Strije
Prikaz rezultata 1 do 12 od ukupno 12

Tema: Strije

  1. #1

    01 Strije

    Sa problemom strija susreće se većina žena. Potpuno ih se nikad ne možemo rešiti, ali možemo sprečiti njihovo nastajanje i smanjiti već učinjenu štetu.

    Strije, izdužene, nekoliko milimetara široke, različito dugačke brazde na koži, nastaju zbog stanjenja površinskog sloja kože i promena u strukturi vlakana elastina i kolagena u dubljim slojevima kože čija je funkcija da koži pomažu u zadržavanju oblika. Kada se srednji sloj kože (dermis) naglo rastegne, bilo tokom trudnoće, naglog povećanja mišićne mase, nagle promene težine ili u pubertetu zbog hormonalnih poremećaja, dolazi do smanjenja elastičnosti kože i do trganja elastičnih vlakana. Rezultat toga su ružne linije po koži tela - strije.

    U zavisnosti od prirodnog tona vaše kože, strije se prvo pojavljuju kao ružičaste, crvenkasto smeđe ili tamnosmeđe linije koje tek posle dobijaju ljubičastu nijansu. S vremenom se te linije izravnavaju s površinom kože i poprime nekoliko nijansi svetliji ton od prirodnog tona vaše kože. Postupno postaju manje primetne, ali nikada ne nestaju. Mogu se pojaviti bilo gde na telu gde se koža rastegnula, a najčešće na delovima gde se skladišti salo, abdomenu, grudima, nadlakticama, bokovima i stražnjici.

    -Prevencija

    Kada se strije jednom pojave, ne mogu nikada nestati u potpunosti. Bitno je naći način da ih učinite što manje vidljivim pa zato što ranije počnite tretirati strije raznim preparatima.
    Dok su još crvene ili crvenkasto smeđe nijanse, veća je šansa da ih neutralizujete. Jednom kada se linije poravnaju s površinom kože i izblede, postaju manje vidljive, ali ih je i teže lečiti. Iako postoji teorija da na pojavu strija utiče nasledni faktor elastičnosti kože, postoje i mere prevencije koje možete poduzeti kako biste sprečili njihovo nastajanje ili im barem ublažili intenzitet:

    1. Masirajte kožu rukavicom ili masažnom četkom kako biste pojačali cirkulaciju.

    2. Svakodnevno nanosite hranjive kreme ili losione na kritična područja kako biste održavali elastičnost kože.

    3. Jedite hranu koja pomaže zdravlju vaše kože, bogatu vitaminima E i C, cinkom.

    -Lečenje

    U ranoj fazi strije se mogu minimalizirati hidratantnim kremama. Ulje s vitaminom E koje pomaže opštem stanju kože može smanjiti vidljivost strija. Vitamin A takođe odlično omekšava kožu, ali nije efikasan kao tretinoin ili retin-A, koji pomažu koži da stvori nove zdrave ćelije. Kreme su efektne u hidrataciji vanjskog sloja kože, ali ne mogu uvek prodreti dublje u kožu gde strije zapravo i nastaju.
    Takođe, ne mogu promeniti već nastala oštećenja kože, ali mogu jako dobro delovati na strije u nastanku. Može vam pomoći i ružino ulje ili mleko za telo koje sadrži voćne kiseline (AHA). One, naime, potpomažu regeneraciju ćelija kože, odnosno sagorijevaju vanjski sloj ćelija kože pa one unutrašnje zdravije ćelije izlaze na površinu poboljšavajući tako teksturu i boju kože čineći je i podatnijom za upijanje hranjivih sastojaka iz krema i losiona koji joj vraćaju elastičnost. Nakon nekoliko nedelja tretmana AHA kiselinama strije postaju manje vidljive, a koža fleksibilnija.

    -Pomaže i laser

    Jedna mogućnost uklanjanja strija je i terapija laserom, koja je delotvorna samo ako su strije još mlade, odnosno u fazi nastanka. No, ni ovaj tretman ne uklanja strije do kraja nego ih samo izbledi. Laser reaguje samo na tamnije nijanse pa, kada su strije tamnocrvene ili smeđe, bit će i najefikasniji.Za vidljivije rezultate potrebna je serija od barem desetak tretmana.

    U borbi protiv strija na raspolaganju su vam i razni aparati koji deluju na osnovu kolagena - raspodeljuju ga, vraćaju koži bolju teksturu, strije postaju manje izražene, a koža lepša, kao i oni koji laganim usisavanjem i dubinskom masažom područja zahvaćenog strijama pojačavaju cirkulaciju u tkivu i do 200 posto. Istovremeno izbacuju iz organizma toksine i nakupljenu vodu. Sve to deluje tako da strije postanu manje vidljive.

    -U trudnoći

    Između 75 i 90 posto žena dobije strije tokom trudnoće. Pojavljuju se u drugoj polovini trudnoće (šesti i sedmi mesec) kao jake crvene linije, najčešće u donjem delu trbuha, ali moguće su i na drugim delovima trbuha, na grudima, stražnjici i bokovima. Nastaju kao posledica rastezanja kože, a iako pucanje kože nije bolno, mogu izazvati iritaciju i svrbež. Kao mera opreza budućim se majkama preporučuje specijalne kreme i losioni protiv strija.

  2. #2

    Odgovor: Strije

    Između 75 i 90 posto žena dobije strije tokom trudnoće. Pojavljuju se u drugoj polovini trudnoće (šesti i sedmi mesec) kao jake crvene linije, najčešće u donjem delu trbuha, ali moguće su i na drugim delovima trbuha, na grudima, stražnjici i bokovima. Nastaju kao posledica rastezanja kože, a iako pucanje kože nije bolno, mogu izazvati iritaciju i svrbež. Kao mera opreza budućim se majkama preporučuje specijalne kreme i losioni protiv strija.
    Statistika me retko kad zaobidje.
    Imam strije na bokovima zahvaljujuci mom prezderavanju u drugoj trudnoci. U 3. ili 4. mesecu sam imala 50kg, a na dan porodjaja 85kg I sad sam opet na 50 i nesto.
    Znaci, da su mi rekli da se mazem izmetom konja sa Tibeta i da cu tako spreciti pojavu strija, kontam da mi ni to ne bi pomoglo. A mazala sam se svim i svacim.
    Ali ne smetaju mi.
    Umro je Ajnštajn, umro je Tesla...a i meni nešto nije dobro

  3. #3

    Odgovor: Strije

    Već sam negde pomenula strije na forumu čini mi se, al' ko će se sad seti gde. Nisu zaobišle ni mene ni majku ni babu (kao ni ovu gore babu), a nema su čim se nismo mazale
    Gaa wiin daa-aangoshkigaazo ahaw enaabiyaan gaa-inaabid


  4. #4

    Odgovor: Strije

    Ma mazala sam se čime god stignem više puta dnevno pa nije vredelo, mazala i posle porođaja dok su još bile crvenkaste, ali
    Bokovi ostadoše tigrasti, samo mi je jako drago da se nisu pojavile na stomaku, to mi baš jaaako gadno izgleda.
    Kad bi meni dali kišobran, ja ga ne bih potrošio sam
    pola mesta ja bih dao nekom, ko je dobar a slučajno sam.

  5. #5

    Odgovor: Strije

    Ja sam sva u štrafticama. Stomak, bokovi, butine... i na grudima ih imam čak. Malo sam se mazala kremicama u trudnoći, jer kontam da to zavisi od kvaliteta kože, da li je dovoljno elastična ili ne. Znala sam da me neće zaobići strije jer sam ih i pre bila puna, u pubertetu su mi se mnogo pojavljivale. Valjda kako sam rasla, a izdužila se poprilično... morala koža da puca.
    Jeste, ružno mi je i ne dopada mi se kako sada izgledam, pogotovo stomak, ali ne žalim.

  6. #6

    Odgovor: Strije

    Strije su skoro redovni atribut i karakteristika, da ne kažem deo, žena. Malo sam žena sreo koje ih nemaju. Te mi se nisu ni dopale, ne zbog toga što nisu imale strije, već zbog drugih stvari. Strije su svojevrsna garancija kvaliteta, odnosno zrelosti žena i meni je nekako i logično da ih imaju, pa mi i ne smetaju. Verujte, muškarcima su kod žena ipak važnije neke druge stvari, koje su puno, puno bitnije i koje su trajne...
    Opet sam ti u kafani, mene bez nje ništa nema
    Tu su moje lude noći, nikad nisam u samoći,
    Hej kafano, moja rano...
    Samo na www.VojvodinaCafe.rs - Muška kafana,
    Bircuz koji radi 25 sati dnevno!

  7. #7

    Odgovor: Strije

    Strija garancija kvaliteta! Šta pričaš ti?

    Da ne bude offtopic, imam ih par sa unutrašnje strane butina i iskreno, briga me za to, ali ne smatram to svojim kvalitetom.



  8. #8

    Odgovor: Strije

    Mislim da nema zene koja ih nema I ponekog muskarca
    Ne zalim se Nisam bila trudna, ali ih imam, zbog cestih variranja u kilazi i naglog gojenja. Miss Pigi, sta cu. Najvise me nervira sto sam dobial strije na grudima, i to skoro, kad sam izgleda mnogo zvizdala Ali neka, ako su strije cena za velicinu, placam je.
    Imam tu srecu da mi se strije ne vide jako, nisu bile one rozikaste. Ustvari, lazem, jesu jedne, ali sta sad, ne vide se vise tako drasticno, mazala sam ih i sad sam ok.
    Ko procita ovo, mislice da izgledam dobro samo sad sam obucena..
    Krek, krek.. Ne gudra

  9. #9

    Odgovor: Strije

    Moja ih devojka nema.
    Provereno,opipano,pogledano
    Poruku je izmenio starsica, 29.12.2009 u 20:16 Razlog: skinula citat

  10. #10

    Odgovor: Strije

    A ti je l' ih imas? Znas, to ne dotice samo zene.
    Krek, krek.. Ne gudra

  11. #11

    Odgovor: Strije

    Naravno da ne!
    Gde bi ja imao ajte molim vas gospodjo sto ste vi neka recita zena

  12. #12

    Odgovor: Strije

    'ocete me mrzeti ako kazem da ih ja nemam
    Ni posle 3 pune trudnoce (a 2 deteta) nemam ni jednu. U prve dve mazala onaj Shaljicem melem a u trecoj mi se gadili mirisi te nisam nista.
    Rekla bih da je genetika, ali moja ih je mama bila puna...
    Tako da ne znam tu "tajnu"
    ...ali sto sam jednu zenu pored mene videla u bolnici..mamO mila, izgledala je ko tigar...
    Budi pametan i pravi se lud

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •