Starost i nasi Staracki domovi - Strana 2
Strana 2 od 3 PrvaPrva 123 PoslednjaPoslednja
Prikaz rezultata 16 do 30 od ukupno 37
  1. #16

    Odgovor: Starost i nasi Staracki domovi

    Slazem se sa mementom.
    Sto se Novog Sada tice i ako imate 30.000 mesecno za smestaj + pelene (ako su potrebne), + lekovi (ako su od onih koji se placaju) i sve sto korisnik doma treba osim hrane i kreveta.. I dalje je veoma mala verovatnoca da cete nekog od svojih starih smestiti u dom.
    Oba su puna, kao oko.
    Cene zavise i od toga da li je korisnik samostalan, polusamostalan.. Itd.
    Da, MOL je opcija.. Jos uvek su u stanju da prime vecinu za koje ovde nema mesta.

    Nisam bila ni u jednom od njih i verujem da ima ljudi koji pozitivno reaguju na takvo okruzenje ali znam i za neke koji ne vole jer to su mesta u kojima su bolest pa i smrt svakodnevica i potpuno je razumljivo bezati od svakodnevnog podsecanja na poslednje putovanje..

    Sve u svemu.. Udovoljiti zelji "kandidata" je najlepsa opcija.. Mislim, koliko se moze.
    Život nije, i nikada nije bio, pobeda sa 2:0 kod kuce protiv lidera lige, posle rucka u restoranu brze hrane.

  2. #17

    Odgovor: Starost i nasi Staracki domovi

    Ja sam rešio
    ili
    da nikad ne ostarim
    ili
    da odem ko moj deda
    legao na krevet i umro.

    Mislim da mi je plan odličan.

  3. #18

    Odgovor: Starost i nasi Staracki domovi

    Citat AmIa kaže: Pogledaj poruku
    razmisljam i tuga mi steze srce...Dilema nevidjena

    Hoce svoj mir ,hoce sigurnu negu,nece nase probleme ,,jer je to sve preturio preko glave ,pa mu dosta za jedan zivot.
    A ja ne mogu sa tim da se pomirim ..nikako...i necu nikad .i ostace mi vecita griza savesti ako ode u dom...sta cu takva sam.
    Ne treba da te grize savest. Teže je starim ljudima čekati da ih neko obiđe i pomogne, nego živeti u domu. Veruj mi. Čekanje da ih neko obiđe, da im kupi nešto iz prodavnice, da im skuva ručak, da im usisa stan, opere kupatilo (o nekim većim spermanjima da i ne govorim..). Kada stara osoba već odluči da ode da živi u dom, onda je to njihov izbor i ne treba im to uskratiti. Život u domu za stare i nemoćne je samo rešenje problema sa kojim ćemo se svi sresti.
    Moje iskustvo na ovu temu je zaista jako pozitivno. Uverila sam se da je ( naravno pričam samo o domu u Molu) odlično.

  4. #19

    Odgovor: Starost i nasi Staracki domovi

    ma,kakav starački dom !!!!!!! molim vas lijepo.
    svi vi znate onu priču kada je sin ponio svog ostarjelog oca da baci sa najvećeg brda u provaliju... išao je tako,dok otac nije propovrio: - nemoj me sine baciti sa one stijene ? sa te stijene i ja sam bacio svog oca...
    tada se sin okrenu i vratio oca kući.

  5. #20

    Odgovor: Starost i nasi Staracki domovi

    Starački dom U OPŠTE NIJE REŠENJE.

    Stari ljudi su kao deca.Ušli su u razdoblje života kad više nisu radno sposobni i produktivni,pri tom su sve fiziološke funkcije njihovog organizma u prvoj brzini.To im stvara osećaj manje vrednosti i zato često traže pažnju,neki svesno a neki potpuno nesvesno.
    Igrom slučaja bila sam svedok "tretmana" u jednom nazovi elitnom staračkom domu u Vojvodini.Bila sam zgrožena.Prema tim ljudima sestre i osoblje uključujući direktora i vlasnika staračkog doma bili su ljubazni samo u prisustvu nekih inspekcija ili poseta dece ili rodjaka.U redovnim uslovima te ljude drže kao u ludari.Kretanje im je ograničeno,aktivnosti takodje.Guraju ih u njihove sobe i ponašaju se prema njima kao prema stoci.

    Ja svoje roditelje ne bih dala u starčki dom ni po koju cenu.Pre bih platila negovateljicu 24h ,ako nisam u mogućnosti da budem tu.

    A trudiću se da budem,jer pored ljubavi prema svojim roditeljima osećam i zahvalnost pre svega.

  6. #21

    Odgovor: Starost i nasi Staracki domovi

    "...starački dom uopšte nije rešenje..." kako si to lijepo kazaal.

    usput da te priupitam: - zašto kod tvog avatara stoji da si ti mangup ? ...kada se iz teksta vidi da si žensko ?

  7. #22

    Odgovor: Starost i nasi Staracki domovi

    Mišljenja koliko vidim ima različitih...i naravno da svako ima svoj stav po tom pitanju,
    što na osnovu ličnog iskustva,ne posrednog il'posrednog...kako god,
    na osnovu svog ličnog radnog iskustva mogu reći da su Starački domovi odlično rešenje za osobe koje
    nisu u mogućnosti da se staraju o sebi iz bilo kog razloga.
    Mogućnosti i prednosti staračkog doma su višestruke,kako medicinske tako i socijalno-psihološke.
    Nega i lekarski nadzor je 24h...što nikad privatno ne možete platiti u kućnim uslovima..da ne pominjem
    ostale med.usluge..nega bolesnika,koja je odlična u državnim domovima(za privatne ne znam).
    To je što se tiče stacionarnog dela.
    Pokretni i zdravi "štićenici" su smešteni u apartmanskom delu..pojedinačno ili u parovima(mislim na bračne parove
    jer ima i takvih...)..U Restoranu imaju mogućnost izbora 2 ili 3 jela svakodnevno..svakog petka imaju organizovanu
    "igranku" sa živom muzikom a na raspolaganju im je i bife i prostorija za razonodu(kartanje,šah...TV sala)..
    U jednom takvom okruženju ljudi približno svog godišta...oni uopše nisu usamljeni jer uvek imaju vremena i strpljenja
    jedni za druge ,za priču..što mi ostali mlađi,koji radimo,imamo svoju porodicu i decu,obaveze...i pored sve ljubavi,
    ne da ne želimo da pružimo već nemamo kade.
    A oni se tamo i druže i zaljubljuju i ljubomorišu i raskidaju i svašta nešto(što nemo'šte ni zamisliti...hihi)..rade..
    i srećni su i veseli.
    Kao i sve ostalo u životu tako je i ovde stvar samo u svesti čoveka,kako onog u domu tako i onih van njega.

  8. #23

    Odgovor: Starost i nasi Staracki domovi

    - eh,anibas ... ovo što si ti napisala ima samo u snovima !

  9. #24

    Odgovor: Starost i nasi Staracki domovi

    Citat riki45 kaže: Pogledaj poruku
    - eh,anibas ... ovo što si ti napisala ima samo u snovima !
    ...Zao mi je ako licno imate lose iskustvo sa zivotom u starackom domu.
    Naime,kao sto sam gore u tekstu navela,radila sam u dva drzavna staracka doma,pa ne pricam napamet .
    Da svugde ima svasta..verujem,ali u drzavnim je to i te kako profesionalno.To sto se tice osoblja i organizacije...a sto se tice stava o zivotu u domovima uopsteno..e to vec zavisi od svesti pojedinca.

  10. #25

    Odgovor: Starost i nasi Staracki domovi

    - ako je tamo tako lijepo,zašto već danas ne rezervišešp sebi mjesto.

  11. #26

    Odgovor: Starost i nasi Staracki domovi

    Citat riki45 kaže: Pogledaj poruku
    - ako je tamo tako lijepo,zašto već danas ne rezervišešp sebi mjesto.

    Nema potrebe...tek sam na po puta.
    Ali kad dođe vreme,oću...što da ne?
    Ako mi finansijske mogućnosti budu dozvoljavale
    ..tamo je kao u hotelu a i društvo će biti taman za mene
    pa ću svakog petka na igranku da se družim s'vršnjacima.
    Da me kojim slučajem nema,trebalo bi me izmisliti

  12. #27

    Odgovor: Starost i nasi Staracki domovi

    Скоро сам нашао овај снимак на нету:
    Panorama: Undercover — Elderly Care is on BBC1 - YouTube

    А и овај:
    Elder Abuse Final.wmv - YouTube

    Напомињем да се ради о веома мучним призорима.

    Колико видим, неки су на овој теми замерали старим људима што не желе да иду у старачке домове. Неки су чак хвалили квалитет услуге тих домова, па су се чак хвалили да су они сами радили у таквим местима и да је особље професионално (свако свог коња хвали).

    Снимци које сам поставио су из елитних старачких домова на Западу. Уколико се на таквим добро плаћеним местима, са јаком селекцијом особља врши интензивно злостављање старих, шта се тек онда ради у земљи где се људи запошљавају преко везе и где су већина њих егзистенцијално фрустрирани? Наравно, на Западу се има пара за постављање шпијунских камера, али шта је са нама?

    Да ли заиста желите да старе, слабе и немоћне родитеље препустите потпуним странцима, још код нас, где је непрофесионализам пре правило него изузетак? Ја сам лично био сведок разних облика злостављања пацијената (више пута) по клиникама. Такође сам видео да људи углавном трпе та злостављања, јер од тих истих злостављача зависе.
    Како ли је тек по старачким домовима, где се ради о старим људима, који су на прагу смрти и од којих је дигла руке њихова породица? Ако сопствена деца не могу да трпе своје родитеље (јер су стари и немоћни), што би онда то радили потпуни странци?

    Већ сам раније гледао истраживања и процене, да психопате и садисти од свих занимања нарочито воле лекарско и да буду особље по клиникама и домовима. Та занимања им дају осећај надмоћи и власти над животом и смрти над људима, који су у зависном положају од њих. Што је "жртва" слабија и немоћнија, то је јаче иживљавање. Шта је тек са дементним људима, које нико не узима за озбиљно?

  13. #28

    Odgovor: Starost i nasi Staracki domovi

    Citat Luctor kaže: Pogledaj poruku
    Скоро сам нашао овај снимак на нету:
    Panorama: Undercover — Elderly Care is on BBC1 - YouTube

    А и овај:
    Elder Abuse Final.wmv - YouTube

    Напомињем да се ради о веома мучним призорима.

    Колико видим, неки су на овој теми замерали старим људима што не желе да иду у старачке домове. Неки су чак хвалили квалитет услуге тих домова, па су се чак хвалили да су они сами радили у таквим местима и да је особље професионално (свако свог коња хвали).

    Снимци које сам поставио су из елитних старачких домова на Западу. Уколико се на таквим добро плаћеним местима, са јаком селекцијом особља врши интензивно злостављање старих, шта се тек онда ради у земљи где се људи запошљавају преко везе и где су већина њих егзистенцијално фрустрирани? Наравно, на Западу се има пара за постављање шпијунских камера, али шта је са нама?

    Да ли заиста желите да старе, слабе и немоћне родитеље препустите потпуним странцима, још код нас, где је непрофесионализам пре правило него изузетак? Ја сам лично био сведок разних облика злостављања пацијената (више пута) по клиникама. Такође сам видео да људи углавном трпе та злостављања, јер од тих истих злостављача зависе.
    Како ли је тек по старачким домовима, где се ради о старим људима, који су на прагу смрти и од којих је дигла руке њихова породица? Ако сопствена деца не могу да трпе своје родитеље (јер су стари и немоћни), што би онда то радили потпуни странци?

    Већ сам раније гледао истраживања и процене, да психопате и садисти од свих занимања нарочито воле лекарско и да буду особље по клиникама и домовима. Та занимања им дају осећај надмоћи и власти над животом и смрти над људима, који су у зависном положају од њих. Што је "жртва" слабија и немоћнија, то је јаче иживљавање. Шта је тек са дементним људима, које нико не узима за озбиљно?

    U potpunosti razumem da imate svoju teoriju i pretpostavku o brizi i nezi starih osoba u staračkim domovima...pa kolko vidim i o
    pruženim uslugama po drugim zdravstvenim ustanovama.
    Ima nas ,nažalost raznih ali ne može se na osnovu pojedinačnih slučajeva generalizovati čitav jedan sistem rada...
    Postoje ljudi koji su humani,stručni i vole svoj posao...
    Lično za sebe mogu reći da bi dosad imala zlatne ruke da se obistinilo to što su mi pacijenti poželeli..
    Da,hvalim se ,što da ne?...Svaku tu izrečenu mi zahvalnost ,zaslužila sam toplom rečju,
    osmehom,strpljenjem da saslušam i posavetujem...svojim radom.
    Često u poslednje vreme čitamo u novima;"nastavnik zlostavljao dete"..pedofil..itd.
    Pa zar treba zbog toga da ipišemo decu iz škola i da u svakom prosvetnom radniku vidimo potencijalnog nasilnika,
    siledžiju i bolesnika...pitam Ja vas?
    "Pacijenti" su svuda oko nas u svim društvenim sferama,nažalost..
    Da me kojim slučajem nema,trebalo bi me izmisliti

  14. #29

    Odgovor: Starost i nasi Staracki domovi

    Citat ANIBAS kaže: Pogledaj poruku
    Postoje ljudi koji su humani,stručni i vole svoj posao...
    Несумњиво да постоје такви људи. Проблем су они који су нехумани, нестручни и који мрзе свој посао.
    Постојање ових првих не може оповрћи постојање ових других. Ми овде причамо о препуштању својих старих људи људима који могу, али и не морају бити хумани. Већина старих људи не жели да игра рулет са својим животима и да буде препуштена могућности да се над њима иживљавају под старе дане.

    Већ сам рекао да је овде непрофесионализам чешћа појава, него професионализам, и да се овде људи углавном запошљавају преко везе, не због квалификација.

    Citat ANIBAS kaže: Pogledaj poruku
    Lično za sebe mogu reći da bi dosad imala zlatne ruke da se obistinilo to što su mi pacijenti poželeli..
    Da,hvalim se ,što da ne?...Svaku tu izrečenu mi zahvalnost ,zaslužila sam toplom rečju,
    osmehom,strpljenjem da saslušam i posavetujem...svojim radom.
    Опет, свако свога коња (и струку) хвали.

    Citat ANIBAS kaže: Pogledaj poruku
    Često u poslednje vreme čitamo u novima;"nastavnik zlostavljao dete"..pedofil..itd.
    Pa zar treba zbog toga da ipišemo decu iz škola i da u svakom prosvetnom radniku vidimo potencijalnog nasilnika,
    siledžiju i bolesnika...pitam Ja vas?
    Разлика између деце у школи и старих људи по домовима је што су стари људи непрестано у домовима и потпуно су зависни од особља које их "негује". Са друге стране, школа чини само део дана у животу детета. Као што сам рекао, насиље је пропорционално беспомоћности и зависности жртве од насилника. Стари људи су чешћа мета насилника, јер се генерално сматра да су они своје "одживели", да не могу постати јачи и виталнији,као и да заузимају простор у друштву млађима. Дете из школе може да порасте и освети се злостављачу, што стара особа не може.

    Citat ANIBAS kaže: Pogledaj poruku
    Ima nas ,nažalost raznih ali ne može se na osnovu pojedinačnih slučajeva generalizovati čitav jedan sistem rada...

    Проблем је што је то злостављање систематско и не тиче се појединаца. То не важи само код нас (где нема никакве контроле), већ и на Западу.

    Гледао сам документарац о новинару тајно убаченом у елитни Лондонски дом за особе ометене у развоју. Дакле, ради се о врхунској институцији, где особље има највише квалификације и препоруке. Скривена камера коју је он носио је показала систематско насиље и иживљавање над ментално заосталим особама од стране комплетног особља.
    Једини који се ту хумано опходио према пацијентима је био сам новинар. Чак га је особље охрабривало да се иживљава над штићеницима, који су служили као врећа за ударање. Да он није ту упао са скривеном камером нико никад не би сазнао шта се ту ради, јер нико не верује ретардираним особама, а особље је вешто крило своје иживљавање.

    Опет, ја сам небројено пута лично био сведок нехуманости и бахатости особља по медицинским установама, а у њима су углавном лежали мање-више зрели људи. Шта се тек ради са старим особама не смем ни да замислим. О менталним пацијентима боље да не говорим. Шта је тек са медицинским установама по мањим местима, где је још мања контрола?
    Вероватно су призори као из хорора б продукције. Признајем да има медицинског особља које је хумано и професионално, али лично се изненадим када налетим на неког таквог.

  15. #30

    Odgovor: Starost i nasi Staracki domovi

    ....bla,bla,bla
    Ispadoše zdravstveni radnici mahom nasilnici i umobolnici,pretpostavljam da se Vi
    tako zgroženi načinom našeg rada u slučaju bolesti uopšte ne obraćate zdravstvenoj
    ustanovi već se sami lečite...
    A to sistematsko zlostavljanje koje pominjente kod nas,ne znam uopšte o čemu pričate?
    No vidim da ste Vi baš dobro upućeni kao da ste lično izvršili nadzor ili ti kontrolu nad većinom staračkih
    domova u Srbiji čim imate tako dobar uvid u rad istih.
    Da me kojim slučajem nema,trebalo bi me izmisliti

Strana 2 od 3 PrvaPrva 123 PoslednjaPoslednja

Slične teme

  1. Kako bi voleli provesti starost ?
    Autor cvishna u forumu Pričaonica
    Odgovora: 53
    Poslednja poruka: 26.04.2020, 13:09
  2. Prosečna starost posetilaca Cafea
    Autor StOlA u forumu Druženje forumaša
    Odgovora: 62
    Poslednja poruka: 21.10.2010, 10:49
  3. Nasi ljudi u dijaspori
    Autor irnik u forumu Dijaspora
    Odgovora: 42
    Poslednja poruka: 30.01.2010, 08:31

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •