Strategija za podsticaj rađanja
Prikaz rezultata 1 do 15 od ukupno 19

Hybrid View

Prethodna poruka Prethodna poruka   Sledeća poruka Sledeća poruka
  1. #1

    Strategija za podsticaj rađanja

    Nacrt Strategije za podsticaj rađanja predviđa punu naknadu trudnicama za vreme bolovanja i novac za mlade bračne parove. Predviđeni su i dodaci za treće i četvrto dete. Strategija bi trebalo da bude usvojena u septembru. Ovaj dokument, u koju je Beta imala uvid, predviđa osam ciljeva: usklađivanje rada i roditeljstva, ublažavanje ekonomske cene podizanja deteta i snižavanje psihološke cene materinstva. Ciljevi strategije su i promocija reproduktivnog zdravlja adolescenata, borba protiv neplodnosti, zdravo materinstvo, populaciona edukacija i aktiviranje lokalne samouprave. Među merama za postizanje tih ciljeva su naknada u punom iznosu za vreme trudničkog bolovanja, povećanje dečijeg dodatka i povećanje broja korisnika, kao i isplata materinskog dodatka nezaposlenim majkama od rođenja do navršene tri godine života detata.
    Od 2010. godine uvelo bi se pravo na porodični dodatak za treće i četvrto dete u visini najniže osnovice doprinosa do punoletstva deteta, a od 2008. godine i besplatni udžbenici tokom celog školovanja za treće i četvrto dete.
    Nacrt strategije predviđa i ukidanje PDV-a za hranu, odeću, obuću i opremu za decu do tri godine.
    Predlaže se umanjenje dohotka za oporezivanje za iznos naknade za vreme porodiljskog odsustva i odsustva radi nege deteta, na ime izdržavanog člana porodice, na troškove boravka dece u predškolskim ustanovama, putne troškove i troškove stanovanja deteta za vreme osnovnog i srednjeg školovanja.
    Porodici sa decom gde je jedan roditelj mlađi od 35 godina nude se i olakšice pri kupovini prvog stana kroz obezbeđivanje povoljnih stambenih kredita kao i kredita za započinjanje biznisa.
    Strategijom su definisani i konkretni programi za brže i lakše zapošljavanje mladih, posebno žena i sprečavanje njihove diskriminacije, a posebno se naglašava značaj oca u podizanju deteta.
    U cilju podizanja nivoa rađanja u Srbiji, predviđena je i stručna pomoć parovima sa problemima steriliteta uz obezbeđivanje besplatnih lekova za prva dva pokušaja lečenja.
    Predviđa se formiranje Odbora za stanovništvo, porodicu i decu na nivou lokalne samouprave i posebnog Fonda za podršku porodici sa decom na nacionalnom nivou, a sredstvima fonda obezbeđivalo bi se ostvarivanje uvećanih prava koja nisu mogla da se ostvare iz budžetskih sredstava.
    Javna rasprava o Nacrtu strategije trebalo bi, prema najavama ministra za rad i socijalnu politiku Rasima Ljajića da počne tokom nedelje, a Vlada bi konačnu verziju trebalo da usvoji do kraja septembra.
    VojvodinaCafe - prvi, pravi i jedini vojvođanski portal. Online since 2006.
    Vojvodina nije geografski pojam, Vojvodina je način života.
    Uputstvo | Pretraga | Pravilnik | Kontakt | Like us | Follow us
    Hvala Ti na svemu!

  2. #2

    Odgovor: Strategija za podsticaj rađanja

    Konacno nesto konkretno da se pokrene...Do sad su sve bile neke prazne price, i obicni clanci po novinama a nista konkretno se nije preduzimalo...
    Nadam se da ce se nesto od tih predloga i usvojiti...A prvenstveno ukidanje poreza na deciju "opremu" i da trudnice primaju celu platu dok su na trudnickom...

  3. #3

    Odgovor: Strategija za podsticaj rađanja

    I meni je drago da ce se konacno nesti uraditi.Ja imam cetvoro dece a u avgustu ocekujem i peto.Krivo mi je jedino sto niko nista ne govori za peto dete.Zna li nekoda li imam nekakvih povlastica?

  4. #4

    Odgovor: Strategija za podsticaj rađanja

    Ne znam samo šta se do sad čekalo, svi pričaju o beloj kugi, a niko ništa da preduzme, pa eto ni ja, imam samo dva sina, za razliku od 6b06, kojoj treba dati orden "Majka Hrabrost".

  5. #5

    Odgovor: Strategija za podsticaj rađanja

    E kakav smo mi narod ... treba neko da nam plati da legnemo sa ...
    sopstvenom zenom
    Ko je za jednu voznjicu

  6. #6

    Odgovor: Strategija za podsticaj rađanja

    Citat Kal_el kaže: Pogledaj poruku
    E kakav smo mi narod ... treba neko da nam plati da legnemo sa ...
    sopstvenom zenom
    Nije u tome stvar...Zaista su ovde "troskovi" za malo dete jako veliki...Jednostavno radi se o tome da ljudi neki ne mogu svom detetu da priuste nesto sto je normalno...Pa stranci kad dodju zabezeknu se nasim cenama za bebi opremu...
    Pelene, hrana, cipelice, krevetac, garderoba....sve je jako skupo...
    Ja gledam mog brata, pa on i njegova zena nema sanse da bi se izvukli svaki mesec da ih roditelji ne pomazu...Da maloj ne kupuju neophodne stvari...
    A pre neki dan sam upoznala muskarca kome je zena u 9 mesecu trudnoce a on dobio otkaz na poslu...I sta sad oni da rade...Na koju oni pomoc da racunaju...Parola snadji se ko moze...
    Svaki roditelj uglavnom ima cilj da njegovo dete zivi bolje od njega, a ne da u zivotu svega bude zeljno...Nista gore nego da ti dete trazi nesto "obicno" a ti mu kazes "nemam"...

  7. #7

    Odgovor: Strategija za podsticaj rađanja

    Ma da li je moguce? Dobro su se setili.

    Krivo mi je jedino sto niko nista ne govori za peto dete.Zna li nekoda li imam nekakvih povlastica?
    Da se ja pitam zakonom bi bila zasticena kao beli medved.
    E sad, nisam sigurna, mogu samo da napisem sta sam nacula, a to je da za peto dete nemas nikakve povlastice.
    Umro je Ajnštajn, umro je Tesla...a i meni nešto nije dobro

Slične teme

  1. Vojvodina za sećanja
    Autor nenad.bds u forumu Vojvođanski bircuz
    Odgovora: 13
    Poslednja poruka: 12.08.2018, 09:18
  2. Za ljubitelje strategija
    Autor Kunic u forumu Igre
    Odgovora: 15
    Poslednja poruka: 30.07.2013, 21:19
  3. Izlazna strategija
    Autor Sunny u forumu Ljubav
    Odgovora: 19
    Poslednja poruka: 08.06.2011, 22:18
  4. Predizborna obećanja
    Autor Necromancer u forumu Spomenar
    Odgovora: 14
    Poslednja poruka: 24.05.2007, 13:07

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •