Svinjski ili vinski srem? - Strana 3
Strana 3 od 4 PrvaPrva 1234 PoslednjaPoslednja
Prikaz rezultata 31 do 45 od ukupno 54
  1. #31

    Odgovor: Svinjski ili vinski srem?

    ... a sem 'vinski i svinjski' Srem je ravni i fruškogorski.

    Pošto je to uglavnom ista podela, ista granica, stavljlam sliku te granice.


    Slikano je na putu izmedju Krušedola i Šatrinaca. Na otprilike desnoj trećini podnožja Fruške Gore je bela tačka - zvonik manastira Grgeteg.

  2. #32

    Odgovor: Svinjski ili vinski srem?

    Ovdi baš nešto ne štima.Koliko je meni poznato(ne tvrdim 100% proveriću) Srem se deli na svinski ,vinski i RUZMARINSKI.
    Ako još nako nešto zna neka se javi da ovo sredimo kako treba.
    bolje biti malo lud ,...
    nego biti malo pametan!!!
    heheheheh...hihihihi

  3. #33

    Odgovor: Svinjski ili vinski srem?

    Nemoj neko da mi deli Srem....samo svinjski i vinski...u proslosti je bilo istocni"Panonnia Bassianense"sa sedistem u Basijanama(Donji Petrovci) i zapadni"Pannonia Sirmiensa"sa sedistem u Sirmiumu....a u srednjem veku je postojao ovostrani (sdasnji Srem) i onostrani (Macva i Sumadija do Rudnika).

  4. #34

    Odgovor: Svinjski ili vinski srem?

    za mene nema podele srema. volim svaki njegov kutak kako god ga zvali
    Najveca vlast je vladati sobom.

  5. #35

    Odgovor: Svinjski ili vinski srem?

    Kao prvo niko ovde ne deli ništa.
    A kao drugo KAŽE se svinjski,vinski i ruzmarinski(proverite)
    Poruku je izmenio djavolcic, 13.09.2008 u 17:18
    bolje biti malo lud ,...
    nego biti malo pametan!!!
    heheheheh...hihihihi

  6. #36

    Odgovor: Svinjski ili vinski srem?

    Citat djavolcic kaže: Pogledaj poruku
    Kao prvo niko ovde ne deli ništa.
    A kao drugo KAŽE se svinski,vinski i ruzmarinski(proverite)
    jeste,samo sto je svinja svinja,a ne svina....malo ovi iz donjeg Srema to ublazuju..a dobili su ime po cuvanju svinja

  7. #37

    Odgovor: Svinjski ili vinski srem?

    Citat memento kaže: Pogledaj poruku
    ... I Svinjski i Vinski Srem. Definitvno i zauvek.
    trenutno u vinskom

  8. #38

    Odgovor: Svinjski ili vinski srem?

    ова подела је као она: звезда-партизан
    или
    партизани-четници
    или
    београд-земун
    или
    дунав-сава
    ...е, то би могло да буде кључна ствар, ове две сремачке реке, једна припада свињском а друга винском срему.
    лицем ка ветру
    с ветром уз лице

  9. #39

    Odgovor: Svinjski ili vinski srem?

    Citat felix kaže: Pogledaj poruku
    jeste,samo sto je svinja svinja,a ne svina....malo ovi iz donjeg Srema to ublazuju..a dobili su ime po cuvanju svinja
    Ovo je čista greška u kucanju!
    A ovo što su dobili ime po čuvanju svinja je
    Što se mene tiče ja nisam iz donjeg Srema
    bolje biti malo lud ,...
    nego biti malo pametan!!!
    heheheheh...hihihihi

  10. #40

    Vinski ili svinjsi srem

    Mlogo se ovde, vidim ja pepucavadu oko tog ravnog i divnog Srema... A di vam je u tim "podelama" SOMSKI Srem? Moj Prfadeda i deda su rođeni Beočinci i taj deo oko Beočina itd zovu SOMSKI...

    Pardon , pradeda

    I Srem Je Jedan!
    Poruku je izmenio nenad.bds, 24.09.2008 u 22:08 Razlog: uzastopne poruke

  11. #41

    Odgovor: Svinjski ili vinski srem?

    bitno je da cvarci idu uz spricer pa bilo prvo cvarak pa vino ili vino te cvarak zavisi ko je iz kog Sremaa granica je valjda tamo gde svinje ne idu u vinograd u stetu

  12. #42

    Odgovor: Svinjski ili vinski srem?

    Definitivno vinski.Tu mi zivi verenik,i tu sam mnogo vremena provela,tj.bas su u pitanju S.Karlovci.Gotivim to mesto kao i svoj rodni Beograd.

  13. #43

    Odgovor: Svinjski ili vinski srem?

    Citat robert ns kaže: Pogledaj poruku
    bitno je da cvarci idu uz spricer pa bilo prvo cvarak pa vino ili vino te cvarak zavisi ko je iz kog Sremaa granica je valjda tamo gde svinje ne idu u vinograd u stetu
    hahaha
    Ono za cim zudimo,a ne ono sto dobivamo, govori o nama kakvi smo.

  14. #44

    Odgovor: Svinjski ili vinski srem?

    и свињски и вински срем!!!ја сам из доњег срема то јест свињског,али волим цео срем...их када је лепо време и ведро па кад се из свињског срема види фрушка гора,мени срце пуно..
    ради информације чисто да знате,некада је и у свињском срему било винограда и то доста.

  15. #45

    Odgovor: Svinjski ili vinski srem?

    Ево да и ја додам по коју.
    Наравно слажем се са свима који говоре да је Срем један, једини, најлепши и недељив!. Друго, сви становници Срема су у одређеним деловима дана, месеца и године, мало у свињском мало у винском срему. Нисмо још, на сву срећу, видели да се у некој сремској кући не пије вино и не једе свињетина. Стога ово не треба да буде подела него, ствар која повезује људе међусобно.
    Ипак нека историјско-географска-администативна "подела" према предањима постоји.
    За све оне који хоће да сазнају нешто више о овоме написаћу сада.
    Почећу од старог Рима. Сви знамо да је на територији Срема опстојавало римско царство у виду области-Panoniae secundae. Са територије Срема потекло је доста римских императора који су већина домаћег староседелачког-илирског порекла. То су били романизовани илири. Један од њих је био и цар император Проб који је први донео ВИНСКУ ЛОЗУ У Срем. Први засади винске лозе су били на јужним обронцима Фрушке Горе у околини села Шуљам. Одавде је винска лоза пренесена у друга места, а успевала је једино добро и давала је добро вино на обронцима Ф. Горе( и северним и јужним са својим специфичностима). Дакле за постојање винске културе треба да захвалимо старим римљанима а поготово Пробу.
    Одавде је и назив ВИНСКИ срем за онај део Срема на којем се од старог рима гаји винова лоза. То су првенствено делови срема који су северно од пруге Београд Загреб. Сада се поставља питање шта је са јужне стране. Неки ће рећи па то је свињски Срем. У једну руку то је тачно у једну и није. Тачно је да постоји и Свињски срем али не у целој површини јужно од наведене пруге! У састав свињског Срема спадају места уз реку Саву у којима се становништво бави гајењем ове племените животиње Такође то су места која су интензивно трговала свињама са Србијом у току Турске власти-када су они били под влашћу Аустроугасрске.
    Идемо дање... Територија срема је подељена на још две целине, још две области или још два дела. Та нова-стара дела су ( за све оне који нису знали) још и РИМСКИ СРЕМ и РУЗМАРИНСКИ Срем. Да да тако је... Имамо значи четири "врсте Срема"! Римски Срем је подручје којем се налази сам град Сремска Митровица, околна места. На овом месту се налазио антички римски град Сирмијум који је био престоница римског царства. И на крају Рузмарински Срем подразумева места која се налазе у близини нашег главног града Београда, околина Сурчина, Земуна, Новог Београда, Батајнице, Старе Пазове и Инђије. Ово је као неки "улицкани, префињени" Срем пошто је у близини главног града. Да закључимо, постоје 4 Срема: Вински, Свињски, Римски и Рузмарински. Али из ове "поделе" видећете да се једна област налази у другој, да јасних граница нема, пруга није граница, аутопут није граница, Ср. Митровица није граница, једнине границе Срема јесу САВА и Дунав!
    Надам се да сте ме разумели. Можда у следећим постовима поставим и карту са приближним нацртима. Овде сам изнео усмена предања која сам сакупио у разговору са Сремцима углавном оним старијим.
    А што се тиче сомског срема-никад нисам чуо за њега.

Strana 3 od 4 PrvaPrva 1234 PoslednjaPoslednja

Slične teme

  1. Vinski putevi Vojvodine
    Autor nenad.bds u forumu Vojvođanski bircuz
    Odgovora: 4
    Poslednja poruka: 12.08.2018, 10:19

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •