Djurdjevak
Prikaz rezultata 1 do 4 od ukupno 4

Tema: Djurdjevak

  1. #1

    Djurdjevak

    Đurđevak

    Convallaria l. - Đurđevak



    Ime đurđevak potiče od latinske reči Canvallis što znači dolina, jer se ova biljka masovno pojavljuje u dolinama. Rod je zastupljen vrstom Convallaria majalis, koja je široko rasprostranjena u celoj Evropi, Severnoj Americi i Aziji.


    Stalan je pratilac hrastovih i lipovih šuma i svetlih četinarskih šuma, gde odlično raste u dubokom plodnom i lako propusnom humusnom sloju sena ili polusenu.
    Đurđevak je višegodišnja biljka čiji su cvetovi zvonastog oblika, bele boje, snažnog i prijatnog mirisa. Cveta u aprilu mesecu a plod je trodelna bobica crvene boje.
    Značaj đurđevka kao veoma omiljenog rezanog ili saksijskoh cveća bio je naročito velik pre 100 i više godina, kada se u Nemačkoj proizvodio u neverovatno velikim količinama i predstavljao provorazredni eksportni artikal. U naše vreme potisnule su ga druge vrste rezanog cveća, te mu je značaj nešto opao.
    Največi proizvođači đurđevka su Nemačka sa proizvodnjom u okolini Hamburga, Libeka i u oblasti Šlezvig - Holštain, gde se duž reke Elbe, na kiselim i peskovitim terenima, nalaze najbolja proizvodna područja.
    Kod nas ne postoji organizovana proizvodnja cveta za rezanje niti proizvodnja rizoma radi pospešivanja. Tadašnja celokupna ponuda rezanog cveta obezbeđuje se branjem cvetova po šumama ili sa površina u kućnim vrtovima gde gotovo bez ikakve nege odlično raste u senci krupnih stabala.
    Đurđevak se veoma mnogo koristi kao rezani cvet i za ozelenjavanje zasenčenih delova kućnog vrta.
    Poruku je izmenio Cecara, 12.02.2015 u 10:39
    neunistiva zlojebaba!

  2. #2

    Odgovor: Djurdjevak

    Moj omiljeni cvet. Sledece godine kad mi procveta postavicu sliku.

  3. #3

    Odgovor: Djurdjevak

    Ђурђевак, ђурђица, бисерчићи... су називи за вишегодишњу зељасту биљку из фамилије љиљана. Ризом јој је пузећи и гранат, стабло безлисно, високо до 35 цм. Листови ђурђевка су крупни и јајасти, цветови бели и мирисни, сложени у гроздасту цваст и окренути на једну страну, а плод је ситна црвена бобица.

    Ђурђевак је европска биљка и пренесен је у Азију и Северну Америку. Код нас је честа врста и расте по храстовим, липовим, буковим и смречевим шумама. Највише га има на Фрушкој Гори.

    Гаји се и у вртовима и парковима као украсна биљка.

    Ђурђевак је један од најмириснијих пролећних цветова европског биљног света, нарочито у средњој Европи.

    Код нас је био обичај да се на Ђурђевдан људи ките ђурђевком као симболом расцветалог пролећа.

    Из цветова ђурђевка добија се мирисно уље које се употребљава у производњи сапуна, парфема и других козметичких препарата.

    Сви делови биљке су врло отровни и делују на срце и органе за варење. Ђурђевак се користи у медицини и фармакологији за прављење кардиотоника....
    Opet sam ti u kafani, mene bez nje ništa nema
    Tu su moje lude noći, nikad nisam u samoći,
    Hej kafano, moja rano...
    Samo na www.VojvodinaCafe.rs - Muška kafana,
    Bircuz koji radi 25 sati dnevno!

  4. #4

    Odgovor: Djurdjevak

    Zbog nečeg đurđic uvek niče... Baš u tišini... I baš u senci...
    Lako cu,ako je do mene.........

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •