Riba i plodovi mora - Strana 3
Strana 3 od 4 PrvaPrva 1234 PoslednjaPoslednja
Prikaz rezultata 31 do 45 od ukupno 46
  1. #31

    Odgovor: Riba i plodovi mora

    Orada na rostilju

    Orada je bela morska riba, a vrlo je ukusna i cenjena.

    Sastojci za 4 porcije

    1 kg sveže orade (očišćene) - 4 kom.
    4-5 čena belog luka
    obično ulje za roštilj
    maslinovo ulje
    malo soli
    grančica ruzmarina za mazanje ribe tokom pečenja

    Priprema

    Očišćenu ribu dobro osušiti.
    Roštilj dobro zagrejati i na dobro zagrejan i uljem podmazan roštilj stavljati ribu.
    Ribu tokom pečenja mazati grančicom ruzmarina umočenom u obično ulje i prevrtati.
    Pečenu ribu preliti maslinovim uljem, sitno seckanim belim lukom, peršunom, pa lagano posoliti.

    Servirati po želji uz slani krompir, blitvu, spanać na lešo... i obavezno vino.
    Covek je sinteza beskonacnosti i konacnosti,prolaznog i vecnog, slobode i nuznosti, kratko: sinteza.

  2. #32

    Odgovor: Riba i plodovi mora

    a recept za skoljke? vongole i prstace?
    Ploviti se mora i bez broda ..

  3. #33

    Odgovor: Riba i plodovi mora

    Citat believer kaže: Pogledaj poruku
    a recept za skoljke? vongole i prstace?
    Videla sam da tu negde ima recept za dagnje na buzaru, i buzara je primenljiva na sve skoljke i na skampe. Ako naletim na neki recept koji zvuci iole jestivo stavicu......
    Imas li mozda ti neki?
    Covek je sinteza beskonacnosti i konacnosti,prolaznog i vecnog, slobode i nuznosti, kratko: sinteza.

  4. #34

    Odgovor: Riba i plodovi mora




    mali doprinos temi od mene i "komshe" fishmongera
    worst day of fishing is better than excellent day at work

  5. #35

    Odgovor: Riba i plodovi mora



    Ja se samo sa škampima zezam, brzo se spremi, a volem Sve ostalo drnda poglavica, kad nam se jede, za to je majstor i voli to da sprema. Nema neki poseban recept, limun, beli luk, vino, maslinovo ulje... šta god da strpaš, a da se voli sa morem i ne možeš mnogo da pogrešiš Samo treba paziti da školjke nisu otvorene, to znam, jer su neke vrste otvorenih otrovne, a one koje nisu, a već su sveže otvorene ne valjaju i nisu upotrebljive. Imam neke burdine recepte za razne svečanosti, neka prastara knjiga i recept odatle isto nije loš. To je to otprilike:

    http://www.turbo-kuvar.com/ribe16.aspx
    Gaa wiin daa-aangoshkigaazo ahaw enaabiyaan gaa-inaabid


  6. #36

    Odgovor: Riba i plodovi mora

    Morska riba na gradele.

    Vec jako dugo kuvam. Nebrojano puta sam spremao ribu, skoljke, rakove, puzeve, sipe, lignje, muzgavce, rakove, volke... , ali nikada nisam konsultovao niti citao bilo koji kuvar. Sve sam naucio od svojih prijatelja i poznanika medju kojima je bilo ribara, tezaka, mornara, obicnih ljudi ali i poneki kuvar, medju kojima je jedan osvajao i prvenstvo sveta. Zato uzmite moje recepte i savete sa rezervom, iako vidim da su u mnogome slicni sa brojnim drugim receptima...

    Riba za gradele je najbolja sveza (nes ti mene, kao da se to ne zna). Dobro je ocistiti (obavezno gorku kost izvaditi, tako da je komora glava potpuno spojena sa trbusnom dupljom. Ovo je jos vaznije kod kuvanja riblje juhe, a isti princip vazi i za riblju corbu od slatkovodne ribe) i osusiti. Pre stavljanja u pripremljenu marinadu (standardna i po zelji: beli luk, maslinovo ulje, so, biber, listici ruzmarina), ociscenim ribama odseci bocna i grudna parna peraja, a zbog toga da se kod okretanja na gradelama riba ne raspadne...

    Za gradele je najbolja suva loza, ali u Vojvodini je dobr zar i od cokova (ili kako se gde vec zove ostatak klipa kada se okruni kuruz). Resetku opaliti dok vatra jos gori i dobro je ocistiti. Ribu stavljati jednu uz drugu, ali tako da se kasnije moze okretati. Nedugo kada stavite ribu na zar energicnim i kratkim pokretima protresti gradele tako da riba poskoci. Ribu okretati obavezno i jedino preko ledja (to valjda muskarci znaju), kako bi se uz prethodne mere sacuvala u celom komadu. Riba je gotova kada joj oci pobele. Mislim stvarno i mislim na ribu za jelo, ili kada ne ledjima viljuska zabodena u ledja ribe prolazi lako i ne vraca sitni kobmadic ribe sa sobom prilikom izvlacenja...

    Ovako se najbolje spremaju skuse, lokarde, lice, manje palamide, cipli, orade, zubatci, brancini (moja omiljena), skrpina, salpe, pa i bukve, srdele, incuni itd...

    Servirajte kako hocete i sa cim vam pari (odgovara), a ja to cinim sa leso krompirom na kocke koji polijem uljem i sitno seckanim persunom. Ribu zaliti vec opisanom marinadom, samo bez listica ruzmarina. Da, obavezno i da vas ne bije maler: dok pecete ribu pozeljno je popiti bar 2-3 domace loze ili sljive. Posle ribe vino po zelji. Salata - zelena, zacinjena vinskim sircetom, kvasinom...
    Prijatno.
    Opet sam ti u kafani, mene bez nje ništa nema
    Tu su moje lude noći, nikad nisam u samoći,
    Hej kafano, moja rano...
    Samo na www.VojvodinaCafe.rs - Muška kafana,
    Bircuz koji radi 25 sati dnevno!

  7. #37

    Odgovor: Riba i plodovi mora

    Riba "lešo"

    Ovako spremljenom morskom ribom vrlo brzo i jednostavno ćete dobiti kompletan i vrlo ukusan (nedeljni) ručak. Za "lešanje" je najbolja što kvalitetnija riba (sa gradela je i opanak ukusan) kao što je, recimo, zubatac, orada, brancin, škrpina, šan pjer (kovač), ali i tabinja, mol, ušata, gof, itd....

    Pošto toga, jelte, ovde i nema baš uvek, a i nije ni jeftino, za lešanje je sasvim dobar i oslić. Uobičajeno friganje (prženje) i pohanje (pohovanje) oslića, kojem smo mi Vojvođani skloni je u stvari smrtni greh prema ovoj kvalitetnoj i ukusnoj ribi.

    Pripremiti (za 4 osobe):
    - najmanje 1,5 kg oslića (oprati i iseći na fete srednje veličine),
    - 2-3 glavice crnoga luka, par čenova belog luka
    - očišćeno korenje zeleni i šargarepe i komad celera,
    - bar 0,5 kg krompira, kojeg oljuštiti i iseći "na kocke",
    - ne više od 1/2 male kafene šoljice pirinča,
    - maslinovo ulje, začin, so, biber u zrnu, sitno seckani peršun, paradajiz (može i kuvani, ili pire).

    U šerpu staviti luk iseckan na kolutove (sa lukom treba biti umeren, jer ponekad juha hoće da sladi ako ga je više nego što treba), zelen, šragarepu, celer, krompir, beli luk, biber u zrnu. Sve to naliti vodom, dodati maslinovog ulja i malo začina i soli. To kuvati na laganoj vatri i 15-ak minuta pre nego što povrće bude gotovo, dodati iseckanu ribu. Posle par minuta kuvanja dodati malo sirćeta ili soka od limuna (da se riba ne bi raspala). Kada Riba bude kuvana, izvadite je pažljivo u jedan ranije pripremljen sud, a oko nje dodajte sve ono kuvano povrće (posle ceđenja) i malo juhe i poklopite. Preostalu juhu u šerpi opet stavite na vatru, dodajte paradajiz, pirinač i kuvajte dok pirinač ne bude gotov. Ako treba dodajte vegete po želji...

    Videćete da je ovo potpuna nova i daleko bolja dimenzija oslića.

    Prijatno.
    Opet sam ti u kafani, mene bez nje ništa nema
    Tu su moje lude noći, nikad nisam u samoći,
    Hej kafano, moja rano...
    Samo na www.VojvodinaCafe.rs - Muška kafana,
    Bircuz koji radi 25 sati dnevno!

  8. #38

    Odgovor: Riba i plodovi mora

    Pjenica od lososa
    Sastojci za 2 osobe
    1 odrezak svježeg lososa
    100 ml slatkog vrhnja
    1 bjelance
    1 žličica Vegete
    20 g maslaca
    2 grančice svježeg kopra
    1 Preljev za torte Dolcela

    Priprema

    1. Odresku od lososa odstranite kožu i uklonite kosti.
    2. Meso fino usitnite u električnoj sjeckalici i dobro ga izmiješajte s bjelancem. Zatim postupno dodajite slatko vrhnje uz neprestano miješanje.
    3. Na kraju dodajte Vegetu i miješajte dok ne dobijete jednoličnu smjesu pa je istresite u namašćene manje kalupe.
    4. Kuhajte ih u vodenoj kupelji oko 15 minuta. Pjenicu izvadite iz kalupa i dobro ohladite.
    5. Na vrh stavite grančicu kopra i prelijte preljevom koji ste pripremili prema uputi na ambalaži.

    me me para a quin soy.
    Entindame para a quin soy.
    Causa que esto es estar alguna vez.

  9. #39

    Odgovor: Riba i plodovi mora

    Kozice u aromatičnom umaku
    Sastojci za 4 osobe
    1 staklenka Umaka od rajčice s maslinama Podravka (350 g)
    2 češnja češnjaka
    4 žlice konjaka
    1 žličica naribane limunove korice
    50 ml maslinova ulja
    500 g kozica
    Za prilog:
    300 g riže
    Za posipavanje:
    50 g naribanog parmeza

    Priprema

    1. Na maslinovu ulju kratko popecite kozice, dodajte naribanu limunovu koricu, protisnuti češnjak i konjak pa prokuhajte.
    2. Dodajte umak od rajčice s maslinama, promiješajte i kratko prokuhajte.
    3. Rižu skuhajte u posoljenoj vodi i ocijedite.

    me me para a quin soy.
    Entindame para a quin soy.
    Causa que esto es estar alguna vez.

  10. #40

    Odgovor: Riba i plodovi mora

    Punjeni saran ili krap

    Potrebno:
    1 200 g sarana
    100 g oriza, a ko nema moze zamijeniti pirincem
    100 g crnog luka
    50 g mesnate slanine
    glavica bijelog luka
    limun
    2 dl ulja
    1 dl bijelog vina
    100 g svjeze sargarepe
    so po zelji
    1 kasika zacina C
    1 veza persuna
    Nacin pripreme:
    Saran se ocisti, opere i posoli. Crni luk i sargarepa se ociste, operu i kao i slanina
    sitno isjecu. Doda se i riza i izdinsta na pola. Ovim se filom puni saran i zakaci se
    cackalicama. Stavi se u umjereno zagrijanu rernu i pece oko 40 minuta. Tokom pecenja
    prelije se bijelim vinom.
    Servira se u ribljem ovalu i dekorise limunom i persunom.


    me me para a quin soy.
    Entindame para a quin soy.
    Causa que esto es estar alguna vez.

  11. #41

    Odgovor: Riba i plodovi mora

    Brza riblja čorba

    Sastijci

    • 1 konzerva tunjevine
    • 1 šargarepa
    • 1 krompir
    • 2 dl soka od paradajza
    • 1 glavica crnog luka
    • začini
    Način Pripreme

    Luk, šargarepu i krompir izrendati i na malo ulja propržiti. Dodati litar vode, sok od paradajza i tunjevinu prethodno oceđenu od ulja. Po želji dodati peršun, so i začine. Kada proključa, kuvati oko 20 minuta.
    Vreme pripreme: 30 minuta
    Prijatno

  12. #42

    Odgovor: Riba i plodovi mora

    Oslić u sosu od oraha



    Sastojci
    • 1 kg filea oslića
    • 100 grama oraha
    • 60 grama putera (margarina)
    • 50 grama parmezana
    • glavica crnog luka
    • list lovora
    • 1 dl belog vina
    • 1 dl tople vode
    • brašno za paniranje
    • so, suvi začin i biber po ukusu
    • peršun
    Način Pripreme

    Odmrznute filete oprati, ocediti, posoliti, pobiberiti i uvaljati u brašno. Na rastopljenom puteru malo ih propržiti sa obe strane. U sud sa filetima dodati sitno seckan crni luk, lovorov list i peršun. Na jačoj vatri još nekoliko minuta nastaviti sa prženjem, pažljivo protresajući posudu (da se filete ribe ne bi izdrobili). Zatim smanjiti vatru, dodati vino, pa kad malo ispari, dodati toplu vodu. Poklopiti i dinstati još 15 minuta.
    Tada izvaditi filete i presložiti ih u vatrostalnu činiju. Sadržaj iz posude u blenderu ispasirati. U taj sos dodati mlevene orahe i tim zaliti ribu u vatrostalnom sudu. Posuti i parmezanom pa u rerni dopeći još 15 minuta. Služiti uz baren krompir ili pirinač.

  13. #43

    Odgovor: Riba i plodovi mora

    Hobotnica na srpski način


    Sastojci:

    - 1 malo prase (do 15 kg )
    - 1 veća hobotnica (cca 2 kg )
    - krompir

    Priprema:

    Dok se prasence vrti na ražnju, hobotnica se kuva sa krompirima u puno vode i posoljeno. Kad je hobotnica gotova, a prase ispečeno, izvade se krompiri, voda prospee, a hobotnica baci mačkama i kerovima, da nas ne sapliću dok mezimo prase.
    Prase servirati uz hladno pivo.

    P.S. Izvinjavam se, nisam mogla da odolim , mada obožavam ribu i morske plodove.

  14. #44

    Odgovor: Riba i plodovi mora

    recept iz moje kuhinje ... list ....



    list grilovan
    ispod njega rukola, masline, cherry i indijski orah.....
    & underpaid......

  15. #45

    Odgovor: Riba i plodovi mora

    losos

    vidi, tata, praseeeee !!!!



    ... pa ga obradimo....



    ... pa mu onda vishe nije nishta ....



    .. pa bachimo na roshtilj,.... sa belim lukom....



    .... i dekorishemo pomorandzicama....





    ... milinica....
    & underpaid......

Strana 3 od 4 PrvaPrva 1234 PoslednjaPoslednja

Slične teme

  1. Citrusi - plodovi iz raja
    Autor silvia u forumu Biljno carstvo
    Odgovora: 0
    Poslednja poruka: 04.05.2012, 13:47
  2. Vrste slatkovodnih riba sa Balkana
    Autor HLEBmaster u forumu Lov i ribolov
    Odgovora: 59
    Poslednja poruka: 17.05.2010, 12:39
  3. Plodovi neobičnog oblika
    Autor ZOE u forumu Biljno carstvo
    Odgovora: 15
    Poslednja poruka: 06.08.2009, 12:42
  4. Riba jesetra nokautirala ženu koja se vozila čamcem
    Autor HLEBmaster u forumu Spomenar
    Odgovora: 7
    Poslednja poruka: 15.06.2007, 21:40
  5. Chudna riba u Dunavu
    Autor HLEBmaster u forumu Lov i ribolov
    Odgovora: 3
    Poslednja poruka: 05.08.2006, 13:18

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •