Докази о времену - Strana 2
Strana 2 od 10 PrvaPrva 1234 ... PoslednjaPoslednja
Prikaz rezultata 16 do 30 od ukupno 150
  1. #16

    Odgovor: Докази о времену

    Svesni postojanja vremena postajemo kada zaista naučima da gledamo u sat i očitavamo koliko je sati. Tada ono za nas počinje da postoji. Pojam protoka vremena je relativan u smislu doživljenog, viđenog, iščekivanog i trenutnog. Mi kao misaona ljudska bića smo izmislili merač, da bi odredili koliko nam treba, koliko traje ili koliko je prošlo nečega ili do nečega. Ja pre priznajem sadržaj nečega nego trajanje nečega, jer vreme kao protok postaje nejednako ako sadržaji nisu isti, pa iako su isti ne doživljavamo ih svi na identičan način pa prema tome navešću primer gledalaca jednog filma, jednima je super zanimljiv i prođe vrlo brzo, a onima kojima je dosadan oduži se u nedogled. Ili osuđenik čeka na izvršenje smrtne kazne i vreme mu leti kao se približava egzekucija, a tužiocu se oteže, ili oštećenim i jedva čekaju da prođe to odugovlačenje.
    I ako je već filozofska tema, ima i ona druga komparacija, poslovni čovek u punoj snazi, puni svaki dan sadržajima i uvek je u nedostatku vremena, a onaj pastir na Kavkazu provodi dane i noći u prirodi i sa prirodom i nije svesan protoka vremena kao nečeg kratkog, već kao normalnu smenu dana i noći, leta i zime itd..., i doživi sto godina.Mi smo sa svojom svešću, saznanjima i naukom, izmislili sat kao merač vremena, i samim tim smo i postali svesni da ga ima, a da nismo to izmislili vreme kao kategorija nebi postojalo već samo život i okruženje koje ga prati. I pošto smo jedina misaona živa bića na ovoj planeti bilo je normalno da se i vreme odredi u smislu merenja i protoka. Da nije te misaonosti onda bi bili strpljivi pas koj čeka na lancu da ga gazda nahrani, konj vezan koji čeka jahača da krene, mačka koja strpljivo doji mačiće, neguje ih i čeka da progledaju i da ih obuči životu, u tome jesu bolji od nas jer nemaju pojam protoka vremena, a zato smo mi misaoni, saznajući i hvala Bogu nismo životinje, ali imamo nestrpljenje kada će to ili kolko još do toga, ili što ne prestane...

  2. #17

    Odgovor: Докази о времену

    Vi pokusavate zabludom (o vremenu) stici u etiku, odnosno, eticki opravdati zabludu. No, cini mi se da bi valjanom bivala samo ona etika do koje bi se stiglo logikom, a ne zabludom, jer iz ovoga naseg svijeta biva lako dokazivo kako je i najmanja zabluda propasna. Kako li su tek, mora biti da je tako, propasne po covjeka stoljetne zablude!

    Kada bi postojalo vrijeme, onda bi casovnik bivao pokretan tom silom, a ne najprostijim mehanizmom, ciji je tvorac covjek.

  3. #18

    Odgovor: Докази о времену

    све те полуистине само потврђују чињеницу да време није довољно доказано. и немогуће је до тога стићи неком логиком. шта је логично? за кога је логично,за вас или за мене? да ли је логика логична? тиме не доказујемо ништа...
    мислим да на све то треба гледати кроз призму елементарне егзинстенције. време је ,можда самопотврђивање, пројекција нашег ега у свемир,у недоглед...наш бедни покушај да доскочимо смислу...
    лицем ка ветру
    с ветром уз лице

  4. #19

    Odgovor: Докази о времену

    Citat broj310 kaže: Pogledaj poruku
    све те полуистине само потврђују чињеницу да време није довољно доказано.
    Naravno. No, smatram da stvari moramo nazivati pravim imenima. Zato bih rekao, ne da vrijeme nije, kao sto kazete, dovoljno dokazano, vec predstavlja covjekovu duboku zabludu.

    и немогуће је до тога стићи неком логиком. шта је логично? за кога је логично,за вас или за мене? да ли је логика логична? тиме не доказујемо ништа...
    Nisam siguran da je to bas tako. Ako logika dolazi iz istine, a istina iz stvarnosti, onda cemo pronaci nebrojeno mnogo dokaza da je takva logika, kao sto kazete, logicna; da jedino tim i takvim principom valjano dokazujemo; da se samo tim putem moze stici bilo gdje valjano itd.

    мислим да на све то треба гледати кроз призму елементарне егзинстенције.
    Upravo tako.

    време је ,можда самопотврђивање, пројекција нашег ега у свемир,у недоглед...наш бедни покушај да доскочимо смислу...
    Sljedstveno gornjoj logici, a hoteci stvari nazivati valjanim imenima, opet kazem, vrijeme je samo zabluda covjekova, i nista vise sem nje. Naravno, mi mozemo zatvarati oci pred zabludom, pa je interpretirati na razne nacine.

  5. #20

    Odgovor: Докази о времену

    Vreme stoji.....
    Mi smo prolazni.
    Moras prihvatiti poraze i pobede,
    moras se navitji na tugu i sretju,
    moras da volis i da te vole,
    moras biti deo stvarnosti,
    ipak,
    nikada ne napustaj svoje snove!

  6. #21

    Odgovor: Докази о времену

    свет није сачињен у времену, већ од времена

    св. августин


    можда би могли да кренемо у том правцу расуђивања... мени та мисао некако стоји...
    лицем ка ветру
    с ветром уз лице

  7. #22

    Odgovor: Докази о времену

    Citat broj310 kaže: Pogledaj poruku
    свет није сачињен у времену, већ од времена

    св. августин


    можда би могли да кренемо у том правцу расуђивања... мени та мисао некако стоји...
    Da. Ako cemo ostajati pri vremenu, onda moramo u poeziju. Vrijeme je stvar poezije, pa ga samo poezija moze i odbraniti. No, cini mi se da je to losa poezija.

    A ako necemo u losu poeziju, onda nam ostaje jedino da demistifikujemo.

    A ako cemo demistifikovati, onda ce propasti mnoge istine(?) koje su ispjevane (zajedno sa vremenom).

    Vrijeme je samo mjera za trajanje necega odredjenog. I metar je samo mjera za nesto odredjeno. Ako tvrdimo da cemo putovati kroz vrijeme, isto je kao da tvrdimo da cemo putovati kroz metre.

    Sljedstveno tomu, ako kazemo da svijet nije sacinjen u vremenu, vec od vremena, isto je kao kada bi kazali kako svijet nije sacinjen u metrima, vec od metara; ili kako svijet nije sacinjen u kilogramima, vec od kilograma; ili kako nije sacinjen u bilo kojoj mjeri, a koje je tvorac covjek, vec od nje same

  8. #23

    Odgovor: Докази о времену

    Mislim da je vreme ono sto mi ostavlja trag na licu i u kosi svakog jutra.
    Vreme je ono sto prolazi sa nama a onda stane i za razliku od nas ne nestaje.
    Kuda tako urno ti ratniče hodis ?
    Ka sudbini !

  9. #24

    Odgovor: Докази о времену

    Zhuangzi & the Butterfly

    Once upon a time, Zhuangzi the philosopher dozed off in a garden full of flowers, and dreamt he was a beautiful butterfly. It fluttered by, hither and thither, until it grew tired and also fell asleep. It too had a dream, and dreamt it was Zhuangzi. At that instant, Zhuangzi awoke. He did not know whether he was now the real Zhuangzi, or the one in the butterfly’s dream; nor did he know whether he had dreamt of the butterfly, or it had dreamt of him.

    Kineski filosof Zhuangzi
    __________________

    @ 310
    verujem u drugaciju logiku.ne samo zato sto je uljuljkujuca i lepsa, nego i zato sto cini manje bednim(kako Ti kazes ) nase pokusaje da doskocimo...svemu.pa i vremenu.

  10. #25

    Odgovor: Докази о времену

    Cinilo mi se da ovdje govorimo o dokazima, a ne o uvjerenjima? Dokaz eksperimentalno potvrdjuje pretpostavljeno, a uvjerenje ne zahtijeva nikakav dokaz, nikakvu provjeru itd., iz cega slijedi da se moze vjerovati u bilo sta. Evo, na primjer, ja bih opet mogao vjerovati da je zemlja ravna ploca. No, necu. A mogao bih vjerovati i kako ovo nije smajli koji predstavlja covjeka sa podignutim palcem, vec covjeka sa podignutim malim prstom. No, necu. A mogao bih vjerovati i kako ovo nije smajli koji predstavlja covjeka koji zvizduce, vec je to smajli koji predstavlja covjeka koji kukurice ili laje na mjesec. No, necu. Itd.

    'Gimpel luda' je posmatrao kroz prozor kako mu se zena prcka sa drugim covjekom, dok je smatrala da je on odsutan. I on bi u roku od nekoliko minuta potisnuo tu sliku, te se samozavaravao kako to nije istina. Dobro mu je to polazilo za rukom. Njegovu djecu su napravili njegove komsije, sto je on sve znao, ali je ipak umro srecan samozavaravajuci se kako to ipak nije istina.

    No, mislim da smo promasili temu. Ovdje ipak pricamo o dokazima, a ne o raznoraznim uvjerenjima.

  11. #26

    Odgovor: Докази о времену

    Citat pinokio kaže: Pogledaj poruku
    Cinilo mi se da ovdje govorimo o dokazima, a ne o uvjerenjima? Dokaz eksperimentalno potvrdjuje pretpostavljeno, a uvjerenje ne zahtijeva nikakav dokaz, nikakvu provjeru itd., iz cega slijedi da se moze vjerovati u bilo sta. Evo, na primjer, ja bih opet mogao vjerovati da je zemlja ravna ploca. No, necu. A mogao bih vjerovati i kako ovo nije smajli koji predstavlja covjeka sa podignutim palcem, vec covjeka sa podignutim malim prstom. No, necu. A mogao bih vjerovati i kako ovo nije smajli koji predstavlja covjeka koji zvizduce, vec je to smajli koji predstavlja covjeka koji kukurice ili laje na mjesec. No, necu. Itd.

    'Gimpel luda' je posmatrao kroz prozor kako mu se zena prcka sa drugim covjekom, dok je smatrala da je on odsutan. I on bi u roku od nekoliko minuta potisnuo tu sliku, te se samozavaravao kako to nije istina. Dobro mu je to polazilo za rukom. Njegovu djecu su napravili njegove komsije, sto je on sve znao, ali je ipak umro srecan samozavaravajuci se kako to ipak nije istina.

    No, mislim da smo promasili temu. Ovdje ipak pricamo o dokazima, a ne o raznoraznim uvjerenjima.
    "Gimpel luda" vise veruje onome sto kazu nego svojim ocima? Preljube nije bilo,jer je experimentalno dokazano? Salu na stranu,verovatno Te nisam dobro razumela.
    PropelerZviz kaze:
    Meni najinteresantnija teorija, do koje se stiglo matematički jeste "teorija pramenova". Od ovih pramenova je sastavljen kosmos. Ono sto mi osecamo i shvatamo i gde se nalazimo jeste presek odredjenih dimenzija.
    A ja?
    Nemam ja nikakav dokaz Imam samo mastu i puno pitanja bez odgovora.

    I volim deciju logiku,sto ne iskljucuje radost kada se pojave dokazi o bezvremenskom ne samo u nama, nego i u njima,odraslima...

    Poruku je izmenio DrinChe, 16.07.2007 u 22:55

  12. #27

    Odgovor: Докази о времену

    A ti bi da se nadmudrujemo. No, ja nesto nisam raspolozen.

    Vrijeme ne postoji draga moja, niti ce postojati, pa koliko god ti mastala, koliko god se razmastala, namastala, promastala, izmastala, zamastala, domastala, premastala...

    Evo, ti mozes da se razmastas kako ovo ne predstavlja covjeka koji plazi jezik. Ali koliko god da se razmastas, mozes da se slikas kako ovo ne predstavlja covjeka koji plazi jezik.

  13. #28

    09 Odgovor: Докази о времену

    Pametan je Djepeto,makar i van svakog vremena-sve drveno napravio covek,i pride...samo nos pokretljiv i sa mogucnoscu promene duzine...
    Nalazimo se u Vojvodina Cafe-u,bliza odrednica:


    Vojvodina Cafe > Kultura > Filozofija
    Докази о времену
    _________________________________
    @pinokio


    Ne,ne bih.Obrati paznju na poslednju stvar... > Kultura > Filozofija

  14. #29

    Odgovor: Докази о времену

    Jedino sto je covecanstvo dokazalo da postoji je zabluda.
    Kada nesto zelimo dokazati polazimo prvo od materijalnih dokaza.
    Materiju uzimamo kao kao osnovni cinilac, a u stvari ona to nije. Osnov svega je energija (Nikola Tesla). Tek kad to budemo shvatili (dokazali) mocicemo da shvatimo i pojam vreme (samo da li cemo imati za to vremena?).
    Nije sve crno, nadje se i poneka plavusa

  15. #30

    Odgovor: Докази о времену

    Meni ne treba sat ... zapravo ...
    dovoljno mi je i pola sata ...
    dnevno
    Ko je za jednu voznjicu

Strana 2 od 10 PrvaPrva 1234 ... PoslednjaPoslednja

Slične teme

  1. Odgovora: 14
    Poslednja poruka: 25.06.2013, 00:01
  2. Odgovora: 53
    Poslednja poruka: 22.10.2010, 00:59
  3. Ми смо деца комунизма...
    Autor yossarian u forumu Spomenar
    Odgovora: 60
    Poslednja poruka: 01.11.2009, 22:07
  4. Odgovora: 59
    Poslednja poruka: 04.05.2009, 23:31
  5. приватне поруке - проблеми
    Autor StOlA u forumu Obaveštenja i pitanja u vezi sa Forumom
    Odgovora: 1
    Poslednja poruka: 09.05.2007, 01:30

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •