Štrand
Strana 1 od 6 123 ... PoslednjaPoslednja
Prikaz rezultata 1 do 15 od ukupno 82

Tema: Štrand

  1. #1

    Štrand

    Danas je "Štrand" jedna od najlepših i najuređenijih plaža na celom toku Dunava. Omogućava Vam celodnevno potpuno uživanje u prirodi, koristeći sve sadržaje na plaži, ali i predivno mesto za večernji izlazak i šetnju.
    Podaci govore da se ova plaža nalazi na 1255. kilometru velike reke, da zahvata 7 hektara zelenih površina i skoro isto toliko peščanih sadržaja. Za hladovinu je zaduženo oko 400 komada stabala i šiblja, raspoređenih na 700 metara dužine plaže. Bezbednost na plaži Vam garantuje stražarska i redarska služba, kao i spasilačka služba raspoređena na tri osmatračnice. Za zdravlje se brine dežurni lekar. Kako spasioci i lekari ne bi imali posla apelujemo da se posetioci pridržavaju postavljenih oznaka za kupanje, kao i za ostali «kućni red». Na oglasnoj tabli na glavnom ulazu možete pronaći važna saopštenja, kao i rezultate analize vode Dunava i preporuke za kupače.

    «Štrand» je plaža uređena po svetskim standardima. Na više mesta su postavljeni tuševi i česme, lavaboi i WC kabine. Velika potražnja vlada za zakupom oko 700 kabina. Preko dana, ali i u toku večernjih sati oko 30 ugostiteljskih objekata ponudiće Vam osveženje, ali i nešto za pojesti. Restoranska ponuda, girice, mekike, krofne, roštilj, sladoledi, kokice, pancerote, pasulj, pomfrit... dobro će Vam doći nakon plivanja, sunčanja ili sporta.

    Štrand ruši sve rekorde


    NOVI SAD - Poseta na Štrandu obara sve rekorde. Od 22. maja prodato je 178.000 karata, a svi su izgledi da će ove sezone novosadsko kupalište premašiti prošlogodišnji rekord od 377.000 posetioca. Najudarniji dan do sada bio je pakleni 24. jun kada se duž 700 metara dugačke plaže rasporedilo 15.000 ljudi.
    Novosađani su uglavnom zadovoljni kako je uređeno njihovo kupalište. Zameriće što je plaža gola, pa je teško doći do hlada, što se predveče muzika sa razglasa gasi, a svaki kafić počinje da tera svoje, a oni koji su ostali bez kabina zbog velike tražnje, zakukaće da bi trebalo napraviti još koju. Inače, kažu ne bi ni dolazili na „Štrand“ da im nije dobro.
    Porodica Crnčević bukvalno letuje na Štrandu. Mama Daliborka je sa decom svaki dan tu, dok tata dolazi posle posla.
    - Imamo i dvorište sa bazenom, ali to se ne može porediti sa Dunavom. Kada su gužve teško je naći hlad, ali ovde se lepo odmorim i provedem. Živimo na sremskoj strani i nekada se zaprepastim kada ujutro dolazim i sa mosta vidim toliko ljudi - priča Daliborka.
    Da bi jedna prosečna novosadska porodica krenula na Štrand u novčanik treba da stavi najmanje 700 dinara, koliko im treba za ulaznicu, parking i turu pića u nekom od kafića. Oni koji se odluče da ceo dan provedu na plaži, a na Štrand krenu samo sa peškirom oko vrata, moraju da izdvoje još po 100 danara za pljeskavicu ili palačinku.
    - Oko 200 dinara na dan je dovoljno, jer nam nije bitno šta ćemo jesti i piti. Ovde smo da se provedemo, muvamo, zezamo u vodi i gledamo lepe devojke - pričaju Miloš i Saša sa Novog naselja, dok drugarice iz društva dobacuju: „I da gledamo spasioce“. Kažu da nema dana kada nisu na Štrandu. Neki od njih su već dva puta uspeli da izgore na suncu, a bežalo se i iz škole na kupanje.
    A kada prođe 15 sati i mnogi Novosađani posle posla pohrle na Dunav i spasioci imaju pune ruke posla. Nedeljno interevnišu tri do četiri puta.
    - Najopasnije je na Špicu, jer mnogi preplivaju na Ribarac, a taj prelaz nije bezbedan. To je plovni put i jake su struje, ali čim ugledamo da se neko davi odmah uskačemo, nedozvoljavamo mu da potone - pričaju Dušan Stupar i Dušan Tomičić spasioci na Štandu, dok sa ekipom „Blica“ patroliraju duž kupališta. Čim neko pređe bove spasioci upozoravaju.
    Kada dođe veče i prestane muzika sa razglasa, plažom se mešaju razni muzički žanrovi, a šetalište postaje korzo.
    - Desno od glavnog ulaza su kafići gde trešte narodnjaci, a kada produžite pravo ispod mosta sledi red nekoliko mirnijih kafića, dok su prema Špicu mesta za otpadanje i kuliranje. Dođu skockane devojke, obiđu i po 15 krugova, štikle im se zabadaju u travu, popiju nekoliko pića, pa u grad - priča Saša Savić, konobar u kafiću „En pasant“.

    blic




    Jel idete na strand? Sta je to sto volite ili ne volite na ovoj Novosadskoj plazi? Dal' bi menjali nesto, dodali?
    Poruku je izmenio Cecara, 28.01.2015 u 22:22
    Volim je od štala do neba, od blata do pšenice, toplu od ciganskih gudala i blagdanskih očenaša, vršidbenu i zadušničku, smeđu kao devojačke pletenice, tu zemlju čardaša, čaša i bezemljaša ...tu Vojvodinu bogomojačku, i bezbožničku, i ivnsku, belju od jaganjaca, crnju od paljevina, tu Vojvodinu svetonikoljsku, velikogospojinsku...

  2. #2

    Odgovor: Štrand

    ja vas kanda znam sa stranda. . . . . . . .
    znas kako se ljubim


  3. #3

    Odgovor: Štrand

    Ne idem na Štrand.

    Štrand je postao sve samo ne novosadsko kupalište. Mesto za dnevnu promociju kreatura koje se sreće noću po turbo-folk kafićima. Naravno, ne treba generalizovati, ali čim pređe određen procenat, postaje opasno.

    Kada sam bio klinac, glavna fora nam je bila da preplivamo na Ribarac, pa se pustimo skroz do Danubiusa. I tako par puta. Onda malo odigramo nožni tenis, picigen, izgađamo se peskom i pali kući. Uveče dođeš na Štrand, a tamo Štrand fest. Ni N od narodnjaka. A sada... Možda postoje tri kafića u kojima se ne pušta ćirilica.

    Kada su nam zlikovci srušili most, nisam išao iz bezbednosnih razloga. Ono, da radim što sam i radio i da se proburazim na armaturu. Neka hvala. I tako se most gradio 5 godina i ja se odvikao od Štranda. Sada kada je sve OK, nemam želju da idem. Išao sam na Ledinačko jezero dok nisu postavili naoružane momke da ga čuvaju.
    Neki ljudi samo zinu, pa zagade okolinu...


    Nisam paranoičan, ali to ne znači da me neko ne progoni!

  4. #4

    Odgovor: Štrand

    Ni ja, sta cu tamo da se kupam s mrtvim ribama...

    A i ono, nemosh otici a da ne pridje brdo shabana s ledja koji su te jel prepoznali da se ti tu suncash, zgrabi te i buc u Dunav... posle idesh kuci, smrdish na crkle ribe, kosa ti se ulepi..a pripiti burazer te vija da te namaze maslinovim uljem da ne izgorish...

    e a stvarno mogla bi da se pokrene neka akcija tipa : ne bacajmo smece u Dunav, ne pustajmo kanalizaciju u Dunav, ribe su nam mrtve...

    Ubica mekog srca.

  5. #5

    Odgovor: Štrand

    Pa od svega se vremenom napravi mesto za zaradu i "dobar" provod...I pre par godina na adi je bilo mnogo mirnije i opustenije...Ja se ne secam da je tako gruvala muzika prosle godine...
    Meni prija nekad uvece da se prosetam i popijem pice u nekom mirnijem kaficu...trenutno mi je to bolja opcija nego da se muvam po gradu...

  6. #6

    Odgovor: Štrand

    нисам никада био на том чувеном штранду колко видим-ситуација је пресликана са београдске аде, промоција примитивизма, лепо је то написао неко доле, позирање и све врви од народњака.
    ипак, постоје многа скрајнута места, верујем. негде где баш не морамо све то да трпимо
    лицем ка ветру
    с ветром уз лице

  7. #7

    Odgovor: Štrand

    Jos uvek Strand ima svojih cari... Kada sam u Novom Sadu (leti) obavezno idem na ovu po meni najlepsu, gradsku plazu. Najcesce idem sa drustvom... tu su kafici, hladna nesica, hladno pivce, caskanje iz nevezanog, odmeravanje kupaca i kupacica .... a kao glavno rashladjivanje, idemo pod tus
    Ne zivim u N.Sadu vec 13 godina, pa je verovatno zbog toga, moje misljenje o strandu, jos uvek nepromenjeno.
    neunistiva zlojebaba!

  8. #8

    Odgovor: Štrand

    Vodim klince na kupanje, pravi spas na ovim vrucinama.
    Retko idem uvece.

    Jako je lepo uredjen, svaka im cast.

  9. #9

    Odgovor: Štrand

    Volim da idem na Strand
    Nekad sam isla na kupanje , a sad se uvece prosetamo sa drustvom sednemo u neku bastu i caskamo uz 'ladno picence.
    Smatram da je plaza sredjena i da ima raznovrsne zabave za klince i one malo starije.
    Jedino sto mi smeta je muzika koja se pusta sa svakog coska nesto drugo,mislm da bi bilo lepse i prijatnije da je na celom Strandu ista muzika,neka lagana , letnja...
    sreca je kada pored sebe imas voljene osobe

  10. #10

    Odgovor: Štrand

    Strand je sve lepsi,iz godine u godinu ga sve vise sredjuju,nazalost voda je odvratna tako da kupanje ne praktikujem.Uvece jeste preglasna muzika ali ljudi mogu i da se opredele za desnu stranu mosta gde retko ima narodnjaka.Ja radim 6 sezona u jednom od (narodnjackih) kafica i mozda jeste lose za usi,ali tu se pare zaradjuju.A da nema para,zakup lokala bi bio manji,a samim tim i manje para za sredjivanje kupalista.Tako da ako hocemo lep Strand mora biti i narodnjaka,nazalost ali tako je.

  11. #11

    Odgovor: Štrand

    E ja bila onomad jes' da je bio mrak al' ono što sam videla, dopalo mi se Narodnjake nisam čula al' nisu svi kao ja
    Fino mestašce za predvečernji luft pogotovu sa decom
    Na kupanje planiram da odem, al' o tom potom

  12. #12

    Odgovor: Štrand

    Штранд ?

    Па штранд обожавам !!
    Плажа је сјајна, вода је екстра (људи, није прљава - купам се 10-12 година и никад ништа), пуно људи, кафићи, програм екстра ..


    Штранд ми је из године у годину лепши и бољи од мора !!
    Ма обожавам БРЕ !!

  13. #13

    Odgovor: Štrand

    Evo jedan "zanimljiv" događaj vezan za Štrand :

    Pakao nad Štrandom




    Letnja žega 2. avgusta 1967. godine izmamila je više hiljada Novosađana na Štrand. Većina njih je negde oko 16 sati i 30 minuta poželela da se nalazi na nekom bezbednijem mestu. Uz zvuke strahovitog loma jedan avion je udario u žice dalekovoda preko Dunava, a zatim pao u reku te sve kupače istinski zabrinuo za sopstvene duše. Vod pod visokim naponom pretio je da, padom u vodu, tradicionalno najtopliji dan u godini postane zaista neizdrživo vreo onima koji su se baš tada rashlađivali u reci.



    Jedan krug


    – Ne ponosim se tim slučajem. Načinio sam katastrofalnu grešku, odstupio sam od zadatka. Četrdest godina nakon tog događaja mnogi još uvek misle da je to bio let zbog golotinje na nekoj plaži ili radi nekog dokazivanja. Ni sam ne znam zašto, tog letnjeg dana odlučio sam da napravim jedan krug oko Tvrđave. Imao sam nekoliko minuta vremena, a hteo sam da tačno u minut sletim na Čenej – kaže akter vesti koja je 3. avgusta 1967. godine osvanula na naslovnim stranama svih dnevnih novina i tabloida u SFRJ.


    Greška

    Nekolko sati ranije, trenažna eskadrila Aerokluba "Heroj Pinki" krenula je na izvršenje zadatka po vežbi četiri, što je tada podrazumevalo brišući let po maršuti Čenej–Šid–Vukovar– Odžaci– Novi Sad– Čenej. Jednim od vazduhoplova aero 3 iz formacije, onim s pozivnim imenom YU-COT, pilotirao je dvadestdevetogodišnji rezervni pukovnik JNA Dragan Gaćeša, kom je to bila već jedanaesta godina u kokpitu. U drugom letu, pilotirajući iz pravca Rume i leteći iznad brodogradilišta, pogledao je na časovnik i, nažalost, shvatio da po rasporedu letenja do sletanja na Čenejski aerodrom ima još nekoliko minuta, a vreme je bilo tako lepo. Nebo bez oblaka.

    – Odstupio sam od plana. Leteo sam brzinom od nekih 150 km/h te krenuo u kližući start nad Dunavcem. Leteo sam prema mostovima na nekih četiri-pet metara od površine vode. Imao sam želju da obletim Petrovaradinsku tvrđavu, ali sam potpuno zaboravio na dalekovod koji se nalazio tu pored Bećarca, ka Ribnjaku. Gledajući iz kabine nalevo, uočio sam stub dalekovoda na obali i shvatio da su ispred mene žice. Nisam ih video od zelenila oko ribnjaka. Reagovao sam instinktivno, povukao sam palicu prema gore, dao gas i pokušao da preskočim prepreku – priča Gaćeša danas, 40 godina kasnije.


    Katastrofalna greška, avion je leteo na pet metara iznada vode, a kablovi dalekovoda bili su 35 metara više. Da je ostao pribran i nastavio da leti na visini kojom je išao, sigurno bi proleteo ispod. Ali trenutak je nekada zaista neverovatan. Upravo je to i zbunilo kupače na Štrandu.

    Ubeđeni da gledaju smelu avionsku vratolomiju podletanja ispod žica dalekovoda, nije im bilo jasno zašto se letelica diže, praktično ciljajući električne vodove pod visokim naponom. Prednji stajni trap aviona zakačio je gornju žicu na dalekovodu i prekinuo je. Avion se okrenuo "preko nosa" i s tih četrdeset metara se survao ravno u Dunav. Očevici i četrdeset godina nakon incidenta ostrašćeno prepričavaju vazduhoplovni incident, pakao iznad Štranda. Kako jedan od njih priča, među nekoliko hiljada posetilaca plaže nastala je panika, viskonaponski vod, presečen nad rekom, pretio je padom u vodu. Strah od kolektivne elektrifikacije postao je opravdan. Na Štrandu je nastao haos, naročito među roditeljima koji su pokušavali da se uvere da li su im deca u vodi ili ne.


    Pritvor

    U tim trenucima, rezervni poručnik Gaćeša borio se za goli život. Aeroplan je pao na kabinu, pre nego što je počeo da tone, plutao je još samo nekoliko trenutaka. Drug Gaćeša se za manje od jednog minuta oslobodio svih šest karabin kopči, a kako je pleksiglas kokpita prsao, više nije imao prepreka pred sobom.

    – Nisam se uplašio. U tim trenucima razmišaljao sam samo o tome da se moram što pre osloboditi aviona i udaljiti zbog moguće eksplozije. Izronio sam i pre nego što sam shvatio šta se dešava, bio sam u gumenom čamcu – priča pilot.

    Prva u pomoć priskočila mu je posada rumunskog putničkog broda "Karpat", koji je na palubi zbrinuo nesretnog pilota. Treba li reći da se isto tako zvao i brod koji je svojevremeno prvi priskočio u pomoć Titaniku. Uglavnom, nakon kompletne vratolomije, junak priče prošao je s dve posekotine – jednom preko nosa i drugom preko glave.

    Nekoliko dana kasnije, 9. avgusta, istražni sudija ga je zbog "mogućeg uticaja na svedoke" odmah nakon saslušanja poslao u pritvor, koji je potrajao 23 dana. Tako je rezervni poručnik svoj 30. rođendan dočekao u ćeliji pritvorske jedinice u zgradi kod Riblje pijace, gde je danas Arhiv grada.

    Kako to obično biva, kada stvari krenu loše, idu loše do kraja. Na sam rođendan, 1. septembra, Inspekcija letačkog osoblja, prvo privremeno a potom i trajno, poništila mu je letačku dozvolu. Tako se, u želji da koritom Dunava obleti Tvrđavu, završio njegov poslednji let.

    Šteta, jer mogla je to biti sjajna pilotska karijera. Dva klasića iz zadarske Škole rezervnih oficira, koja su mu takođe bila kolege u trenažnoj eskadrili, penziju su dočekala u Jatu.

    Mulj

    Oduzimanje dozvole, međutim, nije bio kraj. Kako je letelica bila vlasništvo vojske, slučaj je dospeo na vojni sud, koji ga je pravosnažno osudio na 18 meseci zatvora uslovno. Na svu sreću, nije gonjen materijalno. Ipak, oštećeni su avion i dalekovod, a sud je materijalnu štetu procenio na tadašnjih "194.000 najnovijih dinara".

    I danas se kaje zbog počinjene greške.

    Vojska je želela da osposobi potopljeni avion, međutim, prilikom čupanja, letelica se zaglavila u mulju, tako da je na površinu izvađen samo deo. Sklopljena krila i motor aera 3, pozivnog broja YU-COT, i dalje leže na dnu Dunava. Tu negde kod restorana "Cesla".

    Iskusan pilot

    Interesantno je i što je poručnik u rezervi u stvari bio iskusan pilot. Iza sebe imao je preko 350 sati letenja ostvarenih u 400 zasebnih letova. Pre toga pilotirao je na jedrilicama i imao nekoliko desetina padobranskih skokova. Bio je sekretar Narodne tehnike, znači čovek na funkciji. Međutim, jedan vedar dan, pogled na korito Dunava, šarmantna krivina udesno, nizvodno od Tvrđave, i nešto strasti na nesnosnoj vrućini učinili su svoje.
    Građanski list
    Poruku je izmenio Cecara, 28.01.2015 u 22:24
    Volim je od štala do neba, od blata do pšenice, toplu od ciganskih gudala i blagdanskih očenaša, vršidbenu i zadušničku, smeđu kao devojačke pletenice, tu zemlju čardaša, čaša i bezemljaša ...tu Vojvodinu bogomojačku, i bezbožničku, i ivnsku, belju od jaganjaca, crnju od paljevina, tu Vojvodinu svetonikoljsku, velikogospojinsku...

  14. #14

    Odgovor: Štrand

    Evo još dve, tri godine i proslavićemo 100. rođendan ovog nam omiljenog kupališta. Bilo je tu svega, od strogog odvajanja muških kupača od ženskih, iznajmljivanja kupaćih kostima (jer su postojale striktne norme oblačanja i ponašanja), pa do čuvenog pada aviona, koji je neko ispod već spomenuo. Pamti Štrand i veliki požar, razaranje bombama, a na žalost i ,ne tako davni, pad mosta Slobode koji ga je podelio na dva dela!

    Baš kao što to sada čini autobus na liniji br.8, nekada je novosađane na Štrand prevozila čuvena "Trčika" - tramvaj koji je saobraćao od stare pošte (današnji Trg mladenaca) do kupališta!

    I 100 godina unazad Štrand je imao kabine, plaćao se ulaz, postojala je spasilačka služba, kao i službeni redari. Svih ovih godina Štrand je postao bitno obeležje grada, uvek je bio uređen, na njemu se uvek znalo reda i svake godine je bivao sve lepši i lepši.

    A što se muzike tiče, vidim neki se žale na narodnjake i sl. OK, ne volim ih ni ja, čak na protiv, ali decenijama u nazad, na Štrandu postoje lokali sa muzikom koja u sebi nosi štimung svog vremena. Tako je i sada, narodnjaci su svuda oko nas, postali su deo našeg folklora, hteo to neko da prizna ili ne... drugim rečima neizbežni su! Na svu sreću, pa ima na Štrandu priličan broj kafića, tako da se za svakoga nađe po nešto.

    Kao svojevrsno nasleđe, novosađani su Štrand čuvali, održavali i unapređivali, evo bezmalo čitav vek. Nema razloga da tako ne bude i u budućnosti. Kao i čitav Novi Sad, tako i Štrand, malo traži a veoma mnogo pruža !


  15. #15

    Odgovor: Štrand

    ...bio sam samo jednom na ovom lepom mestu...ali ce mi zauvek ostati u secanju...
    ...hell ain't a bad place to be......

Strana 1 od 6 123 ... PoslednjaPoslednja

Slične teme

  1. Štrand fest 2015
    Autor silvia u forumu Novi Sad
    Odgovora: 1
    Poslednja poruka: 25.09.2015, 16:08

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •