Amniocenteza - za/protiv
Prikaz rezultata 1 do 8 od ukupno 8
  1. #1

  2. #2

    Odgovor: amniocenteza za/protiv

    da li je neko radio ovu analizu?
    Ja nisam, što si već i znala!



    Amniocenteza

    Amniocenteza je zahvat kada se pod kontrolom ultrazvučne sonde iglom ulazi kroz stomak majke u matericu i aspirira plodova voda za dalju analizu. Pre same punkcije vrši se detaljan ultrazvučni pregled, prilikom kojeg se određuje položaj bebe, kao i posteljice kako bi se izbegla nepreciznost zahvata, ali i povređivanje fetusa. Plodova voda je tečnost u kojoj se nalazi fetus, pa prema tome sadrži oljuštene ćelije kože i organa fetusa. Za pretrage fetalnih ćelija potrebno je oko 15 - 20 ml plodove vode, a kultivacija fetalnih ćelija i kariotipizacija (pregled fetalnih hromozoma) traje oko 3 nedelje. Amniocenteza omogućuje ne samo određivanje broja i izgleda hromozoma, kao i određivanje fetalnog pola već je i pretraga koja se koristi kod nekih drugih specijalnih pitanja u trudnoći, posebno kod određivanja zrelosti deteta ili količine bilirubina u plodovoj vodi kod Rh nepodudarnosti. Slično amniocentezi izvode se kordocenteza - punkcija umbilikalne (pupčane) vrpce i kardiocenteza - uzimanje krvi iz leve komore fetalnog srca. Kod kordocenteze punktira se pupčana vrpca najmanje 1 cm od mesta na kojem se pupčana vrpca odvaja od posteljice i aspirira mala kočina krvi iz pupčane vene. Ovi izuzetno zahtevni postupci praktikuju se samo kod specijalnih pitanja u trudnoći kao što su nasledne hemoglobinopatije, fetalne infekcije, intrauterina transfuzija krvi kod fetalne anemije, imunološke bolesti, a kod naslednih bolesti samo ako ne uspe kultura plodove vode, odnosno kod mozaicizma. Rizici kod ovih zahvata obuhvataju spontani pobačaj, prevremeni porođaj, krvarenje i infekcije, a javljaju se u 1 - 2% punkcija.


    Indikacije za prenatalnu dijagnostiku:

    ~ starost majke > 35. ( 37.) godina
    ~ starost oca > 42 ( 45.) godine
    ~ hromozomopatije u porodici
    ~ abnormalnosti hromozoma kod prethodno rođenog deteta ili kod roditelj
    ~ prethodno rođena deca s višestrukim malformacijama
    ~ abnormalnosti otkrivene ultrazvukom
    ~ druge indikacije.

  3. #3

    Odgovor: amniocenteza za/protiv

    Posle tridesete jako preporucljivo

  4. #4

    Odgovor: amniocenteza za/protiv

    Radila sam i u prvoj i u drugoj trudnoci.

    Nakon vadjenja krvi,ustanovljeno je da su tumorni markeri(betaHcg i alfa feto protein)bili u nekim krajnjim granicama,te mi je geneticarka preporucila da uradim i ovu analizu kako bi bila sigurna da je sve u redu.
    Bila sam jako uplasena,i zaista nije bezazleno,...ali nije ni tako strasno.
    Cinjenica je da svako od nas instiktivno stiti svoj stomak jer smo tu najranjiviji,a taj instikt je pojacan sa trudnocom.Strasna je pomisao da ce uci igla(prilicno velika)u stomak,mada sam osecaj i nije tako strasan.Boli samo malo vise od obicnog vadjenja krvi.Sve brzo prodje,samo se nalazi dugo cekaju(oko mesec dana)ali kad stignu dobri rezultati-sve ono lose se zaboravi,i svaka nedoumica je resena.
    Posle intervencije nedelju dana treba mirovati,s tim sto se preporucuje dva dana strogog mirovanja.Pridrzavala sam se svega toga,i hvala Bogu,nije bilo nikakvih posledica
    Ako voli jedan cvet koji se nalazi na nekoj planeti,slatko je noću gledati nebo.

  5. #5

    Odgovor: amniocenteza za/protiv

    Radila pre nedelju dana iz istog razoga kao i jovuk.

    Iako sam bila jako nervozna i uplašena nijednog trenutka nisam razmišljala da odbijem intervenciju.
    Nije jako strašno. Malo je neprijatno. Kratko traje.
    Jako je važno pridržavati se svih saveta u vezi mirovanja.
    Mislim da su nalazi koji se dobijaju tim putem od neprocenjivog značaja.
    Striktno su određeni kriterijumi za određivanje kod kojih trudnica se radi analiza plodove vode i mislim da je to ok.
    Kad bi meni dali kišobran, ja ga ne bih potrošio sam
    pola mesta ja bih dao nekom, ko je dobar a slučajno sam.

  6. #6

    Odgovor: Amniocenteza - za/protiv

    Ako postoji bilo kakva sumnja i ako nadležni ginekolog to preporučuje iz bilo kog razloga, trebalo bi uraditi amniocentezu jer su podaci koji se dobiju ovom analizom, od velikog značaja za ishod trudnoće i mogu da preduprede mnoge probleme..
    Osmeh je kriva linija koja ispravi sve..skoro sve..


  7. #7

    Odgovor: Amniocenteza - za/protiv

    Kada sam otišla na razgovor kod genetičara,rečeno mi je da je od 1600 žena (koje su imale loše nalaze tumornih markera kao ja),samo njih 4 rodilo bolesno dete,ali zbog tih 4...sam i ja uradila potrebne analize.
    Ako voli jedan cvet koji se nalazi na nekoj planeti,slatko je noću gledati nebo.

  8. #8

    Odgovor: Amniocenteza - za/protiv

    iako sam ostala u drugom stanju u 32 godini, nisu mi trazili da uradim ovu analizu. najverovatnije posto sam zabremenila putem IVF oplodnje, a pri tome rade se milion ispitivanja i biraju se najbolje jajne celije (muske i zenske) .
    ali ukoliko bi mi lekar preporucio, onda bih uradila bez razmisljanja...


Slične teme

  1. Vakcina protiv homoseksualizma?
    Autor memento u forumu Porodica
    Odgovora: 142
    Poslednja poruka: 29.08.2009, 20:37
  2. Za ili protiv koride?!
    Autor silvia u forumu Životinjsko carstvo
    Odgovora: 35
    Poslednja poruka: 07.07.2009, 15:30
  3. Podbara protiv lečilišta za narkomane
    Autor _baba_ u forumu Spomenar
    Odgovora: 8
    Poslednja poruka: 02.12.2008, 14:37
  4. Vakcina protiv gripa
    Autor Mish u forumu Spomenar
    Odgovora: 2
    Poslednja poruka: 29.10.2008, 21:14
  5. Greškom do leka protiv raka
    Autor SQUAW u forumu Spomenar
    Odgovora: 4
    Poslednja poruka: 06.07.2007, 10:57

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •