Fruška Gora - Strana 3
Strana 3 od 5 PrvaPrva 12345 PoslednjaPoslednja
Prikaz rezultata 31 do 45 od ukupno 74

Tema: Fruška Gora

  1. #31

    Odgovor: Fruška Gora

    Auu Nenade, sve tri su lepe a ova sa stazom se bas istice
    I tako u beskrajno!

  2. #32

    Odgovor: Fruška Gora

    Danas (tj. već juče - u nedelju) u kasno popodne provozali se do Karlovaca. Dok smo prolazili pored Četiri lava shvatim da na Stražilovu nisam bio od kad klinci sami idu. A to je već dve, skoro tri decenije.

    A dok sam bio đak, svaka školska godina je započinjala Stražilovom: vozom, pa onda peške kroz Karlovace sa obaveznom gužvom na česmi, pa kroz Belilo, i onda pored vinograda. Pa, trkajući uzbrdo se do groba Brankovog. A u povratku, put do železničke stanice bio je tako dugačak, a tek vožnja do Novog Sada! Budili su nas da smo stigli! To je bilo Stražilovo!












    Kad smo stigli, nedeljni izletnici su se već podobro razišli ali je još uvek dimilo desetak vatri i na nekoliko mesta su se deca jurila i igrala. Vidi se da je dosta izletnika dan provelo tu.

    Dal zato što nam se država smanjila, dal što su mora inostrana, dal što smo siromašniji, ali izgleda da je to sve trebalo da se desi da shvatimo da lepotu imamo i tu, 'pod nosom'. Očigledno, naša Gora Fruška nije zlopamtilo i opet nas rado prima iako smo joj bivali i neverni.

  3. #33

    Odgovor: Fruška Gora

    jos dvadeset noci spavanja i tamo sam opet...gde cveta limun zut....i gde je Srpskoj vojsci bio jedini put

  4. #34
    Volim Frušku Gora i žao mi je što više slobodnog vremena nemogu da provedem tamo.
    Zahvaljujem se Zmaju na lepom snimku!

    Lepo mest za odmor na Vencu
    Poruku je izmenio zmax, 16.09.2008 u 11:02 Razlog: spajanje uzastopnih poruka

  5. #35

    Odgovor: Fruška Gora

    Citat Rohalj Baze kaže: Pogledaj poruku
    jos dvadeset noci spavanja i tamo sam opet...gde cveta limun zut....i gde je Srpskoj vojsci bio jedini put
    Preko Albanije na Krfu???

  6. #36

    Odgovor: Fruška Gora

    U rimsko vreme,zapadno od lezimirskog klanca Mons Almus,a istocno Mons Pinguis...u srednjem veku istocni deo Mons Arpatarlo (Arpatarlo-Ruma),sadasnji naziv Fruska,od Fruzi-starosrpski Franci.....

  7. #37

    Odgovor: Fruška Gora

    Prelepa je. Bila sam na nekim delovima, izmedju ostalog i u Vrdniku. Naravno, manastiri su posebno blago.
    "Ljepota nije u licu; ljepota je svjetlost u srcu."

  8. #38

    Odgovor: Fruška Gora

    Ne posećujem je koliko bih htela. Ali dok gora ozeleni, eto me. Makar i na maraton.

    ...kada Vreme povuče nazad, nije ba lako ni ostati na svom mestu...

  9. #39

    Odgovor: Fruška Gora

    Zna li neko kad je ove godine maraton? Ne znam zasto se ljudi toliko pale na Ostrog i Hilandar, a toliko lepih manastira im pod nosom? Obisao sam ih nekoliko, a najvise me je impresionirala Trojerucica u Grgetegu. GRGETEG | Sam Svoj Vodic

  10. #40

    Odgovor: Fruška Gora

    32. planinarski FRUŠKOGORSKI MARATON pocinje 9. maja 2009. u 9 sati

    Start : Popovica
    ...kada Vreme povuče nazad, nije ba lako ni ostati na svom mestu...

  11. #41

    Odgovor: Fruška Gora

    idemo u planine, obavezno na maraton,
    u ruksag vino kobasice i slaninice pa kasom do potoka...

  12. #42

    Odgovor: Fruška Gora

    ROHALJ BAZE



    ''Rohalj baze su poznato mesto iz narodno oslobodilačkog rata. Ime su dobile po prezimenu jedne porodice iz Starog Divoša. Bile su jedno od najznacajnijih stecišta vojske od 1942. god. do kraja rata. To je bilo zborno mesto za prebacivanje na slobodnu teritoriju u Istocnoj Bosni, radionica za popravku oruzja i žitne baze.



    Danas se tu nalazi spomen dom i muzej i partizansko groblje.
    Tokom čitavog Drugog svetskog rata, Rohalj baze su bile slobodna teritorija i odavde su kretali transporti hrane, odeće za borce i narod u istočnoj Bosni. Ovde je sedamdesetih godina minulog veka podignuta spomen-kuća u kojoj je bila jedna od najznačajnijih memorijalnih postavki - fotografija, dokumenata, eksponata vezanih za osnivanje i put vojvođanskih brigada. Danas nema ništa od toga, a i od istorije izgleda ostalo malo. Fotografije i dokumenta odneta su navodno u Muzej Srema, a prostor je pretvoren u malenu krčmu u planini. Na zidu još uvek stoji uramljen drug Tito i srpska i jugoslovenska trobojka. Prema rečima Milinka Stevkova, inače sina našeg poznatog posleratnog fudbalera i reprezentativca Radomira Stevkova Silaja iz Ležimira, bircuzom gazduje SUBNOR i organizacija ratnih vojnih invalida. Sa njima je napravio ugovor i svakodnevno ovamo dolazi iz Ležimira na posao. Tu je sve - domaćin i konobar, čuvar, a održava i zgradu. Kuća je podignuta 1972. godine i tu je bila postavka. Ovde je formirana IV vojvođanska brigada i odavde su partizani otišli u Bosutske šume.Od svega toga kanda osto samo Tito na zidu i ove dva zastave. Ostalo je odneto u Muzej.''


    Spomen-groblje je udaljeno stotinak metara od Doma (kafane).




    Tu je šezdesetak nadgrobnih ploča. Pored onima sa imenima, ima ih samo sa rečima 'Nepoznat borac'. Pored jedne takve ploče sa grobom nepoznatog borca bilo je ostavljeno cveće.


    [I]Nedavno je paljena sveća na grobu Svračkić Milene iz Divoša. [/I

    Rohalj baze su na Partizanskom putu, nedaleko od ukrštanja sa putem Sviloš - Divoš.

  13. #43

    Odgovor: Fruška Gora

    Usamljena vojvodjanska planina Fruška gora prešla je dug put od nekadašnjeg ostrva Panonskog mora do jedine planine u okolini Novog Sada. Sa svojim najvišim vrhom od celih 541 metar nadmorske visine, ona je, kažu Novosadjani, nazvana planinom iz prostog razloga što u okolini nema ništa što je više od nje. Visina je, medjutim, jedino što joj možda nedostaje, jer sve drugo ima. I to možda i više od nekih tamo pravih planina.

    Izvanredna prirodna lepota, jezera, manastiri i bogati biljni i životinjski svet krase ovaj Nacionalni park koji se raskomotio na preko 25.000 hektara pokrivenih šumama, livadama i bogatim vinogradima. Zahvaljujuci geografskom položaju i netaknutoj prirodi, pruža mogucnost izbora po svacijem ukusu. Zbog svoje posebnosti Fruška gora, na kojoj podjednako nicu hrastovi i orhideje, 1960. je proglašena nacionalnim parkom sa tri stepena zaštite.

    Mada je zimi idilicna i predstavlja jedino mesto gde se u vojvodjanskoj ravnici može baviti zimskim sportovima, Fruška gora zaživi u punom duhu tek pocetkom proleca. Sa prvim vedrim danima sa nje se može videti, kažu, cela Vojvodina, pa cak i dalje. Šume opkoljene Dunavom su omiljena mesta za porodicne izlete, šetnje u prirodi ili planinarenje.

    Izletišta na Fruškoj gori su vecinom povezana sa nekim istorijskim dogadjajima ili sa jednim od sedamnaest manastira koji se na njoj nalaze. Jedno od najpopularnijih i najposecenijih izletišta je Stražilovo. Udaljeno oko cetiri kilometra od Sremskih Karlovaca, pokriveno gustim listopadnim šumama, Stražilovo je idealno pribežište u prirodu. Pored Stražilova, na Fruškoj gori se nalazi još dvadesetak uredjenih izletišta koja su vecinom medjusobno povezana pešackim stazama kroz šumu.

    Dolazak na Frušku goru se ne može odvojiti od posete nekom od njenih manastira. Zbog 17 manastira, koji su nastali izmedju 15. i 18. veka, ova panonska planina se naziva i drugom Svetom gorom ili srpskim Atosom. Jedan od najlepših i najocuvanijih fruškogorskih manastira je manastir Krušedol koji je 1509. godine osnovao despot djuradj Brankovic. Pored visokog zvonika, Krušedol je poznat i po freskama koje datiraju iz 17. veka, a u njemu su sahranjeni patrijarh Arsenije carnojevic III, kao i kralj Milan Obrenovic. Suprotno velelepnom Krušedolu nalazi se manastir Mala Remeta, najmanji i najsiromašniji medju fruškogorskim manastirima.

    Jednostavne unutrašnjosti, ukrašen samo ikonama, ovaj manastir je fascinantan upravo u svojoj skromnosti i poznat po ljubaznosti njegovih monaha. Fruška gora je takodje neotudjiva i od vinograda koji se prostiru po Iriškom vencu, cortanovcima i Banstolu. cuveni karlovacki bermet, za koji tvrde da je brodovima slat na sve evropske dvorove, nastao je upravo od sorti nastalih u fruškogorskom vinogorju. Uz vino ide i dobra hrana, a u ovom slucaju to je divljac. Mada pod visokim stepenom zaštite, jedan deo Fruške gore je otvoren za lov.

    Na sremackoj strani nalazi se ogradjeno lovište Vorovo u kojem su nastanjene srne, divlje svinje, divlji zecevi, a uzgajaju se i jeleni lopatari i mufloni. Specijaliteti od divljaci se mogu probati po brojnim restoranima i lovackim domovima koji se nalaze na Fruškoj gori. Pored hladovine šuma i stalnog povetaraca Fruška gora nudi i uživanje u jednom od 14 jezera.

    Na njima je organizovan sportsko-rekreativni ribolov, a vode su pune šarana, deverika, karašima... i za one sretne ruke nadje se i poneki som. Najposecenije i svakako najneobicnije je jezero Srebro, odnosno Ledinacko jezero. Nastalo u napuštenom kopu kamenoloma i ispunjeno vodama iz podzemnih fruškogorskih izvora, prepoznatljivo je po kristalno cistoj vodi koja je hladna i u najtoplijim danima.
    Nikad ne raspravljajte s budalom, ljudi možda neće primjetiti razliku.

  14. #44

    Odgovor: Fruška Gora

    Nađoh u svojoj foto arhivi fotografije sa izleta po Fruškoj gori i njenim manastirima. Ne odoleh a da ih ne prikažem. Da ih ne bude odjednom previše, za početak Krušedol. Svaka poseta manastiru me iznova i iznova obraduje. Uživam u svakom pogledu, svakom detalju, pokušavam uvek da pronađem neki novi i zamaptim ga, makar i okom aparata.


    Znam da je zabranjeno koristiti blic (zbog oštećenja fresaka), negde brane i bilo kakvo fotografisanje u unutrašnjosti manastira, ali ja se ne mogu sudržati. Retko kad mi to uspeva.




    By streethorn

    Volim da zavirim u svaki kutak i škljocnem...





    By streethorn


    By streethorn


    By streethorn
    ...kada Vreme povuče nazad, nije ba lako ni ostati na svom mestu...

  15. #45

    Odgovor: Fruška Gora

    Juce se lepo videla sa moje terase
    "Ljepota nije u licu; ljepota je svjetlost u srcu."

Strana 3 od 5 PrvaPrva 12345 PoslednjaPoslednja

Slične teme

  1. Ravna Gora- nova serija
    Autor elektricna ovca u forumu Televizija i ostali mediji
    Odgovora: 23
    Poslednja poruka: 17.01.2014, 12:00
  2. Crna Gora
    Autor Kunic u forumu Turizam i putovanja
    Odgovora: 61
    Poslednja poruka: 06.08.2010, 01:55
  3. Fruška gora - srpska Provansa
    Autor Turkmenbashi u forumu Spomenar
    Odgovora: 1
    Poslednja poruka: 11.05.2010, 07:18
  4. Crna gora priznala Kosovo ???
    Autor Bishop u forumu Spomenar
    Odgovora: 171
    Poslednja poruka: 29.08.2009, 09:12
  5. I Crna Gora polako u Evropi
    Autor dani danguba u forumu Spomenar
    Odgovora: 11
    Poslednja poruka: 30.10.2007, 19:37

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •