Da li smo spremni za EU? - Strana 14
Strana 14 od 24 PrvaPrva ... 41213141516 ... PoslednjaPoslednja
Prikaz rezultata 196 do 210 od ukupno 356
  1. #196

    Odgovor: Da li smo spremni za EU?

    Kod ponašanja majke i maćehe: Majka često i neki put vrlo često uskraćuje svom detetu neke stvari jer zna da je to njeno dete i da se neće, pa iako se i naljuti opet je to njeno dete. Maćeha, najčešće daje mnogo više nego što treba da joj zatečeno dete nebi zamerilo, i da bi brak što duže opstao. Ovaj brak opstaje od 1945 godine, i oduvek se bolje živelo u Vojvodini nego u ostalom delu Srbije. A pitanje dali smo spremni za EU, mislim da nismo, i nećemo skoro biti, jer neko neželi da ide u EU, neko hoće ali nema još uvek početne predispozicije za članstvo, i treće: još početkom devedesetih Amerika je rekla EU-iji da nas zaboravi.
    In vinas veritas

  2. #197

    Odgovor: Da li smo spremni za EU?

    Nismo spremni za EU, pre svega mentalno.

    Još uvek mnogo šta nismo shvatili, jo[ mnogo šta nismo naučili.

  3. #198

    Odgovor: Da li smo spremni za EU?

    Citat yossarian kaže: Pogledaj poruku
    Иди разбијај Мађарску.
    A sto covek da razbija Madjarsku?
    Zar Srpska Krajina ne bi mogla u EU bez ostalog dela Bih?
    Gospodine, vase dete se plazi na mene!

  4. #199

    Odgovor: Da li smo spremni za EU?

    Citat biterlemon kaže: Pogledaj poruku
    A sto covek da razbija Madjarsku?
    Zar Srpska Krajina ne bi mogla u EU bez ostalog dela Bih?
    Знао сам да ћеш ти додати које оправдање за разбијање Србије.

    Citat Sunny kaže: Pogledaj poruku
    Nismo spremni za EU, pre svega mentalno.

    Još uvek mnogo šta nismo shvatili, jo[ mnogo šta nismo naučili.
    По милионити пут, ово је смешно. Услови за улазак у ЕУ нису ментални ни схватање ни учење... већ јасно и конкретно одређени... вратити се кроз овај тхреад. У ЕУ се не улази кад сви престану да пљују на улици.
    За землю родную не на жизнь а на смерть
    Воевал с врагами Володимир князь
    Многая лета
    Многая лета
    Многая лета
    Русской земле

  5. #200

    Odgovor: Da li smo spremni za EU?

    -Kako ko, ja jesam / nasao sam slem

  6. #201

    Odgovor: Da li smo spremni za EU?

    Ka' zapeta puska.Kako ne bi bili a rodili se u njoj i samo sto nismo umrli u jEvropi.Nego pametnije je pitanje: Je li EU spremna za nas,'vake kak'i smo fini?
    Ako vam je dobro ... onda nista!

  7. #202

    Odgovor: Da li smo spremni za EU?

    Nedavno sam bio u susednoj Rumuniji. I pored evidentnog napretka u toj zemlji, opsti utisak (ne samo moj, vec i nasih domacina Rumuna koji nas takodje povremeno posecuju) je da je u Srbiji ipak nesto bolje stanje u brojnim oblostami nego u Rumuniji. I oni sami kazu, da je ulazak u EU prvenstveno politicki uslovljen, a da su standardi, ipak, drugorazredni faktor i da cesto sluze kao sredstvo pritiska i manipulacije, sto je nekako blisko i mom misljenju. Medjutim, jako je vazno da uredimo nasu drzavu, ne toliko zbog EU (a i zbog nje) koliko zbog nas samih...
    Opet sam ti u kafani, mene bez nje ništa nema
    Tu su moje lude noći, nikad nisam u samoći,
    Hej kafano, moja rano...
    Samo na www.VojvodinaCafe.rs - Muška kafana,
    Bircuz koji radi 25 sati dnevno!

  8. #203

    Odgovor: Da li smo spremni za EU?

    Citat yossarian kaže: Pogledaj poruku
    По милионити пут, ово је смешно. Услови за улазак у ЕУ нису ментални ни схватање ни учење... већ јасно и конкретно одређени... вратити се кроз овај тхреад. У ЕУ се не улази кад сви престану да пљују на улици.
    Ho'e[ reći da se naši pojmovi o radnoj disciplini, aljkavosti prema okolini, davanja poklona lekarima i ostalima, sredjivanje stvari preko veze i sl uklapaju u evropske norme i vrednosti? Da je naše mišljenje kako smo u svemu posebni i drugačiji prihvatljivo za EU?

    Zamisli situaciju da donesu propis u kojem piše da su divlje deponije zabranjene svuda osim kod nas, a da su ovde čak i poželjne, jer smo mi nešto drugo.

    I te kako su bitni i shvatanje i mentalno stanje ljudi, jer mnoge stvari ne možeš uvesti zakonom. Poput demokratije, možeš da imaš savršene zakone, ali ako ljudi nisu naučili da misle svojom glavom, nego čekaju da im se saopšti iz "CK", to i dalje nije demokratija.

    Možemo mi da promenimo sve zakone i za nedelju dana, jednostavno damo da se prevedu od neke druge države, ali trebaće nam puno vremena da naučimo da živimo u skladu sa njima i da ih ne osećamo kao ograničenja koje je pokvareni zapad smislio da bi uništio nebeski narod, već kao pravila koja važe za sve, koja su smišljena da bi svima bilo bolje.

    Koliko će vremena roći da se moj prvi komšija navikne da ne drži svinjce ispod mog prozora, da se ne prepumpavaju septičke jame u kišnu kanalizaciju, zatrpavaju kanali za odvođenje kišnice, vozi auto sa dimnom zavesom iza sebe i sl.?

  9. #204

    Odgovor: Da li smo spremni za EU?

    Citat memento kaže: Pogledaj poruku
    Nedavno sam bio u susednoj Rumuniji. I pored evidentnog napretka u toj zemlji, opsti utisak (ne samo moj, vec i nasih domacina Rumuna koji nas takodje povremeno posecuju) je da je u Srbiji ipak nesto bolje stanje u brojnim oblostami nego u Rumuniji. I oni sami kazu, da je ulazak u EU prvenstveno politicki uslovljen, a da su standardi, ipak, drugorazredni faktor i da cesto sluze kao sredstvo pritiska i manipulacije, sto je nekako blisko i mom misljenju. Medjutim, jako je vazno da uredimo nasu drzavu, ne toliko zbog EU (a i zbog nje) koliko zbog nas samih...
    Ista iskusva imam i ja, ali sam video da su na nekim poljima otišli i daleko ispred nas. Takođe, sećam se gde su nekada bili, a gde mi. Sustigli su nas, prestigli,...

  10. #205

    Odgovor: Da li smo spremni za EU?

    Citat Sunny kaže: Pogledaj poruku
    Ho'e[ reći da se naši pojmovi o radnoj disciplini, aljkavosti prema okolini, davanja poklona lekarima i ostalima, sredjivanje stvari preko veze i sl uklapaju u evropske norme i vrednosti?
    Нису то никакви наши појмови, то је раширено због друштвене ситуације. Радне дисциплине нема тамо где су фирме пропале, где нема плате, где фирма дозвољава такво понашање на крају крајева. Последице самоуправљања. Недавно си могао да читаш чини ми се у Блицу интервју са неким Словаком (из Словачке) који је ваљда представник словачке фирме која је купила чини ми се смедеревску Гошу. Прича човек како су имали проблема с тим навикама, али су их довели у ред. Како? Па како се то ради у сређеној фирми, како су наши људи дисциплиновани на запааду... мислим да је мало смешно говорити о нашим радним навикама као проблему кад маса људи ради по 6 дана седмично, без пријаве, за бедне плате, без права из закона о раду, у крвничким условима које доносе некад нови власници... који раде у Србији што у ЕУ не би смели.
    Што се тиче аљкавости према околини, то се постиже прописима. Шта мислиш да су у Данској људи одједном, на збору радних људи и грађана рекли "е, више нећемо да прљамо!" - и тако се очистила Данска?
    Што се тиче давања мита, тек то је смешно назвати навиком. Па ко би нормалан давао мито лекару ако не мора да чека 6 сати на сваки преглед, ако ће и без мита добити добру услугу или ако има новца да оде у приватну ординацију? Како рецимо приватним лекарима људи не дају мито, већ им плате и добију оно што су хтели?
    Исто је и другде, грађевинске дозволе, запошљавања, свако друго сређивање... мислиш да људи воле да дају новац за то или су приморани?
    Нису то никакве навике... то је друштвено условљено.

    Da je naše mišljenje kako smo u svemu posebni i drugačiji prihvatljivo za EU?
    Наравно да јесте, ЕУ је слобода оазе и демократије, где је слобода мишљења светиња. Нема народа на кугли земаљској чији део о себи не мисли да је посебан и јединствен. А тај део се дели на оне који за свој народ мисли да је најбољи и оне који за свој народ мисле да је најгори на кугли земаљској.

    Zamisli situaciju da donesu propis u kojem piše da su divlje deponije zabranjene svuda osim kod nas, a da su ovde čak i poželjne, jer smo mi nešto drugo.
    Шта ћеш, ми смо такви, ми волимо и хоћемо дивље депоније. Прича се да је прави циљ недавног митинга у Београду био опстанак дивљих депонија а не правда за Караџића. Мислим, смешно...

    I te kako su bitni i shvatanje i mentalno stanje ljudi, jer mnoge stvari ne možeš uvesti zakonom. Poput demokratije, možeš da imaš savršene zakone, ali ako ljudi nisu naučili da misle svojom glavom, nego čekaju da im se saopšti iz "CK", to i dalje nije demokratija.
    Наравно да се ствари уводе законом и системом. Сређене земље нису земље у којима је народ одједном одлучио да промени менталитет, већ земље које имају законе, прописе и систем, који функционишу и спроводе се. Имају ли Немци казне и законе? Имају. Зашто, кад имају менталитет? Сад само реци због усељеника...

    Možemo mi da promenimo sve zakone i za nedelju dana, jednostavno damo da se prevedu od neke druge države, ali trebaće nam puno vremena da naučimo da živimo u skladu sa njima i da ih ne osećamo kao ograničenja koje je pokvareni zapad smislio da bi uništio nebeski narod, već kao pravila koja važe za sve, koja su smišljena da bi svima bilo bolje.
    Не знам о којим законима говориш, али ако говориш о радним навикама, корупцији и дивљим депонијама, то си потпуно у криву.

    Koliko će vremena roći da se moj prvi komšija navikne da ne drži svinjce ispod mog prozora, da se ne prepumpavaju septičke jame u kišnu kanalizaciju, zatrpavaju kanali za odvođenje kišnice, vozi auto sa dimnom zavesom iza sebe i sl.?
    Исто онолико колико би требало и таквом Швеђанину да нема закона и правила. Мислим да би проблем свињца решила казна од 16.000 динара двомесечно све док их не уклони, септичке јаме и 8000, сређивање стања са техничким прегледима за возила и оштрија правила би решила проблем аута... али шта мислиш да ли тај комшија држи свиње јер воли да смрди, да ли препумпавају септичке јер не воле да имају канализацију, и да ли вози крш зато што не воли рецимо Хјундаи Ексента?
    За землю родную не на жизнь а на смерть
    Воевал с врагами Володимир князь
    Многая лета
    Многая лета
    Многая лета
    Русской земле

  11. #206

    Odgovor: Da li smo spremni za EU?

    Citat yossarian kaže: Pogledaj poruku
    Па како се то ради у сређеној фирми, како су наши људи дисциплиновани на запааду...
    Oni koji nisu promenili navike su se vratili nazad.


    Citat yossarian kaže: Pogledaj poruku
    Што се тиче аљкавости према околини, то се постиже прописима.
    Propise imamo, kao i divlje deponije. Nismo navikli da te zakone i poštujemo.

    Citat yossarian kaže: Pogledaj poruku
    Што се тиче давања мита, тек то је смешно назвати навиком. Па ко би нормалан давао мито лекару ако не мора да чека 6 сати на сваки преглед, ако ће и без мита добити добру услугу или ако има новца да оде у приватну ординацију? Како рецимо приватним лекарима људи не дају мито, већ им плате и добију оно што су хтели?
    Исто је и другде, грађевинске дозволе, запошљавања, свако друго сређивање... мислиш да људи воле да дају новац за то или су приморани?
    Jesu navike, kod lekara (npr) da primaju, a pacijenata da daju ili posmatraju kako to drugi rade, a da se ne bune.

    Citat yossarian kaže: Pogledaj poruku
    Наравно да се ствари уводе законом и системом. Сређене земље нису земље у којима је народ одједном одлучио да промени менталитет, већ земље које имају законе, прописе и систем, који функционишу и спроводе се. Имају ли Немци казне и законе? Имају. Зашто, кад имају менталитет? Сад само реци због усељеника...
    Z Švajcarskoj su 89. otkrili bespravno izgradjenu kuću. Nisu ništa mogli vlasniku, jer takvu mogućnost nisu predvideli zakonom. A kod nas se prvo izgradi, a potom kuka što mora da se gubi vreme na sredjivanje papira.

    Citat yossarian kaže: Pogledaj poruku
    ... али шта мислиш да ли тај комшија држи свиње јер воли да смрди?
    Pa ako ga je muka naterala, što ne stavi svinjac pod svoj prozor, a ne pod moj?

    Ajde još jedan banalan primer. Selo Botoš je do pre 15 godina imalo drvorede oko sela. Niko ih nije dirao, nije sekao, jer je svako rezonovao "Nije ničije, znači nije ni moje". Potom su stigli ljudi iy Bosne i Hrvatske, sa sve motornim pilama. Njihova reakcija je bila "Nije ničije, znači moje je". Sad više nema tih drvoreda. A nije tačno da nisu imali drugog načina da dođu do grejanja, selo je puno čokanja koje su im badava nudili.

    Ovo samo kao primer razlike u mentalitetu. Ono što hoću da kažem je da nije ovde pitanje kako su neke navike nastale i da li su opravdane, već da ćemo morati da ih menjamo, da se prilagođavamo, a za to će nam trebati vreme i sredstva. I da, nismo još spremni za EU..

  12. #207

    Odgovor: Da li smo spremni za EU?

    Citat Sunny kaže: Pogledaj poruku
    Oni koji nisu promenili navike su se vratili nazad.
    Зев, сад већ тераш мак на конац. Срби и остали "Југословени" који су отишли на запад добро су се уклопили у њихове системе. Дакле, у питању су систем и закони, а не менталитет народа.

    Propise imamo, kao i divlje deponije. Nismo navikli da te zakone i poštujemo.
    Држава није обезбедила спровођење својих закона.

    Jesu navike, kod lekara (npr) da primaju, a pacijenata da daju ili posmatraju kako to drugi rade, a da se ne bune.
    Ван памети је теорија да неко даје нешто што не мора просто јер је навикао. Као што рекох, да је пацијент сигуран да ће добити праву негу не би ни плаћао ни потплаћивао.

    Z Švajcarskoj su 89. otkrili bespravno izgradjenu kuću. Nisu ništa mogli vlasniku, jer takvu mogućnost nisu predvideli zakonom. A kod nas se prvo izgradi, a potom kuka što mora da se gubi vreme na sredjivanje papira.
    Урбана легенда, о томе како наши градоначелници иду по западу и питају како се боре с бесправном градњом, а ови не знају шта је то...
    Да држава функционише не би било бесправне градње, не би био потребан мито за дозволе, не би се вадила гомила папира... ко би бацао, по навици, силне новце у изградњу куће кад би знао да ће доћи багер, порушити је, и испоставити му рачун за рушење?

    Pa ako ga je muka naterala, što ne stavi svinjac pod svoj prozor, a ne pod moj?
    Можда је Босанац или Славонац?

    Ajde još jedan banalan primer. Selo Botoš je do pre 15 godina imalo drvorede oko sela. Niko ih nije dirao, nije sekao, jer je svako rezonovao "Nije ničije, znači nije ni moje". Potom su stigli ljudi iy Bosne i Hrvatske, sa sve motornim pilama. Njihova reakcija je bila "Nije ničije, znači moje je". Sad više nema tih drvoreda. A nije tačno da nisu imali drugog načina da dođu do grejanja, selo je puno čokanja koje su im badava nudili.
    Босанце и Крајишнике ми не спомињи, они кад год виде дрво одма се ватају моторних пила... воле људи да пилају, зашто би узимали бесплатне чокање... пре њих у Војводини ни крађа није било.

    Ovo samo kao primer razlike u mentalitetu. Ono što hoću da kažem je da nije ovde pitanje kako su neke navike nastale i da li su opravdane, već da ćemo morati da ih menjamo, da se prilagođavamo, a za to će nam trebati vreme i sredstva. I da, nismo još spremni za EU..
    Не ради се о навикама већ о прописима и њиховом провођењу. Као што рекох, нико неће давати мито ако не мора зато што је навикао, јако мали број социопата ће бацати смеће тамо де не треба ако је одвоз добро организован и ако се плаћају казне, нико неће бесправно градити куће ако су цене дозвола реалне, доступне грађанину, ако локална управа ради свој посао...

    Та прича о "менталитету" ми се више на главу попела... нема то везе са менталитетом. Са законима, прописима, и системом који ради и спроводи те законе.
    За землю родную не на жизнь а на смерть
    Воевал с врагами Володимир князь
    Многая лета
    Многая лета
    Многая лета
    Русской земле

  13. #208

    Odgovor: Da li smo spremni za EU?

    Pošto se ovo pretvara u prepucavanje, neću dalje odgovarati i ubedjivati te, da ne bi smo zatrpali forum. OK, ti imaš tvoje stavove, ja moje, jedan drugog nećemo prevesti na svoju stranu.
    Kao što sam na nekim drugim temama već i rekao, bio sam nedavno na duže vreme u Rumuniji. Ono što sam čuo od ljudi tamo je da su morali da menjaju pre svega navike, a to je bilo posledica ili je bilo praćeno promenama zakona. Nije im se svidelo mnogo štač ali avaj, ...
    UBR, komšija mi je srbijanac, a kradja je uvek bllo i biće, samo razlika u tome šta ljudi smatraju pod krađom. Neki smatraju da je naseći kola drva isto što i nabrati kitu poljskog cveća.

  14. #209

    Odgovor: Da li smo spremni za EU?

    Nešto mi sporo ide računar, možda zato što ste natrpali forum. hehe..
    Jednostavno navike ili zakoni, propisi i sprovođenje istih?
    A da nisu i jedni i drugi?
    Ko rano poludi, ceo vek mu u veselju prođe!

  15. #210

    Odgovor: Da li smo spremni za EU?

    -Ili, kad je Memedovic isao u Svedsku na pecanje. Jezero, divljina, coveka nigde kilometrima, skockana brvnara, camac a placa se stavljanjem para u neku drvenu kutiju, a Bicko malo u punu kutiju kesha malo u kameru
    Potreban je optimalan miks nagrada i kazni / se-di fljas, se-di bravo

Strana 14 od 24 PrvaPrva ... 41213141516 ... PoslednjaPoslednja

Slične teme

  1. Da li ste spremni za još jednu bebu?
    Autor makilli u forumu Roditeljski kutak
    Odgovora: 25
    Poslednja poruka: 10.02.2012, 19:48

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •