Paintball
Prikaz rezultata 1 do 11 od ukupno 11

Tema: Paintball

  1. #1

    Paintball

    Da li ste probali ovaj sport i da li vam se svidja?



    Paintball pravila:

    "Paintball je sport koji se temelji na tematskim borbenim igrama, koje se odvijaju po odredenom scenariju na posebnim terenima, tj. paintball poligonima."

    Paintball je neobicno uzbudljiv, zabavan i relaksirajuci ekstremni sport. On je jednako atraktivan, ali istovremeno i mnogo sigurniji od ostalih sportova koji izazivaju navalu adrenalina (na primjer, skateboarda ili rollerbladea), pa zbog toga i ima tako veliki broj poklonika. Pri tom, paintball , za razliku od ostalih ekstremnih sportova, nije rezervisan iskljucivo za mladu populaciju u vrhunskoj fizickoj kondiciji, tako da u svim carima i ljepotama paintballa mogu uživati svi koji žele osjetiti adrenalinsko uzbudenje, nezavisno o polu, godinama i fizickoj kondiciji. Zahvaljujuci kvalitetnoj i sigurnoj opremi, a posebno maskama za lice, mogu ga igrati i djeca od navršene dvanaeste godine života.

    Zbog svojih specificnosti, a posebno mogucnosti djetinjastog uživanja u igri te oživljavanja avanturistickog duha, paintball pomladuje i dušu i tijelo. Paintball razvija i citav niz razlicitih psihomotornih i intelektualnih sposobnosti. Uz snagu, brzinu i spretnost, razvija se inteligencija, tj. sposobnost snalaženja u novonastalim, nepoznatim situacijama, koja podrazumijeva brzo, odlucno i, naravno, ispravno donošenje odluka, a potom i reagovanje.

    Nadalje, paintball razvija smisao za timski rad, komuniciranje i uopsteno funkcionisanje u timu, jaca timski duh, ali i povjerenje u vlastite snage i mogucnosti, te potice liderske sposobnosti. Stoga je više nego primjeren za podizanje sposobnosti i kompetencija poslovnih timova, pa danas paintball predstavlja i jedan od najomiljenijih i najefikasnijih oblika team-building-a. Ujedno, paintball, možda više od bilo kojeg drugog oblika sportske rekreacije, relaksira i oslobada od stresa, koji svoje korijene ima u visokim zahtjevima i ubrzanom tempu profesionalnog, ali i privatnog života.

    Paintball je sport koji se temelji na tematskim borbenim igrama, koje se odvijaju po odredenom scenariju na posebnim terenima, tj. paintball poligonima. U toku igre, dvoje ili više ljudi ili timova nastoji eliminisati protivnika tako da ga pogodi, tj. markira bojom, kako bi se što prije i što uspješnije postigao odredeni cilj igre, na primjer, osvojila suparnicka baza, utvrdjenje ili slicno, što zavisi o temi.

    Teme i scenariji igre paintballa su mnogobrojni. Na primjer, tokom paintball borbenih igara, zavisno o ekipi kojoj se pripada, osvajaju se ili brane tvrdave ili pak zastave, koje mogu biti izvješene u protivnickim taborima ili na sredini terena, te se hvataju i eliminisu protivnicki zapovjednici. Zahvaljujuci paintballu , igraci se mogu uživjeti u ulogu bodyguarda koji štite predsjednika, ili pak u ulogu atentatora koji ga žele eliminisati. Takode, igraci mogu na vlastitoj koži osjetiti uzbudenje koje donosi neravnopravna borba pojedinca protiv ekipe koja ga progoni dok pokušavaju ''preživjeti'' u borbi za opstanak u uvjetima u kojima je svako svakome neprijatelj. Zavisno o igri, igraci se mogu uživjeti i u ostale uloge, pa za vrijeme paintball igre mogu pobjeci iz stvarnosti i preobraziti se u predsjednike, generale, ali i diverzante, urotnike ili izdajnike.

    U tu svrhu, igraci su opremljeni puškama, tj. markerima, koji na bazi ugljenog dioksida ispaljuju ekološki razgradive kuglice ispunjene bojom. Igrac pogoden i obilježen bojom napušta igru i boravi u tzv. sigurnosnoj zoni, u kojoj se odmara ili priprema za sljedecu igru. Inace, prskanje loptice s bojom objektivno uzrokuje minimalnu bol, koja se uslijed emocionalne tenzije tokom igre, koja djeluje analgeticki, odnosno smanjuje osjecaj boli, uglavnom niti ne osjeti. Boja za obilježavanje, koja je na bazi šecerne želatine, vrlo se lako uklanja s odjece vodom i uobicajenim sredstvima za pranje rublja.

    Uz markere, tj. pušku, obavezni dio opreme predstavljaju maska za zaštitu lica (bez koje igra nije dozvoljena), kapa, rukavice, kombinezon, te štitnici za laktove i koljena, koji bi, uz lice, u žaru borbe mogli najviše stradati. Igra se odvija na unutrasnjim ili vanjskim prirodnim (najcešce šumskim) ili umjetno modifikovanim terenima, s mnoštvom prepreka i zaklona koji se koriste za prikrivanje, i, zavisno o mašti igraca, za strateško nadmudrivanje protivnika.
    "Ability is what you're capable of doing. Motivation determines what you do. Attitude determines how well you do it." Lou Holts

  2. #2

    Odgovor: Paintball

    Istorija Paintball-a

    Jedna od više priča o početcima igre paintball kaže da je u Francuskoj bilo mnogo dvoboja oružjem, koji su zavrsavani dvobojima, za tu namjenu posebno konstruisanim oružjem, parom duel pištolja. Ta pojava posebno je bila raširena među plemstvom i časnicima. Tada je izvjesni Dr. Devillers u svrhu treniranja preciznog hica konstruirao poseban pištolj koji je ispaljivao kugle načinjene od kombinacije loja i voska s primjesama. Navodno su ove kuglice bile vrlo precizne na udaljenostima do 20m. Kod treniranja je trebalo nositi dugi ogrtač, obično crne boje, a na glavi prepolovljenu masku za mačevanje sa staklom. Na pištolju je bio pričvrsćen mali štit za zaštitu ruke. Ovi događaji mogli bi se na neki način povezati sa prapočetcima sporta koji danas nazivamo PAINTBALL.
    Zadnjih 20-ak godina u svijetu, a posebno u SAD-u, koji je kolijevka savremenog paintball-a, razvija se ova sportska disciplina. Prema nekim statistikama, u zadnjih nekoliko godina, to je sport s najviše novouključenih igrača.

    O nastanku paintballa, rodenog na tlu Amerike, postoje mnoge price. Neki smatraju da su prvi igraci paintballa bili americki kauboji stocari koji su se igrali rata markerima za obilježavanje goveda, a potom i americki šumari, koji su za borbu medu sobom koristili pucaljke s bojom kojima su se oznacavala stabla za rušenje (inace, jako slicne onima koje se danas koriste u rekreacijske svrhe). S vremenom su šumske borbe obojenom municijom za stabla dobivale sve jasnija pravila, da bi 1981. godine u šumama New Hampshirea bila odigrana prva istorijska paintball igra, po koncepciji koju su osmislili Bob Gurnsey, Hayes Noel i Charles Gaines.

    Odmah potom, paintball doživljava veliku ekspanziju te postaje jedan od najuzbudljivijih adrenalinskih sportova, u kojem organizovano uživaju milioni ljudi razlicitih godišta i životnih stilova u više od pedesetak zemalja širom svijeta. Danas paintball nije samo sport kojim se ljudi bave rekreativno ili profesionalno ucestvujuci u nacionalnim i medudržavnim takmicenjima i turnirima, vec, posebno u Americi, predstavlja i stil života iza kojeg stoji industrija s golemim profitom.
    "Ability is what you're capable of doing. Motivation determines what you do. Attitude determines how well you do it." Lou Holts

  3. #3

    Odgovor: Paintball

    Neke od Paintball igara:


    "Capture the flag" - Zarobi zastavu...

    U ovoj igri igrači se podijele u dva tima. Jedan tim kreće sa jedne, a drugi s druge strane terena. Na sredini terena nalazi se zastava. Potrebno je doći do te zastave i odnijeti je na početnu poziciju (bazu) protivničkog tima.
    Svaki "upucani" protivnički igrač, prvo zarobljavanje zastave, te donošenje zastave u protivničku početnu poziciju vrijedi određeni broj bodova.
    Kada je nosilac zastave pogođen, ostavlja zastavu na mjestu gdje se nalazio u tom trenutku.




    "Traitor" - Izdajnik...

    Cilj igre je eliminisati protivničkog komadanta. Oprezno, među vama se nalazi jedan koji će se okrenuti protiv vas.

    Svaka ekipa ima špil karata iz kojeg svi igrači izvlače karte. U svakom špilu se nalaze po jedan kralj i jedan jocker. Samo igrači koji su izvukli kraljeve pokazuju svoju kartu. Oni su zapovjednici svoje ekipe.
    Oni koji su izvukli jockere su izdajnici. Oni, kao i svi ostali igrači ne otkrivaju svoj identitet. Komadanti su označeni na objema rukama.
    Izdajnici se mogu okrenuti protiv svoje ekipe u bilo kojem trenutku nakon početka igre. Pobjeda se postiže eliminacijom protivničkog komadanta!
    Ukoliko izdajnik eliminira zapovjednika protivnička ekipa pobjeđuje.



    "Atack and defence" - Napad i Obrana...

    U igri ucestvuju dvije ekipe. Odbrambena ekipa postavljena je na ograničenom, označenom području unutar kojeg je zastava.
    Branioci ne smiju napuštati područje koje im je određeno. Napadači mogu napadati s bilo kojeg položaja na terenu.
    Napadači pobjeđuju u trenutaku skidanja zastave, a branioci zaustavljanjem napadača u skidanju zastave.
    "Ability is what you're capable of doing. Motivation determines what you do. Attitude determines how well you do it." Lou Holts

  4. #4

    Odgovor: Paintball

    Oprema


    Za paintball, kao i za ostale sportove potrebna je odgovarajuća oprema.
    Ona se sastoji od markera sa pripadajućim dodacima, te od dodatne sigurnosne opreme.


    Markeri:
    Na tržištu postoji veliki broj različitih modela, čiji je princip rada uglavnom isti. Rade na CO2, N2 ili na komprimirani zrak. Mogu biti plastični ili metalni.



    Karakteristike:

    - Semi-automatic (polu-automatski) marker,
    - metalno kučište,
    - kvalitetna i precizna obrada,
    - fini venturi bolt koji ne uzrokuje pucanje kuglice,
    - cijev 18 1/2",
    - vertikalna ekspanzija,
    - bottom line,
    - odlične performanse u zimskim uslovima,
    - brzina preko 300 feet/s,
    - mogućnost raznih dorada,
    - osim na CO2 radi i na zrak
    - velika izdržljivost.


    Ostali djelovi markera:

    - Boce za CO2 ili gas pod pritiskom. Razlikuju se po veličini (09 oz, 12 oz, 14 oz, 20 oz ...). Mogu biti od aluminijuma, metala ili od različitih umjetnih vlakana.

    - Loader koji služi kao rezervoar za kuglice na markeru.

    Maska:
    Maska je najvažniji dio zaštitne opreme. Služi za zaštitu lica, očiju i glave. Postoji više različitih modela i proizvodača, npr. JT, Scott, RAVEN, Skul, V-Force. Maske se razlikuju u stepenu zaštite, tj. o površini koju štite, te po vrsti vizira: obični jednoslojni, maske s termalnim staklima koja spriječavaju zamagljivanje.

    Uniforme:
    Namijenjeni su za zaštitu tijela i najprikladniji su za igru jer omogućavaju igraču da se osjeća sigurnije na terenu. Idealna kombinacija je ako suparničke ekipe imaju kombinezone različitih boja, a ako to nije moguće, dovoljno je da pripadnici jedne ekipe oko desne nadlaktice nose trake iste boje.

    Rukavice:
    Namijenjene su zaštiti prstiju ruke. Mogu biti sa raznim pojačanjima ili rukavice bez prstiju.

    Paintball kuglice:
    Paintball kuglice napravljene su od mješavine skroba, potpuno su ekološki prihvatljive i bio-razgradive u vrlo kratkom vremenu. Boja se lako pere vodom ili blagim deterdžentom i potpuno je neškodljiva.
    "Ability is what you're capable of doing. Motivation determines what you do. Attitude determines how well you do it." Lou Holts

  5. #5

    Odgovor: Paintball

    Odusevljena sam ovim sportom,jos ga nisam probala a bas bi volela.Trebala sam ici prosle godine,sve bilo dogovoreno i na kraju mi iskrsne nesto i ne odem.

    Tako da,ako neko cuje da ce se organizovati u N.S. neka mi javi
    Volim je od štala do neba, od blata do pšenice, toplu od ciganskih gudala i blagdanskih očenaša, vršidbenu i zadušničku, smeđu kao devojačke pletenice, tu zemlju čardaša, čaša i bezemljaša ...tu Vojvodinu bogomojačku, i bezbožničku, i ivnsku, belju od jaganjaca, crnju od paljevina, tu Vojvodinu svetonikoljsku, velikogospojinsku...

  6. #6

    Podizanje adrenalina...samo igranjem paintball-a

    E ljudi moji da Vam ispricham neshto, to je bilo pre par godina, zima, uzasno hladno. Sedimo moje drushtvo i ja kod mojih kumova i chaskamo. Po ko zna koji put kuma i kum me teraju da probam da igram paintball, njih dvoje sa josh par prijatelja pre nekih 7-8 godina su osnovali klub paintball-a i od tada me teraju da probam, moj odgovor je uvek bio - necu. Medjutim, taj dan je neshto prevagnulo i ja sam rekla "ajde idemo da ja probam i to chudo i onda mi obecajte da me necete vishe pitati da idem", kum je na sve to rekao "necemo, ali ne moj Ti sluchajno da bi rekla sutra, ej ajd odigramo jednu partiju". Doshli smo na teren (napushten hotel sa shumom oko hotela im sluzi kao teren ) obukli kombinezone, uzeli markere i napunili adapter za rezervoar sa lopticama, stavili maske, podelili se u dva tima i igra je pochela. Ne mogu Vam opisati dozivljaj kad treba da se sklonite ili sakrijete od protivnika da ne bi dobili kuglicu i izashli iz igre, a opet sa druge strane morate da pogodite igracha iz protivnichkog tima. Bilo je svega, i ja sam dobila kuglicu, ali i oni su se se nadobijali mojih kuglica. Nego doshlo je da se krene kuci, jer vec je mrak pao...a ja po ko zna koji put ih zaustavljam i govorim "ajde josh jedna i onda idemo kutji". E odonda mi nije trebala pozivnica da idem igrati painball.

  7. #7

    Odgovor: Podizanje adrenalina...samo igranjem paintball-a

    Lepo me kuma nahvali. Da bas smo te morali malo pogurati da probas, eto rekao sam ti da nije tako strasno
    Inace nije samo klub u pitanju, pokrenuli smo sada nesto novo na nivou lepe nase Vojvodine, uniju klubova pod nazivom Tactical Ops Paintball Srbija
    gde okupljamo pojedince i klubove i igramo Takticki Paintball (realne situacije iliti MilSim / Military Simulation) za sada nas ima preko 20 i okupljamo se svakog skoro vikenda na drugom terenu u Vojvodini (Palic, Bac, Novi Sad, Apatin, Kikinda, Bajsa, uskoro Sabac, Pancevo, Zrenjanin)

    Ovim putem pozivam sve ucesnike ovog foruma da zajedno sa nama ucestvuju u ovom sportu.
    Vidimo se
    Pozdrav Kumi
    Poruku je izmenio Najgora, 09.11.2009 u 20:55 Razlog: uklonjen link, reklama se plaća ;)

  8. #8

    Odgovor: Podizanje adrenalina...samo igranjem paintball-a

    Evo malo slika sa zadnjeg naseg druzenja u Bacu. Ovim putem pozivam ostale da nam se pridruze a sve informacije mozete dobiti na PP.

    SLIKE:











































    Bilo je EXTRA!

  9. #9

    Odgovor: Paintball

    Pozivam sve forumase, koji sutra mogu da dodju u Bac jer se pravi opet druzenje kao na slikama samo u malo vecem obimu. Mozete probati, gledati, svejedno.
    Nadam se da se vidimo

    PS: Slike slede u ponedeljak!
    Poruku je izmenio Najgora, 09.11.2009 u 20:55 Razlog: uklonjen broj telefona

  10. #10

  11. #11

    Odgovor: Paintball

    Citat silvia kaže: Pogledaj poruku
    Odusevljena sam ovim sportom,jos ga nisam probala a bas bi volela.Trebala sam ici prosle godine,sve bilo dogovoreno i na kraju mi iskrsne nesto i ne odem.

    Tako da,ako neko cuje da ce se organizovati u N.S. neka mi javi
    Sestro slatka pa što ne kažeš

    Ovaj moj Najgori ima svu potrebnu opremu i teren pa možemo da se organizujemo
    Letos sam organizovala malu žurku pa smo se pucali u sred noći i bilo je fenomenalno mis'm bilo bi još lepše da nisam zaradila masnicu k'o jaje koju još uvek imam na nozi

    Evo i malo doprinosa temi u vidu slikica

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •