Patriotizam - Strana 7
Strana 7 od 7 PrvaPrva ... 567
Prikaz rezultata 91 do 101 od ukupno 101

Tema: Patriotizam

  1. #91

    Odgovor: Patriotizam

    Svoja se domovoni voli ili ne voli, i to onakva kakva je. I sa manama i sa nedstatcima i sa istorijom i prišlošću, ma kakve one bile. Što bi rekli danas, Ili jesi ili nisi lav!

    Lično mislim da su ljudi koji ne vole svoje domovinu žešće hendikepirani, bez obzira koji su razlozi za nedostatak njihovog patriotizma. Verujem da svuda ima ljudi koji nisu patriote i uvek će ih i biti. Ja ih ne osuđujem, to je njihovo pravo. Ali, zato ih žalim...

    Tačno je da se taj patriotizam često iskazuje na možda neprimeren način, i to ne samo u Srbiji. Alo to nije važno za lična osećanja svakog od nas, jer je patriotizam intimno osećanje, pre svega, a njegovogo suštinsko pokazivanje kroz konkretne naše akcije je za opšte dobro...

    Neko vreme, u ratu, sam proveo blokiran u jednoj od kasarni bivše JNA u sadašnjem insotranstvu. Sanjao sam Srbiju. Mislio sam na nju gotovo isto kao na svoju decu i siguran sam da nisam bio jedini. Naravno da Srbija nije najbolje i najlepše mesto na svetu za život, ali ja ga volim i ne treba mi drugo i u tome uopšte nisam usamljen. To je sigurno...
    Opet sam ti u kafani, mene bez nje ništa nema
    Tu su moje lude noći, nikad nisam u samoći,
    Hej kafano, moja rano...
    Samo na www.VojvodinaCafe.rs - Muška kafana,
    Bircuz koji radi 25 sati dnevno!

  2. #92

    Odgovor: Patriotizam

    Citat biterlemon kaže: Pogledaj poruku
    Pokusavas da sebi nametnes etiketu patriotizma a u svima drugima trazis gresku...
    O tome sam pisao u ranijim postovima, o laznom patriotizmu koja ne zna sta ce sa sobom, samo bi da se busa, bez obzira na sve stete koje izaziva oko sebe...
    Nadam se da si sada shvatio!

    Pozdrav!
    Да, теби је посебно тешко наћи "грешку у патриотизму"
    Као што рекох, глупо је прозивати неког колики је патриота и бусати се у груди својим патриотизмом, али кад си ти у питању, није у томе ствар, већ у твојој причи која је често пуна неистине и клевета о Србији. Неистине и клевете нису конструктивна критика.
    За землю родную не на жизнь а на смерть
    Воевал с врагами Володимир князь
    Многая лета
    Многая лета
    Многая лета
    Русской земле

  3. #93

    Odgovor: Patriotizam

    Pesnici pevaju o ljubavi prema rodnoj grudi,
    rodoljupci se nasladjuju takvim pesmama,
    političari nastoje da patriotsku energiju upotrebe za svoje ciljeve.
    Divim se prvima, poštujem druge, razumem i treće, i ni s kim ne pristajem do kraja.
    Milovan Danojlić

    Domovina se brani rekom
    I ribom u vodi
    I visokom tankom smrekom
    Što raste u slobodi

    Domovina se brani cvetom
    I pčelom na cvetu
    Makom i suncokretom
    I pticom u letu

    Domovina se brani knjigom
    I pesmom o nebu
    Sestrinom suzom majčinom brigom
    I onim brašnom u hlebu

    Domovina se brani lepotom
    I čašću i znanjem
    Domovina se brani životom
    I lepim vaspitanjem
    Ljubivoje Ršumović

    Ali postoji i nešto malo praktičnije gledanje na stvari:

    domovina ili dete? - dete
    domovina ili život? - život
    domovina ili zdravlje? - zdravlje
    domovina ili posao? - posao
    domovina ili moral? - moral
    domovina ili novac? - novac
    domovina ili...? - wtf is domovina?

    Po nekad sam ljubomoran kad vidim koliko Hrvati i Slovenci vole svoje države, meni nekako to ne ide u tolikoj meri.
    Dal' zbog toga što su se borili i izborili za svoje države, a nama pripalo ono što je ostalo? Ili su neki drugi razlozi u pitanju: koliko sam dao - a koliko dobio nazad,...il' zbog naših nazovi patriota,...ma nebitno.
    Nekako što sam više prošao, moram priznati da su mi neke druge stvari mnogo važnije: dete, porodica, prijatelji, smeh, ljubav,...a svoju državu naravno da volim. Koju bih drugu?
    Volim ja i moju mamu, al ne pljujem po drugim.
    Volim ovu Ršumovu, na njoj sam odrastao
    .
    Meni je strogo zabranjeno da stavljam te u pesmu...

    Bane Krstić


  4. #94

    Odgovor: Patriotizam

    Citat vladapera kaže: Pogledaj poruku
    ali postoji i nešto malo praktičnije gledanje na stvari:

    Domovina ili dete? - dete
    domovina ili život? - život
    domovina ili zdravlje? - zdravlje
    domovina ili posao? - posao
    domovina ili moral? - moral
    domovina ili novac? - novac
    domovina ili...? - wtf is domovina?

    Po nekad sam ljubomoran kad vidim koliko hrvati i slovenci vole svoje države, meni nekako to ne ide u tolikoj meri.
    Dal' zbog toga što su se borili i izborili za svoje države, a nama pripalo ono što je ostalo? Ili su neki drugi razlozi u pitanju: Koliko sam dao - a koliko dobio nazad,...il' zbog naših nazovi patriota,...ma nebitno.
    Nekako što sam više prošao, moram priznati da su mi neke druge stvari mnogo važnije: Dete, porodica, prijatelji, smeh, ljubav,...a svoju državu naravno da volim. Koju bih drugu?
    Volim ja i moju mamu, al ne pljujem po drugim.
    Ако мене питаш, као што ме не питаш, ове дилеме су ти потпуно непотребне.
    Домовина је и дете и живот и здравље и новац и посао и љубав и смех и породица и пријатељи и комшије... то уствари и јесте дефиниција домовине
    За землю родную не на жизнь а на смерть
    Воевал с врагами Володимир князь
    Многая лета
    Многая лета
    Многая лета
    Русской земле

  5. #95

    Odgovor: Patriotizam

    domovina ili dete? - dete
    domovina ili život? - život
    domovina ili zdravlje? - zdravlje
    domovina ili posao? - posao
    domovina ili moral? - moral
    domovina ili novac? - novac
    domovina ili...? - wtf is domovina?

    ovo boldovano mi je zanimljivo ...
    ajd, ako mogu da te pitam nešto ... pretpostavio sam iz tvog posta da si Srbin ... ako i nisi, nema veze, pitanje je uopšteno ... dakle, da li bi pristao da budeš npr Mađar, odnosno da se tako izjašnjavaš, pređeš u katolike, a neko ti zbog toga da 5000 evra?
    promeniš nacionalni identitet za 5 soma, m?
    je l' bi pristao?

  6. #96

    Odgovor: Patriotizam

    Citat yossarian kaže: Pogledaj poruku
    Домовина је и дете и живот и здравље и новац и посао и љубав и смех и породица и пријатељи и комшије... то уствари и јесте дефиниција домовине
    Dakle,, hiljade ljudi je otišlo odavde i vode život u nekoj drugoj državi. Tamo su im i porodice, deca, posao, novi prijatelji, komšije,... Dakle, ono tamo im je domovina. Pa ne bih se složio.

    Domovina je pre svega osećanje, pomalo nedefinisano, nostalgično, manje ili više jako,...

    Domovinu i državu poistovećuju.

    Da li čovek može da ima dve domovine, kao što ima dvojno državljanstvo i da li je državljanstvo ujedno i oznaka domovine?

    Da li je Severnom Ircu domovina Velika Britanija ili Irska ili Severna Irska?

    Kad sam se rodio, domovina mi je bila Jugoslavija. Mnogo godina kasnije sam u rovu branio Jugoslaviju, ali ne ona u kojoj sam odrastao, već samo jedan njen deo, koji ima isto ime. Potom je i ime promenila i neke tamo mudre čike su se jednog dana dogovorije da mi je od tog dana domovina Srbija.
    E, sad, možda jednog dana, isto tako, neke čike kažu da mi ni Srbija nije domovina, već neka druga, manja ili veća država, Vojvodina ili Sjedinjene Srpske Države ili EU, i da od tog dana treba da je vatreno ljubim i obožavam, za nju ginem i branim je.

    Kad pogledam kroz istoriju, stari Egipćani nisu imali domovinu. Imali su svoje pleme i boga-faraona, za kojeg su ginuli, rađali se, radili i umirali. Plemstvo, sveštenstvo i faraoni su tražili odanost, ono što bi sad zvali patriotizmom.

    I to je tako išlo vekovima, ljudi su bili odani vladarima, velmožama, carevima, kraljevima, ginuli i živeli, a vladari su manupulisali, osvajali, prodavali, menjali i trgovali, koristili veru, i ostala osećanja podanika da bi osigurali svoju vlast i odanost potčinjenih.

    Potom polako nestaje taj tip slepog pobožavanja vladara, nastaju savremenije države i nacije, sredinom 19. veka. Počinje da se traži odanost naciji i državi, ma ko bio na tronu. Zatim dolazi i izjednačavanje patriotizma sa slepim verovanjem u ideologiju ' fašizam, komunizam, i uvek je vlast nametala podelu na patriote ' koji su ih podržavali, i izdajnike - koji su drugačije gledali na to.

    Država i nacija od vas traže da žrtvujete sebe, svoju porodicu, bližnje za više ciljeve, ako treba i da sami sebe fizički uništite, ili da radite stari koje sami nikada ne biste. I uvek da poštujete hijerarhiju i nekog vođu.

    Na patriotizmu najviše insistiraju oni koji imaju najviše koristi od njega, pre svega ljudi na vlasti ili oni koji pretenduju da je osvoje, baš oni koji manipulacijom osećanjima ljudi mogu najviše da dobiju, pre svega materijalno i u vidu moći, ili da odbrane svoj položaj.

    A šta priroda zahteva od nas? Pa pre svega samoodržanje i produženje vrste. Suprotno od nacije ili države, traži da zaštitite svoje interese i interese bližnjih i da, ako je to u vašem interesu, promenite čopor i preselite se tamo gde vam je bolje, prilagodite se i opstanete. Baš ono što veliki broj ljudi odavde radi, ode u stranu zemlju i polako, kako se uklapaju u tamošnje društvo, dobijaju novu domovinu, a za par generacija će potpuno nestati i pomen ove države.
    Stvoriću svoj mali raj i u njega primiti one koji su mi već u srcu.

  7. #97

    Odgovor: Patriotizam

    Na žalost svi smo podlegli (srećom ne ranama, već) višegodišnjim pritiscima raznih naših vladara i vlada..
    i u tom je kurCshlusu neminovno došlo do kratkih spojeva u našim glavama i tumačenjima raznih pojmova.
    Naročito pojma PATRIOtizam.
    Zbog najezde raznih insekata: pundravaca, drpavaca, skakavaca i termita, ujedno naših čelnih idiota, taj vekovno lepi pojam prevedosmo kao -
    IDIOTizam


    Sigurna sam da nema tog Srbina koji svoju zemlju ne voli. I koji za nju ne bi učinio.. i dao joj sve (pre no što počine i tako bukvalno nahrani patriotske crviće u njoj, poklonivši joj/im dragovoljno i svoj skelet).
    Tako i treba. Tu se niko nikada nije ni pobunio. (bar medij(um)i nisu saznali)

    But..
    ovi insekti na njoj, našoj rođenoj zemlji nam za života glođu
    šta stignu. I meso i kosti i kožu i kosu i sve unutarnje organe.. i nokte i zanoktice (jbt k'o grickalice)

    ... i stružu pete.. k'o turpije i šmirgle ()





    Inače.. nema(m) sumnje.. nema tak'ih patriota na svijet kao što smo mi.
    samo da nije njih..
    tih.. naših pedikira governmental idiotsA.

    THE PAST IS HISTORY, THE FUTURE IS MISTERY,TODAY IS A GIFT... THATs WHY ITs CALLED " PRESENT "


  8. #98

    Odgovor: Patriotizam

    Citat zonex kaže: Pogledaj poruku
    ovo boldovano mi je zanimljivo ...
    ajd, ako mogu da te pitam nešto ... pretpostavio sam iz tvog posta da si Srbin ... ako i nisi, nema veze, pitanje je uopšteno ... dakle, da li bi pristao da budeš npr Mađar, odnosno da se tako izjašnjavaš, pređeš u katolike, a neko ti zbog toga da 5000 evra?
    promeniš nacionalni identitet za 5 soma, m?
    je l' bi pristao?
    Stvarno misliš da boldovano ne pije vode?
    Evo ti jednog primera.

    Radiš na nekom mestu za nekoliko desetina hiljada nekih para, a neko napolju ti ponudi kao vrsnom stručnjaku nekoliko hiljada njihovih novaca.
    Koliko treba da je važan posao koji radiš i koliko da je plaćen, da ne bi otišao van iz zemlje?
    Ja radim 20 godina i 20 godina plaćam poreze i doprinose. Uopšte se ne nadam da ću ikad dobiti ni dinara od tih para, ni da će penzioni fond postojati do moje penzije, a "već" sam na pola puta.
    Moje je mišljenje da pošteno zaradjeni novci i te kako imaju veze.

    Nije mi poenta bila promena nacionalnog identiteta za hrpu nekih novaca, nit' izdaja države, već da danas čovek u Srbiji ima nekih svojih muka i sitnica koje su mu preče od novog svetskog poretka.
    Meni je strogo zabranjeno da stavljam te u pesmu...

    Bane Krstić


  9. #99

    Odgovor: Patriotizam

    Meni je, kao nekom ko je rodjen u Hrvatskoj, od oca Lale i majke poreklom iz Bosne i ko je ziveo u SFRJ pa u SRJ pa u SCG pa RS.. malo problem da dozivim Srbiju kao domovinu na onaj nacin na koji kvazi patriote to od mene ocekuju. Mislim, ne postizavam da se emotivno preshaltavam toliko brzo koliko nam se brzo Domovina menja.

    Nikad necu moci da se nateram da navijam za recimo neki klub iz Zajecara protiv kluba iz Banja Luke, pa u kojoj god drzavi ona bila, iz prostog razloga sto sa drugim imam nesto zajednicko dok sa prvim nemam..
    Kako se postaje domovinoljubac koji voli i brani svog sunarodnika iako je zaklao, ubio, opljackao, ne znam. Kako se postaje alergican na ljude, izraze, postupke ljudi sa kojima sam do juce provodila divne trenutke, takodje ne znam.
    Generalno, nisam patriota od ovog trenutno modernog tabloidnog shtofa ali sam sigurna da nisam manji domovinoljubac od ovih sto bale nad himnom, grbom i zastavom ili cime vec sto smatraju simbolima Domovine.

    Ovo Rshumovo poimanje patriotizma je nama decama najprijemcivije, takva Domovina nikad od mene nece traziti da poginem za nju.
    Život nije, i nikada nije bio, pobeda sa 2:0 kod kuce protiv lidera lige, posle rucka u restoranu brze hrane.

  10. #100

    Odgovor: Patriotizam

    Iako ne znam, odnosno ne mogu da objasnim šta je tačno patriotizam, znam šta nije.
    A i to je nekada dovoljno.
















    Eh da mogu da im nalupam šamare.

    Volim prijateljski da karam, bez obaveze da mi se uzvrati. © Maski

  11. #101

    Odgovor: Patriotizam

    Citat Lilith_021 kaže: Pogledaj poruku
    Ovo Rshumovo poimanje patriotizma je nama decama najprijemcivije, takva Domovina nikad od mene nece traziti da poginem za nju.
    Mislim da negde grešiš Lilith...jer baš Ršumova pesma i kaže da "se domovina brani i životom" . Zašto ? Upravo zato da nam pokaže da sloboda nema cene:
    "Domovina se brani rekom
    I ribom u vodi

    I visokom tankom smrekom
    Što raste u slobodi".
    Nisam mišljenja da bi mi bilo bolje ako bih izgubio svoje korene, a još su stari narodi rekli da je Zemlja majka svih nas.
    P.S. Da li ti je poznato da su Indijanci smatrali da ne poseduju zemljište, da ga samim tim ne mogu otuđiti niti prodati, već da ga samo imaju privilegiju koristiti i ostaviti boljim budućim naraštajima ? Voleti svoju zemlju je slično i prirodno kao voleti svoju majku....od koje smo svi postali. Samim tim, patriotizam je prirodan...nije nešto loše.
    Lav je možda kralj životinja ali nikada vuka nećeš videti da igra u cirkusu .

Strana 7 od 7 PrvaPrva ... 567

Slične teme

  1. Sumnja u patriotizam
    Autor Sirijus u forumu Dijaspora
    Odgovora: 29
    Poslednja poruka: 03.02.2008, 23:50

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •