Vojvođanski pulin
Strana 1 od 5 123 ... PoslednjaPoslednja
Prikaz rezultata 1 do 15 od ukupno 62
  1. #1

    Vojvođanski pulin

    Vojvođanski pulin


    Ime: pulin.jpg Pregleda: 71380 Veličina: 114.0 KB

    O njima se ili zna ili ne zna, ali uglavnom komentar je jedan, oni su jako pametni,odani vredni i bez njih je život u ravnici nezamisliv.Da li neko uopšte može opisati tu ljubav, vernost koju taj pas oseća prema svom gospodaru. Mislim da ovo gospodar ni ne priliči , jer to je neizrecivo uzajamo prijateljstvo koje se razvija među njima,čovek i pas,u ovoj priči jedno.Svaku želju svog prijatelja će izvršiti, iako se mora priznati da oni ipak imaju i svoje ja. Teško će prihvatiti da ih neko kinji i muči,uglavnom i oni očekuju poštovanje,kažu ljudi da su jako tvrdoglavi,a nije retko da su spremni i svom gazdi da pokažu zube ako ovaj pokuša da ih fizički zlostavlja,braniće se u svakoj situaciji kada se osete ugroženim,ali zato na istinsku ljubav će uzvratiti višestruko. Oni možda više nego neki drugi psi vode onaj pravi pasiji život. Često su čupavi , puni čičaka,možda i gladni ,pokisli izloženi mnogim nedaćama,ali zapovesti izvršavaju odmah i bez razmisljanja.Treba im prostor i širina ravnice da po njoj jure poput vihora. Šta je njima uloviti zeca,pretrčati polje, pojuriti ptice-sitnica.Koga interesuje njihova biografija, nisu ni veliki lovci,niti imaju plemićko poreklo sa pedigreom,već su obični psi i njihova je sudbina prosečna,retko ko piše o njima i oni su kao sve što je istinski vredno - pomalo zaboravljeni.

    On je vaš prijatelj,vaš partner, vaš branitelj, vaš pas. Vi ste njegov život, njegova ljubav, njegov vođa. On će biti vaš, veran i odan,do poslednjeg otkucaja srca. Budite dostojni takve odanosti.
    Poruku je izmenio silvia, 29.01.2015 u 09:32 Razlog: ubacene slike

  2. #2

  3. #3

    Odgovor: Vojvođanski pulin

    Citat machuga kaže: Pogledaj poruku
    pulini su najlepsi psi!
    I ja to mislim , ali ocigledno da smo u manjini posto se niko ne prikljucuje. Oni nisu "in", oni su samo " obicni psi", vredni, radni i jako pametni. Sigurno zasluzuju mnogo bolju sudbinu od one kojju cesto imaju.

  4. #4

    Odgovor: Vojvođanski pulin

    Citat vesna.ns kaže: Pogledaj poruku
    I ja to mislim , ali ocigledno da smo u manjini posto se niko ne prikljucuje. Oni nisu "in", oni su samo " obicni psi", vredni, radni i jako pametni. Sigurno zasluzuju mnogo bolju sudbinu od one kojju cesto imaju.
    Niste u manjini, tu sam i ja Lep tekst, ja sam imao zenku pulina nesto više od deset godina i mogu reci da boljeg psa nisam video. Samo moj pulin je imao nesto dužu dlaku, malo se razlikovao od pulina sa tvojih slika. Svidja mi se njihova odanost, poslušnost, nisu agresivni, veoma zahvalni, nikad ne idu ispred "gospodara" u šetnji i uvek gledaju pravo u oči, vole decu... Imam samo reči hvale za pulina, ali nažalost moj pulin je uginuo pre mesec dana, tako da sam sada bez psa.

  5. #5

    Odgovor: Vojvođanski pulin

    eeeeeeeeee najzad nadjoh ljude koji dele moju imresioniranost sa ovom rasom pasa!!!!!! doduse ne priznatom i ne standardizovanom!!mogu vam reci da ste lepo opisali ove pse i iz licnog iskustva (zadnjih 15 godina drzao sam nekoliko generacija ovih pasa sve iz sopstvenog uzgoja) bih dodao neverovatno nepoverenje ovih pasa prema strancima,a i ostrinu pasa u situacijama kada je bilo sta od 'njihovih' stvari na bilo koji nacin ugrozeno!!daj da osnujemo neko drustvo ljubitelja ove rase...

  6. #6

    Odgovor: Vojvođanski pulin

    I ja hocu da se uclanim Pulini rules. Ja sam imao par pasa,ali sada imam samo jednu mladu zenkicu i 4 kuceta. Psi su stvarno naj i nikada ih ne bih menjao,zbog karaktera i privrzenosti. Cuo sam kao i da se radi na priznavanju rase,i kao bile su i neke specijalke,ali znate nas narod. Psi se mnogo razlikuju i treba dosta vremena standard da se utvrdi,ali ja sam za to da bar imamo nasu rasu koja je narocitu u vojvodini rasprostranjena.Mada i ljudi iz srbije dosta ga cene,jer je kao radni pas neprevazidjen

  7. #7

    Odgovor: Vojvođanski pulin

    Nove rase: VOJVOĐANSKI PULIN

    Zahvaljujući kinologu entuzijasti, Jovici Plačkiću, do skora žitelju Žablja, ali i razumevanju Kinološkog saveza Vojvodine i Upravnog odbora KS SCG, još jedna od iskonskih, vekovima poznatih pastirskih rasa sa naših, panonskih prostora, krenula je na put zvaničnog priznanja.

    Odluka o prihvatanju Prijedloga standarda za vojvođanskog pastirskog psa doneta je na poslednjem sastanku UO KS SCG krajem 2003. u Beogradu.

    Idealna građa

    Za pulina, Jovica Plačkić, inače predsjednik Komisije za vojvođanske rase pasa pri KSV, kao autor prijedloga standarda i komentara te Pravila o brzom vraćanju ovaca, kaže:
    _Stvoren je jkod nas, na vojvođanskim livadama, kao skladno delo pastira i prirode navodi Plačkić. Odličan je čuvar jer istovremeno koristi čulo sluha, vida i mirisa koja su mu odlično razvijena. Nepogrešivo javlja o pojavi uljeza na svoju teritoriju. Izuzetno je pametan, ima neiscrpnu volju dok radi. Vlasnika gleda u oči dok očekuje komandu, a u akciji se nedvosmisleno primećuje da uživa u kretanju i radu. Ostvaruje uspeđan i blizak kontakt s poverenim mu domačim životinjama.
    Plačkić, prenoseći svedočenje pastira, naglašava urođenu volju da radi, kao i prilagodljivost svim, pa inajsurovijim uslovima za život, tako da može da se razmnožava i bez pomoći čoveka.
    _To je idealno funkcionalno građen pastirski pas kaže na osnovu dugogodišnjih istraživanja Jovica Plačkić. Čuva sve što mu se poveri, što ukazuje na značajno mesto ove rase i u XXI veku. Lako se gaji, izvanredan je porodični pas za dvorište, voli decu, al priznaje samo jednog gazdu. Malo traži a mnogo pruža jer lako i brzo uči, živahan je i uporan u izvršenju zadataka.

    Tipičan lupoid

    Vojvođanski pastirski pas pulin je tipičan lupoid, sličan severnim rasama (autor verovatno, sasvim opravdano, misli na severnoevropske špiceve, primedbe M.J.) visine u grebenu 52 cm i više za mužjake, a 47 cm i više za ženke, telo je najviše za deset odsto duže od visine grebena, leđa su kratka, čvrsta kao i slabine, sapi koje se nadovezuju na slabine mišičave su, dovoljno široke, blago ukošene.
    Rep je visoko usadjen, u mirovanju sabljasto nošen, a u afektu je prstenasto zavijen, u stalnom kontaktu sa sapima, slabinama ili butinom (pljoštimice). Prednji front je malo izražen, a grudi su srazmjerno duge i široke, duboke poželjno do lakta. Noge prednje i zadnje su prirodno uglovane. Šape su male poluzečje. Boja dlake najčešće i najpoželjnija je crna, najmanje 80 odsto površine, a oznake mogu biti bele, sive ili žute. Kao osnovne boje pominju se u predlogu standarda i bela, žuta, siva i braon, kao i dvobojnost (kombinacije pomenutih boja).
    _ Jedna boja mora uvek da bude dominantna kaže Plačkić ali sve boje učestvuju zajedno kod ocenjivanja i izbora prvaka rase.
    O odlikama i daljem radu na standardizaciji vojvođanskog pulina, kao i proverama na takmičenjima u radu, opširnije u narednim brojevima. I ova rasa moći će da se ocenjuje na svim izložbama kod nas, da se dodeljuje CAC i da konkuriše za prvaka prve FCI grupe.


    M.J.
    Fotosi: Z.P.


    izvor: ZOV br. 510 0d6.02.2004.

  8. #8

    Odgovor: Vojvođanski pulin

    e ljudi posle dosta potrage najzad sam se odlucio za tri steneta koja sam juce doneo na salas!!Jedva sam ih pronasao po kojekakvim oglasima,po carsijskim pricama,poznanstvima...Jedva!
    uzeo sam tri psa.Dve zenke i jednog muzjaka.Jedna zenka je stara 6 meseci i nju sam uzeo jer je stvarno po meni idealan predstavnik ove rase a i polako je kod starog gazde uvodjena u rad,tako da ce dobro doci da ovi mali nuce nesto od nje.Inace kod nje se bas vidi da je dosta ostra i to mi se sidelo...Druga zenka je jos stene u krvnoj vezi sa ovom starijom (otac im je isti)!ali su suste suprotnosti...ova se bas i ne uklapa u neki standard ali je sudeci po roditeljima na putu da postane jako lep i poslusan pas,pre svega dobar cuvar.mala je sitno,sitno kovrdzava sa dlakom pripijenom uz telo.skoro skroz crna sa okruglim usima (kao kod divljih pasa).Ovaj muzjak je bas,bas stene.sudeci po roditeljima mislim da je OK.ima original pulinsku glavu sa podignutim trougaonim usima,sitne kovrdze samo sto ima belu dlaku oko vrata.lep je nema sta.
    Ako vas interesuje javljacu sta se desava i kako je prosao period navikavanja.Danas ih nosim na salas...

  9. #9

    Odgovor: Vojvođanski pulin

    Citat gasha kaže: Pogledaj poruku
    Ako vas interesuje javljacu sta se desava i kako je prosao period navikavanja.Danas ih nosim na salas...
    Naravno da nas interesuje i čim budeš imao nekih slika, stavi ih, da ih vidimo
    Volim je od štala do neba, od blata do pšenice, toplu od ciganskih gudala i blagdanskih očenaša, vršidbenu i zadušničku, smeđu kao devojačke pletenice, tu zemlju čardaša, čaša i bezemljaša ...tu Vojvodinu bogomojačku, i bezbožničku, i ivnsku, belju od jaganjaca, crnju od paljevina, tu Vojvodinu svetonikoljsku, velikogospojinsku...

  10. #10

    Odgovor: Vojvođanski pulin

    E stvarno zivimo u kaubojskoj drzavi!!!!
    Odem ti ja juce kod veterinara da vakcinisem ove male protiv 'decijih bolesti' i veliku protiv besnil kad umalo nisam pao u nesvest kad mi veterinarka rece cenu za JEDNU vakcinu bdw. 1000 dinara!Poceo ja da komentarisem da je poslednji put bila 400 din kad veterinar rece moze 1600 za oba!!e tu sam se zgrozio.to je opstinska veterinarska stanica ali mi se cini da je i to postala privatna prcija osrednje veterinarke!!!uzasss...interesujeme da li bi ona stavila sebi u dzep 400 din da sam platio 1000 za svaku?ova akcija za vakcine protiv besnila i cipovanje nije losa i posto je drzava podrzava kosta svega 100 din!
    Inace odneo sam juce zenke na salas.Starija se jos kod starih gazdi zvala Flekica pa cu je i nasstaviti tako zvati (reaguje lepo na to ime) a za malu jos nisam odabrao pravo...stavio sam ih obe na lanac da se malo priviknu na novi ambijent i danas mi se cini da je velika ok,ali mala slabo izlazi iz kucice i samo laje (onako znatizeljno)!
    e imao sam i peh to vece kad sam hh doneo kuci!Stavim ih ja to vece da prespavaju u garazu i sve ok,ali u neko doba sruse oni neku dasku a daska ko u inat padne na prednju levu sapu ovom malom!zbog toga sam ga ostavio kuci par dana i evo ga sad kulira dremajuci ispod moje stolice...ali vec se vise oslanja na nju i verovatno sutra 'leti' na salas.
    e bice i slika samo da nadjem vremena !!
    poz

  11. #11

  12. #12

    Odgovor: Vojvođanski pulin

    U subotu 29. 3. 2008. u okviru ovcarskog bala u Sakulama se odrzava smotra vojvodjanskih pulina.
    http://www.vojvodinacafe.com/forum/b...00-sakule.html

  13. #13

    Odgovor: Vojvođanski pulin

    Ovo je Rale,kad poraste bice pulin.

  14. #14

    Odgovor: Vojvođanski pulin

    Puno pozdrava za prelepog malog Raleta.

  15. #15

    Odgovor: Vojvođanski pulin

    Pozdrav od Raleta i mene

Strana 1 od 5 123 ... PoslednjaPoslednja

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •