Crna mačka i razbijeno ogledalo - Strana 4
Strana 4 od 5 PrvaPrva ... 2345 PoslednjaPoslednja
Prikaz rezultata 46 do 60 od ukupno 65
  1. #46

    Odgovor: Crna mačka i razbijeno ogledalo

    Nisam sujeverna , mada mi je zanimljivo cuti neka bapska sujeverja
    A moja baka je bila sampion u tome gde je samo pohvatala sve to,
    da mi je znati

    Ono standardno o pevanju i ludom muzu sam se naslusala, jer sam vazda pevusila za ruckom,sad da li mi je to govorila zbog ludog muza ili mog pevanja to ce ostati ne doreceno
    Evo njenih bisercica

    Ne okreci naopako jastuk dok spavas, imaces lude snove
    Ne kidaj hleb rukama, navucices neku bedu
    Ne vuci noge, nikad se neses udati
    Ne peri kosu petkom, bolece te glava citave nedelje
    Ne skupljaj mrvice rukama, bices gladna

    Imala je ona jos dosta svojih bisera neki su receni u prethodnim postovima, a onih ostalih trenutno ne mogu da se setim

  2. #47

    Odgovor: Crna mačka i razbijeno ogledalo

    bella bas me slatko nasmeja...a setila sam se i ja prica koje sam se naslusala od mojih baka...neke si ih ti vec spomenula, a evo jos nekih

    - kad ti neko zatrazi hleb, pre nego mu ga das, otkini malo parcence, da ti sreca ostane u kuci
    - ne tresi carsav sa mrvicama uvece - izbacujes srecu
    - ne izbacuj djubre iz kuce uvece,
    - ne prazni tanjir do kraja, ostavi malo od jela - inace bises siromasna.
    - ne izlazi iz kuce tacno u ponoc, setaju vile i vilenjaci - sacekaj bar 15 minuta
    - ako dok peres sudove ili odecu, namocis se vodom, muz ce ti biti pijanica
    - ne drzi glavu rukama dok jedes, razbolece ti se majka...
    - ako nesto lose sanjas, kad ustanes uzmi malo soli i protrij ruke njima, san se nece ostvariti...


    .... joj ima jos ovakvih bisera, kojima se cesto setim i izmame mi smesak


    inace nisam sujeverna i ne verujem u crne macke, razbijena ogledala i slicne stvari...


    a o onome u vezi pevanja i jedenja - meni je baka govorila da ako to radim uzecu ciganina za muza...a mozda nije pogresila, ovaj moj je garav


  3. #48

    Odgovor: Crna mačka i razbijeno ogledalo

    Moji stari su često govorili takve stvari, pa sad nešto mislim, da sam se svega toga pridržavala bila bi to pljuckajuća Monti Pajton varijanta da se proživi život..
    Čula sam za skoro sve što ste nabrojali, s tim da su meni govorili da moram da pojedem sve iz tanjira da bih imala lepog muža, pa sam ja prebacivala višak iz svog tanjira u sestrin...
    Sećam se i izreke "Koja ptica rano peva, u podne se usere u gnezdo"...
    I ne znam zašto smo se sve devojčice iz kraja hvatale za koleno kad vidimo trudnicu, a i za dugme kad vidimo dimnjačara. Moja drugarica je pipkala sve ćoškove na putu do škole, da bi imala sreće...
    Gomilu saveta sam dobila pre venčanja... Da za svadbu obučem našto staro, nešto novo, nešto crveno i nešto pozajmljeno, da prva očepim muža...
    E kad sam rodila dete, onda su me spopali sa tim da moram da mu vežem crven končić oko ruke, pa da treba da mu neku stvar obučem naopako, da ne smem nikom ništa da dodam preko kreveca, ma svašta, već sam i zaboravila...
    Od svega toga pljuckam i kuckam u drvo ponekad, a i pazim da ne ustajem na levu nogu...
    Vrag odneo šnalu...

  4. #49

    Odgovor: Crna mačka i razbijeno ogledalo

    Mnoga ukorenjena verovanja i običaje naš narod ne ume da objasni,ali ih se ipak pridržava sa jednostavnim objašnjenjem da se tako "valja" ili "ne valja".

    Ne mogu reći da sam sujeverna,jer su mi neka verovanja zaista smešna,ali neka narod nije ni džabe izmislio.

    Sad...dobro se držite jer sledi spisak stvari....šta se valja,a šta ne valja

    Ne valja zviždati u kući ,jer se sakupljaju miševi
    Ne valja prati rublje u utorak i mladi petak,jer će boleti ruke.
    Ne valja naslanjati se nakućni dovratnik,sedeti na ognjjištu,kućnom pragu i stolu,jer to sluti na sirotinju.
    Ne valja se metlom tući decu,niti dodirivati metlom jer neće rasti.Ako se to pak slučajno desi,onda se pljune na metlu.
    Ne valja se da žensko kad plete ostavi iglu dezavršenu,jer će ostati pre vremena udovica.
    Ne valja se pustiti gosta da ode iz kuće praznih ruku.
    Ne valja se uveče izbacivati đubre jer se može naići na "nečiste sile".
    Ne valja se sedeti na uglu stola za vreme jela,jer se taj neko neće moći oženiti,odnosno udati.
    Ne valja se golom rukom čistiti mrve sa stola jer to sluti na sirotinju.
    Ne valja hleb seći od sebe već samo prema sebi.


    Razna tumačenja pojava:
    Ako se dve osobe istovremeno umivaju iz istog umivaonika i brišu sa istim peškirom-posvađaće se.
    Kad se dve osobe različitog pola istovremeno sagnu da nešto dohvate i pri tom se sudare glavam-zaljubiće se;a ako su istog pola-posvađaće se.
    Ako neko štuca,znak je da ga spominju.
    Ako nekom gore uši,znak je da ga ogovaraju.
    Ako nekom zvoni desno uvo-čuće dore vesti,a levo-nepovoljne.
    Ako nekog svrbe obrve,znak je da će ga neko osramotiti.
    Koga svrbe usne,taj će se ljubiti.
    Desno oko kad zasvrbi-radovaće se,levo-plakaće.
    Koga svrbe tabani,taj će putovati.
    Ako nekog jako svrbi nos-neko će ga naljutiti.
    Desni dlan kad svrbi-daće novac,a levi-dobiće novac.
    Kad nekom izraste čmičak na oku,veruje se da nešto nije dao trudnici.
    Kad neko nesšto kaže i kihne,znak je da je to istina
    Kad u ruci pukne čaša sluti na loše,a kad ispadne iz ruke i razbije se sluti na dobro.
    Drveno pokućstvo kad pucketa-neko će se razboleti.
    Kad sa zida padne slika,kući preti zlo.
    Kada neko potšpaljuje vatru,pa mu se vatra "iz prve" upali,znak je da mu se mama obradovala.
    Kad neko ide iz stare u novu kuću,ne valja da ponese metlu i vatru..Novu kuću je najbolje seliti kad je pun mesec.
    Kad se mužu odreši obuća,znak je da ga žena vara i obrnuto.
    Za pozajmljeni lek ne treba se zahvaljivati jer neće delovati.
    Kome nož padne i zabode se u zemlju,prevariće ga voljena osoba.
    Kome se prilikom branja ruže zabode trn,znači da mu je ljubav verna.
    Kad neko jede i ugrize se za jezik ili usnu,znak je da ga je neko prevario.
    Ne valja se za vreme jela uzimati iz tuđeg tanjira jer će se te osobe posvađati.



    Ima još mnogo toga,ali...eto i mog skromnog doprinosa

    ("Narodni običaji,verovanja i poslovice kod Srba"-Milan T.Vukotić)
    Ako voli jedan cvet koji se nalazi na nekoj planeti,slatko je noću gledati nebo.

  5. #50

    Odgovor: Crna mačka i razbijeno ogledalo

    Hm, mislim da nisam preterano sujeverna ali postoji jedan mali deo...

    Za vreme trudnoće i prvih šest bebinih nedelja sam se pridržavala svih bapskih sujevrja prosto za ne daj Bože...

    A danas, pa recimo da ne volim da se vraćam ako sam nešto zaboravila, obradujem se ako ispred mene prospu vodu, ako me "zasvrbe" zubi... Ima toga, ima...
    ...svi mukarci misle da su bogovi...samo im niko nije rekao da su ene ateisti...

  6. #51

    Odgovor: Crna mačka i razbijeno ogledalo

    Citat izabelitta kaže: Pogledaj poruku
    I ne znam zašto smo se sve devojčice iz kraja hvatale za koleno kad vidimo trudnicu
    Mi se hvatale za lakat jer trudnica donosi sreću. Biće da su lokalizmi u pitanju.

    Citat jovuk kaže: Pogledaj poruku
    Ne valja se metlom tući decu,niti dodirivati metlom jer neće rasti.Ako se to pak slučajno desi,onda se pljune na metlu.
    Jedanput me je keva vijala sa metlom u ruci na šta je baba prohisterisala sa "Ne, neće se udati." Poludela je i kad je videla kod mame u bašti ruzmarin: "Luda žena, dve ćerke, ona ima ruzmarin. Eto, nikad da se udaju. " U roku od odmah joj je povadila ruzmarin.

    I moja pok. majka je bila šampion. Evo šta me je učila:
    1. Od Ognjene Marije do Sv. Ilije kupati se u Dunavu (idu dunavske ale i hvataju za noge)
    2. Ne poklanja se ništa što bode (nož, makaze,...) jer je to znak da ćeš ga povrediti. Ako već poklanjaš, ubodi onog kome poklanjaš.
    3. Ne poklanjati ništa što se vezuje (da ti ne zamrsi konce u životu).
    4. Na Tucindan me je ranom zorom zvala baba da kaže da ne smem da se svađam i tučem sa sestrom (da se ne koljemo cele godine).
    5. Vazda nosi nešto naopako da te neko ne urekne (npr. gaće).
    6. Ako ne pojedeš sve iz tanjira to znači da ti je neko drag gladan.

    Učila ona mene, ali me nije naučila.
    ... Ko nije drvo razumeo prvo, pa tek onda sadio, taj nije ništa uradio... I, shvatiće, kad-tad, da ne zna šta je hlad....

  7. #52

    Odgovor: Crna mačka i razbijeno ogledalo

    Citat Mish kaže: Pogledaj poruku

    2. Ne poklanja se ništa što bode (nož, makaze,...) jer je to znak da ćeš ga povrediti. Ako već poklanjaš, ubodi onog kome poklanjaš.
    Kod moje bake na ostrvu u Dalmaciji iznad vecine vrata na starim kucama stoje makaze zabodene izmedju kamenja, da oteraju vestice i zle duhove.


    4. Na Tucindan me je ranom zorom zvala baba da kaže da ne smem da se svađam i tučem sa sestrom (da se ne koljemo cele godine).
    Rodjena sam na Tucin dan, volim da tucem ljude

    5. Vazda nosi nešto naopako da te neko ne urekne (npr. gaće).
    I mene su to ucili

    6. Ako ne pojedeš sve iz tanjira to znači da ti je neko drag gladan.
    Uverziji moje gore pomenute bake je bio ruzan i musav dragi...

    Učila ona mene, ali me nije naučila.
    Nisu ni mene....
    Covek je sinteza beskonacnosti i konacnosti,prolaznog i vecnog, slobode i nuznosti, kratko: sinteza.

  8. #53

    Odgovor: Crna mačka i razbijeno ogledalo

    Ne verujem u to.
    Mogu uci u prodavnicu ogledala i razbiti pola ogledala u njoj a ostalo se recimo porazbija prodavac i na izlasku iz prodavnice put mi predju 50-ak macora i rnih pantera nece mi sve to ni najmanje smetati jer ja mislim da su to decija verovanja.
    Ali ja ni kao dete nisam verovao u to.

  9. #54

    Odgovor: Crna mačka i razbijeno ogledalo

    Kažu kad razbiješ ogledalo to donosi 7god nesreće...ali ga opet kažu potireš time što nađeš ciganku kume,jer to donosi 7 god. sreće

  10. #55

    Odgovor: Crna mačka i razbijeno ogledalo

    Citat Uprolazu kaže: Pogledaj poruku
    Kažu kad razbiješ ogledalo to donosi 7god nesreće...ali ga opet kažu potireš time što nađeš ciganku kume,jer to donosi 7 god. sreće
    neverujem u to.....slomila sam tri ogledala za mesec dana i dalje me prati sreca kao i pre(ako me je uopste i pratila)..........
    Vi vidite stvari i pitate „zašto“, a ja sanjam o stvarima kojih nije bilo i pitam „zašto ne“.

  11. #56

    Odgovor: Crna mačka i razbijeno ogledalo

    Citat joksi kaže: Pogledaj poruku
    neverujem u to.....slomila sam tri ogledala za mesec dana i dalje me prati sreca kao i pre(ako me je uopste i pratila)..........
    Pa ne verujem ni ja,nego sam dao objašnjenje kako da skinu nesreću sa leđa oni što veruju(obe stvari spadaju pod temu,ovo je gistro 7god. nesreće,a ciganka kao 7 god. sreće,samo narodna medicina,ništa više)

  12. #57

    Odgovor: Crna mačka i razbijeno ogledalo

    4. Na Tucindan me je ranom zorom zvala baba da kaže da ne smem da se svađam i tučem sa sestrom (da se ne koljemo cele godine).
    oooooo sestra i ja se dan danas posvadjamo na Tucindan, a baka i mama piche za nama po kuci i urlaju: "Nemojte se svadjati, cela ce vam godina proci tako.." i zaista i bude tako svadjamo se ceo zivot
    samo eto jbg, bas na taj dan se svi zivi u kuci pichkaju, ali nam je ipak situacija u kuci mirna donekle
    Krek, krek.. Ne gudra

  13. #58

    11 Odgovor: Crna mačka i razbijeno ogledalo

    Crna macka je macka,umiljato stvorenje koje lovi miseve,kad predje pu to znaci da je negde krenula,a to sto je presla put bas kad neko naidje je samo slucajnost,o ogledalo kad se razbije je zato sto je 99% od stakla,i kad se ispusti naravnoi da ce da se razbije,ja sam se 100 puta ogledao u takvo pa nesto nisam punoi nesrecniji od drugih,sve su to gluposti same

  14. #59

    Odgovor: Crna mačka i razbijeno ogledalo

    Uhhh to za ogledalo verovatno je simbolika,steta je razbiti kao prvo,a kao drugo kada vidis sebe u njemu i ti to razbijes,onda si kao nesrecan,kao sebe si razbio,a ovo za mace,kao crna boja tu nesto ovo ono baca mrak na tebe kada se nakostresi pa se sav izgubis i onda te pukne hitna pomoc,sto je sreca u nesreci
    I can wash dishes faster than mashina


    http://fliiby.com/folders/289899/my_music.html

  15. #60

    Odgovor: Crna mačka i razbijeno ogledalo

    Prevristala sam pre neki dan kad je kuma izjavila ovo

    Sedimo u stanu, a drugarica pici neku igricu na kompu i vadi nesto iz pretinca u radnom stolu, i vratanca ostavi otvorena, i posle par momenata obe mahinalno pogledamo da vidimo sta je izvadila i kuma skonta da ova nije zatvorila vratanca i izjavi: "Zatvori to, umreces otvorenih usta.".
    Nas dve smo se prvo pogledale..
    Pa polegale od smeha
    Krek, krek.. Ne gudra

Strana 4 od 5 PrvaPrva ... 2345 PoslednjaPoslednja

Slične teme

  1. Crna knjiga komunizma
    Autor yossarian u forumu Istorija
    Odgovora: 49
    Poslednja poruka: 12.08.2018, 10:39
  2. Crna Gora
    Autor Kunic u forumu Turizam i putovanja
    Odgovora: 61
    Poslednja poruka: 06.08.2010, 01:55
  3. Umetnost-ogledalo nasih dusa...
    Autor dankaBg u forumu Psihologija
    Odgovora: 4
    Poslednja poruka: 15.04.2010, 17:50
  4. Crna knjiga fašizma
    Autor JOHNNY DUGI u forumu Istorija
    Odgovora: 9
    Poslednja poruka: 04.11.2009, 15:20
  5. Crna haljina
    Autor Ljiljaa u forumu Spomenar
    Odgovora: 10
    Poslednja poruka: 28.06.2007, 22:14

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •