Gde ide umetnost?
Prikaz rezultata 1 do 10 od ukupno 10
  1. #1

    Gde ide umetnost?

    Uželim se pre neki dan malo spotova, pa prošaram po youtubeTU pa odgledam par kojih volim i kad sam upalila NIN pade mi na pamet ova tema



    ... jer sam se u stvari setila Nitscha. Nitsch je austrijski umetnik koji pravi performanse koji nisu baš svima bliski niti ih svako razume. Poenta njegovog rada bi bila ruganje žrtvovanju u religijskom smislu kombinovanjem religijskih simbola (raspeće) i životinjskih iznutrica i delova tela.

    http://www.nitsch.org/ (klik na aktionen, pa na recimo ovo: omt1960-70 )

    Nekima je već ovo too much, a neki u ovome i vide nešto... dok ima i toga što je realno samo umetnikova iluzija da stvara nešto vredno...

    Šta sam htela reć... da li je sve umetnost? Da li je umetnost doživela inflaciju? Ne mislim u onom smislu da se nema šta više reći, jer ne mislim tako, svet ide napred, pa tako i umetnost, već u onom smislu da je sve postalo totalno nekritično, jer je sve umetnost. I, ako je sve umetnost, da li onda ništa više nije umetnost? Ja volim i avangardu, glavna kvaka i jeste bila u oslobađanju, ali da li smo je previše oslobodili? I, ono što se dalje samo iz toga nameće, koliko to sve ima značaja u kulturi, koliko sve to ostavlja traga i vrednosti, bez obzira ko je kritičar, da li umetnici ili društvo?

    Da li je dovoljno biti frik i postaviti klozetsku šolju naopako u galeriji da bi time pokazao svoj performans i da si umetnik? Da li postajemo ravnodušni prema svemu jer dosta toga ne razumemo i jer nas to što ne razumemo zatrpava? Da li umetnost još uvek ima težinu? Da li time što i ovo društvo gubi vrednost i umetnost gubi vrednost, ako je posmatramo kao ogledalo društva?

    Da ne komplikujem dalje... i ne dubim nisam sigurna ni da je naslov teme odgovarajući... Dajte primere, dajte komentare
    Gaa wiin daa-aangoshkigaazo ahaw enaabiyaan gaa-inaabid


  2. #2

    Odgovor: Gde ide umetnost?

    Ako umetnost prihvatimo kao nachin prenoshenja emocija i misli sa umetnika na gledaoca shto je mozzda najcheshcha definicija... ondai nije bash sve umetnost... Jer, "umetnici" chesto zanemaruju bilo kakvu potrebu da komuniciraju sa posmatrachem. Kao da je sasvim dovoljno da imamo neku ideju, samo nama znanu i shto je komplikovanija nerazumljivija vechi su umetnici... A sa druge strane, imamo umetnost koja prosto podilazi "potroshachu", dajuchi mu neuvijeno ono shto zzeli da vidi kroz tehnicki savrshene, ali sasvim prazne slike hiper realista, shto je blisko kichu, koji u principu, nema shta da kazze osim tog shto se na delu vidi...

    E u nedostatku ideja, u nedostatku vizije, mozda i talentovani, umetnici pribegavaju shokiranju, kako posmatracha tako i samih sebe.

    Zzivotinjske iznutrice i krv bude jake emocije... Shokiraju. Dovedene u kontekst sa "chistotom" koju propagira religija, narochito. I ja kao laik, mogu samo da naslutim, na osnovu simbola, shta je autor hteod da kazze... Religija je kroz istoriju i te kako povezana sa smrchu, sa krvlju i razaranjima... Chak je sushtina primitivnih religija i paganizma i bila zzrtvovanje kao nachin komunikacije sa bogovima, obichaj koji se u dosta izmenjenom i gotovo neprepoznatljivom i blazzem obliku zadrzzao i danas...
    Nitsch ukazuje na taj apsurd, i to mu dobro ide, ako smo upucheni u njegov nachin izrazavanja... Mozzda je ovde cilj i opravdao sredstvo... Medjutim, posvetiti ceo radni opus jednoj poruci.. to mi bash i nije razumljivo

    Podjimo dalje, ka onim WC sholjama, spaljenim leshevima na plafonima i asfaltom nabacanim na zid.... Shta je to? Ako to i ima poruku da li je nachin opravdan? Zashto bih ja morao da budem prethodno dobro upuchen u autorova razmishljanja da bih razumeo delo? Zashto bi me u moru takvih preterivanja, neshto nateralo da uopshte obratim pazznju? ... Mislim da je to ipak pitanje trenda, prezasichenosti i nedostatka ideja. Neko je rekao da je i "morbidnost uvek izlaz za talentovane ljude bez ideja".

    Sa druge strane, umetnici su uvek bili zagonetni za svoju okolinu. Medjutim, moj je utisak, da che pravo umetnichko delo onoga ko je talentovan da ga napravi, nachi put do onoga ko je talentovan da ga razume.. .I da su - motiv i nachin kazivanja ono shto razlikuje dobro od losheg... Pa nekada vas samo tonalitet boja ... vodi pravo pred i u um umetnika...

    I muzika je umetnost. Klasichna muzika je gotovo definicija umetnosti. Po nekad i shkripa zardjalih vrata mozze biti umetnost. Ali svi simfonijski orkestri sveta ne mogu od "200 na sat" napraviti umetnost... Niti od kreveljenja operu.

    Evo necheg slichnog po shokantnosti, ali opet drugachijeg. Chovek je anatom prvenstveno, i o umetnosti u njegovom radu razgovara se iz prostog razloga shto kao i (drugi) umetnici... pravi javne izlozzbe.
    On se zove Gunter von Hagen i njegove skulpture su, za razliku od uobichajenih morbidnih instalacija napravljene od pravih lesheva obradjenih posebnim postupkom.

    Apsurd je zapravo , iako sve to deluje na prvi pogled i saznanje, shokantno i morbidno, da je on blizu umetnosti koliko i slikari (uobichajene) prirode ili pejsazza. On je prvenstveno, priredjivach i prikazivvach zbirke umetnichkih dela prirode. Njegova kreativnost tu sudeluje u aranzziranju svega toga i krajnje postavke skulpture. I nema tu bog zna kakvih pretenzija ka dubokim porukama, osim one da smo mi sami i savrshenstvo i najvecha tajna i tabu sebi samima. Njegovi kipovi od ljudskog mesa, plastinacijom konzervirani i ochischeni, ipak, po meni, bash zbog neke mere u aranzzmanu, nisu degradacija dostojanstva pokojnika, vech spomenik, koliko samom donatoru tela, toliko i ljudskoj evoluciji uopshte... i naravno savrsheno nastavno sredstvo za sve koji prouchavaju anatomiju.

    Kakav god stav imali, mislim da posmatranje ovakve izlozzbe ostavlja jak utisak na posmatracha... Tako da, mozzda nije za slabije stomake.



    Dal sam ja siguran da sam hteo da kazzzem sve shto sam rek'o i shta li sam u opshte rek'o ja sad?
    Poruku je izmenio HLEBmaster, 14.08.2007 u 07:57 Razlog: Lilo i Stitch bhaha

  3. #3

    Odgovor: Gde ide umetnost?

    Da budem iskrena, meni poprilično idu na živce raznorazni "postmoderni" umetnici. Danas svako može da se naduva, okrene kantu naopačke i napravi performans. I izričito odbijam da gledam u tu kantu i tripujem njegov umetnički izražaj. Na kraju će od gomile đubreta ostati upamćeno ono što stvarno ima neku vrednost, i tako to biva u svakoj umetničkoj epohi.

  4. #4

    Odgovor: Gde ide umetnost?

    иде к врагу... огорчен сам ароганцијом квази уметника- уметника чак и признатих на "сцени"
    просипају тако неке идеје и диве им се, јадници. украду од свега по мало и преко тога ставе свој печат, брендирају "производ" и то је то.
    на жалост, уметност је одавно индустријализована и сведена на форму и суштински је неутемељена у човеку и природи.
    нема ту искрене емоције ни покушаја да се помере границе....
    лицем ка ветру
    с ветром уз лице

  5. #5

    Odgovor: Gde ide umetnost?

    Ne brigam ja za ni zbog umetnosti-naci ce ova koju sada stvaraju, svoje mesto, jednom.Kada bude i patinu imala.To mu sada dodje nekako normalno.A nije ili bar ne bi trebalo da je.

  6. #6

    Odgovor: Gde ide umetnost?

    Umetnost je večito traganje i ne možemo se ljutiti na one koji zalutaju. Možda na one koji učine da se zbog njihovih ostvarenja mi sami, zbog nerazumevanja ili otpora na bazi zdravog razuma, osetimo inferiorno. Nije šok uvek negativan. Verujem da je Dali svojim delima izazvao kod širokih masa baš to. Sada njegova dela imaju patinu i vrtoglavu vrednost.
    Davno je već neko rekao da su sve knjige napisane, i da je sva igra otplesana, i muzika odsvirana... Sledi rimejk svega, slede varijacije, slede pomeranja u skladu sa tehnologijom... Slede nam izvrnute kante i krvavi prasići, i ko nam je kriv što će nam se budućnost možda smejati kako to nismo znali da skapiramo...

  7. #7

    Odgovor: Gde ide umetnost?

    Umetnost je iskrenost, ona je u svima nama,
    jedini problem je koliko smo mi sami sposobni da je iskažemo.

    Ne znam da li se može reći da umetnost negde ide,
    ona je tu, ona postoji i stasava kao ogromno drvo,
    počivajući na svojim sve jačim korenovima.


    Odgovor na pitanje: ''Gde ide umetnost?'' može da nas odvede u raznim pravcima, ne verujem da je pokretač* teme želeo da sluša o tome kako će za stotinak godina roboti slikati neku novu Djokondu niti da je već sada moguće računarskim putem stići do skulptura kao što su ih Roden ili Mikelandjelo pravili ... srećom najverovatnije ni u dalekoj budućnosti neće biti moguće ugraditi robotima osećanja i moći koje potpadaju pod iskrenost, kreativnost i sl.

  8. #8

    Odgovor: Gde ide umetnost?

    Nemam pojaM, ali ja evo već par puta idem na "Play movie" za svaku kreaciju Tom De Smedt-a.

    Meni je ovo novo i čarobno

    KLIK Nude Box, Twisted world

  9. #9

    Odgovor: Gde ide umetnost?

    Umetnost se ne bi tako ni zvala ... da ne iziskuje talenat i kreativnost izNADprosečnosti.
    U svakome od nas čuči neki mali umetnik,
    neko to nikada ne otkrije, neko daje svoje male doprinose, neko luta, neko "nema sreće"... neko ovo-neko ono ...
    a neko jednostavno sam od sebe zablješti.

    E to blještanje ... je taj prelazak granice,
    gde Umetnik sa svojim delima prestaje individualno "da važi" jer ulazi na ta velika vrata , i postaje UMETNOST.
    Njen deo.
    Kao kockica Mozaika.

    Tako je bar bilo nekada.
    Kada su Mecene odvajale žito od kukolja i dobro procenjivale ko je zapravo vredan i u koga će uložiti svoj novac - kako bi im se pre svega stostruko vratio,
    ili nešto ređe iz sopstvenog entuzijazma i zaljubljeništva u ART kao pojam.
    "Stari majstori" i njihova dela su toj tvrdnji - "živi" dokaz.
    Niko tada nije bio "guran" ... nego je bio "biran".

    Danas to više nema blage veze s' mozgom.
    Današnje "mecene" su druge škole završavale.
    Tako danas, kao u muzici ... tako i u glumi, filmu, sportu, slikarstvu, arhitekturi, dizajnu ...
    u svakoj sferi umetnosti, na svakoj njenoj "sceni" ,
    ..koga uguraju, proguraju, naguraju, izguraju ... jednom rečju - koga "probiju" ... taj je "TATA".

    Tatko na svi drugi umetnici

    Međutim, onih blještanja (naravno) ima i "danas "... samo, se u svom ovom sveukupnom ludilu čeka da umru,
    pa da nam "sutra" iskreno kaže - kako su "juče" bili baš fantastični.

    Da nije toliko smešno bilo bi mnogo tužno


    A od ovih danas nabudženih, popularnih, rasprodatih, rastrzanih ... meni je aj' da kažem ... "malo" muka

    THE PAST IS HISTORY, THE FUTURE IS MISTERY,TODAY IS A GIFT... THATs WHY ITs CALLED " PRESENT "


  10. #10

    Odgovor: Gde ide umetnost?

    Medicis, Maeght, Guggenheim, Cartier i ostalim mecenama (nekada i sada), umetnici su bili ambasadori (danas se to zove PR).
    Nista se tu nije promenilo. Umetnici se i danas biraju i guraju (subvencijama mecena i drzave).
    I nakon smrti (umetnika) dolazi spekulativni period zbog rariteta njihovih dela.


    Da li je ovo umetnost?
    Qui vit content de rien possde toute chose.

Slične teme

  1. Umetnost-ogledalo nasih dusa...
    Autor dankaBg u forumu Psihologija
    Odgovora: 4
    Poslednja poruka: 15.04.2010, 17:50
  2. Šta nije umetnost ?
    Autor DzuPiter u forumu Umetnost
    Odgovora: 40
    Poslednja poruka: 31.03.2010, 22:42
  3. Naša naivna umetnost
    Autor nenad.bds u forumu Umetnost
    Odgovora: 0
    Poslednja poruka: 26.03.2009, 21:19
  4. Grafičke animacije - umetnost ili ne?
    Autor yige_gui u forumu Umetnost
    Odgovora: 1
    Poslednja poruka: 18.09.2008, 11:35
  5. Paleolitska umetnost
    Autor blueella u forumu Umetnost
    Odgovora: 1
    Poslednja poruka: 16.11.2007, 11:01

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •