Istorija vašeg grada / sela
Strana 1 od 2 12 PoslednjaPoslednja
Prikaz rezultata 1 do 15 od ukupno 18
  1. #1

    03 Istorija vašeg grada / sela

    Koliko znate o istoriji vašeg grada ili sela?

    Mislim onako iz glave a ne iz Wikipedije i sl.

  2. #2

    Odgovor: Istorija vašeg grada / sela

    Pa da dozovem znanje i pamcenje u pomoc

    Vršac je jedan od najstarijih banatskih gradova. Izvesno je da je već u 15. veku postojao i da se stanovništvo osim ratarstva i zanatstva bavilo vinogradarstvom.
    Smešten je na obodu Panonske nizije u podnožju Vršačkih planina i od granice sa Rumunijom udaljen je svega 14 km, od Beograda prema severoistoku, udaljen je 84 km, a od Temišvara u Rumuniji udaljen je 74 km.
    Vrsac se obicno predstavlja sa tri likovno uoblicena znaka:
    -Kula,
    -grozdje i
    -manastir Mesic.
    Iako su razliciti, ali i realni, zajednicki im je nepoznat nastanak. Ne zna se ni priblizno godina izgradnje Kule, a jos se manje zna o rimskom utvrdjenju na cijim je temeljima podignuta. Kada je rec o grozdju onda se samo konstatuje - od Dacana i Rimljana do nasih dana ovde se uzgaja vinova loza. Medjutim, postoji zapis da je 1494. godine dvor ugarskog kralja Ladislava II kupio bure vrsackog vina. Nema pouzdanih podataka o izgradnji manastira Mesica. Tri istoricara pretpostavljaju da je izgradjen cak 1030. godine, pa bi po tome Mesic bio najstariji pravoslavni manastir kod nas.

    Nesto ipak ima u ovoj glavi

    Citat Invisibleman kaže: Pogledaj poruku
    Koliko znate o istoriji vašeg grada ili sela?

    Mislim onako iz glave a ne iz Wikipedije i sl.
    a sta bi s tvojom? Znas li ti nesto? Iz kojeg si ti grada / sela?
    ...Koliko god život od tebe traži ozbiljnost, svako treba prijatelja s kojim se može glupirati. ...

  3. #3

    Odgovor: Istorija vašeg grada / sela

    Citat sussi kaže: Pogledaj poruku
    a sta bi s tvojom? Znas li ti nesto? Iz kojeg si ti grada / sela?
    Iz Novog Sada. Učio sam u školi da se Novi Sad ranije zvao Petrovaradinski šanac i Petrovaradinsko pregređe. I to je sve.
    Slučajno sam kasnije studirao istoriju a zanima me i istorija Petrovaradinska tvđave.

    Znam da je dan grana 1. februar. Ono kao 1748. godina, ali začeci Novog Sada datiraju iz 1694. Mislim da se treba uzeti datum kada su sagrađene prve kuće a ne kada je dobio ime Ujvidek, Neoplanta, Neusatz. To je zvanično. Srbi su preveli to kao Novi Sad.

  4. #4

    Odgovor: Istorija vašeg grada / sela

    Ja neznam je li se tu ubrajaju i Bosanski gradovi ali ja cu napisati u ovom gradu kojem ja zivim 60% stanovnistva je odvedeno u logore ili pobijeno kodd svojih kuca a ti sto su odvedeni u logore od njih se nekih 40% samo vratilo kucci pa tako da je vecina naroda poginula za SFRJ i tako da se i dan danas osjeti komunizam u ovom gradu istorijski spomenici, muzeje spomenici u gradskom parku ITD ITD e to jje ukratko o gradu u kojem zivim
    u svakom zlu ima nesto dobra

  5. #5

    Odgovor: Istorija vašeg grada / sela

    Novi Sad je 1.februara 1748.dobio titulu slobodnog kraljevskog grada od carice Marije Terezije,i od tad se naziva ovako.Izmedju ostalih odredbi koje je dobio ovakvim konstituisanjem,bila je i zabrana sahranjivanja u uzem gradskom jezgru,tj.u okolini crkava,koja je masovno praktikovana do tad.
    Na primer,tokom nedavnih arheoloskih istrazivanja u novosadskoj Porti,nadjeno je staro katolicko groblje iz 18.veka i ranije,tik do poznate novosadske "Katedrale",pa je to sve ekshumirano,poplocano i napravljena fontana.Isto tako,na mestu danasnjeg Snp-a,bilo je groblje u okviru Uspenske crkve koja je odmah pored,pa je i ono uklonjeno i to prilicno brzo,verovatno se graditeljima zurilo,a glavne zamerke gradjana su bile sto se tim kostima nije odalo postovanje,tj.sto ekshumacija nije izvrsena po ps-u,sto bi se reklo u zargonu.Od tad po gradu kolaju price o losoj sreci koja prati SNP.Ja se bas ne bih slozila s tim,al te stvari je uvek interesantno cuti,zar ne.

  6. #6

    Odgovor: Istorija vašeg grada / sela

    Krnjevo,
    Pomoravsko selo nalazi se na 85km jugoistočno od Beograda, i autoput Bgd-Niš deli ga na dva dela, a na 92-105 metar nadmorske visine.
    Nastalo je šezdesetih godina osamnaestog veka, naseljavaju ga Moravo-Vardarci i Starosrbijanci iz Metohije, Kosova i novipazarskog sanđžaka. Dolaze i Srbi izCrne Gore, najviše od Vasojevića.
    Pre toga naselje se zvalo Livadi, koje raseljavnjemdaje još četiri naselja u komšiluku.Šta još karakteriše Krnjevo, pa prva seoska osnovna škola u Srbiji, podignuta 1779 godine, o čemu svedoče pismeni zapisi.Plodno zemljište, umerena klima, kombinacija brežuljaka i pomoravske ravnice, opredeljuje stanovnike Krnjeva za bavljenje poljoprivredom, što omogućava brz rast stanovništva. U bližoj istoriji blizina gradova i saobraćajnica, a samim tim mogućnost boljeg života
    čine da Krnjevo jednog momenta ima blizu 8000 stanovnika. Za seoske uslove relativno dobar standard omogućava i razvoj privrede tako da je danas Krnjevo selo koje ima veliki broj privrednih subjekata koji omogućavaju egzistenciju mnogim porodicama.
    In vinas veritas

  7. #7

    Odgovor: Istorija vašeg grada / sela

    Stara crkva u Krnjevu.


    Zvonara stare crkve u Krnjevu,


    Prva seoska skola u Srbiji, Krnjevo




    Sve je u istom dvoristu, a okolo je suma!
    In vinas veritas

  8. #8

    Odgovor: Istorija vašeg grada / sela

    E sada neznam koliko ih ima ovde sa Makedonija i ako ih ima odakle... Nadam se da svi su slusnali za Strumica. I pre vreme da vam kazem posto neznam mnogo srpski, da ne mi se smeju na greski :hehe: [just kidding]

    Grad Strumica je postojao jos od X vek p.n.e kad je bio poznat pod imenom Astraion. VO XI vek vo n.e posle bitku na Belasica, grad je popao pod vlast na vizantiskata vojska i tada grad je preimenovan u Tiveripol.

    Po osnovanje na slovenski jazik i invazija na slovenite vo tekot na VI vek v.n.e grad dobija slovensko ime, dobijeno sa jedno slovensko pleme ko se zove STRUMJANI. Poteklo na strujanite je iz Polska, pa zato i u Polska ima grad Strumień. Da ne pisem mnogo, moj grad ima mnogo golema istorija i za nje ima mnogu da se pise.
    Evo slika sa damnesno vreme, u ovaj X i XI vek.

    na ovom mjesto sada je centar grada

  9. #9

    Odgovor: Istorija vašeg grada / sela

    Da li ste znali da su prve važnije naseobine u Banatu (početkom 13. veka) bile Kovin (sa tvrđavom Keve) kao glavni grad županije Keve, Arača sa crkvom iz 10. ili 11. veka, pa Itebej sa manastirom iz 12. ili 13. veka (prvi pomen 1219.), i manastiri na severu Banata oko Rabea i Oroslamoša?
    hehe... htedoh da kažem, Itebej je bio pre Bečkereka...
    Itebej jeste bio manastir 1219-e, i to benediktinski. Prvo pominjanje sela jeste vezano za "delovanje" monaha tog manastira. Naime, 1219-e se u spisima Čanadskog episkopata nalazimo da je pokrenut postupak protiv monaha itebejskog manastira. Oni su zlatne krstove i pehare istopili i kovali novac. Bili su dakle falsifikatori. 1221-e je manastir degradiran u niži stepen, jer su dotični monasi pobegli pred pravdom, jer su načuli da su vojnici krenuli da ih apse. Kako se degradirao manastir? Na mađarskom se kaže "taršaš kaptalan", a to bi značilo da je postala neka vrsta manastira pod svetovnom upravom, jer su njeni posedi dati na zbrinjavanje jednom velmožu. Može se reći da je manastir privatizovan?
    Itebej se 1219-e pominje i u papskim dekadno poreskim registrima. A pominje se i 1239-e u istim izvorima. Manastir je i dalje postojao samo sa manjim ovlašćenjima.
    Itebejske posede (od rumunske granice, pa čak od rumunskog Oteleka, do Kleka) 1276-e kupuje porodica Čanad, pa 1319-e je dobija Tamaš iz roda Kartal (kapetan tvrđave Iljed). Itebejskim posedima su tad pripadali još četiri sela: Deršk (ili Harumderšk), Sveti Đorđe, Dvor-Udvarnok i Vida.
    Ova poslednje pomenuta porodica je posle uzela ime po selu i postala porodica Itebejski (Ittebei).
    Našao sam spisak crkvenih naselja srednjeg Banata (tada Torontalske Županije u crkvenom smislu, ta Torontalska Županija je bila mnogo manja nego ona iz 19. veka, zato pišem srednji Banat): Baka, Itebej, Modoš, Tarnok, Urhida, Želj. Modoš je Jaša Tomić danas, a Tarnok je Torak. Ovaj podatak je iz 1332-e i 1333-35-e. Pod crkvenim naseljem razumem naselje u kojoj je bilo crkava ili manastira. Ovaj spisak je isto neki poreski, a najviše je oporezivan Modoš.
    Zapis iz prvog dela 14. veka kaže da se iz Bečkereka u Temišvar išlo sledećim putem: "Iz pravca Bečkereka putem za severoistok prolazeći kroz Besermenj (mađarski: Bszrmny) i Itebej stiglo se do Urhide gde se prelazio Stari Tamiš, da bi se stiglo u Temišvar."
    Oko 1330-e se piše da su granice Torontalske crkvene Županije: Na zapadu reka Tisa od Akača do Aradaca. Odavde na jug granica je prelazila preko Bečkereka, a na istoku Boka, Modoš, Itebej, i Žombolja su krajnja naselja. Severna granica se dužila od Žombolje, preko Kikinde do Akače.
    Odakle Itebeju ime Itebej?
    Prvo ime je bilo Withubu. Po mađarskom jeziku fonetično se čitalo Itb (čitaj: Itoeboe). Skraćeno, bez nagađanja: ime naselja se satoji od dva dela - Ite i b (čitaj: boe). Ite je bilo mađarsko ime korišćeno do kraja 13. veka. A b (čitaj: boe) potiče iz turskog vojnog rečnika - vidi reč bej. A znači vođa roda. Mađarski narod u vreme (896-e) i malo posle (do 13. veka) naseljavanja se sastojao od sedam plemena. Svako pleme se sastojalo od sedam roda. Po meni je logično da je Itebej bio posed jednog vođe roda, koji vođa se zvao Ite. Otkud turski vojni rečnik? Mađari su živeli zajedno sa turcima u Zakavkazju negde oko 3. veka nove ere, i preuzeli su mnogo reči vezane za vojsku i upravu.
    Mislim da sam zasad dosta napisao...
    nastavak: Itebej je u 16. veku verovatno mnogo "propatio" od turaka. Ali sam nedavno saznao da je ispravnije reći pod turcima. Jer sam dosad mislio da su stanovnici Itebeja negde oko 1530-e pobegli pred turcima. Ali jedan prijatelj mi je pokazao knjigu u kojoj stoji, da su itebejci sredinom 17. veka plaćali porez turcima, a da je u selu bila i jedna vetrenjača, koja se posebno oporezivala, a u stanovništvu Itebeja je bilo i turaka. U to vreme u Bečkereku, koji se tad počeo razvijati, bilo tri vetrenjače.
    Bilo kako bilo, Itebej nije rastao, nego se polako opustošio i do 1780-ih postala pustara, kad su se naselili srbi i mađari u Srpski i Novi Itebej.
    Žitelji Srpskog Itebeja mađare iz Novog Itebeja nazivaju bikišanima, jer su se oni naselili iz okoline grada Bekeša u Mađarskoj. Po dijalektu mađari Bekeš nazivaju Bikiš, pa otuda i naziv bikišani.
    Ko rano poludi, ceo vek mu u veselju prođe!

  10. #10

    Odgovor: Istorija vašeg grada / sela

    Vožd Karađorđe je poveo svoje ustanike i 1806. prvi put oslobodio Beograd od Turaka. U spomen na taj događaj, moj kraj je nazvan Voždovo predgrađe.

    Na 2-3 km od mene se desio jedan od najvećih pokolja u Srbiji tokom Drugog svetskog rata u kom su nemačke snage ubile skoro 80.000 ljudi.

    Veliki memorijalni park sa spomenikom žrtvama je otvoren 20. oktobra 1964, na 20. godišnjicu oslobođenja Beograda od strane partizana i Crvene armije.
    Sada se tu gradi i Spomen Hram Svetom Ćirilu i Metodiju.


    E sad:

    At a večerinka (evening party) one Saturday evening during the winter of 1964. Dennis Boxell http://www.phantomranch.net/folkdanc...s/boxell_d.htm
    saw version of the dance performed by a group of young men: they jumped into a deep knee bend on measure 8, count one, with great relish.
    This 'high energy' version was made popular in the folk dance world by his long-time friend in folklore, Yves Moreau, who enjoyed the dance immensely.

    I taj dance i dan danas nosi ime moga sela.

    Pogodite kojeg?
    _________Una16

  11. #11

    Odgovor: Istorija vašeg grada / sela

    Po majčinoj liniji:

    selo Provo je naseobina Huna bila,a Miloš Obrenović kada su mu bili prepuni državni zatvori deo robijaške populacije nastanio tu baš... odatle moj suptilni osećaj za finoću i obzir prema ljudima,naročito qrčevitim..

    u zadnjih 40 godina 8 nerešenih ubistava,mada i mala deca znaju ko je kad koga ubio i zašto...zakon 'omerte' ,tj. ćutanja još uvek važi samo u Provu... jedino mesto gde ni Šabačka,Obrenovačka i Beogradska mafija nisu prosperirale... doduše polovina splavova u Bg je od ljudi iz Prova... Provci kada se sele idu samo u Beograd tako da ih je nebrojeno,a jedino moja keva dilovka srela Radomira mog i zapatili me u ovom kondomskom gradu...

    Inače pored retko gostoljubivih ljudi poznato po najboljim restoranima na Savi,gde se tanjiri peru u reci,a riba redi pred vama,a na 20m od klozeta,rakija služi iz velikog satljika,pa se baždari odokativno kada se plaća račun... Možeš i čamcem da se vozaš i loviš divlje svinje preko puta na Adi,a možeš i da doneseš prase ili jagnje i ispečeš i pojedeš tamo...Ima asfalt,telefon,nekoliko najimucnijih u zemlji su tu sa kucama i čamcima...

    Tu živeo i umro na svom ranču Dušan Savković pisac GORILE nekada davno čuvenog bestselera u nas...

    Da ne zaboravim... svi koji u Savu skoče i ubiju se isplivaju u Provu na naperima gde su pomenuti restorani i Ada,kad tad... Jedno od većih i bogatijih sela u Posavini...

  12. #12

    Odgovor: Istorija vašeg grada / sela

    Ndudvar gradic gde zivim se nalazi pored Hortobadskog nacionalnog parka,40 km od Debrecena na putu za Budimpestu.Prvi put se spominje 1212-e godine,ime je dobio o dvoristima koji su bili ogradeni sa trskom(nd-trska,udvar-dvoriste).1461-e godine Matias rex(Mtys kirly) mu je dao gradski status.Broj stanovnika je negde oko 10000.Grad je poznat po pastirskom folkloru pored toga veliku tradiciju cuvaju ovdasnji grncari (to majistorstvo prelaz sa oca na sina tako da mozemo spominjati grncarske porodice)koji su poznati ne samo u okolini o croj keramici koja potice iz Nadudvara.Ako nekoga interesuje opsirnije slike mozete naci na www.nadudvar.hu strani.

  13. #13

    Odgovor: Istorija vašeg grada / sela

    yna li neko nesto vise o selu Grgurevci u sremu kog Sremske Mitrovice._ a da nije sa vikipedije.

  14. #14

    Odgovor: Istorija vašeg grada / sela

    Valjevo se prvi put spominje u spisima dubrovačkih trgovaca još 1389g kao trg. Tada i dugo vremena kasnije je bilo samo na desnoj obali Kolubare. Sada je to stari deo grada, Tešnjar, sa izuzetno očuvanom čaršijom koja je poslužila kao ambijent za podosta filmova iz perioda 19 veka.
    Kraj jako bogat istorijskim događajima i prirodnim lepotama. Seča knezova (Alekse Nenadovića i Ilije Birčanina) se odigrala na mostu preko jedne od najčistijih reka Srbije, reci Gradac (omiljenom izletištu većine valjevaca).
    Kotlina okružena planinama Medvednik, Povlen, Maljen (na kome je čuveno izletište Divčibare), Suvobor.. je jedino otvorena prema Beogradu od koga je udaljena manje od 100 Km.
    Postojbina Prote Mateje Nenadovića (prvog predsednika srpske vlade iliti "Praviteljstvujušćeg Sovjeta" i sina ranije pomenutog Alekse Nenadovića),vojvode Živojina Mišića, Desanke Maksimović, Milovana Glišića, vladike Nikolaja...etc. Narodni muzej ima najbolju postavku (čuveni Muselimov konak..u kome su tamnovali knezovi) i ekipu entuzijasta koja se stara da se neke stvari ne zaborave.
    Čuvena Valjevska bolnica iz I sv.rata i Kolubarska bitka su samo deo istorije ovog grada nadaleko poznatog kao slobodarskog i u holu UN poznatog po spomeniku Stevanu Filipoviću (koji je obešen na platou ispred Doma kulture). Grad Žikice Jovanović Španca (prve ustaničke puške) i Nikole Kalabića (najpoznatijeg geometra u Srbiji ), grad u kome je u Centralu (bioskop sve do skora postojao) evropsku premijeru doživeo Čaplinov "Veliki diktator" usred II sv.rata...pa su Nemci pucali u platno ...
    Lav je možda kralj životinja ali nikada vuka nećeš videti da igra u cirkusu .

  15. #15

    Odgovor: Istorija vašeg grada / sela

    Citat sremac93 kaže: Pogledaj poruku
    yna li neko nesto vise o selu Grgurevci u sremu kog Sremske Mitrovice._ a da nije sa vikipedije.
    Znam , jer sam ga pohodio ranije i u njemu boravio.
    Naime, mama mi je rodom iz susednog sela , udaljenog 4 - 5 km od Grgurevaca.
    Provodio kao klinac letnje raspuste u njemu i cesto sam isao u Grgurevce, i to biciklom.
    Lepo selo kao i sva sela u Fruskoj Gori.
    Hej Joe...Supercalifragilisticexpialidocious !

Strana 1 od 2 12 PoslednjaPoslednja

Slične teme

  1. Abeceda sela
    Autor pedja.gogic u forumu Igre bez granica
    Odgovora: 114
    Poslednja poruka: 05.11.2019, 18:16
  2. Moj rođak sa sela
    Autor Lilith_021 u forumu Televizija i ostali mediji
    Odgovora: 6
    Poslednja poruka: 10.08.2018, 10:53
  3. Beočin i sela opštine beočinske
    Autor nenad.bds u forumu Srem
    Odgovora: 20
    Poslednja poruka: 31.03.2015, 10:42
  4. Znamenitosti vašeg grada/sela
    Autor Kunic u forumu Vojvođanski bircuz
    Odgovora: 33
    Poslednja poruka: 06.04.2010, 23:01
  5. Istorija Jezika
    Autor dule_legenda u forumu Istorija
    Odgovora: 25
    Poslednja poruka: 17.12.2008, 22:58

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •