NaŠe PriČe
Prikaz rezultata 1 do 7 od ukupno 7

Tema: NaŠe PriČe

  1. #1

    NaŠe PriČe

    Otvarajući ovu temu, imao sam na umu da u našem narodu postoji niz priča koje se usmeno prepričavaju kao istiniti događaji. Veliki broj tih priča je na granici realnog, ali zato ima i onih koje su totalno mistične i vezane za neke pojave koje se i dan danas ne mogu objasniti, ako se ne dovodi u pitanje istinitost izvora.
    Takođe u selu postoji i mnogo priča koje su realne, a imaju veliku dozu humora.
    Počet ću sa stvarnom pričom koja nema veze sa misterijom, ali je svakako zanimljiva zbog oslikavanja našeg mentaliteta.

    Šporet
    Izvesni Milovan, moj sugrađanin, oženi se lepo, izrodi decu sa suprugom Lenom, skući kuću, deca se poženiše i poudavaše, normalno i odoše sa sela. Deda Milovan i baba Lena, nastaviše život na selu i zađoše u sedamdesete godine.Ali kako godine odmicaše bez dece, baba Lena postajaše sve nervoznija(malo zbog nedostatka dece, a i zbog nadošlih godina i nemoći). Svu nervozu i sklonost prema svađi i zakeranju, deda Milovan je podnosio, i uvek on glavni krivac. Međutim strpljenje počinje da ga izdaje, malo ublaži šljivovicom, ali sve teže.
    Jednog dana puče tikva dedi i on primeni tamburicu, istambura on babu da su i komšije imale muku da odustane, dođe tu i milicija, baba i deda se odvojiše, u dve zasebne kuće, dvorište na pola, a epilog na sudu.
    A na sudu sudija videći lekarske nalaze, upita ga: Pa sa čime si je ovako bio deda zaboga?
    A deda će: Sa svim sudija što sam drpio, samo nisam sa šporetom!
    Sudija ostade bez reči zbog siline izliva, smišljajući šta da mu kaže.
    Deda videći da je sudija zaćutao nastavi: Da ona gosp. sudija ima jezik pola metra, ja bih ga zamotao oko ruke i iščupao, nego mali kao zmija pa ne prestaje da palaca, ja sam onda pukao i morao sam da iskalim muku, a vi me osudite kako mora. Presuda pade što za ovu priču i nije tako važno, ali ostade priča o tuči sa svim sredstvima, sem sa šporetom!
    Priča je istinita, ali su imena promenjena.

  2. #2

    Odgovor: NaŠe PriČe

    Otvaranje novih vrata!

    Moj komšija Nikola ima divan vinograd u brdu (smederevsko vinogorje), površina oko 30 ari, nije hteo da se bakće sa postavljanjem žice i stubova, a i nije mu baš poznata ta nova rezidba i odluči se da sve to ide uzgoj uz kolac. Izabra on kvalitetno drvo izstruga lepe stubiće i pobode uz svaki čokot. Posle par godina počeše problemi, u toku leta čuva on grožđe i ne fali ništa. Međutim zima donese probleme. Kad Nikola ode u proleće mnogo kolja nema u vinogradu, idealno drvo za ogrev, neko je baš lepo iskoristio. Nikola, šta će ponovo struganje novih kolaca i pobijanje. Dođe jesen, a i zima se približila, pitaju komšije šta će da radi sa krađom kolja, a Nikola će , ne brinite ništa otvoriću nova vrata i neće biti problema. Mnogi ga čudno pogledaše, ne razumevši njegov odgovor.
    Nikola jedne jesenje večeri isprazni desetak lovačkih patrona i spakova barut u najlon kesu, ponese ručnu burgiju i oštar nož. Ode u vinograd i proizvoljno izbuši desetak kolaca odozgo u čelo, bušotine napuni sa barutom i zatvori ih sa lepo obrađenim drvenim čepovima lepo poravnavši nožićem da se ne primeti.
    Zahladni lepo, počeše i mrazevi, i posle dvadesetak dana noćnu tišinu prolomi jako tras i opet tišina. Ujutru novost se pronese selom, Nikolinim malo udaljenim komšiji eksplodirao šporet i odvalio pola zida, gornja ploča i čunak našla se u pola šljivara.
    Tako Nikola otvori nova vrata, i prestade krađa kolja za vinograd.

  3. #3

    Odgovor: NaŠe PriČe

    Citat morrib kaže: Pogledaj poruku
    Otvaranje novih vrata!

    Moj komšija Nikola ima divan vinograd u brdu (smederevsko vinogorje), površina oko 30 ari, nije hteo da se bakće sa postavljanjem žice i stubova, a i nije mu baš poznata ta nova rezidba i odluči se da sve to ide uzgoj uz kolac. Izabra on kvalitetno drvo izstruga lepe stubiće i pobode uz svaki čokot. Posle par godina počeše problemi, u toku leta čuva on grožđe i ne fali ništa. Međutim zima donese probleme. Kad Nikola ode u proleće mnogo kolja nema u vinogradu, idealno drvo za ogrev, neko je baš lepo iskoristio. Nikola, šta će ponovo struganje novih kolaca i pobijanje. Dođe jesen, a i zima se približila, pitaju komšije šta će da radi sa krađom kolja, a Nikola će , ne brinite ništa otvoriću nova vrata i neće biti problema. Mnogi ga čudno pogledaše, ne razumevši njegov odgovor.
    Nikola jedne jesenje večeri isprazni desetak lovačkih patrona i spakova barut u najlon kesu, ponese ručnu burgiju i oštar nož. Ode u vinograd i proizvoljno izbuši desetak kolaca odozgo u čelo, bušotine napuni sa barutom i zatvori ih sa lepo obrađenim drvenim čepovima lepo poravnavši nožićem da se ne primeti.
    Zahladni lepo, počeše i mrazevi, i posle dvadesetak dana noćnu tišinu prolomi jako tras i opet tišina. Ujutru novost se pronese selom, Nikolinim malo udaljenim komšiji eksplodirao šporet i odvalio pola zida, gornja ploča i čunak našla se u pola šljivara.
    Tako Nikola otvori nova vrata, i prestade krađa kolja za vinograd.
    Istim trikom se i moj komsija posluzio. Samo sto je sporet eksplodirao u trenutku kad se na njemu kuvao pekmez i lepo izmazao i opekao zenu kradljivca ogreva spremljenog za zimu. Mudri bili nasi stari, nema sta
    Treba znati da se prvi poljubac ne daje ustima vec ocima.

  4. #4

    Odgovor: NaŠe PriČe

    Odrastala sam u Sremu.
    A Sremci kad stigne zima, svi poslovi stanu, oni uz rakijicu u vecernjim satima navek prepricavaju neke dogodovstine.
    Ja sam uvek bila scucurena, negde tik uz njih i pomno slusala dogadjanja, koja je mamin stric Nikola, znao da prepricava.
    Desilo se, a niko mu verovao nije.
    I svake zime ja sam slusala tu pricu, samo mi je sa godinama bila nerealna, ali mi je ostala u secanju

    A stari stric Nikola je pricao, tada sam jedino ja verovala i u glavi vec motala film , niko drugi nije, uvek iza tih njegovih prica nastale bi salve smeha i sala na njegov racun,pamtim nekoliko.
    Evo je prva.
    Probacu verodostojno da je prenesem

    Bilo je leto.Jedno od onih sparnih, kada samo 'lad trazis.A u kucu se uvukla neka vrucina, odlucim idem pokraj sena leci, valja spavati, sutra nas ceka zetva.
    I taman sam prvi san usnio, kad me probuduse smeh i kao da sam cuo praporce.
    Trljam oci u bunili, pomislih ko se sad smeje u ovo doba.
    A smeh zenski, pa sapat ,pa cika.
    Sve me neka jeza prodje od zenskinja u mojoj kuci bese samo moja Milka i cer, ali gde ce se smejati 'vako, nisu poludele valjda.
    Vec sam se bio uveliko razbudio a smeh ne jenjava, okrecem se ne vidim nikog.
    Pomislih mora da je od one Cibine rakije, mnogo smo je nocas popili.
    Sve stavljam ruke preko usiju i zaklinjem se kako rakiju necu liznuti pred konak.
    A onaj smeh sve jaci i jaci, lepo cujem ciku i odlucih da obidjem oko stala da vidim sta je, ili sam ja stvarno izludeo.
    Krenem bos, a ona jeza me ne napusta, smeh sve blizi kad ispred mene stvori se prizor.Tamo na kraju avlije, pored kotobanje tri devojke vrte se oko sebe i smeju se.Pohvatase se za ruke, a plava kosa im se viori niz ledja.Ne znas koja je lepsa.
    Trljam oci ne verujem im nista, a one se vrte i smeju se.

    Uleteh u kucu da probudim moju Milku, povukoh je da pogleda , ono u sta i sam ne verujem.Kad smo dosli do zadnjeg dela avlije, vec je svitalo , nikog nije bilo, ali se trava na tom mestu osta ugazena.
    Milka mi rece da sam podilkanio pod stare dane, a ja znam sta sam video.
    Nisam bio pijan, a ni lud ...
    Poruku je izmenio bellissima, 19.03.2010 u 22:37

  5. #5

    Odgovor: NaŠe PriČe

    Ne znam da li ide u ovu temu ali neka bude prica.
    Ove zime mi bio komsija da namesti poklopnice na krovu.
    Inace je zidar po profesiji .
    I popnemo se mi na tavan a on jos i na krov,
    Poneli i neke male merdevine i kako sam i ja stao na njih da pridrzim crep;
    padnemo s istih.
    Malo smo se ugruvali ali nista strasno.
    Tom prilikom mu je spala kapa sa glave koju inace ima tridesetak godina .
    I trazili smo kapu na tavanu i on gledao da nije ostala na krovu ali kape migde nema.
    Posle je jos par puta dolazio i pitao da nisam nasao kapu , penjao se na tavan ,
    gledao na krovu ali kape nigde. I to mi je stvarno bilo cudno.
    Mislio sam se u sebi , kapa ko kapa , zasto je toliko trazi , zasto ne kupi drugu ?
    Danas cujem da je iznenada umro.
    I odmah mi pala na pamet ona njegova kapa i zasto ju je toliko trazio.?
    Mozda je i smesno i nema nikakve veze ali eto, ja se setio toga.
    Hej Joe...Supercalifragilisticexpialidocious !

  6. #6

    Odgovor: NaŠe PriČe

    Priča mog pradede (čoveka koji nije lagao, a bio je sve, samo ne neinteligentan):

    idu on, njegov ćale i stric pored lokalnog groblja. U jednom trenutku, stric vidi mače pored puta. Iz nekog razloga, sagne se i pomiluje ga uz reči: Mala maca, mala maca..., na šta će mače: MALA MACA, MALA MACA!!! On ga zavrljači iz sve snage, i pobegnu odatle.

    Evo majke mi, svaki put kad se setim ove priče, naježim se. Jer postoje neke stvari na ovom svetu koje se ne daju objasniti logikom ni razumom. Jedna od njih je, na primer, ljubav. Ona nas greje. Od onih drugih se ponekad smrznemo.

  7. #7

    Odgovor: NaŠe PriČe

    Prica moje babe i mame (mada je ona tada bila jako mala).
    Moj deda je bio saobracajni inz. i vrlo cesto su se selili. Kada su bili u Ukrajini ziveli su kod jedne babe za koju su svi pricali da je...veshtica
    U jednom trenutku dolazi do nekih nesporazuma babe i dede i dok je deda bio na dezurstvu baba je pokupila mamu i stvari i resila da se odseli.
    Bila je noc i zima.
    Natovarila baba stvari na sanke i kada nikog nije bilo napolju...krenuli su u dr. stan.
    Nikome nije rekla gde se seli.
    Kada su krenuli...iza njih je isla crna macka. Primetili su i...terali je da ode.
    Ali macka stane i kada one nastave put..ide za njima.
    Gadjali je cak i grudvama...nista, maca izasla za njima dok nije videla u koju kucu ulaze, onda se okrenula i otisla.
    Ujutro, u 7 sati se deda nacrtao na njihova vrata. Rekao da mu bivsa gazdarica rekla gde su se odselili
    Budi pametan i pravi se lud

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •