Izborni sistem
Prikaz rezultata 1 do 6 od ukupno 6
  1. #1

    Izborni sistem

    Pred svake izbore, kako kome odgovara, tako se menja i izborni sistem.

    Na "lokalu" jednima odgovara većinski a drugima proporcionalni.

    Šta mislite koji sistem kome odgovara i zašto?
      Vrh

  2. #2

    Odgovor: Izborni sistem

    Citat Invisibleman kaže: Pogledaj poruku
    Pred svake izbore, kako kome odgovara, tako se menja i izborni sistem.

    Na "lokalu" jednima odgovara većinski a drugima proporcionalni.

    Šta mislite koji sistem kome odgovara i zašto?
    Пре које изборе? Републички се одвијају по пропорционалном са једном изборном јединицом откако је Слоба срушен.

    Већински систем одговара јачим, пропорционални слабијим странкама.
    За землю родную не на жизнь а на смерть
    Воевал с врагами Володимир князь
    Многая лета
    Многая лета
    Многая лета
    Русской земле
      Vrh

  3. #3

    Odgovor: Izborni sistem

    Velikim strankama odgovara uvek većinski , a manjim proporcionalni izborni sistem . Tako u NS-u demokratama i radikalima odgovaraju većinski sitem ,a ostalim proporcionalni jer samo tako mogu da učestvuju u političkom životu ili u koaliciji koja je velika , pa onda mogu da učestvuju u političkom životu (grada,pokrajine, države).
      Vrh

  4. #4

    Odgovor: Izborni sistem

    Meni kao građaninu na lokalu odgovara većinski sistem, hoću da znam za koga glasam u mojoj "kockici".
      Vrh

  5. #5

    Odgovor: Izborni sistem

    Citat BaneK kaže: Pogledaj poruku
    Meni kao građaninu na lokalu odgovara većinski sistem, hoću da znam za koga glasam u mojoj "kockici".
    "Гласање за људе а не за странке" је мит који прати већински систем. Кад су у питању избори за државни, покрајински и рецимо новосадски ниво, зна се да ће увек владати странке, на сва три нивоа.
    Покушавани су овакви експерименти већ, рецимо у Босни постоји систем отворених листа. Ту гласачи гласају за странку, али унутар сваке страначке листе имаш листу њених кандидата, тако да рецимо ако је странка предложила 10 кандидата, а добије 4 места, неки Пера Перић који је добио највише појединачних гласова ће сигурно бити један од та 4, итд итд. Не могу да гарантујем, али мислим да је то важило за све скупштине и све изборе, општинске, ентитетске, кантоналне, државне... дакле, гласачи су имали могућност да гласају не само за странку већ и за човека. Мислиш да је то нешто променило? Наравно да није. Странке су одређивале ко ће на листу, а ко је изабран верно је следио страначку политику.
    Једино стварно гласање је гласање за странку, која је онда колективно одговорна за резултате. Гласање за човека има смисла само кад се бира председник са већим овластима или начелник општине који има велике овласти. Овако, све и да изабереш једног одборника у скупштини, све и да је независни кандидат, невезан за странке... он сам је само један од многих.
    За землю родную не на жизнь а на смерть
    Воевал с врагами Володимир князь
    Многая лета
    Многая лета
    Многая лета
    Русской земле
      Vrh

  6. #6

    Odgovor: Izborni sistem

    Citat yossarian kaže: Pogledaj poruku
    "Гласање за људе а не за странке" је мит који прати већински систем. Кад су у питању избори за државни, покрајински и рецимо новосадски ниво, зна се да ће увек владати странке, на сва три нивоа.
    Vladaće stranke naravno, ali meni je bitno koga zaokružujem

    Једино стварно гласање је гласање за странку, која је онда колективно одговорна за резултате.
    Teško nama sa kolektivnom odgovornošću stranaka.

    Овако, све и да изабереш једног одборника у скупштини, све и да је независни кандидат, невезан за странке... он сам је само један од многих.
    Neka je, al je moj
      Vrh

Slične teme

  1. Sunčev sistem, univerzum, život...
    Autor HLEBmaster u forumu Astronomija
    Odgovora: 2
    Poslednja poruka: 25.07.2013, 14:55
  2. Koji operativni sistem koristite?
    Autor Sunny u forumu Softver
    Odgovora: 15
    Poslednja poruka: 28.08.2009, 14:30
  3. Kakav izborni rezultat ocekujete
    Autor Bishop u forumu Spomenar
    Odgovora: 13
    Poslednja poruka: 16.01.2007, 21:28

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •