Studiranje bez plaćanja za nacionalno opredeljene
Prikaz rezultata 1 do 9 od ukupno 9
  1. #1

    Studiranje bez plaćanja za nacionalno opredeljene

    U konkursu za upis studenata u prvu godinu studija na fakultetima, čiji je osnivač Republika Srbija, za školsku 2007/08. godinu, a koji je objavio Prosvetni pregled, piše: Pripadnici srpske nacionalne manjine iz susednih zemalja mogu se školovati na fakultetima u Srbiji pod istim uslovima kao i građani Republike Srbije. Uputstvo za sprovođenje ovog konkursa svi državni fakulteti dobili su iz Ministarstva prosvete. Prema njemu, maturanti iz susednih zemalja koji su pripadnici srpske nacionalne manjine predaju prilikom upisa nostrifikovana školska dokumenta ili potvrdu da je započeta nostrifikacija. Međutim, piše u uputstvu, svi koji poseduju dokumenta Republike Srpske, bivše Republike Srpske Krajine i Crne Gore konkurišu bez nostrifikacije. Pod tačkom 2. 2. stoji: Susedne zemlje su Mađarska, Rumunija, Bugarska, Republika Srpska, Albanija, Bosna i Hercegovina, Hrvatska, Crna Gora i Slovenija.
    Iz predhodne izjave možemo zaključiti da će kandidati iz Crne Gore koji se izjašnjavaju kao Crnogorci na fakultetima u Srbiji u sledećoj školskoj godini biti tretirani kao strani državljani.
    Kakvi su vaši komentari na ovu odluku Vlade Srbije. Moram da napomenem da sam i ja upravo ovako stekao fakultetsku diplomu i započeo magistarske studije u Beogradu (kao Srbin koji nije iz Srbije).
    Crvenu maramu nosiću ja i plavu kapicu, tralalala
    Crvena zvjezdica na kapi sja, o vratu marama, tralalala

  2. #2

    Odgovor: Studiranje bez plaćanja za nacionalno opredeljene

    Meni je skroz ok da Crnogorci budu tretirani kao strani drzavljani jer to sad i jesu. Verovatno se tu ne misli na one koji su vec upisali fakultet, oni idu po starom zakonu. Oni koji se izjasnjavaju kao Srbi iz okolnih drzava imaju pravo da studiraju, sto je isto ok, uzimajuci u obzir situaciju nasih ljudi i nase zemlje posle rata.

  3. #3

    Odgovor: Studiranje bez plaćanja za nacionalno opredeljene

    Mala anegdota... studentski savez radi pri upisu na FTN i baš se provukla ova tema...jer oni informišu kandidate.

    Javlja se odma Crnogorac "Nebi jaaa obraz prodao za 2000eura", a naravno upisan je po starom i na višoj godini studija te za njega ovo ne važi...
    A javlja se osoba X "Vid'o bi te!" gde svi pukoše u smeh... jer se svi redom izjašnjavaju kao državljani Srbije.
    A mislim se ja, došao si u savez po dnevnicu i majicu, a imaš kao 2000eura po godini. Al' ponos je ponos

    Ne vidim svrhu ove povlastice, pogotovo ako znamo da to odgovara isključivo Crnogorskim studentima, a Srpskim baš i ne, jer retko ko ide u Podgoricu, odavde, da studira...
    "Ovo mesto nikada neće doneti ikome sreću.
    Ali ako padne u pogrene ruke..."

  4. #4

    Odgovor: Studiranje bez plaćanja za nacionalno opredeljene

    Jel to znaci da ako se ja koji sam iz htvatske nacionalno opredjelim kao Srbin iako nisam rodjen niti zivio ikada u Srbiji ne vodim vise kao strani student?

    Ove godine sam upisao psihologiju na filozofskom fakultetu u Novom Sadu ali kao stranac, znaci otreso sam im 1.500 eura (vec sam platio pola). Kad sam ispunjavao papire za upis nisam nista upisao pod nacionalnost.

    Pozdrav!

  5. #5

    Odgovor: Studiranje bez plaćanja za nacionalno opredeljene

    jos jedan cin koji dokazuje koliko smo slabi prema svima (citaj parama).

    nasi politicari jednostavno nemaju onu stvar da naprave pravu stvar.

    crnogorcima bih ukinuo mogucnost da studiraju u srbiji i naplacivao im kao sto naplacuju grcima. kada je trebalo na referendum o otcepljenju svi su posedali u vozove, autobuse i avione i pojurili da uzmu 50 evra zbog izlaska na glasanje. tada se nisu izjasnjavali kao srbi ili crnogorci. a sada im je to od velikog znacaja.

    treba razdvojiti drzavljane srbije i sve ostale. svako ima mogucnost da trazi i da dobije dvojno drzavljanstvo. neka to tako bide reseno. mislim da bi tako bilo fer.

    ima onih koji su '99.-te pobegli i ostavili nas same, a sada bi da studiraju o trosku te iste drzave koju su napustili.
    "...polja su cvetna, šume su zelene, ali su najlepše bele pelene..."

  6. #6

    Odgovor: Studiranje bez plaćanja za nacionalno opredeljene

    Svako ko ima srpsko državljanstvo bi trebalo da ima mogućnost da bude finansiran iz bužeta, bilo da je to Srbin iz Bosne, Hrvatske, Crne Gore ili neke druge zemlje. Pošto ima mnogo Srba u bivšim jugoslovenskim republikama, onda bih dozvolio studiranje o trošku države onima koji imaju dvojno državljanstvo (zemlje u kojoj zive i srpsko), i to samo onima koji dvojno državljanstvo imaju minimum dve do tri godine, kako bi izbegli sledeću računicu: školarina 1500€, procedura za dvojno državljanstvo 500€ (lupio sam, čisto za primer), ja ću uzeti državljanstvo iz čisto finansijskih razloga, a zemlja koju ne volim neka mi finansira školovanje na štetu svojih državljana. Stvar sa Crnom Gorom bi bila slična, ali zbog kratkog perioda koji je prošao od sticanja njihove nezavisnosti, to bi bilo malo teže izvesti i trebalo bi uzeti u obzir još neke kriterijume.

    Jednostavno mislim da bi ova zemlja morala da povede mnogo više računa o svojim državljanjima, a drugi imaju svoje države da gledaju na njih. Isto tako očekujem da Srbi u drugim zemljama imaju status stranog državljanjina, i da plaćaju po tom cenovniku. Pa ko voli nek' izvoli.

  7. #7

    Odgovor: Studiranje bez plaćanja za nacionalno opredeljene

    cepnula bih ja njima shkolariine da se pushe, a ne da se koorche po Srbiji, kao mnogo bitni i pametni.
    nek studiraju u Podgorici i na Cetinju....
    Moras prihvatiti poraze i pobede,
    moras se navitji na tugu i sretju,
    moras da volis i da te vole,
    moras biti deo stvarnosti,
    ipak,
    nikada ne napustaj svoje snove!

  8. #8

    Odgovor: Studiranje bez plaćanja za nacionalno opredeljene

    Citat Andjelika kaže: Pogledaj poruku
    cepnula bih ja njima shkolariine da se pushe, a ne da se koorche po Srbiji, kao mnogo bitni i pametni.
    nek studiraju u Podgorici i na Cetinju....
    A ovdje je samo rijec o Crnogorcima?
    "Ability is what you're capable of doing. Motivation determines what you do. Attitude determines how well you do it." Lou Holts

  9. #9

    Odgovor: Studiranje bez plaćanja za nacionalno opredeljene

    Dvije godine su prošle..

    Kakvo je sada stanje?
    Prestani razmišljati o svojim granicama..
    Počni otkrivati svoje mogućnosti.

Slične teme

  1. Vojvodina za sećanja
    Autor nenad.bds u forumu Vojvođanski bircuz
    Odgovora: 13
    Poslednja poruka: 12.08.2018, 09:18
  2. Studiranje i posao?
    Autor Kum u forumu Obrazovanje
    Odgovora: 10
    Poslednja poruka: 13.02.2014, 19:34
  3. Da li ste direktni u izjavama osećanja?
    Autor LAW1975 u forumu Ljubav
    Odgovora: 84
    Poslednja poruka: 03.06.2011, 13:57
  4. Strategija za podsticaj rađanja
    Autor Necromancer u forumu Društvo oko nas
    Odgovora: 18
    Poslednja poruka: 15.12.2009, 14:00
  5. Predizborna obećanja
    Autor Necromancer u forumu Spomenar
    Odgovora: 14
    Poslednja poruka: 24.05.2007, 13:07

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •