Kako čuvate zdravlje?
Strana 1 od 4 123 ... PoslednjaPoslednja
Prikaz rezultata 1 do 15 od ukupno 46
  1. #1

    Kako čuvate zdravlje?

    U trci sa vremenom, za novcem i za nekim boljim životom ugrožavamo ono što je najvažnije. Svoje zdravlje. Nažalost, često toga postajemo svesni tek kad ga ozbiljno narušimo.

    Dok sedimo ovde savijene kičme, utrnulih zglobova i obamrlih nogu, i upaljenih očiju zevamo u to-što-je-monitor, možda je bolje da vas pitam (a i sebe, naravno), da li ga uopšte čuvate? Idete li redovno na preglede, koristite li kondome, idete li kod stomatologa? Kako se hranite? Spavate li dovoljno? Koristite li neke dodatke ishrani? Imate li neku formulu za zdrav život?
    Gaa wiin daa-aangoshkigaazo ahaw enaabiyaan gaa-inaabid


  2. #2

    Odgovor: Kako čuvate zdravlje?

    Trudim se da sto zdravije zivim. Npr. vjezbam najmanje tri puta sedmicno, jedem pet obroka dnevno (tri osnovna i dva manja - npr. zobene pahuljice, bademi, jabuke...), konzumiram smedji secer, kupujem crni hljeb. Pirinac takodje, samo integralni i svaki dan pijem barem po dvije case nemasnog jogurta i mlijeka. Nisam u nekoj ekstra formi, ali ne mogu reci da sam "invalid".
    Kondomi - obavezno!
    Stomatolog - samo redovne kontrole, otprilike svakih 6 do 10 mjeseci.

  3. #3

    Odgovor: Kako čuvate zdravlje?

    Redovnim kontrolama i pozitivnim razmisljanjem.

  4. #4

    Odgovor: Kako čuvate zdravlje?

    Citat SQUAW kaže:
    U trci sa vremenom, za novcem i za nekim boljim životom ugrožavamo ono što je najvažnije. Svoje zdravlje. Nažalost, često toga postajemo svesni tek kad ga ozbiljno narušimo.
    Upravo ta trka, pre svega sa vremenom a ostalo sta se zakaci, mi navodno oduzima prostor predvidjen za brigu o zdravlju.
    Treninzi tj teretana, branim se onom da dovoljno bildam na poslu i da mi dodatna oterecenja misica nisu potrebna. Sto nikako nije tacno.
    Hrana, jedem kad stignem bez nekog reda. Uglavnom je vecera tempirana a rucak i dorucak (nerijetko preskocen) kad se uhvati slobodna minuta. I jos ako na ovo sve dodamo moj porok - pusenje, dolazim do zakljucka da vodim jako nezdrav zivot. Koliko ce me to nekada kostati ni sam ne smijem da pomislim. Za sad je tako mada ozbiljno planiram da na tom polju krenem sa radikalnim promjenama, samo kad uhvatim malo vise slobodnog vremena
    You're not your job. You're not how much money you have in the bank. You're not the car you drive. You're not your fucking khakis. You're the all-singing, all-dancing crap of the world.

  5. #5

    Odgovor: Kako čuvate zdravlje?

    s obzirom da zivim dosta ubrzanim zivotom, mogu reci da relativno zdravo zivim kazem relativno, jer uvek je tu nesto nezdravo.. udisemo zagadjen vazduh, u nekim delovima se pije i zagadjena voda, pasivno pusenje.. a onda ono sedenje ispred kompjutera, nezdrava hrana, pusenje, alkohol.. sve to utice na zdravlje..
    trudim se da jedem sto zdraviju hranu, iako to bude u nepravilnim razmacima.. cesto i preskacem obroke.. ali jedem dosta voca, retko jedem 'lebac, ako jedem to je onda neki intergralni.. ne jedem 'fast food'.. ne pijem gazirano..
    nekad sam se cesto bavila sportom, sad za to nemam vremena.. nekoliko puta sedmichno odem na jogu.. to me spasava.. mnogo vremena provodim pred kompom, sto zbog potrebe, sto zbog toga sto u slobodno vreme visim satima na netu.. joga mi dodje izvrsno da razgibam zakrzljale misice
    vozim i bicikl, nesto rjedje u zadnje vreme, jer nemam vremena.. kod doktora sam mozda jednom godisnje, kod stomatologa takodjer..
    o redovnom spavanju necu ni da pricam, jer to je toliko ne redovito da sama sebe iscrpim do maksimuma, a onda se srusim u krevet i spavam danima.. sad sam u periodu kad spavam po 3-5 sati dnevno.. i t ce me kostati.. ali eto, tjesim se da uskoro dolazi period smirenja, pa cu se valjda napokon malo odmorim.. no poznajuci sebe....

  6. #6

    Odgovor: Kako čuvate zdravlje?

    Nikako! Mada je leti nesto bolje, par sati basketa i plivanja tako da se vrati malo kondicije i smanji uticaj svih poroka ( ni jedan nisam promasio ). Srecom tu je cist vazduh i uvek pozitivno razmisljanje. I sta da vam kazem "Zivim brzo a hranim se lako" (za drugove iz dijaspore, to je iz reklame za cips)

  7. #7

    Kako čuvate zdravlje?

    trenutno bas nikako...pokusala sam malo da se dovedem u red zdravijom ishranom i raznim vezbama.bicikl,teretana,hodanje i tako..ali ne mogu od posla..vecito na putu ,poslovni ruckovi ,rad po ceo dan i klopa s nogu ..i to bilo kakva samo da se jede..
    rad ce me unistiti..
    Ili ne pokusavaj, ili dovrsi!

  8. #8

    Odgovor: Kako čuvate zdravlje?

    aaaaaaaaaaaaaaaa dje me nadje

    Nimalo sve dok me to nije kostalo

    Poslednja dva meseca nisam spavala gotovo nikako,desilo mi se da nisam spavala i 38 sati u komadu...
    O hrani da ne govorim,sve przeno,tjestenina sa raznim zacinima,brza hrana,pa gubitak apetita i tek poneka vocka dnevno....
    Na stranu nerviranje i sve to tako je zeludac sredilo da sam sad primorana da se okrenem zdravom zivotu...

    sad je ovako

    Imam strogi rezim ishrane,pola stvari ne smem da jedem i pijem,gazirano,alkohol,masno(dobro to ionako nisam volela)suhomesnato,przeno,pohovano,kiselo i ljuto,belo brasno...
    Jedem 5 obroka dnevno,tri glavna i uzinu u razmacima od 2 i po sata tako da do 6 zavrsim sa jelom...Svaki dan je mleko ili jogurt na meniju,voce,povrce(tek malo baceno na kljuc),meso(jedan obrok-riba,crveno,piletnia naizmenicno se smenjuju svaki dan)Slatkise ne smem (srecom to je dok ne ozdravim)...

    Pocela sam i da vezbam ali to zbog sebe jer zbog prirode faxa stalno sedim pa moram...
    Tri puta nedeljno vezbe za celo telo izjutra a popodne posle faxa tai chi vezbe istezanja svaki dan...

    Stomatoloskih problema nemam(ili tek po zubic dva svake tri god otprilike) osim sto mi rastu zubi

    Inace sam zdrava
    ''Though nothing can bring back the hour of splendor in the grass, glory in the flower, we will grieve not, rather find strength in what remains behind.''

    William Wordsworth

  9. #9

    Odgovor: Kako čuvate zdravlje?

    Pa poprilicno nisam cuvala zdravlje, i od guzve sam zaboravljala da jedem i jako sam smrsala (a inace sam mrsava ali sad sam extra mrsava). Nekih 3 meseca sam bila pod konstantnim stresom.... I zato sam resila da priustim sebi jedan posteni odmor (kad vec mogu da ga priustim, sto da ne ) i napokon sam se posvetila sebi. Ucim sta ja zelim da ucim, nista ne moram, vezbam 3 puta nedeljno, pijem puno caja i uzivam u zivotu.

  10. #10

    Odgovor: Kako čuvate zdravlje?

    Iako dosta dobro uspevam da vladam situacijom,nisam
    nisam imun na posledice stresa,koji kao sto manje
    ili vise znamo dovodi do raznih fizickih oboljenja.
    To je,reklo bi se, cena "savremenog"
    zivota, u trci ,bilo da je rec o prestizu ili
    golom prezivljavanju.
    On,stres,sve vise ulazi u fokus interesovanja.
    Zapadne zemlje je zahvatio dosta davno i aktuelan
    je do dana danasnjih.
    Samo uzroci se razlikuju u zavisnosti na kojem stepenu
    razvijenosti se nalazi jedna zemlja.
    Posebno mesto u ovom zauzimaju tzv.zemlje u tranzaciji,
    i za vecinu stanovnistva ona je stresna i bolna i mnogi to
    dozivljavaju kao svojevrstan sok.
    Granicne zivotne situacije prosto su ispisale
    citavu lepezu stresnih situacija.
    Vreme je najbolji pokazatelj da dok postoji nada,
    organizam se brani.
    Kada nada nestane predaje se ceo organizam i to je,zapravo,
    put u bolest.
    Jos dodamo li tome konstantnu negativnost,strahove
    i nemogucnost opustanja,nacin zivota,
    "izbegavanje" lekara,razne posasti etc.
    dovodimo se u situaciju strahovitog opterecenja koje je
    svojevrstanatak na organizam.
    Nazalost,mnogi postaju toga svesni poprilicno kasno.
    Tako, izgubljena nada i sigurnost prerasta u frustraciju.
    I tada mesto zauzima bespomocnost koja postaje dominantno
    stanjenajveeg broja ljudi.
    Dakle zakljucak je da zivot sa konstantnim stresom nakon duzeg
    perioda,pojacava uticaj na patologiju svih vrsta
    Dakle ta"savremena" bolest planete postala je svakidasnji pratilac
    i senka coveka.
    Postavlja se pitanje,kako se odbraniti od toga.
    Za mene je to kao,na primer, stranje.Proces koji ne mozemo
    zaustaviti,ali,svakako.mozemo usporiti.
    Dakle,ciniti sve,naravno svako u granicama mogucnosti
    koje mu stoje na raspolaganju,u ocuvanju zdravog tela i duha.
    Moj odbranbeni mehanizam zastite zdravlja,
    pociva na dva temeljna pricipa -
    pozitivnom razmisljanju i vodjenju aktivnog drustvenog zivota.
    U takvoj situaciji,do onog sto zivot cini kvalitetnijim dolazi se
    mnogo lakse.
    nomen est omen

  11. #11

    Crvene lampice i čekamo li da postane alarmantno?

    Radimo, u borbi za opstanak, da zaradimo za život. Neki su u stanju da odrade svoje radno vreme, odu kući i zaborave na taj dan. Nekima priroda posla ne dozvoljava da ostavljaju posao na poslu, nekima njihova lična priroda to ne dozvoljava. Živimo sa tim nekim mislima koje su vezane za posao kojim se bavimo, pokušavamo, veoma često da rešimo probleme iz prethodnog dana i u krevetu, nekada i u snu, ne ostavljaju nas na miru. Onda se desi jedna noć, sedimo ispred kompjutera kuckamo nekakvu važnu prezentaciju za sutrašnje izlaganje, veoma skoncentrisani, razmišljamo o problemu, pokušavamo da ga razložimo na što bolji način, kako bi slušaoci bili zadovljni i kako bi im sve bilo jasno. Onda nas seče jeziv bol u stomaku, toliko jak da ne možemo više da sedimo, da ne možemo da stojimo ispravno, počinjemo da jaučemo od bolova i u stanju samo samo da padnemo u krevet i molimo boga da preživimo noć i doteturamo se do lekara sledeće jutro. Dijagnoza: Napad panike, preopterećenost, malo spavanja, suviše ulaganja sebe u to što se radi. You should slow down and take it easy, kažu. Onda, na kratko, shvatate koliko ste vi sami sebi najvažniji na svetu, ali se ujedno, ipak pomalo nervirate što niste otišli na posao i što se baškarite sa tim tihim bolom u stomaku kod kuće, možda biste ipak mogli nešto da pročitate, ili uradite neke sitne aktivosti, čisto da ne propadne taj dan...Da li ste u stanju da balansirate, koliko se dajete i koliko dobijate, stavljate li sebe na prvo mesto (realno, ne samo teorijski), da li vodite računa o tome koliko spavate, koliko se smejete, koliko je vašem organizmu potrebno različitih opuštajućih momenata koji bi nadomestili sve ono što mu otimate prilikom odrađivanja svih aktivnosti koje su neophodne da biste dobro radili posao, ili čekate da zasija crvena lampica, malo odahnete, pa onda opet sve po starom?
    "...There is a crack in everything. That's how the light gets in..."

  12. #12

    Odgovor: Crvene lampice i čekamo li da postane alarmantno?

    Crvena lampica poslednjih meseci tako često zasija..uplašim se ponekad da će pregoreti...
    Prošlog meseca doživeh upravo opisani bol u stomaku nakon bezbroj neprospavanih noći praćen obilnim krvarenjem.
    Bila sam i kod doktora - kaže stres. Zbog stresa cista, zbog ciste koja se zakomplikovala operacija.
    Tri dana ležanja u bolnici.
    Rekoh sebi - nećeš više! Kada otkuca pet, a ti zatvaraš vrata kancelarije, odlaziš kući (ne samo telom, nego potpuno) i nikako da posao bude važniji od tebe same.

    Ne lezi vraže...trajalo je nedelju dana. Sinoć sam opet izašla u osam...
    Ne mogu, jednostavno ne mogu.
    Perfekcionista sam i želim da ono što radim bude urađeno a ne odrađeno.
    Shvatam da se jedem kada sedim kući, a nezavršeni posao čeka...

    Jedino što sada pokušavam je da sebe psihički dovedem u ravnotežu i samoj sebi objasnim da ne mora baš sve da bude baš uvek savršeno.
    Da neke greške, posebno tuđe, ne moram uvek ja da pokrivam i ja da peglam...
    Da udahnem duboko i kažem - sutra je novi dan, nešto se može ostaviti i za sutra...ili prekosutra...

    Nadam se da ću u tome uspeti...zbog sebe, zbog Njega, zbog buduće naše dece koja nisu zaslužila "potrošenu" mamu...

    "Frankly my dear, I don't give a damn!"

  13. #13

    Odgovor: Crvene lampice i čekamo li da postane alarmantno?

    Da, nekom to može delovati kao ambicija, ali ja mislim da je to samo odnos prema obavezama. I kada te takvog "nanjuše" nikako da sjašu sa tebe.
    Ne znam koliko čovek dugo može izdržati svakodnevno radno vreme od minimum deset a maksimum šesnaest sati.
    S vremena na vreme poludim, pa se istresem na prvog ko mi naiđe. Dođe mi da uzmem radnu knjižicu i odem u p.m. Kakvo opuštanje možeš očekivati kada ti se dan svodi na posao i odlazak kući gde se strovališ u krevet i onda se, onako ubijen od umora, prevrćeš naredna tri sata jer ti san ne dolazi na oči.
    A onda pogledam oko sebe i vidim one kojima je gore nego meni, one koji rade ne znajuči šta rade, one koji dokoličare bez razmišljanja o nekoj budućoj sigurnosti,...
    Pa pokušaš u svemu tome da nađeš nešto komično, nešto ljudsko što će ti namamiti osmeh ili te naterati da urlaš od smeha. I uvek gledaš da ono malo vremena što ti ostaje podeliš sa pozitivnim, dragim ti ljudima. A onaj grč koji te noću probudi iz sna, koji ne prolazi i zbog kojeg šepaš još naredna tri dana pokušavaš da lečiš kretanjem, svežim vazduhom, kupkom u ono malo vremena što ti preostaje.
    I raduješ se jako, jako, jako godišnjem odmoru.
    ... Ko nije drvo razumeo prvo, pa tek onda sadio, taj nije ništa uradio... I, shvatiće, kad-tad, da ne zna šta je hlad....

  14. #14

    Odgovor: Kako čuvate zdravlje?

    Na zalost sad brinem jel moram. Svakodnevica mi je donela dva infarkta i pored toga sto sam redovno kontrolisao zdravlje (sestra mi je zdrastveni radnok i primoravala me na to) i sto je posle svakog pregleda stanje bilo idealno. Ispostavilo se da me je stres oborio...Moja okolina nije mogla da veruje u to jel su me uvek smatrali "kulerom". Osecaj kad su mi saopstili da mi pola srca neradi nemogu da vam opisen drugacije nego odvratnim.
    A preporuceni rezim zivota strasan jel se sve svodilo na nesmes....
    Medutim samo malo kontrole u zivotu i moze sve. Sa malo dodatne ishrane (vitamincica), malo rekreacije i zivim normalno, obavljam sve svoje aktivnosti.

  15. #15

    Odgovor: Kako čuvate zdravlje?

    U poslednjih šest godina bio sam bolestan samo dva puta.
    Pre dve godine bio sam se prehladio, a pre šest navukao sam gripu u vojnoj bolnici dok sam se "folirao" na VMC-u.

    U čemu je "moja tajna"...

    Mislim da je u pitanju prilagođavanju promeni temperature "?!?". Kada se temeratura naglo promeni ne uskačem odma' iz sandala u čizme. Svaku zimu provedem u kući ili na poslu u kratkim rukavima.
    Nikada nije "hladno" kada "malo zahladni".

    Hladnoća je kada držiš stražu na -30, sneg ti je do kolena i guliš stražu na smeni od 4 do 6 sati ujutro.
    c'est en faisant n'importe quoi qu'on devient n'importe qui.

Strana 1 od 4 123 ... PoslednjaPoslednja

Slične teme

  1. Uticaj sna na zdravlje
    Autor Charlie Harper u forumu Zdravlje
    Odgovora: 5
    Poslednja poruka: 28.04.2010, 16:23
  2. Redovan sex- Dobro zdravlje
    Autor Apolonija u forumu Zdravlje
    Odgovora: 4
    Poslednja poruka: 05.04.2010, 15:00
  3. Brushalter ili zdravlje - odlučite same
    Autor Lady S u forumu Lepota
    Odgovora: 28
    Poslednja poruka: 27.09.2009, 19:51
  4. Horoskop i zdravlje
    Autor sekula u forumu Astrologija
    Odgovora: 6
    Poslednja poruka: 23.07.2008, 12:13
  5. Posao i zdravlje
    Autor SQUAW u forumu Spomenar
    Odgovora: 4
    Poslednja poruka: 10.03.2008, 08:59

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •