Da li slavite Srpsku Novu godinu?

Prikaz rezultata glasanja: Da li slavite Srpsku Novu Godinu?

Učesnika ankete do sada
52. Ne možete da glasate na ovoj anketi
  • DA

    26 50.00%
  • NE

    26 50.00%
Strana 1 od 2 12 PoslednjaPoslednja
Prikaz rezultata 1 do 15 od ukupno 22
  1. #1

    Da li slavite Srpsku Novu godinu?

    Da li praktikujete slavljenje pravoslavne Nove godine? I sta mislite o tome? Kako to da vecina ljudi (kod nas) slavi Novu godinu po jednom kalendaru a Bozic slave po drugom kalendaru?

  2. #2

    Odgovor: Da li cete slaviti Srpsku Novu godinu?

    moglo bi se reći da ne praktikujem, ali redovno svake godine zaglavim na žurci povodom SNG. ove godine pouzdano znam da ću je slaviti jer su ostali hektolitri dragocjene tečnosti od "one" Nove Godine, pa je većinom odlučeno da se ostaci smlate za SNG. ja je doživljavam kao još jedno veče gdje će se okupiti ekipica (isti princip kao i za "običnu" Novu Godinu).
    nattydread is coming to dinner

  3. #3

    Odgovor: Da li cete slaviti Srpsku Novu godinu?

    Radicu,tj. biti u sluzbi drugih koji je slave,...iza sanka...
    I may not be perfect but I'm always me

  4. #4

    Odgovor: Da li slavite Srpsku Novu godinu?

    Citat goldie kaže: Pogledaj poruku
    Kako to da vecina ljudi (kod nas) slavi Novu godinu po jednom kalendaru a Bozic slave po drugom kalendaru?
    Pre dve godine imala sam mali konflikt sa bivšim kolegom u bivšoj firmi. Elem, slali smo čestitke poslovnim partnerima i uglavnom smo imali pripremljen šablon za štampanje. Međutim, ne sećam se više iz kog razloga, nekim ljudima smo i pisali ručno. Uglavnom, ja sasvim slučajno na jednoj napisah "srećni božićni i novogodišnji praznici", na šta me je on bukvalno prostrelio pogledom i rekao: "Nismo katolici, napiši novogodišnji i božićni".
    Dobio je odgovor: "Pa vi bi mogli da se odlučite po kom kalendaru ćete da praznujete. Božić je svejedno pre Nove godine".
    Mislim da mu ne bih ništa odgovorila, da nije nastupio tako kako je nastupio. Pa zaboga, uopšte nisam obratila pažnju, a i nisam katolik, pa da kaže čovek da sam eto zbog toga napisala tako. Ljudi su nekada baš čudni.

    Inače, nemam ništa protiv praznovanja obe nove godine, ali i samo jedne, koja god ona bila. Neka praznuje ko god šta želi, samo da je veselo.
    Ja lično obično obeležim obe, ali mi je neviđeno glupo da odbrojavam i da se ljubim i čestitam, posebno što sam najčešće sa istim ljudima sa kojima sam se ljubila i čestitala dve nedelje pre toga. Znači, izlazak kao i svaki drugi, ili sedeljka kao i svaka druga.

  5. #5

    Odgovor: Da li slavite Srpsku Novu godinu?

    Е, ја славим српску, тј. православну нову годину, а ову другу, тј. прву би се могло рећи да обележавам.

  6. #6

    Odgovor: Da li slavite Srpsku Novu godinu?

    Ovo pitanje, na koje sam odgovorila pozitivno u anketi, zaslužuje jednu digresiju.

    U savremenom svetu, prihvaćeno je računanje vremena po gregorijanskom kalendaru. SPC, kao i ruska, bugarska crkva, vreme još uvek računaju po julijanskom kalendaru, koji se od gregorijanskog razlikuje cca dve nedelje. Dakle, ni jedan od ova dva kalendara - nije pravoslavni. Prvi je nastao u vreme pape Grgura - ne znam kojeg po redu, a drugi u vreme Gaja Julija Cezara - što, takodje, nema apsolutno nikakve veze sa pravoslavljem!

    Pojedine pravoslavne crkve, kao što je grčka, koptska, mislim i rumunska, vreme računaju, takodje, po gregorijanskom kalendaru. Za mene je to daleko prihvatljivija varijanta. Reći u pravoslavlju da je Božić 7. januara, a Nova godina 14. januara - totalno je neprihvatljivo, jer Božić je uvek 24. decembra i Nova godina 1. januara - ali po julijanskom kalendaru!

    Negde posle Prvog svetskog rata, Sinod SPC je prihvatio računanje vremena po gregorijanskom kalendaru, ali se naknadno od toga odustalo. Tako, pravoslavni Božić i dalje ostaje 7. januara... a i Nova godina se čeka 13. januara.

    I drugi narodi imaju svoje kalendare - Kinezi imaju lunarnu godinu, kod Jevreja je pet hiljada i neka godina, muslimani vreme računaju od Hidžre (Muhamedovog slavnog povratka iz Medine u Meku), pa je kod njih hiljadu četiristotine i neka godina... Dakle, svi imaju neke svoje interne praznike - Hanuka, Jom Kipur, Ramazan i Kurban Bajram... U tom smislu, i mi, Srbi, imamo svoje praznovanje... Ali, zabludu oko "pravoslavnog kalendara" potrebno je otkloniti.
    Ne biti mrtav nije to i biti iv.

  7. #7

    Odgovor: Da li slavite Srpsku Novu godinu?

    Vec Dugo Godina , Posto Nikad Nemam Vremena Tada...Jbga...

  8. #8

    Odgovor: Da li slavite Srpsku Novu godinu?

    Naravno-uvek slavio i slavicu. To mi je tradicija. Moj narod je slavi I postuje, a I ja takodje.
    ...................

  9. #9

    Odgovor: Da li slavite Srpsku Novu godinu?

    Slavim je osim ako se ne zadesi da sam taj dan na poslu a nekako mi se uvek zadesi da ja za praznike radim punom parom, tad ima najvise posla...
    Osmeh Je Kriva Linija Koja Ispravlja Sve Stvari

  10. #10

    Odgovor: Da li slavite Srpsku Novu godinu?

    Sta ti mislish o tome - kada pitash vech,nisi dzabe pitala.
    Zar je to tebi bitno,vidjam masu budala kako za pravoslabvnu Novu godinu divljaju , presedne mi i godina ,ali opet ..hm..pitanje si mogla da postavish KAKO se osechate (za vreme te godine i tako dalje...mislim intuitivna si smisliches bolje od mene)

    btw...chitajuci tvoje postove mogla si da zavrshish psihologiju ili za psiho terapeuta ,imash nice set pitanja gde kod drugih nisam primetio,naravno zenskih. pozzz

  11. #11

    Odgovor: Da li slavite Srpsku Novu godinu?

    ne mada mi je zena srpkinja , jer smo ovde kod nas , njeni su iz Loznice a mi nismo tamo , mada mislim da i oni tamo ne slave . jedna je nova godina .

  12. #12

    Odgovor: Da li slavite Srpsku Novu godinu?

    veselje prepustam mladjima ,koji to shodno njihovim godinama
    svojski i proslave...tako ovu a tako i zvanicnu..
    jedina je razlika ,to za zvanicnu se objedemo ica i pica i samo brekcemo ,a rusku salatu ne mogu da vidim ocima ,bar do sledece godine

  13. #13

    Odgovor: Da li slavite Srpsku Novu godinu?

    Ne slavim ništa 13. januara. To nije ni srpska ni pravoslavna, već nova godina po kalendaru koji je ukinut pre 458 godina, a Srpska Pravoslavna Crkva ga još uvek koristi. Dakle, Crkveni, a ne svetovni datum.

  14. #14

    Odgovor: Da li slavite Srpsku Novu godinu?

    Ništa manje ili više nego ovu po gregorijanskom kalendaru Ove godine otišao malo do grada, popio par pića i to je bilo to. Meni nebitan datum, baš kao i 1. januar.



  15. #15

    Odgovor: Da li slavite Srpsku Novu godinu?

    Ne slavim...
    Mislim da sam svega jednom otisla sa drustvom na docek (u neki restoran).
    Ne spremam nista speshl od klope, a nervoza me uhvati od chinjenice da se na TV-u reprizira program od 31.

    ps. iznenadila me je anketa: 50% onih koji slave, naspram 50% onih koji ne slave...

Strana 1 od 2 12 PoslednjaPoslednja

Slične teme

  1. Gde biste voleli da otputujete za novu godinu?
    Autor osica u forumu Turizam i putovanja
    Odgovora: 50
    Poslednja poruka: 29.12.2023, 12:49
  2. Ovu godinu ću pamtiti po..
    Autor little fairy u forumu Pričaonica
    Odgovora: 35
    Poslednja poruka: 23.12.2015, 17:06
  3. Da li pružate novu šansu?
    Autor Lady S u forumu Ljubav
    Odgovora: 111
    Poslednja poruka: 07.09.2015, 18:35
  4. Kuda za NOVU???
    Autor Nennad u forumu Spomenar
    Odgovora: 16
    Poslednja poruka: 04.01.2007, 13:27

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •