Zimnica (pišimo samo isprobano)
Strana 1 od 3 123 PoslednjaPoslednja
Prikaz rezultata 1 do 15 od ukupno 32
  1. #1

    Zimnica (pišimo samo isprobano)

    Mleveni paradajz
    (ne kuva se)

    15 kg svežeg paradajza (da bude kao za salatu, mesnat, tvrd, ne gnjecav, ne zelen) oprati, iseći na kriške i samleti na vodenicu za meso. Od toga ispadne čisto 10-13 litara tečnosti, kako kad. 1 dobra veza celera se opere i isecka (ko voli celer, ko ne voli - peršun) i spusti se u paradajz. Dodati 2 vršne kašike šećera, a posoliti po ukusu. Dodati 10 grama vinobrana i 10 grama konzervansa. To se promeša i ostavi ceo dan ili noć, zavisi kakav vam je bioritam, (na stolu, pultu) da stoji uz povremeno mešanje (kad god prođeš pored njega ili bilo ko od ukućana). Posle 10-12 sati sipa se u čiste flaše i povezuje celofanom.

    * Po želji se masa podeli na dva dela, u jedan se još u mlevenju ubaci nekoliko svežih papričica ljutih u zavisnosti od toga koliko ljuto volite, a jedan deo može da ostane sladak. Po želji se može očistiti i ren i štapići se mogu poubacivati u svaku flašu.

    Desilo mi se jednom da sam našla jednu flašu koju je ispalo da sam pravila pre tri godine. Nije mrdnuo kao da je pravljen juče.

    Koristim ga u sosovima, pri pripremanju špageta, makarona, gulaša, đuveča itd ili jednostavno zimi sipam u ćasu, kao salatu, neku količinu, unutra naseckam jedan crni luk i sipam kašiku ulja i u to vole da umaču krompiriće (naročito kad malo rezi), ili hleb uz jelo i tako da kusaju a volim i ja
    Gaa wiin daa-aangoshkigaazo ahaw enaabiyaan gaa-inaabid


  2. #2

    Odgovor: Zimnica (pišimo samo isprobano)

    Sir u ulju

    Bosiljak, origano, mirođija, biber, aleva, komorač, ubrusom osušite fetu pa uvaljate u biljke, slažete čvršće, na gusto, i zalijete maslinovim uljem Ja pravim male kocke i slažem u male tegle, a može i veće ko kako voli.
    Gaa wiin daa-aangoshkigaazo ahaw enaabiyaan gaa-inaabid


  3. #3

    Odgovor: Zimnica (pišimo samo isprobano)

    Ovaj sir u ulju sa ruzmarinom sam probala i mogu vam reci da je jako dobo. Secam se da sam donela odavde ledeno vino, koje se pre sluzenja drzi u zamrzivacu oko 24 sata.
    Pijuckali smo vino i jeli ovaj sir - fantazija!
    neunistiva zlojebaba!

  4. #4

    Odgovor: Zimnica (pišimo samo isprobano)

    Grčki sos

    1 litar ulja staviti da se zagreje pa dodavati po redu:

    - 600 grama crnog luka sečenog na rezance tanko (i propržiti ga). Tome dodati:
    - 1.100 grama šargarepe sečene na što tanje kolutove
    - 600 grama korena peršuna, sečenog na kockice
    - 600 grama korena celera, sečenog na kockice
    - 500 grama boranije (smrznuto pakovanje)
    - 600 grama plavog paradajza, oljuštenog, na kockice
    - 2.100 grama paprika crvenih, na kockice
    - 1.100 grama paradajza (odstraniti mu ljusku), na kockice
    - 2-3 čena belog luka

    To sve pržiti dok šargarepa ne postane mekana (ona se najduže sprema, kod mene to traje oko 3 sata), zatim posoliti po ukusu (3 kašike obavezno pa dalje ko kako voli), dodati kašičicu esencije (probati ukus pa ako treba dodati još i soli i esencije).
    Nakon 5 minuta prženja sa esencijom dodati konzervans (1 kesicu, može i jedna ipo) da i sa njim malo vri, a potom sipati vrelo u vrele tegle, povezati i udunstati (ušuškati u peškirče i ćebence dobro i tu da stoji dok se sasvim ne ohladi). Prilikom spremanja ne treba mnogo mešati, bolje je drmusati šerpu i pržiti na umerenoj T.

    Lep prilog uz testeninu, pire krompir i meso, rižu... i šta vam god padne na pamet. Načneš teglu, staviš u frižider i samo sipaš uz šta hoćeš Mera za 9 tegli. Povrće se meri očišćeno.
    Gaa wiin daa-aangoshkigaazo ahaw enaabiyaan gaa-inaabid


  5. #5

    Odgovor: Zimnica (pišimo samo isprobano)

    Paprike punjene sirom

    Ociscene paprike "zelene shilje" oprati i ocistiti od peteljki i semena. Puniti ih prevrelim starim sirom. Slagati u tegle (uspravno) i naliti sa cistom surutkom - presolcem u kome se sir sirio. Ukoliko ne mozete da nadjete presolac, sami prokuvajte dobro usoljenu vodu i kada se potpuno ohladi, naliti tegle sa paprikama. Ukoliko volite paprenije, u teglu mozete ubaciti 1-2 cele ljute papricice. Tegla se zatvara celofanom preko koga se zavrne poklopac.
    neunistiva zlojebaba!

  6. #6

    Odgovor: Zimnica (pišimo samo isprobano)

    Citat SQUAW kaže: Pogledaj poruku

    Bosiljak, origano, mirođija, biber, aleva, komorač, ubrusom osušite fetu pa uvaljate u biljke, slažete čvršće, na gusto, i zalijete maslinovim uljem Ja pravim male kocke i slažem u male tegle, a može i veće ko kako voli.
    Koliko vremena ovo treba da stoji pre upotrebe?

    Citat ZOE kaže: Pogledaj poruku
    Ovaj sir u ulju sa ruzmarinom
    Ali ovde ne piše da ima ruzmarina

  7. #7

    Odgovor: Zimnica (pišimo samo isprobano)

    Citat Najgora kaže: Pogledaj poruku
    Koliko vremena ovo treba da stoji pre upotrebe?



    Ali ovde ne piše da ima ruzmarina
    Znam, izvinjavam se, moj bivsi umesto bosiljka stavlja ruzmarin. Pa eto, moze i ta kombinacija.
    neunistiva zlojebaba!

  8. #8

    Odgovor: Zimnica (pišimo samo isprobano)

    Citat Najgora kaže: Pogledaj poruku
    Koliko vremena ovo treba da stoji pre upotrebe?
    Treba na njega zaboraviti bar 10 dana i držati na hladnom.

    Što se tiče bilja, ja to nikad ne stavim isto, jedino što uglavnom uvek stavim su origano i komorač. Može samo origano (i tako je lep), može samo ruzmarin, može ovo sve gore pa još i lorber (ljuta tucana paprika isto može), sve te travke sa interesantnim mirisima, pa šta vam se učini lepa kombinacija
    Gaa wiin daa-aangoshkigaazo ahaw enaabiyaan gaa-inaabid


  9. #9

    Odgovor: Zimnica (pišimo samo isprobano)

    Krastavčići
    (prvi put sam pravila na ovaj način, al' je recept isproban i dobio je visoku ocenu )

    - Posoliti krastavce i ostaviti da odstoje pritisnuti 12 sati...
    - Potom ih poredjati u tegle...
    Mera : 2/3 vode, 1/3 sirceta...
    - Na 1 l vode dodati 1 kasiku soli, 1 kasiku secera, korijander, karanfilic, biber u zrnu, 1 sargarepu izrendati, 1 glavica crnog luka (tanko secena), lovor...to sve kuvati
    - sipati u tegle preko krastavaca i ondak dodati malo mirodjije i sitno seckani beli luk.

    Poruku je izmenio Neuhvatljiva_, 06.09.2008 u 09:32

  10. #10

    Odgovor: Zimnica (pišimo samo isprobano)

    Pindjur

    2.5 kg mlevenog paradajza
    1 peršun
    100 g šećera
    200 g ulja
    1-2 glavice belog luka (ali i ne mora)
    100 g sirćeta (ako je alkoholno sirce, u slucaju da je vinsko ili jabukovo malo vise)
    4 kašike soli
    3kg paprika

    Paradajz, peršun ( sameljem u masini za meso kao i paradajz) šećer, ulje, beli luk, sirće, so, sve to kuvati 1 sat. Posle dodati papriku (koja je pečena, očišćena, ohlađena, samlevena- kao za ajvar)...Prokuvati.


    E sad, ja svu zimnicu pasterizujem tako da ne stavljam konzervans...ali po receptu bi trebalo...
    Poruku je izmenio Neuhvatljiva_, 06.09.2008 u 09:35

  11. #11

    Odgovor: Zimnica (pišimo samo isprobano)

    Ajvar sa jabukama

    4 kg paradajza
    2 kg jabuka
    2 kg crvenih paprika
    100 gr feferona
    3 kašike soli
    1 šoljica šećera
    4 glavice belog luka
    2,5 dl ulja
    2 dl sirćeta


    Sve samleti u blenderu pa kuvati dok se ne zgusne.


    Mi smo se davili u ovome kao klinci. Pravim ove godine ali ću da prepolovim mere..
    Poruku je izmenio Zvonchica, 06.09.2008 u 10:08 Razlog: smotana sam malko..

  12. #12

    Odgovor: Zimnica (pišimo samo isprobano)

    Citat SQUAW kaže: Pogledaj poruku
    Treba na njega zaboraviti bar 10 dana i držati na hladnom.

    Što se tiče bilja, ja to nikad ne stavim isto, jedino što uglavnom uvek stavim su origano i komorač. Može samo origano (i tako je lep), može samo ruzmarin, može ovo sve gore pa još i lorber (ljuta tucana paprika isto može), sve te travke sa interesantnim mirisima, pa šta vam se učini lepa kombinacija
    Sad izvini ako sam dosadna, zaiteresovao me ovaj recept, koji je odnos sira i ulja? Mislim, kad budem kupovala da znam koliko čega treba da kupim

  13. #13

    Odgovor: Zimnica (pišimo samo isprobano)

    i kad smo vec kod sira.. a koji sir koristis? nesto mi se cini da je feta na slici, ali nisam sigurna.
    i po slici, rekla bih da je extra
    Krek, krek.. Ne gudra

  14. #14

    Odgovor: Zimnica (pišimo samo isprobano)

    Citat starsica kaže: Pogledaj poruku
    i kad smo vec kod sira.. a koji sir koristis? nesto mi se cini da je feta na slici, ali nisam sigurna.
    i po slici, rekla bih da je extra
    Pa i napisala sam u prvom postu da je feta Možeš koristiti i drugi sir, slan, stariji po mogućstvu. Samo ga onda ostavi u frižideru da se malo prosuši da ge ne ubrusaš do besvesti.

    Citat Najgora kaže: Pogledaj poruku
    Sad izvini ako sam dosadna, zaiteresovao me ovaj recept, koji je odnos sira i ulja? Mislim, kad budem kupovala da znam koliko čega treba da kupim
    Pa nema neki odnos. Kupiš onoliko koliko ćete jesti, za početak da probaš. Tih namirnica ima preko cele godine pa možeš da ostavljaš kad hoćeš Uopšte ne moraju da budu male kocke, možeš seći na kriške debljine 1cm i njih ređati u nešto veće. Pošto ređaš sir jedan do drugog, ne ode tu puno ulja, jer ulje samo popuni prazan prostor Šta znam od 1 litra možeš da napuniš oko 7 teglica (mislim, zavisi kolike su ), a recimo kocka od 400 grama fete ti stane u 2 teglice kad je na kockice.


    Citat Neuhvatljiva_ kaže: Pogledaj poruku
    E sad, ja svu zimnicu pasterizujem tako da ne stavljam konzervans...ali po receptu bi trebalo...
    Ja kako kad mi dune, u svakom slučaju zdravije ... naravno ako se odradi kako treba, u protivnom bakterije koje se razvijaju na takvoj hrani znaju biti nezdravije od konzervansa mnogo.
    Gaa wiin daa-aangoshkigaazo ahaw enaabiyaan gaa-inaabid


  15. #15

    Odgovor: Zimnica (pišimo samo isprobano)

    Turšija


    -u 10 l vode dodati 1 kesicu vinobrana,2 kesice konzervansa,2 dl eksencije i 400 gr soli i sve to dobro izmešati.Željenu količinu paprike operete i složite u tegle i prelijete ih sa ovom smesom.Recept je inače star nekih 15 godina ali je najbitnije da uspeva i paprika ostane čvrsta.Sa ovom istom smesom možete preliti i fafarone i karfiol.Prijatno
    I may not be perfect but I'm always me

Strana 1 od 3 123 PoslednjaPoslednja

Slične teme

  1. Odgovora: 4
    Poslednja poruka: 16.02.2015, 13:04
  2. Kreativna samoća
    Autor Isahara u forumu Ljubav
    Odgovora: 8
    Poslednja poruka: 22.12.2011, 23:35
  3. ...samo za oženjene...
    Autor veverica u forumu Muška kafana
    Odgovora: 12
    Poslednja poruka: 22.05.2011, 07:37
  4. Da li je vaš muškarac samo vaš
    Autor alokin74 u forumu Astrologija
    Odgovora: 16
    Poslednja poruka: 20.12.2009, 08:53
  5. To može samo baba
    Autor ZOE u forumu Spomenar
    Odgovora: 7
    Poslednja poruka: 30.03.2009, 09:58

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •