Vojvođanski rečnik - izrazi, reči, psovke... - Strana 10
Strana 10 od 17 PrvaPrva ... 89101112 ... PoslednjaPoslednja
Prikaz rezultata 136 do 150 od ukupno 245
  1. #136

    Odgovor: Vojvođanski rečnik - izrazi, reči, psovke...

    antloger-pomoćnik

  2. #137

    Odgovor: Vojvođanski rečnik - izrazi, reči, psovke...

    Е ако је кајгана јаје на око да га ..... Иначе, у Чуругу се користио израз БРАТЕ пре него што су га дизелаши и Земунци присвојили. Такође, сви амерички репери и црнци потичу из Чуруга, одатле су превели на енглески чувену чурушку псовку-УТЕРО МАТЕРИ, а цела гласи утеро матери ко лаже, трипут ко не верује. Чувени натпис са споменика на гробљу- МЕТО ОЦУ ЗА ЖИВОТА
    Poruku je izmenio nenad.bds, 17.01.2009 u 22:26 Razlog: Nepristojno izražavanje

  3. #138

    Odgovor: Vojvođanski rečnik - izrazi, reči, psovke...

    lenija-linija, red
    untraciger-donji deo pižame
    furt-stalno
    Tri su zla i tri su dobra na svetu: vatra, zena i more

  4. #139

    13 Odgovor: Vojvođanski rečnik - izrazi, reči, psovke...

    Citat Invisibleman kaže: Pogledaj poruku
    Od sviju kolača najviše volem šunke.

    Id' u peršun.


    Sada sam prelistala i dal' zbog Sremca (frau Gabrijela ...), čika Jove ("jagode su slatke, jele bi i patke al su većem zinule..."), Antićevog Garavog sokaka i svih mokrinskih boema... pa do Balaševića - ništa osim čardaka po sremski mi nije nepoznato.

    A mrkva se ne kaže u Šumadiji, to je neka greška... A ni za zelen nema drugog naziva. Čak mislim da kada bih na bilo kojoj pijaci tražila mrkvu, ali od pravog seljaka, ne nakupca, da bi na tren zastao.

  5. #140

    Odgovor: Vojvođanski rečnik - izrazi, reči, psovke...

    Najviše volim jednu moju pacijentkinju, dobrodržeću bakicu koja mi prosto ulepša dan svojim bogatim vojvodjanskim rečnikom..

    baš danas je u ordinaciju upala sa rečima:

    "Ja sam na redu, a ona moja erlava komšika se opet drelji na mene onim njenim očurdama"..i onda pokaže kako se drelji..

    i onda se ja sa njom raspričam i zaboravim se, pa se i komšika i ostali pacijenti posle ceo dan drelje na mene..
    Osmeh je kriva linija koja ispravi sve..skoro sve..


  6. #141

    Vojvođanski rečnik - izrazi, reči, psovke...

    A da li neko slucajno zna sta znaci satariti?

    Citat vasilis kaže: Pogledaj poruku
    lenija-linija, red
    untraciger-donji deo pižame
    furt-stalno
    lenija nije linija,vec letnji put izmedju dve njive,barem kod mene u ataru...
    Poruku je izmenio Mish, 09.03.2009 u 07:04 Razlog: spajanje uzastopnih poruka

  7. #142

    Odgovor: Vojvođanski rečnik - izrazi, reči, psovke...

    Topa - vrsta jela koje se jede u polju, naročito u vinogradu, prilikom berbe grožđa. To je zapravo hleb natopljen mašću od istopljene slanine.

    Pajanta - greda na tavanu, ona koja poprečno povezuje rogove, na nju se vešaju evenke grožđa, dimljene šunke, kobasica i slanina.

    Glokna - oblik suknje, ali i "zvono" od pleha za skidanje papaka i čekinja sa zaklanih i ošurenih svinja.
    ...kada Vreme povuče nazad, nije ba lako ni ostati na svom mestu...

  8. #143

    Odgovor: Vojvođanski rečnik - izrazi, reči, psovke...

    Citat streethorn kaže: Pogledaj poruku
    Topa - vrsta jela koje se jede u polju, naročito u vinogradu, prilikom berbe grožđa. To je zapravo hleb natopljen mašću od istopljene slanine.

    Pajanta - greda na tavanu, ona koja poprečno povezuje rogove, na nju se vešaju evenke grožđa, dimljene šunke, kobasica i slanina.

    Glokna - oblik suknje, ali i "zvono" od pleha za skidanje papaka i čekinja sa zaklanih i ošurenih svinja.


    Inace,o istu se jako lepo tresne glavudzom... UH!

  9. #144

    Odgovor: Vojvođanski rečnik - izrazi, reči, psovke...

    E, setila sam se kako su tetka-komšinice opisivale jednog mog dečka:"Ta, našla nekog flentera. Ide sav razdrljen..."

    A to je bilo ono vreme kada su momci najzad prestali da se upasuju... E i dalje više volim razdrljene flentere, nego one što uvuku rolku u farmerke ili džemper u trenerku...
    Vrag odneo šnalu...

  10. #145

    Odgovor: Vojvođanski rečnik - izrazi, reči, psovke...

    Citat JasnaBGD kaže: Pogledaj poruku
    "Dojti mi taj dejkin šlajtov iz čekmežeta, da vidi majka ima l' novaca za sladoled..." - govorila je moja Majka (mamina mama - već je bilo reči o tome...), kad god sam utrčavala u kuću, dok je sladoledžija bio ispred kuma-Lenkine kuće - desetak kuća pre naše...

    dojti = dodaj
    dejka = deda
    šlajtov = novčank
    čekmeže = neka vrsta komode, kuhinjske, sa tri ogromne fijoke
    ja znam da se tako naziva i ona mala fijoka koja se nalazi u sklopu kuhinjskog stola

  11. #146

    Odgovor: Vojvođanski rečnik - izrazi, reči, psovke...

    ispravka
    nije šlajtof već šrajtof.

  12. #147

    Odgovor: Vojvođanski rečnik - izrazi, reči, psovke...

    Znam da nije u potpunosti u skladu sa nazivom teme, ali da ipak stavim ovde.

    Skamija - nije vojvođanska specifična reč (iz latinskog jezika je) ali je već dovoljno dugo van upotrebe da nam liči na neku arhaičnu reč vojvodjanskog rečnika.

    Verujem da malo ljudi sada zna da skamija izgleda ovako:


    Slikano je u Pupinovom muzeju u Idvoru.


    A izraz školska klupa upotrebljavamo a da, posebno mladji i školovani u gradovima, nemaju slikovitu predstavu kako je izraz nastao.

  13. #148

    Odgovor: Vojvođanski rečnik - izrazi, reči, psovke...

    Ne znam da li je flutara vojvodjanski izraz,ali se koristi za losu kartu, ili ruznu devojku,nisam siguran.

  14. #149

    13

    Citat kozul kaže: Pogledaj poruku
    Reči i izreke koje su tipično Vojvodjanske...

    Ja ću početi:

    Kibicfenster
    ...odonomad...


    ...a sirĆaŠ i drotoŠ?
    Poruku je izmenio nenad.bds, 30.03.2009 u 09:32 Razlog: Uzastopne poruke

  15. #150

    Odgovor: Vojvođanski rečnik - izrazi, reči, psovke...

    Ne znam da li je novčanik šlajtov, šlajtof ili šrajtof, ali znam da je buđelar...

    Večeras sam saznala i da je trotla isto što i bitanga.
    Vrag odneo šnalu...

Strana 10 od 17 PrvaPrva ... 89101112 ... PoslednjaPoslednja

Slične teme

  1. Najlepši vojvođanski grad
    Autor Kunic u forumu Vojvođanski bircuz
    Odgovora: 138
    Poslednja poruka: 11.08.2018, 15:29
  2. Novosadski (vojvođanski) bendovi
    Autor Veternik u forumu Novi Sad
    Odgovora: 15
    Poslednja poruka: 31.07.2012, 19:08
  3. Odgovora: 0
    Poslednja poruka: 22.02.2010, 22:13
  4. Vojvođanski deo - divanimo o ...
    Autor simke u forumu Vojvođanski bircuz
    Odgovora: 1
    Poslednja poruka: 18.04.2008, 13:17

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •