Мржња и нетрпељивост према СПЦ - Strana 18
Strana 18 od 22 PrvaPrva ... 81617181920 ... PoslednjaPoslednja
Prikaz rezultata 256 do 270 od ukupno 318
  1. #256

    Odgovor: Мржња и нетрпељивост према СПЦ

    Ima i SPC putera na glavi.

  2. #257

    Odgovor: Мржња и нетрпељивост према СПЦ

    Колумне Слободана Антонића

    Кад црква изда саопштење

    Слободан Антонић
    среда, 11. фебруар 2009.



    Двострука мерила увек су добар показатељ нечасности или слабости. Данас у Србији свака НВО издаје саопштења. Али, када Црква изда саопштење, као недавно у вези са Статутом Војводине, одједном настају проблеми.

    Најпре, вест је у највећем делу наших електронских медија емитована тако да готово ништа није пренето из самог писма Синода.

    Рецимо, ТВ Б92 је, у вестима од 6. фебруара, поменула само да СПЦ сматра да се овим статутом ствара нова држава у држави. Ни један једини разлог Синода за такву оцену није наведен.

    А има их, да подсетим, три.

    АПВ овим статутом, вели СПЦ, добија: право да закључује међународне уговоре у областима из своје надлежности (ius contrahendi);

    право да оснива своја представништва у иностранству, посебно у Бриселу (ius representationis);

    и право, приграбљено узурпацијом, Скупштине Војводине да доноси законе.

    У писму се, такође, оцењује и као противуставно оснивање тзв. ВАНУ, у намери да се војвођанским Србима прида посебни народносни, тј. национални идентитет.

    А можда је, питате се ви, било премало простора у ТВ вестима за сву аргументацију? Не, јер је ова вест настављена веома опширним коментарима. И то, што је занимљиво, управо су највише позивани да је коментаришу они који су познати по негативном ставу према СПЦ.

    Није ме мрзело па сам избројао. На саму вест потрошено је тачно 74 речи. На коментар Мирка Ђорђевића који је представљен као социолог религије (иако је реч о особи чије су везе са социологијом непознате стручној јавности) потрошено је 63 речи.
    А на коментар који је дао Ненад Чанак потрошено је чак 167 речи! Штавише, већина онога што је Чанак рекао тешко да је имало везе са темом. У СПЦ-у има свештеника који су педофили, чуо се Чанков коментар, а педофилија је најгнуснији могући злочин.
    У СПЦ-у има свештеника који су благосиљали ратне злочинце и оне који су пуцали људима у главу. Он је оценио, наводи се даље у наставку вести на Б92, да СПЦ требада се позабави и питањем постојања клероурбанистичке мафије, у оквиру којих је долазило до таквих сукоба да су свештеници једни другима ломили ноге.

    Дакле, за Чанкове приче о клероурбанистичкој мафији и ломљењу ногу било је довољно места. Али за образложење тезе СПЦ да се овим статутом ствара држава у држави није могао да се одвоји ни секунд више?

    Ако у рачуницу укључимо и остале коментаре који су ишли уз исту вест, видећемо да је на коментарисање вести од 74 речи укупно потрошено 562 речи осам пута више! При томе су, да поновимо, гледаоци остали ускраћени за основну информацију због чега то СПЦ одбацује ову верзију статута и из којих све то разлога црква умољава (представнике власти А. С.) да овом очигледно противуставном акту ускрате своју сагласност и потврду.

    Не само, међутим, да је писмо Синода професионално некоректно представљено јавности. Одмах затим неки медији су повели праву кампању против СПЦ због мешања у политику. Опет су потегнуте старе оптужбе за клерикализацију друштва и стварање православне џамахирије.

    Реч је о веома гласним присталицама концепта идеолошког расизма. По том концепту, Црква и верници немају шта да траже у јавној сфери. Тамо су добродошле само личности једне идеологије, једног погледа на свет (оног грађанистичког). Свака НВО може да износи своје ставове о свему, па и о Статуту Војводине. Сваки бриселски службеник може до миле воље да нам држи лекције у вези са статутом. Сваки трећи секретар неке амбасаде то може да чини, арогантно и самоуверено, како су већ навикли.

    Једино, међутим, легитимни представници српске цркве не смеју о томе ништа да кажу. Они морају да ћуте чак и у вези са питањима која нису ни страначка нити политичка, већ државна и национална. Они не смеју да говоре чак ни најљубазнијим тоном, не претњама и анатемама, већ умољавајући и апелујући. Једино они имају да ћуте и да наставе да се моле Господу да уразуми оне на власти. Једино они...

    Нико овде не мисли да у Србији Црква треба о свему да се пита. То је једнако рђава крајност као и она да Црква не сме да се пита ни о чему. Али између тих екстрема налази се читава лепеза односа у којима људи из политике и цркве разговарају и једни другима помажу. Да тих разговора има више не би до овога писма ни дошло. Или би предлог статута био умешније састављен, тако да не изазива страхове и недоумице. Или би страхови и недоумице били изнесени у директним разговорима, без драматичних саопштења и писама.

    Сада смо ту где јесмо. Грешке у вези са статутом морају се исправити тако да никоме не страда образ, тако да се нико не осети пораженим. Нужан је компромис. А за њега је основни предуслов толеранција. За почетак, научимо да толеришемо Цркву. Она ће још дуго бити ту, са свим манама и врлинама. Саслушајмо је, када хоће нешто да нам каже. Али одговорност за ово друштво, ипак, првенствено сноси власт. Време саветовања се ближи крају. Дошло је време одлучивања. Каква ће бити коначна одлука о статуту, не знамо. Али, ко је све за њу одговоран, знамо. Па да их видимо.

    политички аналитичар
    [објављено: 12/02/2009]

  3. #258

    Odgovor: Мржња и нетрпељивост према СПЦ

    Као и обично, одличан Антонићев текст.
    А господи која се питају "зашто Геј92 не ваља", још мало аргумената.
    За землю родную не на жизнь а на смерть
    Воевал с врагами Володимир князь
    Многая лета
    Многая лета
    Многая лета
    Русской земле

  4. #259

    Odgovor: Мржња и нетрпељивост према СПЦ

    Нека мало прочитају и Ђорђа Вукадиновића ...

    Синоћ сам гледао суочавање на РТВ Нови Сад, како је онај мали из ДСС-а лепо одувао ону будалу из војвођанског клуба и ону гњидицу из лсд-а!

    АП Војводина је споља гледано хармонична а изнутра је лажна, беживотна, једна јавна представа ...

  5. #260

    Odgovor: Мржња и нетрпељивост према СПЦ

    Citat FlekicaSkupusom kaže: Pogledaj poruku
    Нека мало прочитају и Ђорђа Вукадиновића ...

    Синоћ сам гледао суочавање на РТВ Нови Сад, како је онај мали из ДСС-а лепо одувао ону будалу из војвођанског клуба и ону гњидицу из лсд-а!
    Да, али јеси ли покушао да гласаш, јер број за не статуту нисам могао добити од 9 до 9 и 25, ана крају више гласова за статут него против, слично имаш и анкету на РТВ где можеш гласати колико хоћеш пута, ал се проценат тешко мења.

    Већ данас можеш читати о новим нападима на цркву што је издала саопштење и гле чуда Пајтић нам објашњава како Синод СПЦ није исто што је и Православна Црква.

  6. #261

    Odgovor: Мржња и нетрпељивост према СПЦ

    Покушао сам да гласам и са фиксног и са мобилног, прво су били недоступни а после су били заузети .... мада не знам да ли броје оне поруке што стижу као пропуштени позиви или шта ... Ал најсмешнији ми је био онај мученик Суботић у оном паорском прслуку што је на крају одвалио глупост поводом војне параде Сретење 2009 ... како су га сви одјебали па то је било феноменално ... али човек је стварно ретардиран, не уме да састави реченицу, прича небулозе, неповезано ... просто ... језиво ... Нисам присталица дсс-а али морам да признам да је онај мали из го дсс Нови Сад стварно објаснио свима како се води дебата и како се аргументује ... наравно Ђорђе Вукадиновић је као и увек био на висни задатка! Наравно да сумњам у анкету јер је бил осамо 200 гласова што је просто немогуће за једну тако велику ТВ кућу као што је РТВ Нови Сад.

    АП Војводина је споља гледано хармонична а изнутра је лажна, беживотна, једна јавна представа ...

  7. #262

    Odgovor: Мржња и нетрпељивост према СПЦ

    Да, а после на крају упита, зашто лете војни авиони изнад НС када се гласа статут.

    Мизерија људска, па бар да промене фазон, све је већ виђено, и још данас представник мађара каже како се све мора интернационализовати, а прекјуче одоше у посету хрватском сабору

  8. #263

    Odgovor: Мржња и нетрпељивост према СПЦ

    Citat FlekicaSkupusom kaže: Pogledaj poruku
    Покушао сам да гласам и са фиксног и са мобилног, прво су били недоступни а после су били заузети .... мада не знам да ли броје оне поруке што стижу као пропуштени позиви или шта ... Ал најсмешнији ми је био онај мученик Суботић у оном паорском прслуку што је на крају одвалио глупост поводом војне параде Сретење 2009 ... како су га сви одјебали па то је било феноменално ... али човек је стварно ретардиран, не уме да састави реченицу, прича небулозе, неповезано ... просто ... језиво ... Нисам присталица дсс-а али морам да признам да је онај мали из го дсс Нови Сад стварно објаснио свима како се води дебата и како се аргументује ... наравно Ђорђе Вукадиновић је као и увек био на висни задатка! Наравно да сумњам у анкету јер је бил осамо 200 гласова што је просто немогуће за једну тако велику ТВ кућу као што је РТВ Нови Сад.
    E, a zar se ovakav način izražavanja još uvek toleriše?

    Mislim, odavno nisam svraćao na političke teme, pa izgleda da nisam u toku.
    Reciprocitetno, i ja bih mogao (krajnje "objektivno", poput pisca citiranog posta) da kažem: vidi ova dva retarDa kako prosipaju gluposti, verovatno su interesantni samo jedan drugome. Naravno, to mi ne pada na pamet, jer je ovo ipak javno mesto gde bi trebali da pazimo na svoje izražavanje, a naše kućno (ne)vaspitanje da ostavimo za uži krug familije i prijatelja, eventualno.

    P. S. NajBolje oboŽavam ove što kažu "...nisam pristalica..... ali blablablabla..." šta li bi tek bilo da su pristalice?
    Poruku je izmenio love hunter, 13.02.2009 u 18:39

  9. #264

    Odgovor: Мржња и нетрпељивост према СПЦ

    смешан си ...

    АП Војводина је споља гледано хармонична а изнутра је лажна, беживотна, једна јавна представа ...

  10. #265

    Odgovor: Мржња и нетрпељивост према СПЦ

    Citat love hunter kaže: Pogledaj poruku
    E, a zar se ovakav način izražavanja još uvek toleriše?

    Mislim, odavno nisam svraćao na političke teme, pa izgleda da nisam u toku.
    Reciprocitetno, i ja bih mogao (krajnje "objektivno", poput pisca citiranog posta) da kažem: vidi ova dva retarDa kako prosipaju gluposti, verovatno su interesantni samo jedan drugome. Naravno, to mi ne pada na pamet, jer je ovo ipak javno mesto gde bi trebali da pazimo na svoje izražavanje, a naše kućno (ne)vaspitanje da ostavimo za uži krug familije i prijatelja, eventualno.

    P. S. NajBolje oboŽavam ove što kažu "...nisam pristalica..... ali blablablabla..." šta li bi tek bilo da su pristalice?
    Ето само наглашено, без да гледам твоје старе постове, и културу разговора писања, које промовишеш, не спомињем ни веру, нацију или политичу опредељеност.

  11. #266

    Odgovor: Мржња и нетрпељивост према СПЦ

    Ја сам ужаснут коментарима антихришћана, сатаниста и осталих неверника па стога нећу коментарисати поменуте скарадности ...

    Нека им је Господ Бог у помоћи и нека им опрости, не знају шта раде!

    АП Војводина је споља гледано хармонична а изнутра је лажна, беживотна, једна јавна представа ...

  12. #267

    Odgovor: Мржња и нетрпељивост према СПЦ

    Citat FlekicaSkupusom kaže: Pogledaj poruku
    Ја сам ужаснут коментарима антихришћана, сатаниста и осталих неверника па стога нећу коментарисати поменуте скарадности ...

    Нека им је Господ Бог у помоћи и нека им опрости, не знају шта раде!
    Antihrišćana i Satanista??

    Ja mislio da mu to dođe jedno te isto,kad ono

    Nego neka je tebi Bog u pomoći,meni nemoj da pomaže,svaka pomoć na nos izađe kad tad

    I baš me zanima da li smatraš da su svi koji ne veruju u Hrista satanisti?Znači i ateisti i budisti...flekavi,aj sad reci još da imam rituale u podrumu u kojima koljem piliće kao ateista,ili da se klanjam i molim nekoj višoj sili...e moj ''verniče'',pretpostavljam po slavama pretežno

  13. #268

    Odgovor: Мржња и нетрпељивост према СПЦ

    твоји проблеми и твоје фрустрације ...
    Нека ти је Господ Бог у помоћи ...

    Ако ниси знао има само један Господ Бог ... и он је исти и за нас Хришћане, Муслимане, Будисте ...

    pretpostavljam po slavama pretežno
    ... тужан си ти мали, несретни човече! ...

    п.с: уопште нисам мислио на тебе са својом претходном поруком, али ако си се пронашао у њој, то је твој проблем ... вероватно има разлога за то!

    АП Војводина је споља гледано хармонична а изнутра је лажна, беживотна, једна јавна представа ...

  14. #269

    Odgovor: Мржња и нетрпељивост према СПЦ

    nije isto
    budizam buda
    islam alah
    hrišćanstvo bog
    3 komletno različita učenja jedino im je zajedničko da sve vere propovedaju veru u jednog boga.satanu drugačije nazivaju antihristom te ti je satanizam i antihrišćanstvo jedno te isto.ateisti su ljudi koji ne veruju ni u jednog boga ni u djavola veruju da sve ima objašnjenje
    Poruku je izmenio maksimilijan, 14.02.2009 u 15:00

  15. #270

    Odgovor: Мржња и нетрпељивост према СПЦ

    Citat FlekicaSkupusom kaže: Pogledaj poruku
    ... тужан си ти мали, несретни човече! ...

    п.с: уопште нисам мислио на тебе са својом претходном поруком, али ако си се пронашао у њој, то је твој проблем ... вероватно има разлога за то!
    tužan?,koji kliše odgovor...

    kulijana,našao sam se pogođenim pošto sam kucao na par tema o religiji,pa sam i pretpostavio da misliš na ljude sa ovog foruma(na kraju krajeva rasprave i služe da se iskažu razna stajališta)

    a i da te prosvetlim malo,budući da je antihrišćan poštovalac antihrista,što je = čemu?SATANISTI...ne možemo reći da su muslimani antihrišćani,oni su jednostavno ljudi koji veruju u Alaha(a ako postoji samo jedan bog,onda obe vere veruju u njega,samo došlo do zabune u prenosu informacija,šta li već)...ili sad pa oni veruju u antihrista vašeg,dok oni misle da vi verujete u šejtana,kako li već?

    Neću više da se zajebavam na ovoj temi,niste mi zanimljivi...

Strana 18 od 22 PrvaPrva ... 81617181920 ... PoslednjaPoslednja

Slične teme

  1. Odgovora: 7
    Poslednja poruka: 26.07.2015, 11:32
  2. Застава Срема
    Autor FlekicaSkupusom u forumu Srem
    Odgovora: 11
    Poslednja poruka: 04.01.2014, 20:05
  3. Вук Јеремић
    Autor yossarian u forumu Politika
    Odgovora: 38
    Poslednja poruka: 17.10.2011, 14:20

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •