Erdel terijer - Airedale terrier
Strana 1 od 2 12 PoslednjaPoslednja
Prikaz rezultata 1 do 15 od ukupno 16
  1. #1

    Erdel terijer - Airedale terrier

    Zdravo svima, a poseban pozdrav erdelašima Nadam se da ih ima na ovom forumu. Vidim da niko nije ništa pisao o ovoj izuzetnoj rasi, pa ću to pokušati ja u nekoliko rečenica.

    Erdel terijer spada u grupu terijera. Kroz posed Jorksirske grofovije protice reka Er, a dolina koju ta reka stvara zovu Erdel, odakle i potice ime nejveceg terijera u psecem carstvu. Domaci pas erdelske doline bio je neodredjene boje i niskih nogu, a imao je ostru i tvrdu dlaku. Upotrebljavali su ga za lov na ribe, patke, zeceve, lisice, jazavce i pacove. On je postepeno selekcionisan da bi na kraju postao cuvar. U nastanku erdel terijera ucestvovale su sledece rase pasa: Otter-hund, velsterijer i engleski buldog. Ove tri rase cine osnovu erdel terijera. Neki tvrde da je u njegovom konacnom formiranju dodata i krv blek-en-ten terijera i kolija.

    To je zivahan pas, brzih pokreta, uvek spreman na bilo kakav pokret. Izraz ociju i nacin nosenja usiju i repa ukazuju na karakter psa. Pojedini delovi tela treba da su u skladu sa drugim, stvarajuci simetrican izgled. Pri pokretu noge treba da nosi pravo napred, tako da prednje noge budu okomite i paralelne sa trupom. Snagu pokreta daju zadnje noge, a savrsenstvo akcije zasniva se na tome sto terijer ima dugacke butine, a muskulozna golenica je povijena u kolenu, sto dopusta snazno izbacivanje skocnih zglobova. Prednje noge-posmatrane spreda-treba da se nalaze u produzetku linije, paralelne su, tako da je razmak izmedju laktova i izmedju sapa isti. Tesko je, kad pas nije u pokretu, odrediti da li ima neznatno isturene plecke, ali kada se krece, nedostatak se, ukoliko postoji, lako uocava jer prednje noge pokazuju tendenciju da se preplicu. Nasuprot tome, ako je pas uskih pleca, sape prilikom kretanja idu u stranu. Ako su skocni zglobovi okrenuti unutra (kravlji stav), kolena su okrenuta ka spoljnoj strani, sto ima za posledicu ozbiljan nedostatak u snazi pokreta. Ako su skocni zglobovi istureni, zadnje noge pokazuju tendenciju preplitanja. Lobanja treba da bude dugacke i ravna, ne preterano siroka izmedju usiju, i da se blago suzava prema ocima. Glava trebe da bude proporcionalno gradjena, sa jedva vidljivom razlikom u duzini izmedju lobanje i njuske. Lobanja treba da je bez nabora, sa jedva vidljivim stopom i suvim, ravnim obrazima. Njuska treba da je dobro ispunjena ispred ociju, ne prcasta ili da se naglo spusta ispod ociju, ali sa druge strane, fino gradjena glava ne treba da bude klinasta i gruba. Vilice treba da su duboke, snazne i misicave, jer vrlo je pozeljno da erdel terijer ima snaznu njusku, ali to ne znaci da vilice treba da budu preterano razvijene, da obrazi izgledaju obli i puni, posto puni obrazi nisu pozeljni. Usne treba da su cvrsto priljubljene, a nos treba da je crn. Oci su tamne boje, male i neizbuljene, za terijera specificno izrazajne, pronicljive i inteligentne. Usi su u obliku slova V, nosene sa strane, male ali u srazmeri sa velicinom psa. Gornja linija povijenog uva treba da se nalazi iznad lobanje. Vrat je prav, muskulozan, umerene duzine i debljine, postepeno se siri ka pleckama, ne sme da ima podgusnjak. Zubi su snazni, pravi i makazasti. Visoko postavljen rep nosi veselo.

    Dlaka je ostra i gusta, ojacana kratkom i mekom poddlakom. Dlaka je crveno-smedje boje sa velikim crnim ili tamnosivim plastom. Vunasta dlaka, lose drzanje repa ili usiju, crne oznake na usima ili plast koji se suvise siri po nogama, smatraju se ozbiljnim nedostatcima.

    Visina muzjaka je od 58-64cm,a zenke od 56-61cm.Tezina je oko 25 kg.


    A evo i nekoliko slika, i nadam se da će stizati što više komentara o ovim medenjacima, pa da se raspričamo o njima, jer se o njima zaista može mnogo toga reći







    A evo sad i slike mog erdela, koji se zove Drako, i ima 3 i po meseca!!!


  2. #2

    Odgovor: Erdel terijer - Airedale terrier

    Erdeli su fantasticni psi. Mnogo toga si vec napisala o njima, tako da nemam sta da dodam.
    Scar tissue is stronger than regular tissue. Realize the strength, move on.

  3. #3

    Odgovor: Erdel terijer - Airedale terrier

    Ehej Greco!!! Najzad da se pojavio neko ko bi bar jedan maleni komentar ostavio na erdele Jel imaš ti možda erdela?

  4. #4

    Odgovor: Erdel terijer - Airedale terrier

    Nemam erdela, druzim se vec 11 godina sa jednom pjegavom budalom, ali prijateljica ima erdela, pa sam prilicno upoznat sa tom vrstom. Posto sam veliki zaljubljenik u pticare i fox terijere, mislim da cu u zivotu sigurno imati erdela, posto su malo mirniji od fox-a...a poslije Done, mislim da vise necu imati snage da uzmem novog pticara. Ona je poseban pas i necu moci izdrzati da me neki buduci cetvoronogi prijatelj fizicki podsjeca na nju.
    Scar tissue is stronger than regular tissue. Realize the strength, move on.

  5. #5

    Odgovor: Erdel terijer - Airedale terrier

    Uh... da... teško je kad čovek izgubi psa. Pravi slom. Mislim da je tada najbolji lek da se odmah uzme drugo kuče. Ajd pošalji Doninu sliku
    A što se erdela tiče, oni zaista jesu nekako umereni i odmereni psi. Ja ti erdela od sveg srca preporučujem

  6. #6

    02 Airedale Terrier Draco

    Evo da se predstavimo. Dakle, ovaj medenko na slici se zove Drako, ima 10 meseci, pravi je nestaško, drma ga pubertet, ali je ujedno i nabolje kuče na svetu Voli sa svima da se igra, da skače, da se pravi važan, da se udvara, i po najviše od svega da svuda i u svakoj prilici bude sa nama!
    On je moj savršeni pratilac, moj najbolji drug, neko ko uvek "naslika" osmeh na mom licu, neko ko razume svako moje raspoloženje, neko ko me bezuslovno voli. On je jednostavno perfektan, pa još i moj







  7. #7

    Odgovor: Erdel terijer - Airedale terrier

    Evo nasao sam sliku Erdel terijera koju sam uslikao na CACIB Beogradu.
    http://img219.imageshack.us/img219/6...terijergt4.jpg

  8. #8

    Odgovor: Erdel terijer - Airedale terrier

    Jel imaš sliku tog psa od napred? Mislim da je u pitanju tata mog erdela, po repu bih rekla, ali nisam sigurna.

  9. #9

    Odgovor: Erdel terijer - Airedale terrier

    Nazalost nemam. Ali obecavam da cu sledece godine, boze zdravlja, slikati vise erdela!!!

  10. #10

    Odgovor: Erdel terijer - Airedale terrier

    Cao svima,
    tek sam se prijavila..nadam se da nisam napravila neku gresku prilikom prijavljivanja...Avatar: moj erdel Int.Ch. Multi Ch. Shadow of Aire Lionheart - Leo


    pozz. svima
    Poruku je izmenio Bombica, 18.12.2009 u 19:19 Razlog: линк

  11. #11

    Odgovor: Erdel terijer - Airedale terrier

    erdel terijer:
    SHADOW OF AIRE LIONHEART - LEO :
    -INTERNACIONALNI ŠAMPION,
    -ŠAMPION SRBIJE I CRNE GORE,
    -ŠAMPION SLOVENIJE,
    -ŠAMPION HRVATSKE,
    -ŠAMPION BOSNE I HERCEGOVINE,
    -ŠAMPION MAKEDONIJE,
    -MLADI ŠAMPION SRBIJE I CRNE GORE,
    -ViCE EURO CH.- BARSELONA 2004

    rodjen: 23.01.2003.

    HD-A2(free), mikročipovan, uradjen titar raibes antitela i EU pasoš

    vlasnik : Mira Tončić, Srbija - odgajivač : Mirja Lapanja
    Za 3 godine izložbene karijere postigao je rezultate:

    5xPrvak razreda mladih, 28xCAC, 14xCACIB, 7xR.CACIB, 18xBOB, 7xBOG, 3xr.BOG, 2xBOG3

    KLUPSKI POBEDNIK & BOB 2006 - SLOVENIJA

    KLUPSKI POBEDNIK 2007, BOB, BEST IN SHOW - TERRIER SHOW SRB(all terriers)

    Baby r.BIS, Junior r.BIS, 5xBIS

    BEST BABY OF BREED BRATISLAVA 2003- EURO DOG SHOW

    ViCE EURO CH.- BARSELONA 2004, EURO DOG SHOW


    WEB PREZENTACIJA: WWW.GEOCITIES.COM/VEGASKYWALKERS
    na ovoj prezentaciji mozete videti Leov pedigre, pedigre svih predaka i titule svih predaka, sa fotografijama ...sve izlozbe u zemlji i inostranstvu na kojima je Leo ucestvovao i rezultate, kao mnostvo fotografija sa svake izlozbe ili specijalke.

  12. #12

    Odgovor: Erdel terijer - Airedale terrier

    pozdrav svima a posebno tim divnim kucama!!! A evo i moje MasePrilog 1395
    Poruku je izmenio jeleniska, 07.04.2008 u 00:37

  13. #13

    Odgovor: Erdel terijer - Airedale terrier

    ERDEL TERIJER, MUZJAK SLOBODAN ZA PARENJE, STENCI SAMPIONSKOG POREKLA!

    Najava legla erdel terijera sampionskog porekla:

    Otac: Int.Ch. SHADOW OF AIRE LIONHEART - LEO (Zeus de Nagual x Shadow of Aire Extravaganza)

    Leovi sampionati:

    -INTERNACIONALNI ŠAMPION,
    -ŠAMPION SRBIJE I CRNE GORE,
    -ŠAMPION SLOVENIJE,
    -ŠAMPION HRVATSKE,
    -ŠAMPION BOSNE I HERCEGOVINE,
    -ŠAMPION MAKEDONIJE,
    -MLADI ŠAMPION SRBIJE I CRNE GORE,
    -VICE EURO ŠAMPION
    -KLUPSKI POBEDNIK & BOB 2006 - SLOVENIJA
    -KLUPSKI POBEDNIK I NAJLEPŠI PAS SPECIJALKE SVIH TERIJERA,SPECIALITY BOB, BEST IN SHOW - TERRIER SHOW SRB(all terriers)-sudija/judge : Les Aspin, United Kingdom
    -BEST BABY OF BREED BRATISLAVA 2003- EURO DOG SHOW
    - 5 puta NAJLEPŠI PAS CELE IZLOŽBE (5xBIS)

    HD-A2(free), mikročipovan, uradjen titar raibes antitela i EU pasoš

    Majka:Brita Of Blue Killarney (Superior Of Blue Killarney x Oksana of Blue Killarney)







    Poruku je izmenio Bombica, 18.12.2009 u 19:35 Razlog: reklama
    to vie upoznajem ljude, to vie volim pse

  14. #14

    Odgovor: Erdel terijer - Airedale terrier

    Int.Ch. SHADOW OF AIRE LIONHEART - LEO :

    -INTERNACIONALNI ŠAMPION,
    -ŠAMPION SRBIJE I CRNE GORE,
    -ŠAMPION SLOVENIJE,
    -ŠAMPION HRVATSKE,
    -ŠAMPION BOSNE I HERCEGOVINE,
    -ŠAMPION MAKEDONIJE,
    -MLADI ŠAMPION SRBIJE I CRNE GORE,
    -VICE EURO ŠAMPION, BARSELONA 2004
    -KLUPSKI POBEDNIK & BOB 2006 - SLOVENIJA
    -SPECIALITY BOB, BEST IN SHOW - TERRIER SHOW SRB(all terriers)-KLUPSKI POBEDNIK I NAJLEPŠI PAS SPECIJALKE SVIH TERIJERA, sudija : Les Aspin, United Kingdom
    -BEST BABY OF BREED BRATISLAVA 2003- EURO DOG SHOW-NAJLEPSA BEBA ERDELA EVROPSKE IZLOZBE U BRATISLAVI 2003
    - 5 puta NAJLEPŠI PAS CELE IZLOŽBE (5xBIS)

    HD-A2(free), mikročipovan, uradjen titar raibes antitela i EU pasoš
    to vie upoznajem ljude, to vie volim pse

  15. #15

    Re: Erdel terijer - Airedale terrier

    Odgajivačnica erdel terijera Ideal Dale ja uvek otvorena za sve ljubitelje ove predivne rase pasa.







Strana 1 od 2 12 PoslednjaPoslednja

Slične teme

  1. Odgovora: 32
    Poslednja poruka: 12.03.2015, 10:07
  2. Erdel terijer (Airedale terrier) štenci
    Autor majkamara u forumu Kućni ljubimci
    Odgovora: 0
    Poslednja poruka: 14.02.2013, 08:56
  3. Tibetski terijer - Tibetan Terrier
    Autor ZOE u forumu Rase pasa
    Odgovora: 12
    Poslednja poruka: 28.01.2011, 17:42
  4. Stafordski bul terijer - Staffordshire Bull Terrier
    Autor silvia u forumu Rase pasa
    Odgovora: 2
    Poslednja poruka: 20.10.2010, 19:02
  5. Bul Terijer - English Bull Terrier
    Autor silvia u forumu Rase pasa
    Odgovora: 8
    Poslednja poruka: 22.07.2009, 11:39

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •