Ulica Đilda Pesapanea - Strana 2

Prikaz rezultata glasanja: Ulica Đilda Pesapanea

Učesnika ankete do sada
18. Ne možete da glasate na ovoj anketi
  • Da

    14 77.78%
  • Ne

    4 22.22%
Strana 2 od 2 PrvaPrva 12
Prikaz rezultata 16 do 25 od ukupno 25
  1. #16

    Odgovor: Ulica Đilda Pesapanea

    U gradu gde sad zivim ziara je jedno od meta turista ...
    Svakako sam za ziaru !
    i joş za rekonstrukciju cele tvrdjave , ugradnje pokretnih stepenica i svega drugog şto moze da unapredi turizam u gradu ...
    Uz to sam joş i za davanje imena ulaice Djilda P. u Petrovaradinu i to umesto Beogradske ulice !
    Taj heroj , Dj.P. nije spasao samo tvrdjavu nego i hiljade zivota tim junakim delom ... a mi to treba da upişemo u istoriju ...
    ili da budemo pametni pa da na taj nain privuemo za poetak turiste iz İtalije koji inae dolaze u Vojvodinu radi lova ...
    Neke stvari ne mozete objasniti prmitivnim ljudima ... zato i idemo u nazad .
    Za primer treba da nam posluze napredne i uspeşne ideje şirom sveta ....
    Ko je za jednu voznjicu

  2. #17

    Odgovor: Ulica Đilda Pesapanea

    Video sam na primer lift iz Budimsku tvrđavu koji ide podnožja do vrha. Cena vožnje mi nije bila baš pristupačna. Odlučio sam da idem gore peške. Četiri puta je teže popeti se na Budim nego na Petrovaradin.

    Žao mi je ali ne mogu da shvatim potrebu za žičarom za Petrovaradinsku tvrđavu.

  3. #18

    Odgovor: Ulica Đilda Pesapanea

    Na tvrđavu žičarom, ili sa programom?
    05.09.2006 dnevnik

    Poslednjih dana u nekim novosadskim dnevnim listovima čitamo da se razmišlja o izgradnji žičare preko Dunava do Tvrđave. I ranije su neki stručnjaci nudili ovo rešenje, pa ispada da ova ideja ima smisla i da je vreme sazrelo za početak gradnje. Dobro je što se o Tvrđavi uopšte nešto govori, ili razmišlja.

    Iz naslova se da zaključiti da je potpisani protiv žičare, ali to nije osnovni smisao ovog priloga. Odmah da kažem da bi u ovom trenutku trebalo pokrenuti generalno rešenje za Tvrđavu. Svaka parcijalna intervencija vodi ovaj izvanredan objekat u još gore stanje i konačnu devastaciju. Tvrđava je zapuštena i oronula. Koliko god zvučalo apsurdno, ovaj objekat izgrađen na steni, pomalo pliva u otpadnim i površinskim vodama.

    Neki objekti posrću i to treba sprečiti. Govorim o gornjem platou koji je najznačajniji i centralno mesto ovog kompleksa. Sanacija obavljena 2001.-2004. godine je dobrim delom ublažila drastičnije propadanje, ali ona nije dovršena. Radovi su prekinuti i pitanje je kada će biti nastavljeni. Poslednja zaštitna istraživanja na Petrovaradinskoj tvrđavi koja su vršena paralelno sa postavljanjem novih komunalnih instalacija u pomenuto vreme, bila su senzacionalna, kako za stručnjake, tako i za građane Novog Sada. Ispostavilo se da su prvi stanovnici na petrovaradinskoj steni bili neandertalci, pre više od 60.000 godina.

    Posle starijeg kamenog doba ovde su svoje veliko naselje podigli rani zemljoradnici vinčanske grupe. Ovo naselje se nalazilo na gornjem platou i na dve niže terase prema Dunavu. Posle Vinčanaca su svoja naselja podizali stanovnici bakarnog, bronzanog i gvozdenog doba. Kelte su ovde nasledile rimske legije i na temeljima praistorijskih naselja podigle tvrđavu Cuzum, za kojom se decenijama bezuspešno tragalo. Posle rimske dominacije u Sremu, Tvrđavu su duže ili kraće koristila razna plemena i narodi. Neki od njih su gradili, drugi su razarali, što je sasvim logična sudbina jednog prvorazrednog strategijskog položaja. Prema tome, Tvrđavu su duže ili kraće koristili razna plemena i narodi. Neki od njih su gradili, drugi su razarali, što je sasvim logična sudbina jednog prvorazrednog strategijskog položaja. Prema tome, Tvrđava nije samo Austro-Ugarsko zdanje, ona je odraz istorijskih i političkih događanja u Srednjoj Evropi i Balkanu.

    U svakodnevnom žargonu ovo mesto nazivamo samo Tvrđava. Ona to istinski i jeste, od duboke praistorije do novijeg vremena. Prva tvrđava na petrovaradinskoj steni je izgrađena krajem bakarnog doba, pre više od 4000 godina. Gornji plato je štitio moćan zemljani bedem, visok preko pet metara. Deo tog bedema je otkriven na najnižoj terasi prema Dunavu, ispred donjih umetničkih ateljea. Više puta je obnavljan, pa su ga zatekli i Rimljani. Odlično je očuvan i vrlo se lako može prezentovati z a širu javnost. Nalazi se vrlo plitko ispod sadašnjeg nivoa travnjaka. Po obodu Tvrđave nalaze se i drugi mlađi delovi utvrđenja od kojih posebno treba pomenuti dobro očuvane delove srednjevekovnih kula od kamena.

    Ova sužena skica prošlosti jednog malog prostora predstavlja jedinstven primer u Evropi. Tako dug kontinuitet života na jednom mestu nije do sada zabeležen. Otuda je i potekla ideja da se ovaj objekat uvrsti u spisak najznačajnije svetske kulturne baštine. Na pokrenute inicijative Grada odgovoreno je vrlo kratko, ozbiljno i obećavajuće. Uslov je da grad Novi Sad, kao i šira društvena zajednica posvete potrebnu pažnju ovom objektu. Da to bude opšti konsenzus vlasti i građana. Posle toga ništa se nije dogodilo. Došlo je do promene vlasti, sanacija, izgradnja i istraživanja su stala, pa je Tvrđava za trenutak zaboravljena. Tvrđava se s vremena na vreme pominje zbog ugostiteljskih objekata i žičare.

    Ispada da na ovom mestu i nema drugih problema. Ima mnogo komunalnih i drugih problema u Gradu, ali mislim da to nije osnovna i nepremostiva prepreka. Neko je već ranije rekao: Ako ima volje, ima i rešenja. Koliko se može, toliko treba i činiti. Ne treba nam mnogo novaca da nastavimo sanaciju i zaštitu, a time da uobličimo idejno rešenje za jedan javni konkurs. To znači da se dogovorimo šta hoćemo, da na širem međunarodnom nivou verifikujemo argumente o rezultatima istraživanja duboke kulturno-istorijske prošlosti objekta. Da li su pored ovakvog kulturnog giganta prioritetniji hoteli i drugi ugostiteljski objekti, ili je to Muzej grada Novog Sada sa svojom prezentacijom kulturnog blaga u čijem će sastavu biti svi objekti, ili je to Muzej grada Novog Sada sa svojom prezentacijom kulturnog blaga u čijem će sastavu biti svi objekti Tvrđave.

    Unapred praviti žičaru najmanje je racionalno. Osim toga Tvrđava je, što nehatom, što namerno, dosta oštećena pa bi joj dodatno oduzimanje i jednog kvadratnog metra za instaliranje žičare bilo previše. O vizuelnom integritetu samog objekta da i ne govorimo. Pogledajte samo kako su naruženi Kalvarija u Titelu i Vršački breg na kojima su telekomunikacione firme legalno, ili ilegalno, izgradile svoje objekte.

    Ne predlažući ništa konkretno , zalažem se za javnu i otvorenu raspravu stručnjaka i svih građana kojima je stalo do ovog izvanrednog kulturno-istorijskog spomenika. Treba naći jednog čoveka i jednu instituciju koja će brinuti o Tvrđavi i okupiti sve snage koje joj u tome mogu pomoći.

    Dr Predrag Medović,
    arheolog
    Novi Sad

  4. #19

    Odgovor: Ulica Đilda Pesapanea

    znao sam za tunel, prugu i most. znao sam i kada je i zbog cega most srusen i zasto vise nikada nije napravljen most na starim stubovima. ali nikda nisam cuo za podatak da su nemci hteli da uruse tunel i ostete i celu tvrdjavu. TOME COVEKU TREBA ODATI POCAST i nazvati ulicu njegovim imenom.

    a zicara na tvrdjavu? bruka. cuo sam da je jedan radnik ZIG-a ostao bez posla zato sto je rekao Bati Buturovici NE. koliko je novi sad bio lep grad dok Bata nije smeo da zivi u njemu. i dokle dozvolljavati da nam jedan kriminalac kupuje grad deo po deo.
    "...polja su cvetna, šume su zelene, ali su najlepše bele pelene..."

  5. #20

    Odgovor: Ulica Đilda Pesapanea

    Citat masada kaže: Pogledaj poruku
    Koliko sam izracunao od njegove smrti proslo je 20 godina te su ispunjeni uslovi za dodelu imena.
    нешто нисам приметио да је потребно да прође 20 година да би доделили улици име "дотичног"
    ...tvrdice sa cudnim sjajem,
    da sam drhtao pred Zmajem,
    videli su oni iz prikrajka...

  6. #21

    Odgovor: Ulica Đilda Pesapanea

    Citat alokin74 kaže: Pogledaj poruku

    a zicara na tvrdjavu? bruka. cuo sam da je jedan radnik ZIG-a ostao bez posla zato sto je rekao Bati Buturovici NE. koliko je novi sad bio lep grad dok Bata nije smeo da zivi u njemu. i dokle dozvolljavati da nam jedan kriminalac kupuje grad deo po deo.
    potpuno se slazem.

    Perlog za ulicu je odlicna ideja. Prosto ne mogu da verujem da to odavno nije uradjeno, a jos mi je neverovatnije da se o ovom coveku ni ne zna. Hvala, Invisibleman!
    Isn't it funny how day by day, nothing changes, but when you look back, everything is different?
    C. S. Lewis

  7. #22

    Odgovor: Ulica Đilda Pesapanea

    Citat Cecara kaže: Pogledaj poruku
    potpuno se slazem.

    Perlog za ulicu je odlicna ideja. Prosto ne mogu da verujem da to odavno nije uradjeno, a jos mi je neverovatnije da se o ovom coveku ni ne zna. Hvala, Invisibleman!
    Hvala, hvala...

    c'est en faisant n'importe quoi qu'on devient n'importe qui.

  8. #23

    Odgovor: Ulica Đilda Pesapanea

    Citat nimitz kaže: Pogledaj poruku
    нешто нисам приметио да је потребно да прође 20 година да би доделили улици име "дотичног"
    По многима су називли улице а нису "чекали" да прође 20 година.
    У одговору италијанске амбасаде из Београда стоји да је умро 17. јула 1999. године у Пјаћениц.

    Нашао сам још неколико информација у Историјском архиву града Новог Сада:

    Након капитулације Италије у Другом светском рату 1943. године постао је ратни заробљеик. Током октобра 1944. са повлачењем немачке војске са Балкана, транспортован је у Петроварадин где је са осталим италијанским заробљеницима опслуживао Флак 88 Флак батерије у Петроварадинској тврђави. У Петроварадину је 5-6 пионира 811 немачког осигуравајућег батаљона Дивизије Брадненбург минирало је 18. октобра Жељезнички мост на Дунаву између Новог Сада и Петроварадина, жељезнички тунел, вијадукт у Петроварадину и пругу према Сремској Каменици. На преносу око 30 вагона муниције из војних магацина Петроварадинске тврђаве немци су користили италијанске ратне заробљенике. Немци су 22. октобра минирали све објекте сем жељезничког тунела јер је Ђилдо Песапане пресекао жице и тако спречио минирање. Након што је пресекао жице, Песапане је побегао у Петроварадин илегалцима Народног ослободилачког одбора.
    c'est en faisant n'importe quoi qu'on devient n'importe qui.

  9. #24
    Slažem se sa gospodinom Invisiblemenom. Smatram da gospodin Pesapane treba da dobije ulicu, i to u Petrovaradinu. Moram priznati da sam i malo pristrasna, s obzirom da je moj suprug unuk Đilda Pesapanea!

    Inače, moja svekrva (Đildova ćerka iz prvog braka) je tek nedavno krenula u potragu za informacijama o svom ocu, jer je to bila tabu tema u kući dok joj je majka bila živa (ne znam tačan razlog, ali bila je jako kivna na njega i nije dozvoljavala Đildu ni da vidi ćerku, a kasnije njoj ni da spominje oca). Kada joj je majka umrla 2000. godine, Marija (moja svekrva) je krenula u potragu za informacijama o svom ocu, i tako saznala da je umro 1999. godine u Piacenzi, da ima brata i sestru po ocu... Napisala je pismo Ani, svojoj polu sestri, koja zivi u Italiji, ali ova joj do dan danas nije odgovorila. Kad je saznala da ima polusestru u Srbiji (preko nekog našeg čoveka, koga smo našli na netu) nije mogla da veruje. O bratu nema informacija, ni gde je, ni šta radi.
    Poruku je izmenio silvia, 04.01.2008 u 09:30 Razlog: 2 uzastopna posta

  10. #25

    03 Odgovor: Ulica Đilda Pesapanea

    I šta se desilo sa davanjem imena ulici ?

    Čovek je, po svemu iznetom, zaslužio da se njegovim imenom nazove ulica.
    Prijatelj je tu kad nas po svaku cenu treba naterati da drzimo glavu gore.

Strana 2 od 2 PrvaPrva 12

Slične teme

  1. Top 10 najčudnijih ulica na svetu
    Autor Dejan B u forumu Belosvetske zanimljivosti
    Odgovora: 0
    Poslednja poruka: 22.05.2011, 22:15
  2. NS: Imena ulica po braniocima svog naroda
    Autor yossarian u forumu Spomenar
    Odgovora: 132
    Poslednja poruka: 14.08.2007, 15:31

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •