Za dva sata 10.000 evra
Prikaz rezultata 1 do 6 od ukupno 6
  1. #1

    Za dva sata 10.000 evra

    Ako u naredne dve sedmice ne bude postignut dogovor o formiranju nove vlade, republički parlament će biti raspušten i slede novi izbori. U slučaju takvog raspleta, „taze” srpski poslanici verovatno bi ušli u red najplaćenijih ljudi na svetu, jer će za ne više od dva sata bivstvovanja na radnom mestu, koliko je, otprilike, sve ukupno trajala prva i za sada jedina sednica novog saziva Narodne skupštine, ukupno inkasirati više od 10.000 evra! Naime, prosečna poslanička apanaža mesečno premašuje hiljadu evra. Ukoliko Skupština bude raspuštena, narodni predstavnici na stalnom radu dobijaće, shodno zakonu, svoje prinadležnosti još šest meseci po konstituisanju novog parlamenta, što znači da njihovo redovno javljanje na skupštinsku blagajnu može da potraje i do prvih meseci 2008. godine.

    Dakle, najprostija matematika govori da će poslanici za svoj „vaskoliki angažman na polzu naroda i države” podići iz kase Srbije pomenutih desetak hiljada evra, neki čak i više. A svi znamo koliko su se svi zajedno naradili za satnicu od preko 5.000 evrića.

    No, krenimo redom. Mada je republički parlament od januarskih izbora zasedao samo taj jedan jedini dan, 14. februara, narodnim predstavnicima bez ograničenja teku sve prinadležnosti kao da rade udarnički. I niko od njih se zbog toga i ne buni, već će vam reći da poslanički klubovi zasedaju, da dolaze strane delegacije i građanima se priređuje “Dan otvorenih vrata”, kao i da su svi spremni da krenu punom parom, naravno kada bude izabrana nova vlada ili se eventualno okonča konstituisanje parlamenta.

    U svemu tome je najzanimljivije što su od obilja poslova koji moraju biti urađeni da bi parlament bio konstituisan u pravom smislu reči, jedino verifikovani poslanički mandati. No, i pored toga što nema skupštinskog rukovodstva ni radnih tela, sve materijalne poslaničke prinadležnosti “konstituisane” su do kraja i “punim kapacitetom”.

    Tako je na budžetskom platnom spisku 110 poslanika iz prošlog i 171 poslanik iz sadašnjeg skupštinskog saziva, iliti ukupno 281 (!!!) narodni predstavnik. Do septembra ove godine, shodno slovu Zakona o platama državnih službenika i nameštenika, zaradu u Skupštini i dalje će primati, pošto se nisu još uvek nigde zaposlili, 36 radikala, 21 član ekspertske stranke G17 plus, 20 DSS-ovaca, 11 socijalista, po osam iz DS-a i iz SPO–SDPO-a, dva iz NS-a i dvojica koji ne pripadaju nijednoj stranci i po jedan iz SDP-a i GSS-a. Ovo pravo može se produžiti još najduže do šest meseci ukoliko u tom vremenu poslanik stiče pravo na penziju.

    Od novih poslanika za skupštinski rad opredelio se 61 radikal, 33 iz DS-a, 26 iz DSS-a, 13 iz G17 plus, po osam iz SPS-a i NS-a, pet iz LDP-a, po tri iz LSV-a, SVM-a i SDP-a, po dva iz Bošnjačke stranke i SDPO-a, i po jedan iz partije Albanaca s juga Srbije, Unije Roma i Romske partije. Istovremeno, 37 poslanika ostvaruje pravo na razliku između zarade koju prima tamo gde je zaposlen i skupštinske plate, deset poslanika koji se bave privatnim poslom prima razliku od 60.709 dinara, a samo 32 poslanika ne ostvaruju naknadu iz budžeta.

    Narodnom poslaniku sleduje zarada od 75.884 dinara, a šefu poslaničkog kluba oko 83.000. Zanimljivo je da se plate narodnih poslanika isplaćuju po odluci Administrativnog odbora iz starog saziva još iz februara 2005. godine i da se svi prave nemušti i ne pitaju se kako uopšte postoje poslanici na stalnom radu bez odluke tog skupštinskog tela. Naime, shodno Poslovniku o radu parlamenta i dosadašnjoj praksi, poslanici su dobijali status “stalnog rada” tek nakon što bi bio kontituisan Administrativni odbor, koji bi im dodeljivao takav status. Najviši narodni predstavnici za sebe su našli “rupu” u zakonu, pa im tako ne treba potpis predsednika, ili potpredsednika parlamenta da bi primili zaradu, već to čini predsedavajuća Borka Vučić.

    Poslanici svakog meseca uredno primaju i paušal od 30.354 dinara, kao i dnevnice (?!) od oko 1.500 dinara kada dolaze na neki sastanak. Pošto imaju na raspolaganju dva skupštinska zdanja, mogu za male pare da se hrane i u dva skupštinska restorana, dok u zgradi parlamenta nekadašnje SCG imaju još jedan kafe-restoran pride. Uz sve to je i parkiranje u javnim garažama besplatno, dobijaju putne troškove za dolazak u Skupštinu, besplatan javni prevoz i, na sve te beneficije, još i poslanički imunitet.

    Od verifikacije mandata do kraja marta na službena putovanja u inostranstvo poslanici su potrošili 411.798 dinara, a koliko je to iznosilo do kraja aprila – još uvek se ne zna. Uredbom Vlade Srbije o privremenom finansiranju planirano je da se od marta do juna za potrebe Narodne skupštine izdvoji 1.787.142.000 dinara, od toga za poslanike 458.840.000, a za stručne službe koje ih opslužuju 1.328.302.000 dinara.

    Tako je za plate i naknade narodnih poslanika predviđen trošak od 285.888.000 dinara i za doprinose 50.752.000, za poslanički dodatak 100.000.000, a za troškove putovanja 19.700.000 dinara. Ukupno, dakle, više od 6 miliona evra.

    Oj, Srbijo, ala si bogata.



    dnevnik.co.yu
    VojvodinaCafe - prvi, pravi i jedini vojvođanski portal. Online since 2006.
    Vojvodina nije geografski pojam, Vojvodina je način života.
    Uputstvo | Pretraga | Pravilnik | Kontakt | Like us | Follow us
    Hvala Ti na svemu!
      Vrh

  2. #2

    Odgovor: Za dva sata 10.000 evra

    Vlast je čudo. Čula sam da se u Zavodu za bolesti zavisnosti u Beogradu, vlast kao bolest zavisnosti "izborila" za drugo mesto, odmah posle narkomanije, a pre alkoholizma... Jasno je i zašto. Zbog love... pre i posle svega... A u tom "svega" - ima moći, nepotizma i čega sve ne...
    Oj, Srbijo, ala si glupava!
    Ne biti mrtav nije to i biti iv.
      Vrh

  3. #3

    Odgovor: Za dva sata 10.000 evra

    Pa dobro, evo ja cu biti predsednik, oce neko da se uclani u stranku?
    2-3 foruma i eto cenzusa
    "Ovo mesto nikada neće doneti ikome sreću.
    Ali ako padne u pogrene ruke..."
      Vrh

  4. #4

    Odgovor: Za dva sata 10.000 evra

    Propeler zviz , evo uclanicu se u tvoju stranku , samo mi reci da li primate ovako velike SMOROVE ko sto sam ja . samo se plasim da ako ti se ja uclanim da vise nece biti clanova hihi,
    a za ozbilju za ovu temu , pa ljudi kada cemo vec jednom svatiti da su i oni smrtnici koji nam se smeju i govore dok je OVACA bice i novaca , a mi ovce , pa ko nas Je*e , i treba da nas shishaju . u zatvore sa lopovima , skiniti im imunitet i na tezak fizicki rad , pa da vidim koji ce jos hteti da krade , Je** te 6 .ooo.ooo eura , pa stvarno sto smo bogati , po ko zna koji put po 6.ooo.ooo evrica , ima li ovome kraja .samo pricamo , treba nesto preduzeti , u zatvore sa njima , ja placam sto nisam pojas stavio ,a oni kradu bre, pa nikome nista
    jeb* drzavu kad ti je Bosna zapad , neko reche. muka me je i od Vlade i od Pere i od iz bora , i od iz ........
      Vrh

  5. #5

    Odgovor: Za dva sata 10.000 evra

    Citat PropelerZviz kaže: Pogledaj poruku
    Pa dobro, evo ja cu biti predsednik, oce neko da se uclani u stranku?
    2-3 foruma i eto cenzusa
    A što ti da budeš predsednik , izem ti demokratiju
      Vrh

  6. #6

    Odgovor: Za dva sata 10.000 evra

    Citat BaneK kaže: Pogledaj poruku
    A što ti da budeš predsednik , izem ti demokratiju
    odgovor na Demokratiju , demokratija je kad me neko otera u P.Materinu a ja odem gde ja hocu , a ne gde on hoce
      Vrh

Slične teme

  1. Da li vas nervira pomeranje sata?
    Autor ravnicari u forumu Spomenar
    Odgovora: 37
    Poslednja poruka: 03.11.2009, 17:21

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •