Da li smo spremni za EU?
Strana 1 od 24 12311 ... PoslednjaPoslednja
Prikaz rezultata 1 do 15 od ukupno 356
  1. #1

    Da li smo spremni za EU?

    Od 5. oktobra ne prođe dan, a da se ne spomene ulazak Srbije u EU. Jedna velika većina smatra da će nam eventualnim ulaskom u EU "svanuti" - svi ćemo imati 3.000 evra platu, nećemo puno raditi... ma sve će biti divno i sjajno.

    Čitajući pisanja ostalih forumaša, shvatio sam da su ovde članovi sa većim prosekom IQ-a od sličnih foruma, da zrelije razmišljaju, iznose konkretnije argumete u diskusijama, manje se svađaju, a više diskutuju itd.

    E zato bih želeo da čujem vaše mišljenje na temu - Da li smo mi kao narod spremni za EU?

    U zemlji u kojoj je desetak procenata kompjuterski obrazovano, u zemlji u kojoj se kradu saobraćani znakovi pored puta, u zemlji u kojoj Ceca okupi 100.000 kretena na koncertu i da ne nabrajam dalje.... Da li ćemo se mi jednog dana uklopiti u evropsko društvo ili ćemo biti prva zemlja koja će nakon prijema biti izbačena?
    Neki ljudi samo zinu, pa zagade okolinu...


    Nisam paranoičan, ali to ne znači da me neko ne progoni!

  2. #2

    Odgovor: Da li smo spremni za EU?

    U zemlji u kojoj je desetak procenata kompjuterski obrazovano, u zemlji u kojoj se kradu saobraćani znakovi pored puta, u zemlji u kojoj Ceca okupi 100.000 kretena na koncertu i da ne nabrajam dalje.... Da li ćemo se mi jednog dana uklopiti u evropsko društvo ili ćemo biti prva zemlja koja će nakon prijema biti izbačena?[/quote]



    dobro receno ,ja sam voleo kaubojske filmove,voleo sam teksas , zapad je bio pojam ,lepota jedna . sto sam vise putovao po njemu sve sam vise svatao da smo mi posebna sorta . ta ko ce nas primiti , a i bolje da neudjemo ,a uci cemo jer to odgovara EU-i ,oni ce na taj nacin moci kupovati zemljiste , pa vi gledajte di nam je pocetak EU ,a di kraj EU. mislim da bi najbolje bilo samo da imamo vizu za putovanja u druge zemlje , ostalo bi doslo samo po sebi . mi nismo ni svesni nase nesvesti sta nas ceka ulaskom u EU.


    ~~~~~~~~~~~koliko je to dobro ???
    na to pitanje odgovor ce znati nasa deca

  3. #3

    Odgovor: Da li smo spremni za EU?

    za žaljenjem mogu samo da konstatujem da mi i samo pitanje zvuči smiješno zbog raznoraznih razloga kao što su:
    1. političari su nezreli i nesposobni, samo su im pare i lična korist na prvom mjestu, narodski rečeno, zabole ih dupe za narod
    2. infrastruktura nam je u katastrofalno lošem stanju, počevši od puteva, željeznice, vodovoda i kanalizacije (a to je nešto najosnovnije)
    3. škole i bolnice nam se raspadaju
    4. moralne vrijednosti su nam negdje duboko zakopane ispod zemlje
    5. socijalna i zdravstvena politika nam je misaona imenica
    6. kod nas vlada kapitalizam divljeg zapada
    7. teško nam je da olakšamo život invalidima koji su bukvalno odječeni od svijeta i sjetimo ih se samo pred izbore
    8. ljudi nam umiru od gladi

    ne bih da davim dalje. a kad budemo "spremni" za ulazak u EU, možda nam EU više ni neće biti potrebna.
    nattydread is coming to dinner

  4. #4

    Odgovor: Da li smo spremni za EU?

    О овим темама се обично прича по систему "Како мали Ђокица замишља ЕУ". Обично се не зна пуно ни који су критеријуми ни колико смо стварно далеко, већ се суди по Цеци или нашем стању морала.
    За оне који хоће да се обавесте, ту има извештај Европске Комисије који укључује и Србију, стар око пола године.
    http://www.dei.gov.ba/
    Вероватно има негде и на:
    http://www.seio.sr.gov.yu/code/navigate.asp?Id=2
    Дакле, ајде да не лупетамо.
    Иначе, види се да има разних фактора, највише су политички. Рецимо, Хрватска има сређенију економију не само од Бугарске и Румуније, већ и од прибалтичких земаља, па још није у ЕУ. Такође, Хрватска има проблема са људским и мањинским правима колико и Естонија и Литванија рецимо, да не спомињемо Кипар, па опет није чланица ЕУ...
    Оно што је најгоре је да - тренутно највеће земље ЕУ желе да нам отму део територије.
    За землю родную не на жизнь а на смерть
    Воевал с врагами Володимир князь
    Многая лета
    Многая лета
    Многая лета
    Русской земле

  5. #5

    Odgovor: Da li smo spremni za EU?

    Nismo spremni iz raznoraznih razloga (politickih, ekonomskih, socijalnih...), uglavnom razlozi koje je Natty pobrojala, da ih ne ponavljam...
    U svakom slucaju, ako zelimo u EU, predstoji nam puno rada i promena, ali ne samo na nivou drzave i drustvenog uredjenja, vec i nas samih - pod ovim mislim na mentalitet, veoma prisutnu ksenofobiju (pre svega mislim na mrznju prema Zapadu), ultranacionalizam, nivo obrazovanja (setimo se visokog procenta nepismenih i ljudi koji imaju zavrsenu samo osnovnu skolu), a onda i 'banalnosti" kao opsta kultura, kucno vaspitanje... To, zapravo, ne treba da menjamo zbog nekog drugog, nego zbog nas samih!

  6. #6

    Odgovor: Da li smo spremni za EU?

    Citat la femme kaže: Pogledaj poruku
    Nismo spremni iz raznoraznih razloga (politickih, ekonomskih, socijalnih...), uglavnom razlozi koje je Natty pobrojala, da ih ne ponavljam...

    mentalitet, veoma prisutnu ksenofobiju (pre svega mislim na mrznju prema Zapadu), ultranacionalizam, nivo obrazovanja (setimo se visokog procenta nepismenih i ljudi koji imaju zavrsenu samo osnovnu skolu), a onda i 'banalnosti" kao opsta kultura, kucno vaspitanje... To, zapravo, ne treba da menjamo zbog nekog drugog, nego zbog nas samih!
    Општа култура... кућно васпитање.... дајте не будите смешни већ се мало обавестите о чему се ради. Дао сам вам линкове на изволте.
    За землю родную не на жизнь а на смерть
    Воевал с врагами Володимир князь
    Многая лета
    Многая лета
    Многая лета
    Русской земле

  7. #7

    Odgovor: Da li smo spremni za EU?

    Ubeđen sam da još uvek nismo spremni za ulazak u EU.

    Stanje naše Ekonomije je još uvek veoma loše, ispravnije je reći da je privredni oporavak i indeks ekonomskog rasta u Srbiji daleko manji od očekivanog posle 5-o oktobarskih promena - veoma DAVNE 2000.

    Svest ljudi da moraju sudbinu uzeti u svoje ruke je na veoma niskom nivou, još uvek većina misli da će promene na bolje krenuti od Države, a u tome debelo greše.
    Država je tu da omogući što bolje uslove za strana ulaganja kako bi se uposlili nezaposleni i kako bi se razvila trgovina, povećao obim i uvećala brzina obrta kapitala (a oni nisu kadri da posle 3 meseca formiraju Vladu - uskostranački interesi su preči - svako dupe i dupence mora naći svoju fotelju).

    Svakim danom se svako od nas mora profesionalno usavršavati, raditi na sebi, posao i radno mesto posmatrati kao promenljivu kategoriju - menjati radna mesta - ići ka boljem... malo, po malo.

    E kad promenimo svoju svest, počnemo da se tako i ponašamo, EU će nam biti bliže.

    Sad, da li nam je ulazak u EU neophodan? Tu nema puno pametovanja, mi se tu nalazimo i nemožemo ignorisati Evropu kao našu budućnost. Naravno da nas EU države posmatraju kao prostor-tržište za plasman svojih proizvoda, niti nas vole, niti mrze...

    Ipak verujem da u ovoj Zemlji (Srbiji - Vojvodini) ima potencijala (pre svega kadrovskog) da zajedno idemo u lepšu budućnost, da postanemo najjača zemlja u regionu - i postaćemo 100% ako budemo pametni!
    Poruku je izmenio DarkRed, 06.05.2007 u 20:09
    _____________

    "Ne pada sneg da pomori svet, već da svaka zverka ostavi svoj trag."
    (Beli je svakako naj.... )

  8. #8

    Odgovor: Da li smo spremni za EU?

    Мене заиста врло, врло јако занима како би прошло једно изјашњавање грађана Србије по питању уласка Србије у ЕУ?! Та Европска унија, односно њене главне и најјаче чланице се очајнички залажу да нам се отме део наше територије, да нам се наруши интегритет и суверенитет, одлажу нам преговоре под више него комичним и толико излизаним изговорм званим "српски генерал Ратко Младић"...
    Да ли смо спремни или не је питање чисто техничке природе, лепо тамо пише шта се мора урадити да би се у то друштво ушло и то је то, нема драме и филозофије, нити полемика око наше културе, односно некултуре исл.
    Да ли се ви дружите и да ли желите у друштво са неким ко жели да отме ваш плац, стан, аутомобил...? Хммм...

  9. #9

    Odgovor: Da li smo spremni za EU?

    To, da li mi možemo da uđemo u Uniju ili ne, ne zavisi od toga da li smo kulturni ili ne, koliko ima pismenih ili da li slušamo Cecu ili ne. Podsetimo se nekih zemalja koje su već u Uniji ili su potpisale sporazum za ulazak u istu, na primer Rumunija (prvo što mi je palo na pamet), ne mislim da je stanje po pitanju pismenosti-nepismenosti nešto drastično drugačije nego kod nas, ne mislim da veliki procenat Rumuna sluša visoko kvalitetnu muziku, ne mislim da je njihovo kućno vaspitanje (ako se može govoriti o tome kao o opštoj pojavi) ne većem nivou nego kod nas, čak naprotiv, mislim da smo u svim ovim segmentima mi bar malo ispred njih.

    E sada to da li ćemo ući u Uniju ili ne, nažalost, ne zavisi od nas, zna se koji su uslovi, i opet nažalost, zna se ko je zadužen za ispunjenje istih i omogućavanje ovom narodu da se nekako priključi evropi i svetu.

    I na kraju mislim da mi jesmo spermni (mi kao pojedinci, obični građani) da se priključimo Uniji i da će se stvari koje su navođene kao razlozi za to da mi nismo spremni da uđemo u istu rešavati tek kada se budemo priključili. Nijedna od država koje su ušle u Uniju u drugom krugu ili neka od onih koje su tu nadomak ulaska nije imala sve te preduslove koji su navođeni unapred ispunjene. Nemaju ih još uvek, tu se radi o procesima koji se mere desetinama, pedesetinama godina, ali se mora početi od nečega.
    "...There is a crack in everything. That's how the light gets in..."

  10. #10

    Odgovor: Da li smo spremni za EU?

    Naravno, složiću se sa vama koji ste postove pisali latinicom (ne zbog latinice i ćirilice, nego sa autorima postova koji su na ovoj temi pisali ćirilicom po ko zna koji put ne mogu da se složim).
    Dobro, postoje neki Kopenhagenški kriterijumi (i ne samo ti kriterijumi) koji se moraju zadovoljiti. I slažem se sa tim da nisu svi zadovoljili sve te kriterijume, ali su bili na dobrom putu. A put je upravo taj da se svaki pojedinac menja u pravcu toga. Put je promeniti svest svakog pojedinca.
    Od koga mi čekamo da postanemo spremni? Države, te Evrope, od koga? Ne, svako od nas treba da se ponaosob spremi za pridruživanje EU. Pa kad se promeni svest pojedinaca, promeniće se i delovanje države, a bogami tada će nas i svet gledati drugačijim pogledom.
    A rekla bih da su nam svima puna usta pripajanju EU, a mali je broj onih koji se za to spremaju.
    ... Ko nije drvo razumeo prvo, pa tek onda sadio, taj nije ništa uradio... I, shvatiće, kad-tad, da ne zna šta je hlad....

  11. #11

    Odgovor: Da li smo spremni za EU?

    Citat Mish kaže: Pogledaj poruku
    Naravno, složiću se sa vama koji ste postove pisali latinicom (ne zbog latinice i ćirilice, nego sa autorima postova koji su na ovoj temi pisali ćirilicom po ko zna koji put ne mogu da se složim).
    Dobro, postoje neki Kopenhagenški kriterijumi (i ne samo ti kriterijumi) koji se moraju zadovoljiti. I slažem se sa tim da nisu svi zadovoljili sve te kriterijume, ali su bili na dobrom putu. A put je upravo taj da se svaki pojedinac menja u pravcu toga. Put je promeniti svest svakog pojedinca.
    Od koga mi čekamo da postanemo spremni? Države, te Evrope, od koga? Ne, svako od nas treba da se ponaosob spremi za pridruživanje EU. Pa kad se promeni svest pojedinaca, promeniće se i delovanje države, a bogami tada će nas i svet gledati drugačijim pogledom.
    A rekla bih da su nam svima puna usta pripajanju EU, a mali je broj onih koji se za to spremaju.
    Не разумем, у чему се ти у суштини не слажеш са мном?

  12. #12

    Odgovor: Da li smo spremni za EU?

    Европа није спремна за нас.
    Ми смо спремни и за путовање на Месец, а камоли за Европу.

  13. #13

    Odgovor: Da li smo spremni za EU?

    Ok, vidim da se mozda nisam dobro izrazila i da neki komentarisu termine poput "pismenosti/nepismenosti", "kucnog vaspitanja"... Jednostavno sam htela da kazem da i te stvari takodje pokazuju nivo standarda neke drzave, i da je u nasem slucaju, i taj standard na prilicno niskom nivou.
    Poenta je, kao sto je Mish rekla, da se mora menjati pojedinac, tj. svest pojedinca, a po meni, i ove stvari su jako bitne i pomazu coveku da "prosiri svoje vidike".
    Dakle, izvinjavam se ako nisam bila dovoljno precizna ali i dalje stojim iza toga da u Srbiji i te stvari i te kako skripe...

  14. #14

    Odgovor: Da li smo spremni za EU?

    Citat la femme kaže: Pogledaj poruku
    Ok, vidim da se mozda nisam dobro izrazila i da neki komentarisu termine poput "pismenosti/nepismenosti", "kucnog vaspitanja"...Jednostavno sam htela da kazem da i te stvari takodje pokazuju nivo standarda neke drzave, i da je u nasem slucaju, i taj standard na prilicno niskom nivou.
    Да, да, знам, живео сам у врхунски развијеној Немачкој и врло добро знам њихову "културу и писменост"... Немојмо бити смешни.

    Poenta je, kao sto je Mish rekla, da se mora menjati pojedinac, tj. svest pojedinca, a po meni, i ove stvari su jako bitne i pomazu coveku da "prosiri svoje vidike".
    Шта је главна карта коју би ми да купимо за ЕУ?! Само њена јако развијена привреда, ништа више, каква култура какви бакрачи, то долазаи из куће, како неке наше српске куће, тако неке мађарске, француске... Улазак у ЕУ је најбитни због легалности тржишта и утакмица на истом. А јака економије=јака култура.

  15. #15

    Odgovor: Da li smo spremni za EU?

    Citat Gogi kaže:
    Шта је главна карта коју би ми да купимо за ЕУ?! Само њена јако развијена привреда
    To je i sustina osnivanja EU. Ekonomija je danas glavni faktor u svim sverama zivota. EU je upravo stoverna na principu jedinstvenog trzista; trzista bez barijera, dodatnih poreza izmedju drzava clanica a ostali faktori su se samo nadogradjivali.
    Gledano sa te ekonomske strane moje misljenje, jest laicki, je da je Srbija i te kako spremna za ulazak u EU. Naravno prvo se trebaju ispuniti uslovi koje EU od nas trazi, prvenstveno mislim an one tehnicke prirode tipa unapredjenje infrastrukture. Ulaskom u EU imacemo vecu paletu proizvoda iz zemalja clanica na srpskom trzistu. I danas je imamo pozamasnu, ali ako bi se uslo u EU mnoge poreske olaksice bi stupile na snagu a samim tim to bi rezultovalo na smanjenu cjena proizvodima. Smanjenje cijena normalno da vodi na vecu kupovnu moc prosjecnog srpskog potrosaca, sto opet vodi ka vecem obrtu novca na trzistu i generalnom poboljsanju uslova zivota. E sad kako i koliko bi se to stetno odrazilo na nek srpske kompanije je jako diskutabilno. Jer nesmetanim ulaskom proizvoda iz drugih zemalja nesmetano ulazi i konkurencija. Konkurencija koja bukvalno moze da oduva pojedine srpske firme. No u neku ruku to i nije toliko lose, jer konkurencija je i vise no pozeljna. Bar u neku ruku stimulansa, unapredjenja kvaliteta svega proizvedenog u Srbiji. Zasigurno da bi smo ponudili jeftiniju radnu snagu a to bi dovelo do vecih ulaganja u srpsko trziste od strane inostranih kompanija; nesto slicno se desava sad sa Bugarskom i Rumunijom, a cisto sumljam da ce veci broj inostranih radnika doci u Srbiju sto znaci da bismo time dobili nova radna mjesta ili bar kompenzaciju za ona koja izgubimo u toj trci sa konkurencijom.
    Da treba da se radi, treba. da treba vremena, treba. Ne vidim ulazak u EU kao momentalno blagostanje vec samo vidim vecu i bolju mogucnost za dokazivanjem i napredovanjem.
    You're not your job. You're not how much money you have in the bank. You're not the car you drive. You're not your fucking khakis. You're the all-singing, all-dancing crap of the world.

Strana 1 od 24 12311 ... PoslednjaPoslednja

Slične teme

  1. Da li ste spremni za još jednu bebu?
    Autor makilli u forumu Roditeljski kutak
    Odgovora: 25
    Poslednja poruka: 10.02.2012, 19:48

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •