Najdraže priče i bajke iz detinjstva - Strana 3
Strana 3 od 3 PrvaPrva 123
Prikaz rezultata 31 do 42 od ukupno 42
  1. #31

    Odgovor: Najdraže priče i bajke iz detinjstva

    Pa, mene je moj deda "navukao" na epske pesme a omiljene su mi ceo ciklus o Kraljeviću Marku kao i Zidanje skadra na Bojani

    bajke slabo ako baš moram da se odlučim tu je Devojčica sa šibicama
    ...svi mukarci misle da su bogovi...samo im niko nije rekao da su ene ateisti...

  2. #32

    Odgovor: Najdraže priče i bajke iz detinjstva

    Dok su druge devojčice sanjale princa na belom konju ja sam htela da me otme Petar Pan.... još uvek volim tu bajku...

  3. #33

    Odgovor: Najdraže priče i bajke iz detinjstva

    Prekrasna Vasilisa - ruska bajka koju mi je deda pricao svako vece iznova i iznova
    Devojcica sa sibicama
    Tajno moja skrivena....

  4. #34

    Odgovor: Najdraže priče i bajke iz detinjstva



    Tražeći po netu jednu knjigu koju ne mogu da nabavim u knjižarama, naiđoh na ove knjige na aukciji...




    Moje najdraže knjige bajki iz detinjstva...sećam se da su bile jaaako dugačke, pa sam ih čitala u ''nastavcima'', svako veče po malo

    Čuvala sam te knjige dok nije moj mlađi brat uzeo da ih ''prelista'' i tu im je bio kraj

  5. #35

    Odgovor: Najdraže priče i bajke iz detinjstva

    Ne bih izdvajao...samo bih rekao da su me one, vremenom, načinile vitezom .
    Lav je možda kralj životinja ali nikada vuka nećeš videti da igra u cirkusu .

  6. #36

    Odgovor: Najdraže priče i bajke iz detinjstva


    Нaпољу је било страшно хладно. Снег је падао и почело је да се смркава. Било је последње
    вече у години вече уочи Нове године. По тој хладноћи и мраку улицом
    је ишла једна гологлава и босонога девојчица. Додуше, имала је на
    ногама неке
    папуче
    када је пошла од куће, али каква јој је била корист од њих када су то
    биле велике папуче које је прије носила њена мајка. Оне су биле тако
    велике да су јој спале с ногу када је потрчала да се уклони испред кола
    што су пројурила улицом. Једну папучу више није могла да нађе а с
    другом је умакао неки дечак и довикнуо јој да ће му та њена папуча
    послужити као колевка кад му се роди дете.

    Тако
    је сада та девојчица ишла босих, црвених и плавих ножица од мраза. У
    старој кецељи је носила све своје шибице, а једну кутију је држала у
    руци. Читав дан није продала ни једну једину кутију шибица, није добила
    ниједну пару. Гладна, прозебла и потиштена, лутала је јадница све даље.
    Снежне пахуљице падале су по њеној дугачкој, светлој коси која се дивно
    коврџала низ њен потиљак, али она није ни мислила на тај свој украс.
    Сви прозори су били осветљени, а по улицама се ширио мирис гушчјег
    печења свуда се припремао дочек Нове године, па је и она сада мислила
    на то.

    Она се шћућурила у једном углу између две куће, од којих је једна
    мало више штрчала на улицу. Ножице је подвила пода се, али јој је ипак
    било све хладније. А кући није смела да иде, јер није продала ниједну
    кутију шибица, није добила ниједну пару, и отац би је истукао. А шта ће
    и тамо, и код куће је исто тако хладно. Живели су у поткровљу и ветар
    је дувао са свих страна, иако су највеће рупе запушили сламом и крпама.
    Ручице су јој се сасвим укочиле од зиме. Ах, само да упали једну шибицу
    мало би се огријала! Да о зид кресне само једну шибицу загријала би
    прсте! Она кресну једну шибицу и одмах букну пламен.


    Шибица је горела као свећа и било је тако топло док је држала руку над њом.
    Била је то чудесна светлост и девојчици се чинило да седи поред велике
    топле железне пећи са сјајним месинганим украсима. Она испружи ноге да
    и њих мало загрије, али се тог тренутка пламен угаси нестаде пећи и
    девојчица оста са дрвцетом догореле шибице у руци.

    Она
    кресну још једну шибицу, па и она запламса, и зид по којем засја
    постаде провидан попут копрене. Могла је да гледа право у собу где је
    био постављен сто са чистим белим столњаком и дивним посуђем од
    порцулана.



    А на столу се пуши печена гуска пуњена шљивама и јабукама. Али што је
    било још лепше та гуска је скочила са стола и, онако са виљушком и
    ножем у леђима, преко собе загегала према њој. И управо када гуска дође
    пред сироту девојчицу, угаси се шибица и пред њом оста само дебели и
    хладни зид.

    Када
    упали нову шибицу, пред њом се указа прекрасна јелка. Била је и већа и
    лепше украшена него она што је прошле године кроз стаклена врата видела
    код оног богатог трговца. Хиљаде свећица је горело на зеленим
    гранчицама, а шарене слике, као оне у дућанским излозима, гледале су
    право у њу. Девојчица издиже обе руке према свећицама и шибица се
    угаси. Али оне многобројне свећице почеше да се дижу све више и више, а
    онда се претворише у сјајне звезде. Једна од њих паде и остави за собом
    дугачки пламени траг.

    "Сад
    је неко умро!" помислила је девојчица. То је она чула од своје
    покојне баке која је говорила: "Сваки пут кад падне звезда, нечија душа
    крене у небо."

    Када дјевојчица кресну нову шибицу, око ње све засја и у том сјају појави се њена бака сва блистава, блажена и задовољна.

    Бако! викну девојчица. Узми ме са собом! Знам да ћеш нестати чим се шибица угаси као што је нестала и она топла пећ и дивно гушчје печење и она красна велика јелка!
    Да
    и бака не би ишчезла, девојчица брзо запали сав остатак шибица из
    кутије. Шибице плануше и све заблиста као усред бела дана. Никада јој
    раније бака није изгледала тако лепа и тако велика. Она узе девојчицу у
    наручје и понесе је високо, високо у велику радост и пријатну топлину.
    Сада је девојчица била на небу и више није било ни зиме, ни глади ни
    страха...


    А ујутро, у оном углу између две куће, нашли су је румених образа
    и са осмехом на уснама била је мртва. Смрзла се последње вечери у
    старој години. Прво јутро Нове године затекло је мртву девојчицу са
    шибицама.

    Пред њом је лежало мноштво готово потпуно изгорелих шибица.
    Хтела је да се огреје! говорили су пролазници.
    А нико ни слутио није какве су дивне слике лебделе пред њом када је са својом баком запловила у новогодишњу радост.
    Osmeh je kriva linija koja ispravi sve..skoro sve..


  7. #37

    Odgovor: Najdraže priče i bajke iz detinjstva

    Ma i dan danas, one koje su mi bile omiljene volim istim intenzitetom

    Bajka o žar-ptici
    Gaa wiin daa-aangoshkigaazo ahaw enaabiyaan gaa-inaabid


  8. #38

    Odgovor: Najdraže priče i bajke iz detinjstva

    Pepeljuga i Arijel - Mala sirena -obiljezhile su moje djetinjstvo - Najprije jadna djevojka koja u pocijepanoj odjeci spava kraj ognjishta, a potom predivna dama u svijetlo plavoj haljini koja gubi cipelicu bjezheci sa bala - chini da se chak i mi stariji podsjetimo predivnog perioda djetinjstva, mashtanja, i romantike...
    i dan danas uzmem i gledam crtani (krijuci) i iznerviram se kad joj Drizela i Anastazija raskubu haljinu za bal...

    i josh neshto shto sam primijetila i shto mi smeta u bajkama, chak i kad su ove dvije u pitanju;
    Zashto MAJKA nema bar malo duzhu ulogu od one ustaljene za ove bajke - kada je bila mala majka joj je umrla, pa je
    'Ako vam se neka ptica posere na glavu, obrišite se diskretno i pravite se ludi, kao i uvek kad su vas posrali.' - čika Dušan Radović

  9. #39

    Odgovor: Najdraže priče i bajke iz detinjstva

    i ove priche sam se neki dan sjetila..



    Ivana Brlic-Mazhuranic: Priche iz Davnina


    Shuma Striborova

    Zašao neki momak u šumu Striborovu, a nije znao da je ono šuma začarana i da se u njoj svakojaka čuda zbivaju. Zbivala se u njoj čuda dobra, ali i naopaka - svakome po zasluzi. Morala je pak ta šuma ostati začarana, doklegod u nju ne stupi onaj, kojemu je milija njegova nevolja, nego sva sreća ovoga svijeta.

    Momak Nasjekao dakle onaj momak drva i sjeo na panj, da počine, jer bijaše lijep zimski dan. Ali iz panja iziđe pred njega zmija i stade se umiljavati oko njega. Ono pak ne bijaše prava zmija, nego bijaše ljudska duša, radi grijeha i zlobe ukleta, a mogao je osloboditi samo onaj, koji bi se s njom vjenčao. Bljeskala se zmija kao srebro na suncu i gledala momku upravo u oči.

    Lijepe li gujice, Bože moj! Gotovo da bih je i kući ponio, - progovori momak od šale.

    Evo budalaste glave, koja će me osloboditi na svoju nesreću, - pomisli grješna duša u guji, požuri se i pretvori se odmah od guje u ljepotu djevojku, te stade pred momka. Rukavci joj bijeli i vezeni kao krila leptirova, a sitne nožice kao u banice. Ali kako bijaše zlobno pomislila, onako joj ostade u ustima gujin jezik.

    Evo me! Vodi me kući i vjenčaj se sa mnom! - reče guja-djevojka momku.

    Sad da je ono bio siguran i dosjetljiv momak, pak da brže mahnuo ušicom od sjekire na nju i da je viknuo: Nisam baš ja mislio, da se sa šumskim čudom vjenčam, postala bi djevojka opet gujom, utekla bi u panj i nikomu ništa.

    Ali ono je bio neki dobričina, plašljiv i stidljiv mladić, pak ga bilo stid da joj ne ispuni želje, kad se već radi njega pretvorila. A baš mu se i svidjela, jer je bila ljepolika, a on, neuputan, nije mogao znati, što joj je ostalo u ustima. Uze on djevojku za ruku i povede je kući. A živio je taj momak sa svojom starom majkom i pazio majku kao ikonu.

    Evo, majko, snahe, - reče momak, kad stigoše on i djevojka kući.
    Hvala Bogu, sinko, - odvrati majka i pogleda ljepotu djevojku. Ali je majka bila stara i mudra i odmah spozna, što imade snaha u ustima. Ode snaha da se preobuče, a mati reče sinu: Lijepu si mladu izabrao, samo pazi, sine, nije li ono guja! Sin se malo ne skamenio od čuda: otkud njegova mati znade, da je ono bila guja? Razljuti se u srcu i pomisli: Moja majka mora da je vještica. I odmah zamrzi na majku.

    Počelo njih troje živjeti zajedno, ali ono zlo i naopako. Snaha jezičljiva, nazlobna, proždrljiva i goropadna.

    Bila je tamo litica visoka do oblaka, te snaha zapovjedi jednog dana starici, neka joj donese snijega sa vrha litice, da se umije.

    Nema puta na onu visinu, - reče starica.
    Uzmi kozu, neka te vodi. Kuda ona gore, tuda ti naglavce dolje, - reče snaha.
    Tamo bio i sin, pa se nasmijao na te riječi, samo da ugodi svojoj ženi.

    To se tako ražalilo majci, da odmah pođe na liticu po snijeg, jer joj nije bilo žao života. Idući putem, htjela se pomoliti Bogu za pomoć, ali se predomisli govoreći: Opazio bi Bog, da mi sin ne valja. No Bog joj ipak osta na pomoći, i ona sretno donese snasi snijega s litice ispod oblaka.

    Drugog dana zapovjedi snaha baki:

    Idi tamo na jezero zamrznuto. Usred jezera ima rupa. Uhvati mi na rupi šarana za ručak.
    Provalit će se led poda mnom, propast ću u jezero, - odvrati baka.
    Radovat će se šaran, propadneš li s njime, reče snaha.

    I opet se sin nasmijao, a baka se tako ražalostila, da odmah ode na jezero. Pucketa led pod bakom, plače ona, da joj se suze po licu mrznu. Ali još ne će da se Bogu moli, taji pred Bogom, da joj je sin grješan. I bolje da poginem, pomisli baka i ide po ledu. Ali još nije došlo vrijeme, da baka umre. Zato preletje nad njom galeb, noseći ribu. Omakne se riba galebu i padne upravo pred baku. Baka uze ribu i donese srećno snasi.

    Trećeg dana sjela baka uz ognjište i uze sinovu košulju, da je okrpa. Kad to vidje snaha, poletje do nje, istrže joj košulju iz ruku i viknu:

    Ostavi to, sljepice stara, nisu to tvoji poslovi.

    I ne dade majci, da okrpa sinovu košulju. Sad se starici posve rastuži srce, te ona ode pred kuću, sjedne na onoj ciči zimi na klupu i pomoli se Bogu:

    Bože moj, pomozi mi!

    Uto vidje ona, kako k njoj ide neko ubogo djevojče, na njemu samo izderana rubina, a rame pomodrilo od studeni, jer joj se rukav iskinuo. Ali se svejedno djevojče nasmijava jer je umilne ćudi. Pod pazuhom joj svežanj triješća.

    Hoćete li, bako, kupiti luči? pita djevojče.

    Nemam novaca, kćerce, nego ako hoćeš da ti okrpam taj rukavčić, - reče tužna baka, koja je još držala u rukama iglu i konac za sinovu košulju. Baka okrpa djevojčici rukav, a djevojka joj dade svežanj luči, zahvali joj milo i ode dalje, radosna, što joj rame ne zebe.

    U veče reče snaha baki: Mi ćemo poći u goste kumi, a ti da si ugrijala vode, dok se vratim. Bila snaha proždrljiva i uvijek gledala, gdje da se ugosti.

    Kad oni odoše, osta baka sama, pa uze onog triješća, što joj ga prodalo djevojče, i potpali oganj na ognjištu, a onda ode u komoru po drva. Dok je ona u komori tražila drva, začuje, kako u kuhinji nešto pucka, nešto kucka: kuc! kuc!

    Tko je božji? - upita baka iz komore.
    Domaći! Domaći! - ozovu se iz kuhinje neki sitni glasovi, kao da žvrgolje vrepci pod strehom.

    Dalo se baki na čudo, što je ovo ovako u noći, i ona ude u kuhinju. Kad ona tamo, ali ono se na ognjištu istom rasplamsale luči, a oko plamena zaigrali kolo Domaći, sve sami mužići od jedva po lakta. Na njima kožusi, kapice i opančići crveni kao plamenovi, kosa i brada sive kao pepeo, a oči žarke kao živi ugljen. Izlazi njih sve više i više iz plamena, svaka luč po jednog daje. Kako izlaze, tako se smiju i vrište, prebacuju se po ognjištu, cikću od veselja i hvataju se u kolo.

    Pa zaigra kolo: po ognjištu, po pepelu, pod policu, na stolicu, po ćupu, na klupu! Igraj! Igraj! Brzo! Brže! Cikću, vrište, guraju se i krevelje. Sol prosuše, kvas proliše, brašno rastepoše - sve od velike radosti. Vatra na ognjištu plamsa i sjaji, pucka i grije; a baka gleda i gleda. Nije joj žao ni soli ni kvasca, nego se raduje veselju, što joj ga Bog šalje na utjehu.

    Čini se baki, da se pomladila - nasmije se kao grlica, poskoči kao curica, hvata se u kolo sa Domaćima pa zaigra. Ali joj ipak ostalo još čemera u srcu, a to bijaše tako teško, te kolo odmah stade.

    Božja braćo, - reče onda baka Domaćima, biste li vi meni znali pomoći, da ugledam jezik svoje snahe, pa kad kažem momu sinu, što sam na svoje oči vidjela, možda se opameti? ! Baka stane pripovijedati Domaćima sve, kako je bilo. Domaći posjedali uokolo po rubu ognjišta, nožice ovjesili niz ognjište, nanizali se kao čičak do čička i slušaju baku; pa sve klimaju glavama od čuda. Kako klimaju glavama, onako im se žare crvene kapice: mislio bi tko, ono sama vatra na ognjištu plaminja.

    Kad je baka svršila pripovijedanje, viknu jedan od Domaćih, po imenu Malik Tintilinić: Ja ću ti pomoći! Idem u sunčanu zemlju i donijet ću ti svračjih jaja. Podmetnut ćemo ih pod kokoš, pa kad se izlegu svračići, prevarit će se snaha: polakomit će se kao svaka šumska guja za svračićima i isplazit će jezik.

    Svi Domaći ciknuše od radosti, što se Malik Tintilinić tako dobro dosjetio. Još oni najbolje vrište, ali ide snaha iz gostiju i nosi sebi kolač. Nasrne snaha ljutito na vrata, da vidi, tko to u kuhinji vrišti. Ali kad ona raskrili vrata, a ono: top! - prasne plamen, skočiše Domaći, topnuše svi u jedan mah nožicama o ognjište, ponesoše se nad plamen, poletješe pod krov - kvrcnuše daščice na krovu i nestade Domaćih. Samo Malik Tintilinić ne uteče, nego se sakrije u pepelu.

    Kako je plamen iznenada prsnuo u vis, a vrata udarila o vratnicu, onako se uplašila snaha i od straha sjela na zemlju kao vreća. Rastepe joj se kolač u rukama, raspadnu joj se kose i češljevi, bulji oči i viče od jeda:

    Što je ovo bilo, nesrećo stara!
    Vjetar podigao plamen, kad si otvorila vrata, - reče baka i mudro se drži.

    A što je ono u pepelu? - opet će snaha, jer je iz pepela virila crvena peta opančića Malika Tintilinića.
    Ono je žeravica, - odvraća baka.

    Ali snaha ne vjeruje, nego ustane onako raspletena i ide da vidi iz bližega što je na ognjištu. Prikučila se licem do pepela, ali se Malik Tintilinić hitro baci nožicom i kvrcne petom snahu po nosu. Viče snaha kao da se u moru topi, sva je garava po licu, a pepeo joj posuo raščupane kose.

    Što je ovo, nesrećo stara? - pišti snaha.
    Poprskao te kesten iz žeravice, - odvraća baka, a Malik Tintilinić u pepelu puca od smijeha.

    Kad je snaha otišla da se umije, pokaže baka Maliku Tintiliniću, gdje je u komori snaha nasadila kokoš, da bude malih pilića za Božić. Još iste noći donese Malik svračjih jaja i podmetne ih pod kokoš umjesto kokošjih.

    Zapovjedila snaha baki, da dobro pazi na kokoš, pa kad se izlegu pilići, neka joj javi. Pozvat će snaha čitavo selo, da vidi, kako ona ima pilića na Božić, kad ih nitko nema.

    Došlo vrijeme, izlegli se svračići. Javi baka snasi, da su pilići izašli, a snaha pozove selo. Došle kume i susjede, malo i veliko, a bio tamo i sin bakin. Snaha zapovjedi baki, da donese gnijezdo u trijem. Donese baka gnijezdo, podigoše kokoš, a ono u gnijezdu nešto zakriješti: iskočiše goli svračići, pa skok! skok! po trijemu.

    Snaha guja Kad je snaha-guja opazila ovako iznenada svračiće, prevari se, polakomi se u njoj zmijina ćud, poletje snaha po trijemu za svračićima i isplazi za njima svoj tanki i šiljasti jezik kao u šumi. Vrisnuše i prekrstiše se kume i susjede, te povedoše svoju djecu kući, jer upoznaše, da je ono zaista šumska guja.

    Majka pak radosno pođe do sina govoreći: Otpremi je, sine, otkud si je doveo, sad si na svoje oči vidio, koga u kući hraniš. I mati htjede da ogrli sinka.

    Ali sin je bio baš posve budalast čovjek, pa se još više usprkosio i suprot sela i suprot majke i suprot istih svojih očiju. Neće da sudi ženi-guji nego još vikne na majku:

    Otkud tebi svračići u to doba, vještice stara? Nosi mi se iz kuće!

    E, sad je mati vidjela, da pomoći nema. Zacvili kao ljuta godina i samo umoli, da je bar ne tjera iz kuće, dok je dan, da ne vidi selo, kakvog je sina othranila.

    Sin privoli, da mati ostane do večera još u kući. Kad je došla večer, uze baka u torbu nešto kruha i nešto onih luči, što joj ih je dalo ubogo djevojče. A onda ode kukajući iz kuće sinove.

    Čim je mati prešla preko praga, utrne se vatra na ognjištu i pade raspelo sa stijene. Ostadoše sin i snaha u mračnoj izbi - i sada sin osjeti, kako je počinio veliku grehotu na majci, i pokaje se jako. Ali ne smije da ženi o tom govori, jer je plašljiv, nego joj kaže:

    Hajdemo za materom, da vidimo, kako će poginuti od studeni.

    Skoči veselo zlorada snaha, nađe im kožuhe, obukoše se i odoše iz daleka za staricom. A baka žalosna ide po snijegu, u po noći, preko polja. Kad je došla na jedno veliko strnište, uhvati je takova studen, da nije mogla dalje. Zato izvadi iz torbe one luči, razgrne snijeg i potpali vatru, da se malo ugrije.

    Jedva se luči rasplamsale, ali ono čudo! Eto iz njih izlaze Domaći, upravo kao da je na kućnom ognjištu! Iskakuju iz vatre sve uokolo u snijeg, a za njima iskre frcaju na sve strane u tamnu noć.

    Milo je baki, gotovo bi proplakala od milinja, što je ne ostaviše samu na putu. A oni se kupe oko nje, smiju se i zvižde.

    Božja braćo, - reče baka, - nije meni do radosti, nego mi hajde pomozite u nesreći. Pripovjedi baka Domaćima, kako se budalasti sin još više pozlobio na nju, otkad se i on i selo uvjerili, da je u snahe zaista gujin jezik.

    Izagnao me, a vi pomozite, ako znate. Malo šute Domaći, malo tepu snijeg s opančića i ne znaju baki savjeta. Ali onda Malik Tintilinić reče: Hajdemo do Stribora, starješine našega. On svačemu savjeta znade.

    I odmah se Malik popne na glogov grm, zviznu u prste, a ono iz mraka preko strništa dokasa k njima jelen i dvanaest vjeverica. Posadiše baku na jelena, a Domaći posjedaše na vjeverice i pođoše put šume Striborove.

    Jašu oni kroz noć - na jelenu rogovi i paroščići, a na svakom paroščiću zvjezdica. Sjaji se jelen i kazuje put, a za njim juri dvanaest vjeverica, a u svake vjeverice dva oka kao dva draga kamena. Jure oni i žure, a za njima izdaleka trči snaha i sin, sve im nestaje sape. Tako stigoše do šume Striborove, i ponese jelen baku kroz šumu.

    Spozna snaha sve u mraku, da je ono šuma Striborova, gdje je ona već jednom radi grijeha ukleta bila, ali od velike zlobe ne može se ni sjetiti svojih novih grijeha, ni pobojati se za njih, nego se još više raduje govoreći: Propast će neuka baka u ovoj šumi sred tolikih čarolija - i poletje još brže za jelenom.

    Donese dakle jelen baku pred Stribora. Stribor pak bijaše šumski starješina. Sjedio je sred šume, u dubu tako velikom, da je u njem bilo sedam zlatnih dvorova i osmo selo, srebrnom ogradicom ograđeno. Pred najljepšim dvorom sjedi Stribor na stolici, u crvenoj kabanici.

    Pomozi baki, propala je od snahe-guje, rekoše Domaći Striboru, kad mu se bijahu poklonili i oni i baka. Pripovjede oni sve, kako je bilo. A snaha i sin došuljali se do duba, pa kroz crvotoč gledaju i slušaju što će biti.

    Kad su Domaći svršili svoju pripovijest, reče Stribor baki:

    Baka Ne boj se starice! Ostavi snahu, neka živi u zlobi, dok je zloba ne dovede opet onamo, otkuda se prerano oslobodila. A tebi ću lako pomoći. Gledaj tamo ono selo, srebrom ograđeno!

    Pogleda baka, a ono njezino rodno selo, u kojemu je mladovala, a u selu proštenje i veselje. Zvona zvone, gusle gude, zastave se viju, a pjesme podcikuju.

    Uniđi kroz ogradicu, pljesni rukama i pomladit ćeš se odmah. Ostat ćeš u selu svome, da mladuješ i da se raduješ, kao pred pedesetak godina! - reče Stribor.

    Razveseli se baka kao nikada, poletje odmah do ogradice, uhvatila se već rukom za srebrna vratašca, ali se uto još nečega sjetila, pa upita Stribora:

    A što će biti od mog sina?
    Ne budali, bako! - odgovori Stribor: - Otkud bi ti za svoga sina znala? On će ostati u ovom vremenu, a ti ćeš se vratiti u mladost svoju! Ni znati ne ćeš za kakvog sina!

    Kad je baka ovo čula, zamisli se teško. A onda se polako vrati od gredice, dođe natrag pred Stribora, nakloni se duboko i reče:

    Hvala ti, dobri gospodaru, na svemu dobru, što mi ga daješ. Ali ja volim ostati u svojoj nesreći, a znati, da imam sina, negoli da mi dadeš sve blago i sve dobro ovoga svijeta, a da moram zaboraviti sina!

    Kad je baka ovo izrekla, strahovito jeknu cijela dubrava, prestadoše čari u šumi Striborovoj, jer je baki bila draža njezina nevolja, nego sva sreća ovog svijeta.

    Zanjiše se čitava šuma, provali se zemlja, propade u zemlju ogromni dub sa dvorovima i sa selom srebrom ograđenim, nestade Stribora i Domaćih, - ciknu snaha iza duba, pretvori se u guju - uteče u rupu - a majka i sin nađoše se nasred šume sami, jedno uz drugo.

    Pade sin pred majku na koljena, ljubi joj skute i rukave, a onda je podiže na svoje ruke i nosi kući, kuda sretno do zore stigoše. Moli sin Boga i majku, da mu oproste. Bog mu oprosti, a majka mu nije ni zamjerila bila.

    Momak se poslije vjenčao s onim ubogim i milim djevojčetom, što im bijaše dovela Domaće u kuću.

    Još i sad sretno žive svi zajedno, pak im Malik Tintilinić u zimnje večeri rado na ognjište dohodi.
    moomoo meee jooouu

  10. #40

    Odgovor: Najdraže priče i bajke iz detinjstva

    Meni niko nije pričao priče...one koje je mama pričala to su priča o malenom Juju i kad je koka pošla na pazar. Ali to su više onako pjesmice...
    ...eh a kada sam ja stasala da čitam, a to je bilo sa 5 godina (bila sam napredna) ...imala sam razne slikovnice, između ostalog više puta sam pročitala priču o Heidi....pa Djevojčica sa žigicama...imala sam kolekciju priča Hans K.A. ...i sve sam te bajkice isčitala i pošarala. Crvenkapica, Pepeljuga...sve što vole mladi.

    Kasnije je došla Ježeva kuća...
    Pa čemu onda osmeh što sam ja ničija
    kad je to, zapravo, najgore što može da ti se desi?

  11. #41

    Odgovor: Najdraže priče i bajke iz detinjstva

    Najvise sam volela Pepeljugu.Svidjala mi pobeda dobra nad zlom.



    Poruku je izmenio Cecara, 13.01.2013 u 18:51
    Najveca vlast je vladati sobom.

  12. #42

    Odgovor: Najdraže priče i bajke iz detinjstva

    Crtani film Konjić Grbonjić je priča o avanturama dečaka koji dobija
    neobičnog grbavog konjića koji govori i leti. Zajedno kreću u neobičnu avanturu.

    kao i Alisa u zemlji čuda..uvek su me privlačile neke misije koje se kose sa realnošću,avanture pune fantazije...
    Poruku je izmenio Cecara, 13.01.2013 u 18:50 Razlog: zaista nema potrebe za slikama
    Da me kojim slučajem nema,trebalo bi me izmisliti

Strana 3 od 3 PrvaPrva 123

Slične teme

  1. Omiljeni crtani filmovi iz detinjstva
    Autor yige_gui u forumu Kad sam bio mali...
    Odgovora: 125
    Poslednja poruka: 01.07.2015, 20:29
  2. Najdraži filmovi i serije iz detinjstva...
    Autor Goga u forumu Kad sam bio mali...
    Odgovora: 49
    Poslednja poruka: 15.02.2015, 15:19
  3. Omiljeni slatkiši iz detinjstva
    Autor makilli u forumu Kad sam bio mali...
    Odgovora: 185
    Poslednja poruka: 14.02.2015, 10:32
  4. Omiljene bajke
    Autor kohili u forumu Književnost
    Odgovora: 0
    Poslednja poruka: 21.02.2010, 23:18

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •