Vrdnička kula (tvrđava)
Prikaz rezultata 1 do 9 od ukupno 9
  1. #1

    Vrdnička kula (tvrđava)

    Otkrili smo je sasvim slučajno dok smo jednog sunčanog popodneva zamišljeno gledali u daljinu, sedeći na Fruškoj Gori. Interesovalo nas je šta je u pitanju, obzirom da nismo nikada čuli za neku sličnu tvrđavu na tom mestu, pa smo se zaputili da je pronađemo i vidimo o čemu se radi. Možda su mnogi od vas puno puta čuli za ovu tvrđavu, možda su je mnogi i posetili, ali ja priznajem da zaista nikada nisam čula za nju - do sada.

    Zainteresovala me je. Zanimalo me je od kada datira, ko ju je gradio, da li ima neku svoju priču, pa sam pronašla par informacija i podeliću ih sa vama.

  2. #2

    Odgovor: Vrdnička kula (tvrđava)



    Vrdnička kula podignuta je, kažu, u 12. veku. Nalazi se na Fruškoj gori, na nekih pola sata hoda od Vrdnika, na vrhu jednog brda obraslog gustom šumom. Visoka je 18.5 metara i vidi se iz daleka.

  3. #3

    Odgovor: Vrdnička kula (tvrđava)

    Ulaz se nalazi na par metara iznad zemlje, a kroz šuplji zid idu stepenice koje vode na sledeći sprat, na kome se nalaze dva prozora nepravilnog oblika. Takođe se može sići i u unutrašnjost kule i onda popeti do prozora sa druge strane...
    Okolo, u šumi, nalaze se ostaci spoljašnjeg prstena zidina, u kojima je i ulaz u podzemlje kule, na žalost zarušen već posle nekoliko metara. Kažu da podzemlje nikada nije ispitano... brojni ventilacioni otvori u zidinama govore da unutra verovatno postoje nekakve prostorije.
    Brdo na kome se kula nalazi visoko je 383 metra, tako da se od gore pruža fantastičan pogled na sve četiri strane sveta... upravo je to bila i svrha kule, da kontroliše okolinu i brani puteve koji su prolazili u podnožju. Uspon do vrha, uz klimavo kamenje i zid koji se kruni....

  4. #4

    Odgovor: Vrdnička kula (tvrđava)

    никад нисам био тамо,а много би воло то. не само због куле,него и због врдника,базена,шуме...
    а ту ми је,такорећи пред носом-на неких 50 -так километара...
    лицем ка ветру
    с ветром уз лице

  5. #5

    Odgovor: Vrdnička kula (tvrđava)

    Imam utisak da ono što se može u današnje vreme videti predstavlja samo jedan mali deo kompletne građevine, obzirom da se vidi da je dobar deo pod zemljom. Zarasla je u žbunje, niko o tome ne vodi računa i zaista mi je žao zbog toga. Ova građevina, i verovatno još mnoge u okolini, predstavlja jedno od mnogih neistraženih kulturnih bogatstava ovog kraja, od kojih bi se itekako mogle napraviti turističke atrakcije.


    Žao mi je što niko o tome ne vodi računa.

  6. #6

    Odgovor: Vrdnička kula (tvrđava)

    и мени је жао,има још гомила објеката тог типа-непроцењива историјска вредност а тавори негде скрајнута у драгој нам војводини...
    лицем ка ветру
    с ветром уз лице

  7. #7

  8. #8

    Odgovor: Vrdnička kula (tvrđava)

    Регистровао сам се само како би додао неке информације које као врдничанин никад нисам чуо.
    Дакле у досади лутао сам по шумама често. Гледајући од улаза на кулу, доле има пут који је између 2 брда. Ако се иде путем из Врдника ка Змајевцу (Новом Саду) кула је са десне стране а то брдо је са леве. На том брду са леве стране пењао сам се неких 500 метара и избио на доста велику равну ливаду. Ту има нека пећина, а са друге стране огромна литица висока бар 50 метара. Почео сам да истражујем тај део јер сам у глави умислио неки средњовековни градић. У једном моменту када сам кренуо на страну према кули нагазио сам на нешто што је испуштало туп звук, као да је испод неки тунел или слично. Наставио сам још даље и са леве стране угледао мале зидине. То изгледа као неке ћелије, или тако нешто. Нисам сигуран шта је. Направљене су од камена, истог као кула. Јако ме занима шта је то али нико не обраћа пажњу на то, нити зна нешто о томе. Слике немам, али следећи пут када будем ишао ту сликаћу све.

    Ево слике са Гугл мапа где се то место налази:
    Ime: kula.jpg Pregleda: 802 Veličina: 105.8 KB
    Poruku je izmenio stefanvrdnik, 17.12.2013 u 12:43 Razlog: Додата слика

  9. #9

    Odgovor: Vrdnička kula (tvrđava)

    Ljudi ovo je fantasticno!!!
    Ha .. mozda je i bolje sto je sve ovo nepoznato .. cak i kada bi sve otkopali i doveli u red ,tesko da bi se imalo para za odrzavanje ... ovako, bar je majka zemlja,koja je progutala ovo , cuva.

Slične teme

  1. Kula
    Autor zmax u forumu Bačka
    Odgovora: 9
    Poslednja poruka: 02.12.2018, 09:10
  2. Vršačka kula uskoro će postati muzej
    Autor Necromancer u forumu Vojvođanski bircuz
    Odgovora: 5
    Poslednja poruka: 08.09.2016, 14:16

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •