Alergije
Strana 1 od 3 123 PoslednjaPoslednja
Prikaz rezultata 1 do 15 od ukupno 43

Tema: Alergije

  1. #1

    Alergije

    Alergija je preterana reakcija organizma na određene, inače neškodljive tvari (alergeni), koje nas imunološki sistem ne prepoznaje kao bezazlene, već stvara antitela protiv njih i reaguje burno.
    Možemo razlikovati nekoliko vrsta alergija u zavisnosti od reakcije imunološkog sistema:

    Alergijske reakcije disajnih puteva:

    - alergijski konjuktivitis
    - alergijski rinitis
    - alergijska astma (kao najteži oblik)

    Alergijske reakcije kože:

    - urtikarije
    - atopijski i kontaktni dermatitis

    Najteži oblik alergije je anafilaktički šok koji napada ceo organizam i koji može biti koban po bolesnika.

    -preuzeto sa neta-

    Krenula je sezona jagoda, proleće je nekom donelo alergiju na polen, a neko je npr otkrio da je alergičan na mačju dlaku.

    Jeste li alergični na nešto?
    Gaa wiin daa-aangoshkigaazo ahaw enaabiyaan gaa-inaabid


  2. #2

    Odgovor: Alergije

    Citat SQUAW kaže: Pogledaj poruku

    Jeste li alergični na nešto?
    Jesam. Na penicilin.
    Mnogo puta se desilo- doktor me pregleda, vidi šta mi fali,
    pita jesam li alergična na nešto a kad čuju na šta, naprave facu otprilike ovakvu
    pa se misle šta da mi daju mesto penicilina.


  3. #3

    Odgovor: Alergije

    Na penicilin i na jos more lekova.
    Kad im pocnem nabrajati na cega sam sve alergicna oni se sokiraju

  4. #4

    Odgovor: Alergije

    Alergicna sam skoro na sve na nadvoresni vlijanija-polen treva hemikalii na prasina na vlakna i od ishrana na site vidovi meso mozam samo riba .Ako ne se pazam sum na put da dobijem asma.

  5. #5

    Odgovor: Alergije

    Od malena na sunce.
    E, jeli to na sunce ili se alergija javlja u kombinaciji sa slanom vodom, ko će ga znati.
    Procedura mi je poznata.
    Najpre, priprema pre mora kalcijumom.
    Nakon dva dana na moru, ospe mi se grudni koš. Svrbi, ali ne smeš dirati. Pa onda, malo antialergijskih kremica, borne vode, posebnog režima tuširanja, bronala,.... I naravno, ne izlaganje suncu, bar ne tog osetljivijeg dela. Nakon tri-četiri dana se povuče, i nakon toga mogu bez ikakve bojazni dva meseca na sunce bez straha da će se pojaviti.
    ... Ko nije drvo razumeo prvo, pa tek onda sadio, taj nije ništa uradio... I, shvatiće, kad-tad, da ne zna šta je hlad....

  6. #6

    Odgovor: Alergije

    na grinje i kucnu prasinu
    .... da li sam ja to video cica macu

  7. #7

    Alergije

    Danas sam saznala da mi je sin alergičan na polen JEŽEVINE i LISIČIJEG REPA!Tražila sam po netu neke podatke i sliku,ali sve što sam našla je da je LISIČIJI REP nedovoljno poznata biljka slična mahovini.Zna li neko nešto više?

  8. #8

    Odgovor: Alergije

    Citat Mish kaže: Pogledaj poruku
    Od malena na sunce.
    E, jeli to na sunce ili se alergija javlja u kombinaciji sa slanom vodom, ko će ga znati...
    I ja imam isti problem,ali samo kada odem na more,
    ovde kod nas mi nije nikada izašla alergija od sunca,
    biće da tu slana voda zakomplikuje.
    Ko je mene poznavao, ni pakao mu neće teško pasti.

  9. #9

    Odgovor: Alergije

    Jesam, na kikiriki.
    Ne mogu da jedem smoki...
    Omnia vincit Amor

  10. #10

    Odgovor: Alergije

    Da,na metal - nikal,primese u minđušama od bižuterije,uopšte na takav nakit!Dodir metalne kopče od kaiša i kože.....strašno...apsolutno sve to izbacila!
    Ćuti i prenesi dalje....

  11. #11

    Odgovor: Alergije

    Nisam ja,ali sam se pre dva leta dobro preplašila zbog tuđe alergije: na pripremama (sportskim)devojka je bila čitav dan napolju,klopala što i ostali...
    Osim što je pokazivala sve znake anafilaktičkog šoka kada smo stigli ,imala je i temperaturu i tresla se.Kao epi napad,a nije epileptičar.I stariji kolega prelomi u sekundi ,pozove njene i pita da li je na nešto alergična.Na žvake,sve(neki sastojak,ne znaju koji).
    Pored sunčanice,ona je malo pre toga uzela neku novu bombonu-žvaku,šta li.Živa duša,poželela i ... ostala živa.

    P.S.bez kalcijuma i klaritina(ili nekog drugog antihistaminika) na put ne idem ni privatno.
    Poruku je izmenio DrinChe, 10.01.2008 u 16:04 Razlog: P.S.

  12. #12

    Odgovor: Alergije

    Dobrodošli | NS Polen - Aeropalinoloska Merenja i Istraživanja - Nekome će dobro doći podaci :

    O Polenu
    O Alergiji - O Alergiji | NS Polen - Aeropalinoloska Merenja i Istrazivanja
    Aeroalergenim Biljkama
    Medicinski Saveti
    Kursevi
    O Laboratoriji za palinologiju

    Meni je zanimljivo da se za...:

    * Novi Sad
    * Beograd
    * Niš
    * Sombor
    * Zrenjanin
    * Sremska Mitrovica
    * Subotica
    * Vrbas
    * Loznica
    * Skoplje
    * Sofija
    * Segedin
    * Temišvar
    * Osijek
    * Tirana
    * Zagreb

    ... rade aeropalinološki izveštaji:

    Aeropalinološki Izveštaji | NS Polen - Aeropalinološka Merenja i Istrazivanja


  13. #13

    Odgovor: Alergije

    Ambrozija me ubi.

    Drinche, kakva je ta terapija desenzitizacije?

    Uzimam ja lekove, ali oni samo ublažavaju simptome. No, kad uzmem lekče, uglavnom mi padne pritisak, sva sam omamljena, ko pijana...

    Ti izveštaji su super, samo ne vrede mnogo kad se napolje mora...
    Vrag odneo šnalu...

  14. #14

    Odgovor: Alergije

    Citat izabelitta kaže: Pogledaj poruku
    Ambrozija me ubi.

    Drinche, kakva je ta terapija desenzitizacije?

    Uzimam ja lekove, ali oni samo ublažavaju simptome. No, kad uzmem lekče, uglavnom mi padne pritisak, sva sam omamljena, ko pijana...

    Ti izveštaji su super, samo ne vrede mnogo kad se napolje mora...

    Nemam nešto iskustva sa tim, potpuno drugačijim stvarima se bavim, ali mogu da ti kažem ono osnovno što znam pa da vidiš koliko ti odgovara i da li ćeš sa alergologom da nastaviš priču.

    Poenta je ne dati imunom sistemu mogućnost da prepozna zli antigen, da ne bi stvarao antitela i pokretao čitav niz reakcija koji rezultuje alergijskom reakcijom koja ti pravi problem.

    Jedinjenje na koje si alergična je nosilac alergena na koji tvoj imuni sistem reaguje jer ga prepoznaje kao nešto što može da mu naškodi i od njega se brani tako što onog momenta kada ga detektuje kreće u proizvodnju antitela - imunoglobulina klase E (IgE). Onda se ti imunoglobulini "prikače" za ćelije u raznim tkivima (te ćelije su mastociti) i za ćelije u krvi (bazofilne granulocite).Te ćelije tkiva i krvi imaju sposobnost da proizvode histamin, prostaglandine i leukotrijene čijim se oslobađanjem i dobijaju svi simptomi alergijske reakcije.

    Da bi se ublažili ili potpuno uklonili ti simptomi, treba sprečiti preteranu reakciju na onaj alergen sa početka priče i to toliko da ti organizam postane imun na njega.

    Unošenjem baš tog alergena u tvoj organizam, ali njegovom pravilnom i rastućom dozažom najčešće tokom nekoliko meseci (od minimalnih do doze određene za tvoj organizam), bilo potkožnim injekcijama ili oralno (lingvaletama) stvara se tolerancija na antigen.
    Kako?
    Imunoglobulini klase E gube bitku na dva polja jer ovim postupkom dobijaju konkurenciju u vidu imunoglobulina klase G ali i nemogućnost IgE da se vežu za pomenute mastocite i bazofile. Pokreće se i proizvodnja gama interferona u telu i čitav imunološki sistem je u akciji de - aktivacije tvoje preostljivosti i to je ta de - senzitizacija.

    A zašto je onda ne rade svima?
    Osim što postoje kontraindikacije - trudnoća, deca do pete godine života, ljudi na terapiji beta blokatorima a i ACE inhibitorima... postoji i rizik od jako burnih reakcija na ovaj postupak, čak toliko burnih da ni adrenalin nije efikasan u otklanjanju kuršlusa koji može da nastane.
    Zbog reakcija preosetljivosti sa sve anafilaktičkim šokom i mogućih komplikacija na ovu vrstu terapije se lekari odlučuju ređe i to baš kada ništa drugo ne pomaže.

    Problem sa lilulama reci pod odma' svom doku, jer ne mora da ti daje antihistaminike koji ti prave to što si opisala. Ima korisnijih a sa manje neželjenih dejstava.

    Javi ako se ti i dok odlučite za desenzitizaciju, a ja ću se malo raspitati kod ovih koji je rade koliko je dobra i uspešna ova "prevara" sopstvenog imunog sistema.


  15. #15

    Odgovor: Alergije

    Alergicna na kapi za nos ( ), alergicna na suze i prljavu vodu. Tako da, kad placem, ostaje mi trag na licu, oko ociju mi pocrveni a ostaje trag kao da sam stavila puder pa da su suze prale.
    Od vode.. pa to mi je najstrasnije.. ne mogu da se kupam u reci okupam se dva puta godisnje u razlicitim vremenskim intervalima (pocetak i kraj leta, ili dva puta u istoj nedelji) i cao. Pocne da svrbi od vode, ali izdrzim. Ranije su mi rane krvarile. Napravila dzumbus sa kozom, toliko je bilo strasno da su mi bradavice krvarile, bukvalno. Posle toga sam primala muske hormone, ali sam prestala posle prvog dela terapije kad sam skontala dlake gde i koje boje rastu. Bazen podnosim, valjda mi ne smeta hlor, nemam pojma.
    Krek, krek.. Ne gudra

Strana 1 od 3 123 PoslednjaPoslednja

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •