Redak fenomen: Tisa procvetala
Prikaz rezultata 1 do 8 od ukupno 8
  1. #1

    Redak fenomen: Tisa procvetala

    Na Tisi kod Kanjiže ove nedelje odigrava se jedinstven prirodni fenomen koji od svih reka na Starom kontinentu može da se vidi samo u donjem toku velike panonske lepotice. Reč je o takozvanom cvetanju Tise, čiji je glavni akter insekt tiski cvet - palingenia longicauda. Nešto slično na planeti može da se vidi samo na kineskoj Žutoj reci. U odnosu na prethodne godine, cvetanje Tise počelo je ranije nego što je uobičajeno što je posledica visoke temperature vazduha i vode kao i vodostaja reke. Na opšte iznenađenje Kanjižana, u nedelju uveče zabeleženo je takozvano predcvetanje što je najava da će za nekoliko dana uslediti najmasovnije rojenje, kada milioni insekata žute boje prekrivaju reku. Član Opštinskog veća zadužen za turizam Jožef Palinkaš podseća da se u poslednjih pet godina ova prirodna pojava dešavala u drugoj polovini juna.

    Tiski cvet je jedinstvena vrsta leptira čija larva po nekoliko godina živi u rečnim biljkama, a potom, u zavisnosti od vodostaja i temperature vode, izleće na površinu reke. Posle parenja iznad površine reke najpre uginu mužjaci, dok ženke lete iznad Tise, polažu jajašca na površinu reke i obezbeđuju novu generaciju tiskog cveta. Već milionima godina ovaj redak prirodni fenomen dešava se samo na ovom delu reke i predstavlja ritualnu ljubavnu igru insekata. Može se videti predveče kada se na površini reke pojavljuju insekti koji su se tri godine razvijali u tamnom mulju - navodi Palinkaš.

    Predusretljivi meštani Kanjiže pozivaju zainteresovane da u popodnevnim satima, između 18 i 19.30 sati, uživaju u divnim stvorenjima koja od nastanka čovečanstva krase Tisu. Spektakularni prizor od kojeg zastaje dah može se videti na tri kilometra dugom šetalištu Tiski cvet između rečnog graničnog prelaza i izletišta na izlazu Kanjiže prema Horgošu ili iz čamaca. Palinkaš ovaj fenomen upoređuje sa lepotom duge, Nijagarinim vodopadima ili osećajem prvog poljupca kada, zaneseni ljubavnim žarom, nad površinom reke lete nepregledni rojevi insekata i dočaravaju nastanak sveta. Nezaboravni doživljaj upotpunjuje šum njihovih svilenkastih krilaca i odbljesak tonućeg sunca na vodenom ogledalu.

    INSPIRACIJA ZA UMETNIKE

    U petak od 15 do 20 sati organizovaćemo Otvoreni stvaralački dan umetnika - slikara, fotografa i snimatelja kojima će ova unikatna prirodna pojava poslužiti kao inspiracija za vredna umetnička dela. Radovi dvanaest slikara iz Srbije i Mađarske biće prikazano tokom predstojećeg 12. međunarodnog festivala ribolova koji će se u Kanjiži održati od 29. juna do 1. jula. Festival ribolova je naša najveća turistička manifestacija koja zna da privuče oko 25.000 i 30.000 posetilaca. Iako je zbog ćudljivog vremena nezahvalno da se prognozira puno cvetanje Tise, očekujemo ga između petka i nedelje. Cvetanju Tise svake godine prisustvuje nekoliko hiljada znatiželjnika - kaže Palinkaš.


    Kikinda na Netu
    Volim je od štala do neba, od blata do pšenice, toplu od ciganskih gudala i blagdanskih očenaša, vršidbenu i zadušničku, smeđu kao devojačke pletenice, tu zemlju čardaša, čaša i bezemljaša ...tu Vojvodinu bogomojačku, i bezbožničku, i ivnsku, belju od jaganjaca, crnju od paljevina, tu Vojvodinu svetonikoljsku, velikogospojinsku...
      Vrh

  2. #2

    Odgovor: Redak fenomen: Tisa procvetala

    Meni ovo izgleda fantasticno i na slikama a mogu zamisliti kako tek uzivo izgleda
    Volim je od štala do neba, od blata do pšenice, toplu od ciganskih gudala i blagdanskih očenaša, vršidbenu i zadušničku, smeđu kao devojačke pletenice, tu zemlju čardaša, čaša i bezemljaša ...tu Vojvodinu bogomojačku, i bezbožničku, i ivnsku, belju od jaganjaca, crnju od paljevina, tu Vojvodinu svetonikoljsku, velikogospojinsku...
      Vrh

  3. #3

    Odgovor: Redak fenomen: Tisa procvetala

    Pored Kanjiže, ovaj fenomen se može videti na obali Tise u Novom Bečeju (u Banatu).

    Otac i majka su u nekoliko navrata uživo gledali ovo čudo prirode i kažu da je stvarno neverovatno. Tisa izgleda nestvarno, prekrivena je ovim insektima u nekoliko slojeva iznad i ispod površine vode.

    U Novom Bečeju se motel - restoran zove po ovom fenomenu... obala i šetalište pored Tise je jako lepo uređeno (bio sam prošle i pretprošle godine i stvarno sam uživao!).

    Tako da mogu zamisliti kako je lepo biti u vreme "cvetanja Tise" baš tamo.

    silvia svaka čast za ovu divnu vest
    _____________

    "Ne pada sneg da pomori svet, već da svaka zverka ostavi svoj trag."
    (Beli je svakako naj.... )
      Vrh

  4. #4

    Odgovor: Redak fenomen: Tisa procvetala

    Dok Tisa tiho teche, ljubavna igra leptira dade joj posebnu char.
    To je neshto shto je ljepotici iz ravnice kao od Boga dar, ono shto nemaju
    Ni Dunav, ni Sava, ni Vardar ni Morava, ni Vrbas ni Una. To je ono shto Tisu chini drugachijom od drugih rijeka i shto raspaljuje mashtu, ta ljubavna igra shto se u njoj ametne i odigrava od pamtivijeka. Ja pisah o Tisi, mada je ne poznavah dobro, pisah o ljubavima na njenim obalama, a sad vidim da ona ljubav nosi u sebi, vijekovima, od postanka.
    Teci tiha rijeko i prichaj svoju prichu onome ko mozhe da te chuje i da tvoju
    prichu prepricha dalje.
    Hvala Silva na vijesti.
    Budan sanjam..
    ......ne budite me..
    ...............to su slatki sni.
      Vrh

  5. #5

    Odgovor: Redak fenomen: Tisa procvetala

    Stvarno - zanimljiva pojava... Priroda je nenadmašni umetnik!

    Ne biti mrtav nije to i biti iv.
      Vrh

  6. #6

    Odgovor: Redak fenomen: Tisa procvetala

    Prvi put cujem za ovo....zaista sam odusevljena...nisam dugo ovako nesto zanimljivo procitala...
      Vrh

  7. #7

    Odgovor: Redak fenomen: Tisa procvetala

    Divno i radujuće, Tisa je živa, nešto ovako se moglo videti i između 1970 i 1975god. na Velikoj Moravi, ali sada toga nema. Larva koja živi u glinovitoj obali reke bila je nendmašni mamac za pecanje svih vrsta riba, vađena je specijalnim malim napravama na produženoj dršci, koju smo zvali bagerom, što normalno nema veze sa bagerom, građevinskom mašinom. Mnogi koji su ove godine videli uživo svetanje Tise, mogli su i videti ljude sa mrežicama, slične onim za hvatanje leptira, kako neprestano skupljaju sa površine reke popadale insekte vodenog cveta. To je postalo unosan biznis jer se tako skupljeni vodeni cvet pakuje i čuva u zamrzivačima, a kasnije prodaje ribolovcima zamrznut, najčešće po ceni 70 eura litar, što čini nezamenljivi mamac u lovu soma. Kada se odmrzne vodeni cvet se pomeša sa pšeničnim brašnom i uvalja se u vatu od koje se prave kuglice koje se stavljaju na udicu i čine ukusan zalogaj za ribu.
      Vrh

  8. #8

    Odgovor: Redak fenomen: Tisa procvetala



    imala sam priliku da vidim ovaj nesvakidasnji dogadjaj.
    zadesila sam se u Kanjizi u to doba prosle godine
    zaista
    imala sam osecaj da sam na nekoj drugoj planeti

    sreca je kada pored sebe imas voljene osobe
      Vrh

Slične teme

  1. Filmski fenomen iz Indije - BOLIVUD
    Autor irnik u forumu Film i pozorište
    Odgovora: 8
    Poslednja poruka: 11.11.2008, 18:50

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •