Hemoroidi
Prikaz rezultata 1 do 14 od ukupno 14

Tema: Hemoroidi

  1. #1

    Hemoroidi

    Šuljevi - hemoroidi


    Pod sluzokožom i kožom čmara na mestu prelaza kože u sluzokožu, nalazi se venski splet, čije se vene vide kao sitni čvorići.

    Pod izvesnim okolnostima vene su u tom venskom spletu oko čmara proširene u veće čvoriće, tako da se vide kroz kožu i sluzokožu čmara. Ti prošireni venski čvorovi zovu se šuljevi ili hemoroidi.

    Od hemoroida uglavnom pate osobe čije je zanimanje skopčano sa sedenjem i osobe koje se neuredno i nejednako hrane ili upotrebljavaju mnogo začina u hrani, naročito paprike. Te osobe obično imaju zatvor i teško, sa naporom, prazne creva. Ljudi čije je zaposlenje skopčano sa stalnim napinjanjem čmara, kao što su muzikanti duvačkih instrumenata, radnici u fabrikama stakla i flaša, gotovo svi pate od hemoroida. Kod starih ljudi koji se napinju pri mokrenju zbog povećane prostate, pojavljuju se ogromni hemoroidi.

    Kod žena se ovaj venski splet oko čmara proširi prilikom trudnoće i porođaja usled pritiska materice i dečje glavice na vene karlice.

    Usled proširenja hemoroidnih čvorova u sluzokoži čmara nastaju nabori. U udubljenjima između nabora zadržava se pomalo nečistoća, koja se stalno draži i izaziva otok sluzokože. To izaziva osećanje vreline i punoće u čmaru. Na ovo se vrlo često nadovezuje nesnosni svrab u čmaru. Neprestano češanje prouzrokuje površne ranice i ekcem i pogoršava svrab, koji iščezava tek posle odstranjenja ili isceljenja šuljeva.

    Zbog zastoja krvi i zapaljenja sluzokože čmara često dolazi do zgrušavanja krvi u hemoroidnim čvorićima. Ako se zgrušana krv pretvori u ožiljasto tkivo, čvorić se zatvori i namesto njega ostaje tvrda ožiljasta sisica. Hemoroid se sam zalečio.

    Ali može se desiti da se čvor zapali i zagnoji. Iz čmara ispadnu šuljevi i uklešte se sa sluzokožom u mišić-zatvarač čmara. Šuljevi oteknu, postanu tamnocrveni, otvrdnu, oranjave i na pritisak i pipanje su vrlo bolni. Iz sluzokože čmara luči se crvenkasta tečnost. Usled jakih bolova nije moguće vršenje nužde. Lečenjem otok splasne, čvorići se smanje i pretvore u tvrde ožiljaste sisice, poređane u obliku bradavica oko čmara. Ako se čvorovi zagnoje, može nastati teška krvna infekcija, vrlo opasna po život.

    Tvrda stolica izaziva često krvarenje iz hemoroida. Pri naponu za vreme vršenja nužde, iz povređenog hemoroida teče krv kapljući ili u mlazu. Vrlo su česte teške malokrvnosti zbog stalnog odliva krvi iz hemoroida.

    Bolesnici koji pate od hemoroida vrlo su osetljivi i nervozni. Kod oboljenja od hemoroida treba odgovarajućom ishranom regulisati stolicu. Ishrana treba da sadrži dosta celuloze, koje ima u voću i povrću. Takve osobe treba da jedu crni hleb i da izbegavaju jako soljenu i ljuto začinjenu hranu. Za njih nisu suvo meso i premasna hrana. Oni moraju izbegavati i alkoholna pića. Zatim, takve osobe moraju održavati higijenu čmara i posle stolice obavezno treba da peru čmar sapunom i vodom.

    (Svetzdravlja)
    "Ability is what you're capable of doing. Motivation determines what you do. Attitude determines how well you do it." Lou Holts

  2. #2

    Odgovor: Hemoroidi

    Smatra se da ?e se u više od polovine populacije nakon tridesete godine razviti hemoroide. Naj?eš?i ?inioci koji pridonose nastanku su naslije?e (genetska predispozicija - "manje" vrijedno vezivo stijenke vena), trudno?a (pritisak pove?ane maternice na venski sustav zdjelice), poja?ana iritacija sluznice uz posljedi?no mogu? razvoj upale kod kroni?nih proljeva ili prekomjerne uporabe laksativa ili klizmi zbog poreme?aja u pražnjenju crijeva, naprezanje prilikom pražnjenja crijeva, u?estalo dizanje teških tereta, neke jetrene bolesti (npr. ciroza - zbog vezivnih promjena u jetri dolazi do poreme?aja protoka krvi kroz jetru i retrogradnog prenošenja tlaka na venski sustav) i, nezaobilazno, promjene vezane uz starenje (smanjena usisna funkcija desne strane srca uz slabljenje venskog dotoka s periferije). Posljedica djelovanja bilo kojeg od navedenih ?inilaca (pojedina?no ili u kombinaciji) je porast tlaka u hemoroidalnim venama, zbog kojeg se rasteže stijenka vena koje se izbo?uju, zidovi postaju tanki te može do?i do pucanja i krvarenja. Upravo je krvarenje, koje može biti i obilno, simptom koji bolesnika dovodi lije?niku.

    Prepoznati je lako

    Osje?aj pritiska u analnom predjelu koji traje, svrbež, žarenje, bol, ja?e ili slabije krvarenje... Sigurno vam ne?e biti teško prepoznati i svoje tegobe me?u navedenim simptomima. Svrbež ?esto nastaje zbog pretjerane higijene analnog podru?ja koje bolesnici peru nekoliko puta dnevno, i to sapunom. Posljedi?no, slabe prirodni obrambeni mehanizmi kože i sluznice, pa je zbog ve?e osjetljivosti mogu?a pojava ekcematoznih promjena koje su ?este i u slu?aju uporabe ?epi?a i masti protiv hemoroida. Naime, masti i teku?ine kojima se maže i ispire oboljelo podru?je ?esto se mijenjaju, što rezultira poja?anom iritacijom i svrbežom. Bolovi se javljaju zbog upale hemoroidalnih ?vorova koji ?esto znaju trombozirati i ukliještiti se. Mogu biti tako jaki da su bolesnici danima nesposobni za rad.

    Kako razlikovati unutarnje i vanjske hemoroide?

    Vanjski hemoroidi smješteni su uz vanjski dio anusa i pokriveni vrlo osjetljivom kožom. Ako se u jednom od njih razvije ugrušak (tromb), stvara se oteklina na izlazu iz analnog kanala, a osje?amo ih kao tvrdu i bolnu izbo?inu. Krvare samo ako puknu.

    Unutarnji hemoroidi razvijaju se unutar anusa. Naj?eš?i simptomi su bezbolno krvarenje i izbo?enje izvan anusa prilikom defekacije (pražnjenja). Ako se ukliješte uz nemogu?nost ponovnog vra?anja u analni kanal, mogu izazvati i jaku bol. Kroni?no krvarenje (dulje razdoblje pomalo) može izazvati anemiju (slabokrvnost), što je ?est slu?aj u žena koje uz krvarenje iz hemoroida imaju i obilnije menstruacije.
    Stalno se postavlja pitanje uzro?ne povezanosti hemoroida i raka debelog crijeva. Smatra se da uzro?ne veze nema, iako su simptomi hemoroidalne bolesti sli?ni simptomima kolorektalnog karcinoma. Zato bolesnik treba što prije oti?i na lije?ni?ki pregled kako bi se postavila dijagnoza i što prije po?elo lije?enje.

    Konzervativni ili hirurški pristup

    Lije?enje hemoroida ovisi o stupnju bolesti. Po nekim klasifikacijama postoje ?etiri stupnja.
    Hemoroidi prvog stupnja su manji, a dijagnosticiraju se anoskopskim pregledom. Ne izbo?uju se (prolabiraju) iz analnog kanala, a simptomi su naj?eš?e manja krvarenja, povremeni svrbež i pe?enje.
    Hemoroidi drugog stupnja izbo?uju se prilikom defekacije, ali se odmah vara?aju u analni kanal nakon završetka pražnjenja.
    U tre?em stupnju hemoroidi prilikom defekacije izbo?uju se kroz kanal, ali ih bolesnik sam može vratiti natrag (reponirati). ?esto se izbo?uju i kod nekog napora. Za razliku od tre?ega reponibilnog stupnja, u ?etvrtom stupnju hemoroidi se ne mogu reponirati, tj. vratiti natrag.

    U lije?enju hemoroida prvog i eventualno drugog stupnja pristup je konzervativan. Prepisuju se ?epi?i i masti, preporu?uje se prehrana s više vo?a, povr?a i žitarica, poja?an unos teku?ine, izbjegavanje oštrih za?ina i alkohola te op?enito ve?ih napora. Tim pristupom simptomi se smanjuju ili nestaju za dva do sedam dana.
    U slu?aju neuspjeha te terapije, može po?eti lije?enje injekcijama neke sklerozantne otopine. Obi?no se skleroziraju tipi?na mjesta svakih osam dana. U novije vrijeme sklerozantna terapija se zamjenjuje IRC (infracrvenom) fotokoagulacijom. Tim terapijskim postupkom hemoroidi se obasjavaju infracrvenim svjetlom koje izaziva kongestiju i koagulaciju krvne žile. Ta metoda indicirana je za po?etne hemoroide. Kod uznapredovalih ne dovodi do trajnijeg uspjeha u lije?enju. Metoda je popularna jer ne zahtijeva nikakve posebne pripreme niti je potrebno bolovanje.
    U slu?aju ja?e izraženih hemoroida, nereagiranja na konzervativnu terapiju i u?estalih upala i krvarenja, najbolje trajno rješenje je kirurški pristup tj. odstranjenje hemoroida (hemoroidektomija). Postoje razni na?ini odstranjenja hemoroidalnih ?vorova: od klasi?nih kirurških operacija nazvanih po raznim autorima sve do njihovih modifikacija. Osnovni princip u svim tim operacijama je podvezivanje (ligiranje) i odstranjenje hemoroida. Operacije se mogu izvoditi u lokalnoj ili op?oj anesteziji. Prije operacije treba obvezno u?initi rektoskopiju, a po potrebi i kolonoskopiju ili irigografiju. Rektoskopija je pregled završnoga debelog crijeva do 25 cm u dubinu, s obzirom na to da se upravo u tom podru?ju naj?eš?e nalaze patološke promjene na debelom crijevu. Kolonoskopija i irigografija su pregledi cijeloga debelog crijeva.
    Prije 20-ak godina popularna operacija metodom krioterapije (smrzavanjem) napušta se zbog popratnih neželjenih pojava, dok laserske operacije, zbog skupo?e i podjednako bolnih senzacija, zasad nemaju prednosti pred standardnim tehnikama. Od ostalih ?esta je metoda podvezivanja hemoroida gumiligaturama uz pomo? posebnog instrumenta staplera, u op?oj anesteziji, a upotrebljava se kod izrazito velikih hemoroida te ispadanja dijela završnoga debelog crijeva (proplaps)

    U poslijeoperativnom tijeku bolesnik mora regulirati stolicu, jesti laganiju hranu te uzimati analgetika po potrebi. Bolovi poslije operacije mogu biti prili?no izraženi, što ovisi ne samo o opsežnosti operativnog zahvata nego i o osjetljivosti bolesnika. Kod ve?ih operacija oporavak traje oko mjesec dana.

    (Vasezdravlje)
    "Ability is what you're capable of doing. Motivation determines what you do. Attitude determines how well you do it." Lou Holts

  3. #3

    03 Imate li problema sa hemoroidima?

    da li imate problema sa suljevima ?.........

    sta mislite kako je sve moguce da se javi ta pojava ,chula sam i da je moguce kroz ljutu prezacinjenu hranu da li je neko imao slucaj da dozivi,primeti ??

  4. #4

    Odgovor: pitanje

    Citat suvogoozastrebk kaže: Pogledaj poruku
    da li imate problema sa suljevima ?.........

    sta mislite kako je sve moguce da se javi ta pojava ,chula sam i da je moguce kroz ljutu prezacinjenu hranu da li je neko imao slucaj da dozivi,primeti ??
    ...suljevi...ili u narodu zvani hemoroidi...
    ...pazi suvoguzasta...suljeve mozes da dobijes na razne nacine...kao sto si rekla...prezacinjena hrana...onda...od teskog fizickog napora...ili recimo...ako su ti sexualne sklonosti takve,da Ga primis u pedu...
    ...ja sam svega pokusao da se setim...i jos nisam provalio...zbog cega i mene muce?......bice da je od primanja...
    ...hell ain't a bad place to be......

  5. #5

    07 Odgovor: pitanje

    pitala sam da li moze od prezacinjene hrane moze da se dobije ,a ti se sprdas samnom nisi u redu...a da li moze od sedenja ??/

    shala , vidim pogledale mnoge ali nisu odgovorile mozda ce mi neko pomoci- stvar je ozbiljna!! Treba da berem maline za pare trebalo bi da znam

    p.s. nisam znala gde da postavim temu mislim jedino na zdravlje al ne znam sta mi bi uostalom kad vas pritera pandur ili drugi oblici vlasti ste SAMO tad ozbiljni ?!???

  6. #6

    Odgovor: pitanje

    Citat suvogoozastrebk kaže: Pogledaj poruku
    pitala sam da li moze od prezacinjene hrane moze da se dobije ,a ti se sprdas samnom nisi u redu...a da li moze od sedenja ??/

    shala , vidim pogledale mnoge ali nisu odgovorile mozda ce mi neko pomoci- stvar je ozbiljna!! Treba da berem maline za pare trebalo bi da znam

    p.s. nisam znala gde da postavim temu mislim jedino na zdravlje al ne znam sta mi bi uostalom kad vas pritera pandur ili drugi oblici vlasti ste SAMO tad ozbiljni ?!???
    ...rekao sam ti da moze od zacinjene hrane...ali sam ti naveo jos par opcija...
    ...mislim da maline neces moci da beres...jer one pustaju tecnost koja,cim dodje u dodir sa kozom,izaziva krvavljenje kod suljeva...ali ostale vocke mozes...
    ...hell ain't a bad place to be......

  7. #7

    Odgovor: pitanje

    mozes da dobijes ako sedis na hladnom, iako zene mnogo manje muce hemoroidi od muskaraca recimo..
    Krek, krek.. Ne gudra

  8. #8

    Odgovor: Imate li problema sa hemoroidima?

    Citat suvogoozastrebk kaže: Pogledaj poruku
    da li imate problema sa suljevima ?.........
    Nemam. Imala sam jedan malecki posle porođaja, a obzirom da se od mene odvojila letelica od 4250, dobro sam prošla. Bilo je žena koje su prošle mnogo gore sa mnogo manjim letelicama. Sve se brzo vratilo u normalu, ali nije baš prijatno iskustvo.

    sta mislite kako je sve moguce da se javi ta pojava ,chula sam i da je moguce kroz ljutu prezacinjenu hranu da li je neko imao slucaj da dozivi,primeti ??
    http://sr.wikipedia.org/sr-el/%D0%A5%D0%B5%D0%BC%D0%BE%D1%80%D0%BE%D0%B8%D0%B4%D 0%B8

    Najčešći uzrok nastanka hemoroida je naprezanje prilikom defekacije, a mogu biti i trudnoća, genetski faktori, starenje, hronični zatvor, dijareja, dugotrajno sedenje i analne infekcije.
    Imaju ih i šoferi, taksisti, kad iskombinuješ takvu profesiju sa ishranom, načinom života to bude dobra podloga Pa se sad ti nađi u nekoj grupi ovde
    Gaa wiin daa-aangoshkigaazo ahaw enaabiyaan gaa-inaabid


  9. #9

    Odgovor: Imate li problema sa hemoroidima?

    hvala dobrim ljudima koji ne gledaju sa visina ,nismo svi aristokrtice

  10. #10

    Odgovor: Hemoroidi

    Kažu da su tange gotovo pouzdan znak da neka dama nema šuljeve...
    Opet sam ti u kafani, mene bez nje ništa nema
    Tu su moje lude noći, nikad nisam u samoći,
    Hej kafano, moja rano...
    Samo na www.VojvodinaCafe.rs - Muška kafana,
    Bircuz koji radi 25 sati dnevno!

  11. #11

    Odgovor: Imate li problema sa hemoroidima?

    Ja sam imala strašnih problema, ali sam našla čudotvoran lek i sve je prestalo. Hoće od sedenja kad mnogo učiš i jedeš danima sendviče.

  12. #12

    Odgovor: pitanje

    Citat starsica kaže: Pogledaj poruku
    mozes da dobijes ako sedis na hladnom, iako zene mnogo manje muce hemoroidi od muskaraca recimo..
    Zato draga moja biraj gde sedaş i nastoj da to bude şto toplije mesto
    Ova bolest kao i sve druge , najbolje je kad se preventivno lei zato jedite supe , maslinke i koristite kreme !
    Ko je za jednu voznjicu

  13. #13

    Odgovor: Hemoroidi

    puno sedenja,ljute hrane,suva hrana i kafa

  14. #14

    Odgovor: pitanje

    e ljudi zdravo svima. Ima da se kupi neka biljna mast od nevena za suljeve. ja sam nju koristila i tako da je sve proslo, hvala bogu.

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •