Sta znate o svojim precima?
Strana 1 od 2 12 PoslednjaPoslednja
Prikaz rezultata 1 do 15 od ukupno 52

Hybrid View

Prethodna poruka Prethodna poruka   Sledeća poruka Sledeća poruka
  1. #1

    Sta znate o svojim precima?

    Zanimljiva tema da li znate odakle vam poticu koreni ili od kad ste se doselili na ovo tlo i kakve price znate o dedovima ili rodjacima bliskim.
    Da ja pocnem prvi znam da su se moji doselili iz Crne Gore daleke 17?? ziveli su na teritoriji juznog Banata.Pre par godina ja i cale smo pregledavali arhiv i nasli smo i zvanicno stablo.Da ne bi sada sve pricao sta pise na njemu evo ukratko koreni:
    1.Arsenije ili Arsen jer postoji dokument da je bio oficir Austro-ugarske armije
    2.Arsenije mladji sin Arsenija gore navedenog,zemljoposednik(paor ili gazda)
    3.Pavle bio je zemljoposednik dosta bogat za to vreme.
    4.Nikola-visoki oficir Austro-Ugarske vojske imam i neke slike kao potvrde,slike su iz kraja 19.veka i pocetkom 20-og.O njemu znam najvise jer ima cak u dokumentima koje sam nasao iz Austrije jer je bio zaista veliki oficir verovatno jedan od vecih oficira za podrucije Banata ili juznog Banata.Bio je ucesnik bitaka izmedju Austrougarske i Rusije na frontovima u Galiciji i nekom mestu prema Ukrajini.Umro je od tifusa.Sahranjen je sa velikim pocastima.I njegov grob je i dan danas u fenomenalnom stanju u bronzi,metalu i extra mermeru.
    5.Stevan bio je politicar i predsednik mesnih zajednica i bogati zemljopsednik pa mu je veci deo oduzet tokom II svetskog rata zbog velikog jezika.
    6.Srdjan-zemljoposednik
    7.Lazar moj otac direktor je u jednoj firmi
    8.Onda ja....

    Zaista sam ponosan na ovo sve malo i licim na mog deda Nikolu zamislite kad vidite njegovu sliku staru sto godina u oficirskoj plavoj uniformi sa odlikovanjima i brcicima.Zaista je prorade geni.A tek kad cujem pesmu od Balasevica Galicija to je tek osecaj.

  2. #2

    Odgovor: Sta znate o svojim precima?

    Sa očeve strane su svi iz okoline Sombora. Tu su se naselili tokom seobe Srba 1690. godine. Pre toga su živeli u okolini Šapca. A koliko znam, prvi put se spominju negde oko 1600 i neke. U knjizi "Poznati Somborci" se spominju neki moji preci. Moj matori se sedamdesetih godina prošlog veka preselio u Novi Sad, tu mi upoznao majku i to je to ukratko. Mahom su se bavili zemljoradnjom, a bilo je i par vojnika.

    Sa mamine stane otac joj se doselio u Vojvodinu posle I svetskog rata. Kada je bio proboj Solunskog fronta, navatao mi ovde babu polu-Mađaricu i pošto je Crnogorac, poreklom sa Lovćena, mrzelo ga da se vraća nazad, a valjda su mu obronci Fruške gore pomagali da prevaziđe nostalgiju, pa mu i nije bilo tako loše. I onda je zasadio vinograd i voćnjak i na mestu sadašnje (srušene) zgrade televizije imao zemlju. O njegovim precima ne znam baš mnogo, kao ni o precima moje babe sa mamine strane.
    Neki ljudi samo zinu, pa zagade okolinu...


    Nisam paranoičan, ali to ne znači da me neko ne progoni!

  3. #3

    Odgovor: Sta znate o svojim precima?

    Pa znam dosta, ne koliko bi zeleo, kada sam dovoljno porastao da me zanima, oni koji su znali vec su otisli
    Sa majkine strane je situacija malo nejasna, po dedinoj strani nepoznat broj generacija unazad je sa obronaka Homoljskih planina, a sa bakine 4 generacije u Vojvodini, uglavnom sa Fruske gore, pre toga se slabo sta zna sigurno.

    Po ocevoj liniji vojvodjanska zemlja nam je pod nogama i noktima jos pre Carnojevica, a zna se da su pre toga ziveli u okolini danasnje Ivanjice.
    Da vas nedavim, evo jedne meni interesantne pricice.

    Moj predak po kom sam dobio sadasnje prezime je bio zdravo bogat trgovac, voleo je vino i tamburase i sve sto ide uz to pa su ga zvali i ciganski kralj, u jednom trenutku iz nepoznatih razloga odlucio je da se malo izvadi kod onog gore pa je dao pozamasnu svotu novaca da se izgradi prva skola u mestu. Pitanje kolko mu je to pomoglo, ali je po tome ostao poznat, a cela familija dobila novo prezime .
    Ono što osoba doživljava u stvari nije realnost; više je hipoteza koja može ali ne mora biti tačna.

  4. #4

    Odgovor: Sta znate o svojim precima?

    imamo zapisano 17 generacija ko je ko bio ... a dede se seam naravno ...
    imao je preko 2 metra tako da je ostavio velik utisak na mene
    Ko je za jednu voznjicu

  5. #5

    Odgovor: Sta znate o svojim precima?

    на жалост, сувише мало... знам за неке приче које ми делују надреално

    као у "сто година самоће"
    лицем ка ветру
    с ветром уз лице

  6. #6

    Sta znate o svojim precima?

    to sto su mi roditelji rekli
    nije me preterano ni zanimalo

  7. #7

    Odgovor: Sta znate o svojim precima?

    Велика Попина РХ, преци,
    КЛИК НА МАПУ

  8. #8

    Odgovor: Sta znate o svojim precima?

    Mama mi je iz Srijemske Mitrovice. Otišla je na fakultet u Zagreb i tu se zatelebala u mojeg starog koji je čistokrvni Hrvat.

    Dakle, s mamine strane.. Koliko znam, a ne znam puno, mamini su od tamo. Kao mala, bila sam svake godine kod bake i dede a i dan danas moji znaju navratiti u Mitrovicu jer mi je tamo rodbina. Ovo ljeto sam trebala i ja ići (tko zna, možda sam mogla i do Novog sada svratit) ali se izjalovilo. Čega se sjećam iz djetinjstva? Kupanja na Savi, stare ruševine, tržnica (blizu nje sam bila), susjed simpa i psine koje smo seke i ja izvodile.

    S tatine strane.. Zagrepčani.

    Ugh, znanje mi malo oskudijeva
    Prestani razmišljati o svojim granicama..
    Počni otkrivati svoje mogućnosti.

  9. #9

    Odgovor: Sta znate o svojim precima?

    Ja znam da mi je neki dedin deda pobegao iz Crne Gore zbog krvne osvete jer je stalno tuko medvede po şumi i da je bio velik ko Kiklop ...
    Kad je umro zatrpaşe ga ali su mu noge virile iz groba jer je bio jako velik
    Posle su ste strane kod nogu nadzidali spomen ploçu da ne smrde i da se ne vide i da nam se komşije ne smeju kako smo nogati
    Ko je za jednu voznjicu

  10. #10

    Odgovor: Sta znate o svojim precima?

    Citat Kal_el kaže: Pogledaj poruku
    Ja znam da mi je neki dedin deda pobegao iz Crne Gore zbog krvne osvete jer je stalno tuko medvede po şumi i da je bio velik ko Kiklop ...
    Kad je umro zatrpaşe ga ali su mu noge virile iz groba jer je bio jako velik
    Posle su ste strane kod nogu nadzidali spomen plou da ne smrde i da se ne vide i da nam se komşije ne smeju kako smo nogati
    Sreća vaša što nije bio obdaren na nekom drugom delu inače bi morali da nazidate obelisk a komšije bi vas mrzele za razliku od komšinica.

  11. #11

    Odgovor: Sta znate o svojim precima?

    Nadam se da će se naći neko ko mi može pomoći oko porekla, kako samog prezimena Jelkić, tako i oko podataka o precima porodice Jelkić Đure i Milice rođene Panić. Đura je rođen 1869, a Milica 1875. godine, oboje u Beogradu. Oni su moji čukun deda i baba. Od podataka imam i to da su se Đurini otac i majka zvali Vićentije i Jelena Jelkić, a Milicini, Kristina i Maksa Panić. I oni su bili iz Beorada. Ne znam kad su rođeni. Dalje pretke ne znam, a podaci su mi potrebni jer pravim rodoslov naše familije. Važno mi je da dođem do podataka o, što je moguće, daljim precima. Bitno je i da saznam odakle su preci Đure Jelkića i Milice rođene Panić došli u Beograd. Neko misli da su došli iz Sefkerina, a neko da su došli iz Mokrina, ili Kikinde.
    Ako neko nešto zna o tome ili zna gde bih mogla da se obavestim, molim da mi pomogne, jer mi je samo u tom delu rodoslov ostao nekompletan.
    A, ko zna, možda tako otkrijemo i ,do sada, nepoznate rođake.
    Hvala.

  12. #12

    Odgovor: Sta znate o svojim precima?

    Citat Kal_el kaže: Pogledaj poruku
    Ja znam da mi je neki dedin deda pobegao iz Crne Gore zbog krvne osvete jer je stalno tuko medvede po şumi i da je bio velik ko Kiklop ...
    Kad je umro zatrpaşe ga ali su mu noge virile iz groba jer je bio jako velik
    Posle su ste strane kod nogu nadzidali spomen ploçu da ne smrde i da se ne vide i da nam se komşije ne smeju kako smo nogati
    Ta,.. ovo je jedan od najsimpatičnijih postova koje sam pročitao u ovom kafiću!!!


    Inače ja sam Itebejac i mađar stoposto. To sam saznao iz Matičnih Knjiga i popisao sam sebi pretke do 1786-e godine. Moji su tad došli iz okoline grada Bekeša. Nije bilo jednostavno pretraživati jer je početkom 19. veka bilo 11 porodica sa mojim prezimenom, a oni nisu bili rodbina međusobno. Tako da su imali ona tzv. "špicnamena": "Buđi" sa mađarskog "gaćice", ali to se nisu odnosile na donji veš nego na ime sela u Mađarskoj - Buđi.
    Poruku je izmenio itebejac, 02.08.2008 u 17:05 Razlog: dopuna
    Ko rano poludi, ceo vek mu u veselju prođe!

  13. #13

    Odgovor: Sta znate o svojim precima?

    znam da se prezivam Miklos,miklosova fajta .Miklos je madjarsko ime i prezime koliko znam,ali ja sam Rusin(polutan),tj tata rusin mama bosanka,nisam im dosadjivao da mi previse pricaju o tome,ja sam rodjen na rodjendan dede sa tatine strane,a sestra na rodjendan dede sa mamine strane,ima tu neceg

  14. #14

    Odgovor: Sta znate o svojim precima?

    Moj otac je rođen u Novom Sadu, a deda i njegova braća i ostala rodbina su iz Srbobrana.

    Oni su mi rekli da je naša porodica došla sa Velikom seobom i da smo poreklom bugarski sloveni dok neki pričaju o verziji Mokre Gore.

    Inače postoje dve struje porodice Šeguljev, odnosno takozvana Srbobranska (Šeguljeva skokak ili Petra Drapšina) i Čuruška struja.

    Postoji priča da su prilikom seobe u Čurugu ostali jedan čovek sa ženom koja mu se tu porodila a većina je otišla za Sent Tomaš.

    Sve mu dođe na kraju da smo svi od "istih".

    Koliko sam istraživao postoji još dva prezimena Ševuljev i Šeguljski koja su sigurno "iskvarene" verzije prvobitnog. Predpostavljam da ako smo nekada bili Bugari, u Srbe "smo prešli" sigurno zbog nepostojanja bugarske pravoslavne crkve u mestima gde su se preci naselili a kao pravoslavci bilo je samo pitanje vremena "asimilacije".

  15. #15

    Odgovor: Sta znate o svojim precima?

    Ja sam tipičan predstavnik Ćopićeve "Osme ofanzive"...
    Sa mamine strane, svi su Sremci, izuzev jednog dede Slavonca i jedne babe Madjarice, čiji je otac bio Nemac, Švaba... Tu je, dakle, situacija prilično jasna. Jasna...
    Sa tatine strane, svi su Hercegovci. Doduše, ni tu nisu svi bili Srbi. Moja baka je prešla u pravoslavlje, kada se udala za dedu, Srbina. Kada je, jednom prilikom, tražila krštenicu iz crkve u kojoj je upisana - katoličke crkve, naravno, u matičnoj knjizi rodjenih je pisalo: umrla ! Zamalo se nije šlogirala! Datum "smrti" se poklapao sa njenim prelaskom u pravoslavlje. Tako se to radi u Hercegovini. Nema labavo...
    Daleko više znam o svojim precima sa mamine strane. U ove, podunavske, sremačke krajeve, došli su polovinom 17. veka - iz Dalmacije, odnosno Like i Gorskog Kotara. I zakorenili se ovde. U Sremu.
    Tatini su pristigli iz pasivnih krajeva, nekih dvadesetak kilometara severozapadno od Mostara... Zbrisali su od bede i nemaštine, ustaša i šuckora, posle Drugog sveCkog rata. Naseljeni su u okolinu Rume, dobili su kuću i šest jutara zemlje i - to je to.
    I jedna i druga strana su bile protiv braka mojih roditelja. Svaka iz svojih razloga.
    Sremačka strana je govorila: "Koji će nam očin ti dodjoši... Nema ker za šta da i' u'vati. Sirotinja, beda..."
    Hercegovska strana je odgovarala: "Kakva nam je ova nevista... Nema je zere... Mala, sitna, kakvu će nam ona dicu radjati..."

    I, kao da su prizvali zlo.
    Tata je poginuo u saobraćajnoj nesreći kada sam bila toliko mala, da ga uopšte ne pamtim...

    Moj čukundeda, Gavrilo - Gaja, bio je kmet u selu. Prvi čovek. Imao je dva sina, od kojih je jedan, logično, bio moj pradeda ... Gaja je bio radikal, pašićevac. Jednom prilikom, kada su bili izbori, sinovi su ga pitali: "Babo, za koga da glasamo?" On je, već prilično star, sedeo na basamku ispred gonka (ko razume, shvatiće ovu sremačku "lokaciju" ), sukao brkove i ovako odgovorio: "Za stare, deco moja, za stare... Oni su se već nakrali novaca... Dok se novi nakradu, propašćemo!"
    Možda ova priča posluži i novim pokoljenjima...

    Ne biti mrtav nije to i biti iv.

Strana 1 od 2 12 PoslednjaPoslednja

Slične teme

  1. Sve što treba da znate o glutenu
    Autor silvia u forumu Zdravlje
    Odgovora: 1
    Poslednja poruka: 22.02.2015, 20:41
  2. Koliko ste zadovoljni svojim poslom?
    Autor Kunic u forumu Posao
    Odgovora: 125
    Poslednja poruka: 22.11.2013, 18:47
  3. Da li upravljate svojim zivotom?
    Autor diktatorka u forumu Psihologija
    Odgovora: 37
    Poslednja poruka: 27.02.2010, 20:11
  4. Znate li se smejati
    Autor sekula u forumu Astrologija
    Odgovora: 54
    Poslednja poruka: 27.12.2009, 21:33

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •