HIV Testiranje & Znanje
Prikaz rezultata 1 do 10 od ukupno 10
  1. #1

    HIV Testiranje & Znanje

    Koliko znate o HIV virusu i da li ste se ikada testirali iako ste bili sigurni u sebe?

    Posto sam videla vec postojecu temu gde se opisuju polne bolesti pa i AIDS, zanima me koliko mislite na to i koliko cesto pomislite da bi bilo dobro testirati se ili imate predrasude o tome kao neki koji misle da ako ih neko vidi u zdravstvenoj ustanovi kako se testira na HIV i Hepatitis C pomislice o njima da su zarazeni i da ce svi u komsiluku znati za to?

    Inace savetovaliste za HIV i AIDS GZZZZ-a, pocelo je sa radom 1987. godine, a "hot line" (namenska telefonska linija) svim zainteresovanim stoji na raspolaganju od 1992. godine u vremenu rada Savetovalista: od 9 do 12h svakog radnog dana.

    Broj telefona je: 011/32-30-038.




    Mislite o tome!
    Osmeh Je Kriva Linija Koja Ispravlja Sve Stvari

  2. #2

    Odgovor: HIV Testiranje & Znanje


    Znam "dosta" o HIV virusu, a testirala sam se do sad 6 ili 7 puta (iako sam sigurna u sebe), zbog boravka na mestima gde 80% stanovništva ima sidu i kontakta sa zaraženim ljudima i zbog primljene transfuzije.

    Ne robujem predrasudama, pa tako ni u ovom slučaju, a svako onaj koji se iščuđava ili krsti na nečiji odlazak na testiranje na HIV nije svestan koliko je neobavešten. Najveća zaštita od side jeste upravo obrazovanje. Visoko smrtna zarazna bolest koja ti može prirediti dosta toga gadnog ako joj pristupaš sa "ma neće to mene" Malo promiskuiteta, malo nepažnje, malo neobaveštenosti, malo nepoštovanja, malo i eto je na tvom pragu Ponekad i kada živiš kao monah nađe put do tebe, takav joj kod. Uđite u japankama u neko žbunje u parku ako smete...

    Sreća pa se bar porodilje testiraju redovno, mada dosta njih i ne zna da je testirano u porodilištima
    Gaa wiin daa-aangoshkigaazo ahaw enaabiyaan gaa-inaabid


  3. #3

    Odgovor: HIV Testiranje & Znanje

    ne znam za vas ali ova druga slika je
    ceo mi zivot pred oči prelete...

    od svega toga najljigaviji su mi novosadski manijaci koji su pre par godina vijali ljude po parkovima sa shpricevima punim svoje zarazene krvi...

    Ubica mekog srca.

  4. #4

    Odgovor: HIV Testiranje & Znanje

    Citat Kill Bill kaže: Pogledaj poruku
    ne znam za vas ali ova druga slika je
    ceo mi zivot pred oči prelete...

    To je i cilj da se ljudi zapitaju da ono sto je toliko daleko od njih to je u sustini tako blizu...
    Osmeh Je Kriva Linija Koja Ispravlja Sve Stvari

  5. #5

    Odgovor: HIV Testiranje & Znanje

    Citat cicka kaže: Pogledaj poruku
    Koliko znate o HIV virusu i da li ste se ikada testirali iako ste bili sigurni u sebe?

    Posto sam videla vec postojecu temu gde se opisuju polne bolesti pa i AIDS, zanima me koliko mislite na to i koliko cesto pomislite da bi bilo dobro testirati se ili imate predrasude o tome kao neki koji misle da ako ih neko vidi u zdravstvenoj ustanovi kako se testira na HIV i Hepatitis C pomislice o njima da su zarazeni i da ce svi u komsiluku znati za to?

    Inace savetovaliste za HIV i AIDS GZZZZ-a, pocelo je sa radom 1987. godine, a "hot line" (namenska telefonska linija) svim zainteresovanim stoji na raspolaganju od 1992. godine u vremenu rada Savetovalista: od 9 do 12h svakog radnog dana.

    Broj telefona je: 011/32-30-038.


    Mislite o tome!
    Ne znam o virusu nista.
    Izvlacim temu iz naftalina bar na tren, da se setimo koliko ne znamo i koliko nam je lakse da radimo na prevenciji.

  6. #6

    Odgovor: HIV Testiranje & Znanje

    Nisam se nikada testirala, ali znam dosta toga o virusu HIV i trudim se da bubicu od najranijih godina ucim o preventivi....
    Kad bi meni dali kišobran, ja ga ne bih potrošio sam
    pola mesta ja bih dao nekom, ko je dobar a slučajno sam.

  7. #7

    Odgovor: HIV Testiranje & Znanje

    23.11.2007.

    Broj novih slučajeva zaraze sidom u svetu je, prema najnovijim podacima zajedničkog programa Ujedinjenih nacija protiv side, opao ove godine na 2,5 miliona sa 4,3 miliona lane.

    UN su registrovale ove godine 2,1 milion smrtnih slučajeva izazvanih sidom, dok je lane njihov broj bio 2,9 miliona. Kada je reč o ukupnom broju osoba koje žive s virusom HIV, on je ove godine smanjen na 33,2 miliona s 39,5 miliona koliko je iznosio 2006. Najveći broj obolelih i dalje je skoncentrisan u subsaharskoj Africi, oblasti s dve trećine novih slučajeva zaraze (1,7 miliona osoba).
    Veći rast boja osoba zaraženih virusom HIV registrovan je u Istočnoj Evropi i centralnoj Aziji, gde je ove godine zabeleženo 150.000 novih slučajeva zaraze i 55.000 smrtnih slučajeva. (Tanjug)

    ____________


    Ono malo knjiskih podataka o retrovirusu mi nista ne znaci sve dok iz vrhunskih laboratorija i farmaceutskog kartela ne cujem nesto jos bolje od ove informacije - hej, 2007. dva milona ljudi manje se zarazilo nego 2006. Prevencija i obavestenost?Mozda.Istocna Evropa i Azija - porast

    A Afrika?Ne sali mi se na ovoj temi,ali pitam se sta li ljudi u Africi znaju o AIDS-u.

  8. #8

    Odgovor: HIV Testiranje & Znanje

    Drinche, s obzirom da znam poneshto o tome i da sam bash proshle nedelje slushala predavanje jednog doktora sa Kolumbije koji radi sa svojim timom na otkrivanju cjepiva mogu ti reci da je vrlo lako moguce da je u nekim dijelovima Zemljine kugle broj zarazhenih opao, upravo zahvaljujuci edukaciji.. ali dok je u nekim dijelovima taj broj opao, u drugim dijelovima je u drastichnom porastu.. kako si i sama rekla najveci broj zarazhenih jeste koncentrisan u subsaharskoj Africi, i nazhalost prevencija i edukacija su najtezhe upravo tamo.. zbog loshih uvjeta zhivota, zbog korumpiranih vlada, i bez osnovnih zhivotnih potreba, HIV se vrlo brzo shiri (to vazhi za sve zemlje u razvoju -- Aziju, Juzhnu Ameriku pa chak i Rusiju).. u Africi je veliki broj djece koji dobiju HIV putem majchinog mleka.. u biti je jako mali postotak da ce majka prenjeti dijetetu HIV dok je dijete u trbuhu (to nisam ni ja znala) ali HIV se skoro 100% prenosi za vreme dojenja.. dok u Americi HIV-pozitivne majke normalno radjaju decu, ali ih ne doje, u Africi je to maltene nemoguce, jer majke nemaju izbora.. dojenje joj je jedini izbor jer nema novaca da pribavi drugi izvor hrane kojim bi prehranila svoje dete..
    nabrzhi nachin na koji se prenosi HIV u Africi (i Indiji) je: prostitucija! jedan od razloga predstavlja nezaposlenost u ruralnim podruchjima.. zbog toga veliki broj muzheva trazhi poslove u urbanim podruchjima, u gradu posjecuju dame koje se bave prostitucijom, shto zbog manjka edukacije (ili bolje reci zbog nikakve educkacije) upotreba kondoma ne dolazi u obzir (chak i kad prostituka inzistira).. veliki broj organizacija se danas bave edukacijom mladih zhena i prostitutki u Africi i Indiji.. ali zbog kompleksnosti samih naroda, mushkarci i dalje odbijaju upotrebu kondoma..

    shto se tiche samog virusa i laboratorijskih pronalazaka stanje ti je sledece.. mnogi su pesimistichni shto se tiche pronalaska vakcine protiv HIV-a.. pred malo je propalo dugogodishnje istrazhivanje koje je davalo neku nadu da ce se vakcina pronaci.. no, da ne zalazim u detalje laboratorija, u koje se ni sama ne razumijem najbolje velika je mogucnost da se vakcina ne pronadje u skorijoj buducnosti.. zashto? HIV virus nije kao drugi virusi na koje smo do sad navikli.. ne mozhe da se napravi vakcina kojom ce se unese u tijelo oslabljen virus HIV-a, jer ni lood ne bi htio da bude tome pokusni kunic

    probacu da vam objasnim kako opcenito virusi funkcionishu.. i da vam objasnim onako kako je taj doktor objasnio nama mozhda vam docharam zashto je HIV tako specifichan

    zamislite da dodjete na neko pusto ostrvo i naletite na domoroca koji nikad nije napustio to ostrvo.. znachi nema pojma kako funkcionishe svet izvan ostrva.. i onda mu pokushate objasniti shta je "motorno vozilo".. domorodac vas gleda zbunjeeno, naravno da nema pojma o chemu vi prichate.. i vi mu nacrtate registarsku tablicu i kazhete mu "eto, to je motorno vozilo".. nakon toga ga odvedete u neki grad i kazhete mu da vam pokazhe motorno vozilo..
    nakon shto usporedi crtezh sa kucom/chovekom/klupom/drvetom i zakljuchi da ni jedno od toga nije motorno vozilo.. a onda ugleda registarsku tablicu na nekom autu i kazhe "to je motorno vozilo"..
    virusi funkcionishu na isti prinip.. jednom kad ste vakcinisani protiv tetanusa/rubeole/hepatitisa ili obichne prehlade vi dobivate oslabljeni ili mrtvi virus (registarsku tablicu) kojeg vash obrambeni sistem prepozna.. taj virus putuje na povrshini crvenih krvnih zrnaca (nakon shto je vakcina u tijelu).. kad virus prehlade udje u tijelo, vash obrambeni sustav ce ga znati prepoznati i bijele krvne stanice ce unishtiti virus

    virus HIV je toliko "mudar" da jednom kad udje u tijelo, ima karakteristiku da ne napada crvena krvna zrnca (koji bi virus prepoznali) vec napada bijela krvna zrnca odnosno sam imunitet.. nakon shto jednom udje u tijelo virus HIV se prikrije na neodredjeno vreme.. malo po malo napada bijele krvne stanice i tako rushi obrambeni sustav.. na kraju krajeva HIV-pozitivna osoba ne oboljeva od samog HIV virusa vec od obichne upale pluca ili neke druge bolesti protiv koje se organizam ne mozhe izboriti..

    ako ste ishta skuzhili iz ove moje priche, svaka chast



    evo neshto shto sam dobila od kolege..
    prema istrzhivanjima procjena mogucnosti zaraze HIV-om za vreme nezashticenog seksa ili zarazhenom iglom:

    Izlaganje: i Mogucnost prenosa:

    receptivni analni seks -- 0.1% - 0.3% (1/1,000 - 3/1,000)
    receptivni vaginalni seks -- 0.08% - 0.2% (0.8/1,000 - 2/1,000)
    dijeljenje igle -- 0.67% (6.7/1,000)
    insertivni analni seks -- 0.03% (3/10,000)
    insertivni vaginalni seks -- 0.03% - 0.09% (3/10,000 - 9/10,000)
    oralni seks -- nema procene u postocima, vec su samo odredjeni sluchajevi zabiljezheni da su zarazheni putem oralnog seksa..

    (prevod sa engleskog je moj lichni, tako da zanemarite mjesta sa direktnim prevodima )


    ako ste ovo sve prochitali, svaka vam chast
    moomoo meee jooouu

  9. #9

    Odgovor: HIV Testiranje & Znanje

    distribucija HIV infekcije medju rizichnim skupinama se menja s vremenom..

    1986. -- 73% oboljelih od AIDS-a medju homoseksualcima i biseksualcima
    2oo1. -- 51% -------------------------------------------------------
    -- 33% heteroseksualci
    -- 25% intravenozni ovisnici

    1986. -- 60% bijelaca
    2oo1. -- 42% bijelaca
    -- 50% novih infekcija je medju crncima, 19% medju Latino, 26% bijelaca

    2oo4. -- 42 miliona ljudi na svijetu zarazheno HIV-om, od toga je 96% ljudi u zemljama u razvoju, 90% u subsaharskom podruchju



    ako nekog zanima vishe o statistici mozhe da pogleda ovde:
    HIV/AIDS statistika u svijetu
    moomoo meee jooouu

  10. #10

    Odgovor: HIV Testiranje & Znanje

    Citat SQUAW kaže: Pogledaj poruku
    Sreća pa se bar porodilje testiraju redovno, mada dosta njih i ne zna da je testirano u porodilištima
    ovde u 'meriku je to trenutno velika polemika s obzirom da za testiranje morash da potpishesh formular u kojem dajesh suglasnost da pristajesh na testiranje.. nema nigde obaveznog testiranja.. u porodilishtima se deca ne smiju testirati bez majchinog pristanka.. a mnoge majke ne zhele testiranje zbog ovih ili onih razloga (najcheshce vjerskih, jer pobogu Alah chuva djecu od takvih sranja )
    moomoo meee jooouu

Slične teme

  1. Odgovora: 0
    Poslednja poruka: 06.08.2012, 00:19
  2. Znanje
    Autor lenjivica u forumu Filozofija
    Odgovora: 17
    Poslednja poruka: 13.11.2010, 08:49
  3. Znanje i manje (neznanje)
    Autor DzuPiter u forumu Spomenar
    Odgovora: 15
    Poslednja poruka: 17.10.2008, 10:29

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •