Vatikan: Katolička crkva - jedina Crkva
Strana 1 od 4 123 ... PoslednjaPoslednja
Prikaz rezultata 1 do 15 od ukupno 46
  1. #1

    Vatikan: Katolička crkva - jedina Crkva

    RIM - Kongregacija za nauk vjere objavila je dokument pod naslovom "Odgovori i pitanja" koji se odnosi na neke aspekte crkvene doktrine, a prema kojem je Katolička crkva jedina Kristova crkva.

    Prema tom tumačenju, Katolička crkva jedina je onakva kakvu je Krist osnovao i kakva će ostati, dok se ostale kršćanske zajednice, kao primjerice protestanti, ne mogu nazivati Crkvom, a jedino pravoslavci imaju neke elemente Crkve.

    Dokument koji je potpisao pročelnik Kongregacije, kardinal William Cardinal Levada, uz zahtjev i dopuštenje pape Benedikta XVI., zasigurno će izazvati polemiku. Sada se potvrđuje dokument Drugog vatikanskog koncila "Lumen Gentium" (objavljen 1963.), koji kao "posebnu Crkvu" spominje pravoslavne nacionalne zajednice, koje su združene s Katoličkom crkvom po priznanju svećenstva i euharistije.

    Protestantske zajednice ne mogu, tumači se, biti smatrane crkvama, jer ne predviđaju svećenstvo i ne čuvaju na pravi način sakrament euharistije.

    Dokumentom se želi ukloniti sva zbrka i tumačenja koja su se nagomilala godinama na teološkom obzoru, pa i u tumačenjima dokumenta "Lumen Gentium".

    Naglašava se kako jedino Katolička crkva ima sve elemente koje je uveo Isus. Tumači se da i pravoslavci, koji su zadržali neke od tih elemenata, nisu Crkvom nasljednicom Isusovih temelja, jer ne priznaju primas Pape, Petrova nasljednika.

    Ipak pravoslavne nacionalne zajednice zavređuju ime Crkve, ali uz pridjev "posebne" Crkve, te mogu, kako se navodi, biti nazivane "Crkve sestre Katoličkih posebnih crkava".

    Izvor: http://www.jutarnji.hr/svijet/clanak...crkva,81671.jl

    Mislim da ce ovaj dokument u znatnoj meri ponishtiti sve ulozhene napore koji su do sada uchinjeni u priblizhavanju hrishcanskih crkvi.
    Poruku je izmenio SilentBob, 10.07.2007 u 23:06

  2. #2

    Odgovor: Vatikan: Katolička crkva - jedina Crkva

    Citat SilentBob kaže: Pogledaj poruku
    Mislim da ce ovaj dokument u znatnoj meri ponishtiti sve ulozhene napore koji su do sada uchinjeni u priblizhavanju hrishcanskih crkvi.
    Ништа више него што их поништава веровање протестаната или православаца да примат папе није суштински за нечију идентификацију као Цркве.
    За землю родную не на жизнь а на смерть
    Воевал с врагами Володимир князь
    Многая лета
    Многая лета
    Многая лета
    Русской земле

  3. #3

    Odgovor: Vatikan: Katolička crkva - jedina Crkva

    Nije se moralo dugo chekati na odgovor:

    "BERLIN - Predsjednik vijeća Evangeličke crkve u Njemačkoj, biskup Wolfgang Huber, predbacio je danas Vatikanu namjerno opterećivanje ekumene, zajedništva kršćana različitih konfesija.

    Huber, predsjednik Vijeća Evangeličke crkve koja predstavlja središnje tijelo protestantskih crkava u Njemačkoj, kritizirao je danas u Berlinu dokument "Odgovori na pitanja o nekim vidicima nauka Crkve", što ga je dan ranije objavio Tiskovni ured Svete stolice. U tome dokumentu, što ga je odobrio Papa Benedikt XVI., protestantima se u skladu s naukom Katoličke Crkve niječe titula crkve. "Evangelička crkva neće priznati primat Pape", izjavio je Huber na crkvenom skupu u Berlinu."

    Izvor: http://www.jutarnji.hr/clanak/art-20...crkva,81867.jl

    Mozhda sam propustio, ali da li je Pravoslavna crkva komentarisala ovaj dokument?

  4. #4

    Odgovor: Vatikan: Katolička crkva - jedina Crkva

    http://www.politika.co.yu/detaljno_a...=2007&m=7&d=12

    (...)из Руске православне цркве поручују да он сам по себи не носи ништа ново, већ изражава отворену позицију Римокатоличке цркве.

    То је поштено саопштење, много боље него такозвана црквена дипломатија, јер јасно показује колико смо блиски, а колико раздељени, рекао је митрополит Кирил, председник Одељења за спољне црквене везе Московске патријаршије, а преноси агенција Интерфакс.

    Како објашњава митрополит Кирил, овај документ у потпуности одговара учењу Католичке цркве, а за отворен дијалог боље је имати јасну представу о томе које позиције се придржава друга страна.

    Конгрегација за доктрину вере саопштила је да је Христос створио на земљи једну цркву, коју у пуној мери представља само Католичка црква, на чијем је челу наследник апостола Петра. Православна црква правна је наследница и наследница по апостолском континуитету древне, неподељене цркве, рекао је митрополит Кирил.

    Он је додао да то што је наведено у вези са пореклом цркве у документу Конгрегације, Руска православна црква с пуним правом приписује и Православној цркви. (...)

    Нема никакве потребе да се диже нека прашина око овог саопштења Ватикана. Мислим, ко зна било шта о Ватикану зна да је ово њихов став.

    " Будући да пак оне цркве, мада растављене, имају праве и то снагом апостолскога наслеђа свештенство и евхаристију (причешће), којима су с нама још повезане најтешњом везом, заслужују титулу посебних цркава и називају се сестринске цркве. Ипак треба појаснити да заједништво с Католичком црквом, чији је видљиви поглавар римски бискуп и насљедник Петров, није неки спољни додатак партикуларној цркви, него је једно од њезиних унутрашњих конститутивних начела. Због тога партикуларним црквама ипак нешто недостаје казао је надбискуп Амато."
    За землю родную не на жизнь а на смерть
    Воевал с врагами Володимир князь
    Многая лета
    Многая лета
    Многая лета
    Русской земле

  5. #5

    Odgovor: Vatikan: Katolička crkva - jedina Crkva

    Ne znam kako se donose odluke, da li se skupe sveštenici ili papa sam sedne i donese odluku... U svakom slučaju, papa je dočekao posle 60 godina da ispuni svoj dečački san i da još jednom kaže svetu kako je njegova "rasa" iznad drugih.
    Neki ljudi samo zinu, pa zagade okolinu...


    Nisam paranoičan, ali to ne znači da me neko ne progoni!

  6. #6

    Odgovor: Vatikan: Katolička crkva - jedina Crkva

    Otkada su protestanti "otkačili" papu, Vatikan i, naročito, anat - veći su neprijatelji katolicima i katoličanstvu, nego i sami satanisti, Bože me ' prosti !
    Reformatori - pre svega, Martin Luter, Vatikanu su zadali takav udarac od koga se katoličanstvo, ustvari, nikada nije oporavilo. Sreća, pa su u vreme kada se moglo i imalo, obavili razno... pa nisu baš jako siroti...
    Ne biti mrtav nije to i biti iv.

  7. #7

    Odgovor: Vatikan: Katolička crkva - jedina Crkva

    Ochigledno je da je na chelo Katolichke crkve nakon 'Pape diplomate' doshao 'borbeni Papa'

    Kako god, Katolichka crkva greshi. Po tom dokumentu je dovoljno da bilo koja sekta (a da ne govorimo o crkvama) prizna Papu kao vrhovnog poglavara hriscana, i da samim tim priznavanjem dobije status 'prave i jedine crkve'. To, svakako, nije put ka duhovnom jedinstvu hriscana.

  8. #8

    Odgovor: Vatikan: Katolička crkva - jedina Crkva

    Meni se u katoličkoj crkvi najviše dopada institut indulgencije...
    Ne biti mrtav nije to i biti iv.

  9. #9

    Odgovor: Vatikan: Katolička crkva - jedina Crkva

    Citat JasnaBGD kaže: Pogledaj poruku
    Meni se u katoličkoj crkvi najviše dopada institut indulgencije...
    Ljudski je prashtati . Medjutim, u skladu sa tekovinama moderne civilizacije, taj institut je u prilichnoj meri komercijalizovan, tako da se indulgencija mozhe i kupiti. (Ko ce da chita 20 'Ochenasha' i 15 'Zdravo Marija..' ) U ovom delu, Crkva se jako brzo prilagodila novim vremenima...

  10. #10

    Odgovor: Vatikan: Katolička crkva - jedina Crkva

    Citat SilentBob kaže: Pogledaj poruku
    Ochigledno je da je na chelo Katolichke crkve nakon 'Pape diplomate' doshao 'borbeni Papa'

    Kako god, Katolichka crkva greshi. Po tom dokumentu je dovoljno da bilo koja sekta (a da ne govorimo o crkvama) prizna Papu kao vrhovnog poglavara hriscana, i da samim tim priznavanjem dobije status 'prave i jedine crkve'. To, svakako, nije put ka duhovnom jedinstvu hriscana.
    Из саопштења се јасно види да признавање папе према католицима, јесте нужан али није довољан услов.
    За землю родную не на жизнь а на смерть
    Воевал с врагами Володимир князь
    Многая лета
    Многая лета
    Многая лета
    Русской земле

  11. #11

    Odgovor: Vatikan: Katolička crkva - jedina Crkva

    To je tachno, ali priznavanje Pape je uslov svih uslova. Pravoslavnoj crkvi se 'zamera' samo nepriznavanje Pape, i samo zbog toga je smatraju 'sestrinskom' crkvom... Dakle, priznajte Papu, i bice sve u redu...

  12. #12

    Odgovor: Vatikan: Katolička crkva - jedina Crkva

    Mene ovo nije ni najmanje iznenadilo.
    Mnogo sto sta mi se ne svidja kod katolicke crkve. Njihova "dostignuca" poput Inkvizicije, Krstaskih ratova i sl.
    Ali tu instituciju treba posmatrati sa drugog aspekta, Vatikan je drzava. To objasnjava sve. Zelja da se bude vladar celog covecanstva (globalizacija). Stav katolicke crkve je da "Bog govori kroz njih" u prevodu "Sta god da pop kaze, to ti je isto kao da je rekao i sam Bog". Losa instrumentalizacije jedne pozitivne stvari.

    P.S. Da me pogreno ne shvatite, nemam nista protiv bilo koje vere. Inace, ja sam Srbin, pravoslavac, vrlo retko odlazim u crkvu. Zivim normalno i nisam "opterecen" verom.
    Nije sve crno, nadje se i poneka plavusa

  13. #13

    Odgovor: Vatikan: Katolička crkva - jedina Crkva

    Citat SilentBob kaže: Pogledaj poruku
    To je tachno, ali priznavanje Pape je uslov svih uslova. Pravoslavnoj crkvi se 'zamera' samo nepriznavanje Pape, i samo zbog toga je smatraju 'sestrinskom' crkvom... Dakle, priznajte Papu, i bice sve u redu...
    Добро бре, што ме тераш да ситничарим?
    Признавање папе није услов свих услова, већ је један од, по њима, незаобилазних услова. Остали услови, које православна Црква, по њима, испуњава су причешће и свештенство снагом апостолског наслеђа:

    " Будући да пак оне цркве, мада растављене, имају праве и то снагом апостолскога наслеђа свештенство и евхаристију (причешће), којима су с нама још повезане најтешњом везом, заслужују титулу посебних цркава и називају се сестринске цркве. Ипак треба појаснити да заједништво с Католичком црквом, чији је видљиви поглавар римски бискуп и насљедник Петров, није неки спољни додатак партикуларној цркви, него је једно од њезиних унутрашњих конститутивних начела. Због тога партикуларним црквама ипак нешто недостаје казао је надбискуп Амато."
    За землю родную не на жизнь а на смерть
    Воевал с врагами Володимир князь
    Многая лета
    Многая лета
    Многая лета
    Русской земле

  14. #14

    Odgovor: Vatikan: Katolička crkva - jedina Crkva

    Citat pero_M kaže: Pogledaj poruku
    Mene ovo nije ni najmanje iznenadilo.
    Mnogo sto sta mi se ne svidja kod katolicke crkve. Njihova "dostignuca" poput Inkvizicije, Krstaskih ratova i sl.
    Svi imamo mrlju iz proslosti, zamisli da ti to neko prebacuje konstantno, pa jednog dana da pocnu prebacivati i tvojoj deci ali tvoje greske...

    Stav katolicke crkve je da "Bog govori kroz njih" u prevodu "Sta god da pop kaze, to ti je isto kao da je rekao i sam Bog". Losa instrumentalizacije jedne pozitivne stvari.
    Ja mislim da si ti shvatio stvari ovako i da je ovo tvoje misljenje, posto ne vidim da si naveo ijedan izvor gde to mozemo naci i procitati. Mozda sam negde procitala da je svestenik posrednik izmedju Boga i naroda ali da je sam Bog i da taj isti Bog govori kroz njih to nigde nisam procitala, sem u "Zoni Sumraka".

    Inace sto se teme tice, slazem se da je sadasnji poglavar katolicke crkve malo agresivniji i netolerantniji nego njegov prethodnik. Za kratko vreme njegovog pastirstva je uspeo napraviti vise gresaka nego Jovan Pavle za zivota i samim tim ce samo jednostavno dopreti do svesti ljudi da bas i nije nepogresiv koliko to tvrdi.
    Osmeh Je Kriva Linija Koja Ispravlja Sve Stvari

  15. #15

    Odgovor: Vatikan: Katolička crkva - jedina Crkva

    Citat yossarian kaže: Pogledaj poruku
    Добро бре, што ме тераш да ситничарим?
    Sitnicharimo, a nepotrebno .Ja i ti, u stvari, prichamo o dve stvari. Ti kazhesh:

    "Будући да пак оне цркве, мада растављене, имају праве и то снагом апостолскога наслеђа свештенство и евхаристију (причешће), којима су с нама још повезане најтешњом везом, заслужују титулу посебних цркава"

    govoreci o tome shta crkva mora imati da bi se smatrala crkvom, dok ja kazhem :

    "Pravoslavnoj crkvi se 'zamera' samo nepriznavanje Pape,"

    shto je jedina stvar zbog chega nas i dalje ne smatraju 'crkvom naslednicom Isusovih temelja'.

    I u dokumentu jasno pishe:

    "Naglašava se kako jedino Katolička crkva ima sve elemente koje je uveo Isus. Tumači se da i pravoslavci, koji su zadržali neke od tih elemenata, nisu Crkvom nasljednicom Isusovih temelja, jer ne priznaju primas Pape, Petrova nasljednika."

    Dakle, u pravu smo obojica.

Strana 1 od 4 123 ... PoslednjaPoslednja

Slične teme

  1. Treba li i crkva da plaća porez?
    Autor Morpheus u forumu Ekonomija
    Odgovora: 12
    Poslednja poruka: 13.11.2021, 12:08
  2. Crkva prodaje nevidljive ulaznice
    Autor proleće u forumu Religija
    Odgovora: 10
    Poslednja poruka: 28.11.2016, 14:26
  3. Srpska pravoslavna crkva u dijaspori
    Autor yige_gui u forumu Dijaspora
    Odgovora: 12
    Poslednja poruka: 09.09.2015, 21:20
  4. Hram (crkva) u mom mestu
    Autor memento u forumu Religija
    Odgovora: 9
    Poslednja poruka: 29.01.2013, 20:27
  5. Bela Crkva
    Autor Najgora u forumu Banat
    Odgovora: 19
    Poslednja poruka: 19.01.2013, 17:53

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •