Petrovaradinska tvrđava nije za UNESKO!
Prikaz rezultata 1 do 8 od ukupno 8
  1. #1

    Petrovaradinska tvrđava nije za UNESKO!

    Kako prenosi današnji "Građanski list" (14. jun 2007.)

    Komisija Ministarstva inostranih poslova Republike Srbije za saradnju sa UNESCO-m, skinula je Petrovaradinsku tvrđavu sa liste predloga svetske kulturne baštine!

    Komisija u sastavu Jovan Ćirilov, Gorica Mojović, Borka Pavićević, Novica Antić, Slobodan Mašić, Gordana Marković, Petar Arsić... smatra da:

    "PETROVARADINSKA TVRĐAVA PREDSTAVLJA KULTURNO DOBRO OD LOKALNOG ZNAČAJA"

    i da zbog toga ne zaslužuje da se nađe na UNESCO-voj preliminarnoj listi svetske kulturne baštine.
    c'est en faisant n'importe quoi qu'on devient n'importe qui.

  2. #2

    Odgovor: Petrovaradinska tvrđava nije za UNESKO!

    el to dobro ili lose po nas vojvodjane

  3. #3

    Odgovor: Petrovaradinska tvrđava nije za UNESKO!

    Citat tibor kaže: Pogledaj poruku
    el to dobro ili lose po nas vojvodjane
    Pa znaš kako... Petrovaradinska tvrđava je jedna od najvećih ali i najočuvanijih tvrđava sagrađenih u svetu tokom XVIII veka.
    c'est en faisant n'importe quoi qu'on devient n'importe qui.

  4. #4

    Odgovor: Petrovaradinska tvrđava nije za UNESKO!

    Citat tibor kaže: Pogledaj poruku
    el to dobro ili lose po nas vojvodjane
    Nije ni dobro ni lose, nista se nije promenilo zar ne? Ali je uvreda!
    Evo, promenila sam potpis

  5. #5

    Odgovor: Petrovaradinska tvrđava nije za UNESKO!

    Ja bi je sada za inat sruşio i napravio veu i lepşu ... pre roka !
    Ko je za jednu voznjicu

  6. #6

    Odgovor: Petrovaradinska tvrđava nije za UNESKO!

    Komisija u sastavu Jovan Ćirilov, Gorica Mojović, Borka Pavićević, Novica Antić, Slobodan Mašić, Gordana Marković, Petar Arsić... smatra da:

    ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~


    sad me zanima ko su ti clanovi komisije iz koje stranke ?
    sto se oni lepo ne smene sa te duznosti ako je to uvreda , jbt pa mi znamo da je uvreda , a zar to stariji i kompetentniji ne znaju ? dokle ce nas ovce vodati po dzungli ?

    ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~


    Pa znaš kako... Petrovaradinska tvrđava je jedna od najvećih ali i najočuvanijih tvrđava sagrađenih u svetu tokom XVIII veka.



    ~~~~~~~~~~~~~~~~~~

    to znam kad je sagradjena , ali isto tako znam da dok neko ne bude snosio bilo kakvu odgovornost za svoj rad ili ti ne rad mi cemo samo pisati postove i komentare , a oni ce da se smeju u nekakvom hotelu i pijuckaju dobra pica i u slobodno vreme da se . kandar mi se tako cini .


    ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~


    I sve dok na vlast ne dodju normalni mladi , politicki obrazovani , inteligentni i ne dvolicni ljudi ( necu reci politicari ) dotle ce da bude samo humoristicke drzave i jokera u njoj

    a i to ce neko da kupi za sitne pare , samo se jos niko nije setio toga izgleda


    za ovih 17 propalih godina svasta sam se nagledao i doziveo tako da me nece iznenaditi ni privatizacija Petrovaradinske tvrdjave , zivi bili pa vidili


    pozdrav

  7. #7

    Odgovor: Petrovaradinska tvrđava nije za UNESKO!

    Na jesen bi trebalo da bude oformljena nova Komisija za saradnju sa Uneskom i nakon toga očekujem da će Petrovardinska tvrđava biti vraćena na preliminarnu listu za svetsku baštinu, bez obzira na to da li će do tada biti proglašena spomenikom kulture od izuzetnog značaja.
    Bitno je napomenuti da ima vremena i da lista nije zatvorena, te da se u svakom momentu ovaj spomenik može vratiti na nju, jer lično mislim da je bolje da prvo dobije status u državi koji zaslužuje, ali ni to nije presudno kako smo nedavno čuli iz Pariza - rekao je za “Dnevnik” predsednik Komisije Jovan Ćirilov nakon što je pre mesec dana Komisija Petrovardinsku tvrđavu i Podgrađe skinula sa preliminarne liste za Unesko zbog toga što kao spomenik kulture nema najveći stepen zaštite koji matična država može da proglasi.

    Direktor gradskog Zavoda za zaštitu spomenika kulture Đorđe Srbulović je ponovio da status zaštite nije uslov za preliminarnu listu za Unesko, ali i da nofooformljeno Odeljenje za Tvrđavu Zavoda svakako već priprema novu dokumentaciju o ovoj kulturno-istorijskoj celini. Takođe, izjavio je da u saradnji sa Republičkim Zavodom pokušavaju da raščivijaju šta je to potrebno da se ovaj spomenik kulture prekategorizuje u spomenik od izuzetnog značaja. Kako je objasnio ni Republički Zavod nema tačne informacije o tome koja je procedura, jer u poslednjih 15 godina nije bilo slučajeva prekategorizacije. Međutim, očekuje da će Tvrđava s Podgrađem dobiti stepen zaštite koji zaslužuje u najkraćem mogućem roku, bar kada je reč o onome što zavisi od gradskog Zavoda.

    Da podsetimo, čitava priča o stavljanju kompleksa Petrovardinske tvrđave pod zaštitu Uneska počela je 2001. godine kada su tadašnja gradska Uprava i Zavod za zaštitu spomenika kulture razgovarali na koji bi način to realizovali i dobili smernice. Tri godine kasnije Tvrđavu su sa predstavnicima Zavoda i Grada obišli tadašnji Karlo Ćezare zamenik gradonačelnika italijanskog renesansnog grada Ferare čije su staro jezgro, tvrđava i delta reke Po, stavljeni je pod Uneskovu zaštitu 1995. godine i ekspert Uneska arhitekta.

    Oni su tada obećali pomoć i podršku u izradi projekta kandidature Petrovaradinske tvrđave. Nešto kasnije je i naša delegacija bila u poseti Ferari gde su nastavljeni razgovori.

    Prošle je godine Republički Zavod za zaštitu spomenika kulture sastavio listu predloga za preliminarnu listu na koju je uvrstio i Petrovardinsku tvrđavu. Tvrđava se na listi našla sa ostalim spomenicima kulture, ali je nakon što je Komisija za saradnju sa Uneskom u junu pravila reviziju liste sa nje i skinuta. Objašnjenje je bilo da se na listi ne mogu naći spomenici kojima nije dodeljen izuzetan značaj, jer je to preduslov Uneska.


    Ima vremena za novosadski biser

    Svake godine Unesku sve države mogu da daju dva predloga sa preliminarne liste za stavljanje pod svetsku baštinu - jedan za kulturno i jedan za prirodno dobro, rekao je Jovan Ćirilov i objasnio da za Tvrđavu nikad nije kasno jer se predlozi biraju ne po tome koliko čekaju na listi već koliko Uneskovih kriterijuma ispunjavaju. Srbija je Unesku ove godine predložila samo prirodno dobro Šar planinu. Do sada se na listi svetske baštine sa teritorije Srbijenalaze Stari Ras i Sopoćani proglašeni 1979., manastir Studenica 1986., srednjevekovni spomenici na Kosovu proglašeni 2004. i 2006. godine i ovogodišnje proglašeni Gamzigrad.
    VojvodinaCafe - prvi, pravi i jedini vojvođanski portal. Online since 2006.
    Vojvodina nije geografski pojam, Vojvodina je način života.
    Uputstvo | Pretraga | Pravilnik | Kontakt | Like us | Follow us
    Hvala Ti na svemu!

  8. #8

    03 Most ugrožava Tvrđavu?


    Novosadske vlasti su naredile da se zaustavi priprema elaborata o zaštiti Petrovaradinske tvrđave, jer bi stavljanje Tvrđave na listu Svetske baštine UNESCO-a dovelo do zabrane izgradnje novog mosta. Naime, Zavod za urbanizam je tokom leta tražio od Zavoda za zaštitu spomenika kulture da obustavi predlog za utvrđivanje Petrovaradinske tvrđave za kulturno dobro od izuzetnog značaja, kako bi se napravio kompromis između zaštite i rešavanja saobraćajnog problema u podgrađu.

    U Zavodu za zaštitu spomenika kulture Blicu nije ni potvrđeno ni negirano da ovaj dokument postoji, dok u "Urbanizmu" kažu da je u pitanju obaveštenje, a ne zabrana.

    izvor: 021
    When life hands you lemons, ask for tequila and salt

Slične teme

  1. Ono, što nije u nama...
    Autor Goga u forumu Psihologija
    Odgovora: 12
    Poslednja poruka: 05.07.2011, 00:15
  2. Šta nije umetnost ?
    Autor DzuPiter u forumu Umetnost
    Odgovora: 40
    Poslednja poruka: 31.03.2010, 22:42

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •