Marlon Brando
Prikaz rezultata 1 do 6 od ukupno 6
  1. #1

    Marlon Brando

    Marlon Brando



    Marlon Brando (engleski: Marlon Brando) (Omaha, 3. aprila 1924. - Los Anđeles, 2. jula 2004.), je bio američki filmski glumac.

    Marlon Brando je bio glumac koji je uvek plenio pozornost gledaoca, vešto se uvlačeći u psihu svojih likova. Malo je ko od velikih holivudskih glumačkih zvezda u sebi toliko kontradiktoran i karakterno kompleksan kao što je to Marlon Brando. No to je od njega stvorilo idealnog glumca za tumačenja bilo koje vrste karaktera.

    Od likova buntovnika preko lika američkog časnika zaljubljenog u Japanku u filmu "Sajonara", nacista u "Mladim lavovima", šerifa u "Poteri bez milosti", psihički rastrojenog aristokrata u "Poslednjem tangu u Parizu", autoritativog šefa podzemlja u "Kumu", pa do izopačenog američkog oficira u "Apokalipsi danas". Sa lakoćom je baratao svojim velikim rasponom glumačkih mogućnosti što ga je učinilo uzorom mladih glumačkih naraštaja

    Osvojene nagrade

    • Dobitnik Oskara kao najbolji glavni glumac u filmu Na dokovima Njujorka 1954. godine.

    • Dobitnik Oskara kao najbolji glavni glumac u filmu Kum 1972. godine.

    • Dobitnik Zlatnog globusa (drama) kao najbolji glavni glumac u filmu Na dokovima Njujorka , 1955. godine.

    • Dobitnik Zlatnog globusa (drama) kao najbolji glavni glumac u filmu Kum, 1973. godine.


    Filmografija

    • Ljudi The Men (1950)

    • Tramvaj zvan želja A Streetcar Named Desire (1951)

    • Viva Zapata! Viva Zapata! (1952)
    • Julije Cezar Julius Caesar (1953)

    • Divljak The Wild One (1953)

    • Na dokovima Njujorka On the Waterfront (1954)

    • Dezire Dsire (1954)

    • Momci i devojke Guys and Dolls (1955)

    • Čajdžinica na avgustovskoj mesečini The Teahouse of the August Moon (1956)

    • Sajonara (Sayonara) (1957)

    • Mladi lavovi (The Young Lions) (1958 )

    • Zmijska koža The Fugitive Kind (1959)

    • Jednooki Džek One-Eyed Jacks (1961)

    • Pobuna na brodu Baunti Mutiny on the Bounty (1962)

    • Ružni Amerikanac The Ugly American (1963)

    • Noćna priča Bedtime Story (1964)

    • Morituri Morituri (1965)

    • Potera bez milosti (The Chase) (1966)

    • Jugozapadno od Sonore The Appaloosa (1966)

    • Grofica iz Hong Konga A Countess from Hong Kong (1967)

    • Odsjaji u zlatnom oku Reflections in a Golden Eye (1967)

    • Kandi Candy (1968 )

    • Noć sledećeg dana The Night of the Following Day (1968 )

    • Gori! Burn! (1969)

    • King: A Filmed Record... Montgomery to Memphis (1970) (dokumentarac)

    • Došli su noću The Nightcomers (1972)

    • Kum (The Godfather) (1972)

    • Poslednji tango u Parizu (Last Tango in Paris) (1972)

    • Brzaci Misurija The Missouri Breaks (1976)

    • Supermen Superman (1978 )

    • Apokalipsa danas (Apocalypse Now) (1979)

    • Formula The Formula (1980)

    • A Dry White Season (1989)

    • Brucoš The Freshman (1990)

    • Hearts of Darkness: A Filmmaker's Apocalypse (1991) (dokumentarac)

    • Kristifor Kolumbo: Otkriće Christopher Columbus: The Discovery (1992)

    • Don Huan Demarko Don Juan DeMarco (1995)

    • Ostrvo doktora Moroa The Island of Dr Moreau (1996)

    • The Brave (1997)

    • Free Money (1998 )

    • The Score (2001)
    Volim je od štala do neba, od blata do pšenice, toplu od ciganskih gudala i blagdanskih očenaša, vršidbenu i zadušničku, smeđu kao devojačke pletenice, tu zemlju čardaša, čaša i bezemljaša ...tu Vojvodinu bogomojačku, i bezbožničku, i ivnsku, belju od jaganjaca, crnju od paljevina, tu Vojvodinu svetonikoljsku, velikogospojinsku...

  2. #2

    Odgovor: Marlon Brando

    Marlon Brando je po mom skromnom misljenju najbolji filmski glumac u istoriji kinematografije. Njegov uticaj na glumce u formiranju svojih stilova je do sada ne pravazidjen....

    Brando je bio polaznik srednje vojne skole iz koje je izbacen zbog nediscipline. Tamo je u arhivama i sacuvano da je bio genijalno inteligentna licnost, verovatno sa najvecim stepenom inteligencije u istoriji Holivuda. Bio je pravdoljubav i politicki angazovan. Veci deo svog zivota se bavio odbranom prava marginalnih socijalnih grupa, posebno Indijanaca. Pred kraj zivota se isticao svojim antiglobalickim stavovima sa akcentom na kritikovanju americke spoljne politike....

    Bio je poznat kao osobenjak. Godinama je spada u elitni vrh promiskuitetnih holivudskih zvezda (donja granica je bila 600 partnera godisnje. Tu su jos i Voren Biti, Dzoan Kolins, Seron Stoun...). Dzoan Kolins (a njoj se jednostavno u tim stvarima mora verovati) je jednom izjavila da je najbolji ljubavnik kojeg je imala upravo Marlon Brando...

    U jednom intervjuu je na pitanje da li vise voli da se kupa u kadi ili tusira, odgovorio:

    - Ni jedno ni drugo. Pljunem u vis i protrcim ispod!

    Brndo je najbolje placeni glumac svih vremena u jedinici vremena trajanja uloge na filmu. Bavio i se rezijom. Njegov film Jednooki Dzek je ostao zapamcen kao sjajan vestern...

    Meni su ostale u snaznoj uspomeni njegove kreacije iz filmova Na dokovima Nju Jorka, Tramvaj zvani ceznja (Kovalski), Kum (don Vito), Mladi lavovi (Kristijan), Pobuna na brodu Baunti (Flecer)....

    Posle njegove smrti takodje veliki glumac, Dzek Nikolson, je otkupio njegovu kucu (za 10 milona dolara) i odmah je srusio uz komentar:

    - Niko nije dostojan da zivi u Brandovoj kuci!

    Potpuno se slazem sa tim....
    Opet sam ti u kafani, mene bez nje ništa nema
    Tu su moje lude noći, nikad nisam u samoći,
    Hej kafano, moja rano...
    Samo na www.VojvodinaCafe.rs - Muška kafana,
    Bircuz koji radi 25 sati dnevno!

  3. #3

    Odgovor: Marlon Brando

    Verovatno nije dovoljno poznato da je upravo Marlon Brando bio i prvi planterano poznati bajker. Naime, u toku snimanja filma The Wild One, a oni koji su ga poznavali kažu da je u tom filmu bio možda i najiskreniji (prema samom sebi), gde tumači ulogu Johnnya, vođu bande bajkera, gde na pitanje protiv čega se buni odgovara sa:

    - Whattaya Got? (Zavisi šta nudiš?)

    Svaki vođa bande motoraša mora da ima, veoma logično, i svoj motor, ali ovaj imaginarni ”gangleader” je na snimanju vozio upravo Triumph 650 -T61, koji je Brando i privatno veoma voleo.

    Nakon Drugog svetskog rata evropska ekonomija i privreda bila je bačena na kolena. Međutim, Velika Britanija ne bi bila velika da se nije brzo oporavila. Industrija motocikala kao da nije osetila rat. Već 50-tih godina britanski modeli postaju prisutniji u otadžbini Harly Davidsona. Lider u ovom specifičnom osvajanju tržišta bio je brend Triumph. Ostrvljani su u prvoj polovini 50-tih izvezli (i prodali) najviše motocikala upravo u SAD. Prodaja na novom kontinentu bivala je sve bolja tako da je za motocikl sa ostrva postao glavno tržište.

    Velika zemlja imala je potrebu za velikim motociklima poput modela Thunderbird od 650 ccm. Prvi put na sebe skreće pažnju pojavljivanjem na obaranju kalifornijskih brzinskih rekorda za dvotočkaše 1950. gde je pred širokim auditorijumom pokazao sve one karakteristike koje krase dobar motocikl, a to su: brzina, lakoća i izdržljivost...
    Opet sam ti u kafani, mene bez nje ništa nema
    Tu su moje lude noći, nikad nisam u samoći,
    Hej kafano, moja rano...
    Samo na www.VojvodinaCafe.rs - Muška kafana,
    Bircuz koji radi 25 sati dnevno!

  4. #4

    Odgovor: Marlon Brando




    27.03.1973 .... Znate kako se kaže : "He made them an offer that they couldn't refuse"...

  5. #5

    Odgovor: Marlon Brando

    Свој филмски деби остварио је 1950. године у филму о Другом светском рату, "The Man". Прву награду Академије добио је већ 1954. године за улогу у филму "On the Waterfront". Крајем педесетих и почетком шездесетих година, Марлон Брандо, упркос томе што је имао велике падове и успоне у каријери, постаје један од најпознатијих и најплаћенијих глумаца Америке.
    Своје велики повратак после кризе у каријери крајем шездесетих година, остварује улогом Дон Корлеонеа у чувеном филму "Кум". За ову улогу је 1972. године добио Оскара, али га је одбио у знак протеста поводом третирања Индијанаца у Америци. Уместо да сам дође на свечаност доделе награда, послао је једног Апача да се обрати публици и каже зашто је Брандо одбио награду.
    Krstarica

    Jedan od razloga zasto sam ga volela i jedan od razloga zasto mi ostaje medju omiljenim glumcima. Silna ekscentricnost, energija, harizma.. skoro opipljiva. Secam se, kao klinka sam bila zatreskana u njega, jer sam pogledala film "Dezire".. i posle nisam verovala da je Napoleon.. Napoleon
    Krek, krek.. Ne gudra

  6. #6

    Odgovor: Marlon Brando

    Kakav je to Macho(R) ... i kao mlad ... i (još bolji kao) mator.




    I don't think it's the nature of any man to be monogamous.
    Men are propelled by genetically ordained impulses over which they have no control to distribute their seed.
    Marlon Brando

    Kad je on (i njemu slični) u pitanju ... to je sasvim ... but
    - baš zbog njega i njemu sličnih mnoge bi cupike trebalo kastrirati.



    THE PAST IS HISTORY, THE FUTURE IS MISTERY,TODAY IS A GIFT... THATs WHY ITs CALLED " PRESENT "


Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •