabilitovao sud, za Nedića ne znam da li je uopšte rehabilitovan, međutim nešto ne znam da se drugačije o njima uči u školama danas svako radi reviziju istorije, to stoji ali nisam imao prilike da skoro pogledam šta se uči u školama i šta piše u udžbeniku. Ali eto kada se pozivamo na svetske enciklopedije, kod nas se ravnogorski pokret sve do skoro predstavljao kao isključivo kolaboratorski, a u svetskim enciklopedijama piše malo drugačije.

    I ne vidim nekog smisla da se na istorijskom forumu bavimo aktuelnom politikom.



  2. #62

    Odgovor: Drugi svetski rat u Jugoslaviji

    sssr je imao veliki doprinos,dao je najivse ljudstva to stoji,podneo najvece zrtve,vodio glavne bitke,ali....pa oni su bili prosto receno bedna zemlja,u sataljinovim cistkama je jos izginuo najbolji kadar,a industrija se bazirala iskljuicvo na vojnoj,tako da imali su i oni prozivodnju,ali finansijski rat su iznele britanija i amerika da se ne lazemo....jugoslavija je mozda uticala na tok rata,ali ne toliko znacajno jer bi se sssr kad-tad odbranio-velika je to zemlja puno ljudi,mentalitet,pa na kraju krajeva i vojska ogromna masinerija.....dakle nemojmo favorizovati ulogu nasih "rezistensa" da smo mi spasli svet od hitlera i ruse....demonstracije su organizovali britanci kako bi rasteretili grcku i afriku,a ne sssr,jer su rusi tada jos bili u paktu........
    mi ne treba da se stidimo partizana,ali ne treba potiskivati cetnike kao sto se to radilo 60 godina da su klasicni izdajnici,to se ne moze reci ni za nedica,a kamoli za drazu.....pogledao sam kod jednog rodjaka ne znam koji mi djavo pada,sad je osmi razred i vidim da se pise drugacije nego kod nas,za cetnike se govori da su kolaborirali zbog interesa naroda i da su se i oni borili za slobodu,sto jeste tacno,za nedica se kaze da je hteo da spasi zemlju srbiju i srbe i to je tacno,a za ljotica da je bio kolaborant iz svojih interesa....za partizane se i dalje pise da su nosioci slobode,ali s eslobodnije govori o njihovim zlocinima tj pre se uopste nije govorilo,sada se pise i o tome i negativnoj strani....
    ovo je metafora za most,bar sam ja tako ukapirao,hteo je da kaze da nije draza rusio zemlju po cenu pobede i da nije imao toliko borbi ko tito......

Strana 5 od 5 PrvaPrva ... 345

Slične teme

  1. Odgovora: 38
    Poslednja poruka: 04.11.2012, 10:18
  2. Odgovora: 73
    Poslednja poruka: 11.08.2011, 09:46
  3. Културни рат у Србији
    Autor yossarian u forumu Društvo oko nas
    Odgovora: 42
    Poslednja poruka: 19.09.2010, 20:03
  4. Odgovora: 24
    Poslednja poruka: 01.04.2010, 19:34
  5. Срби и Аустроугарска
    Autor yossarian u forumu Istorija
    Odgovora: 3
    Poslednja poruka: 29.12.2008, 10:30

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •