Pravopis - Strana 3
Strana 3 od 4 PrvaPrva 1234 PoslednjaPoslednja
Prikaz rezultata 31 do 45 od ukupno 47

Tema: Pravopis

  1. #31

    Odgovor: Pravopis

    Isn't it funny how day by day, nothing changes, but when you look back, everything is different?
    C. S. Lewis

  2. #32

    Odgovor: (Ne)Pismenost

    Pravopisna nedoumica koju nema ko da mi objasni, a glasi ovako: Po kojoj logici je New York "Njujork", a New Zealand je "Novi Zeland". Drugim rečima, zašto New York ne bi mogao biti "Novi Jork" (što u suštini i jeste), kao i New Zealand da bude "Njuzeland"?

  3. #33

    Odgovor: (Ne)Pismenost

    Citat PutnikIzDaleka kaže: Pogledaj poruku
    Pravopisna nedoumica koju nema ko da mi objasni, a glasi ovako: Po kojoj logici je New York "Njujork", a New Zealand je "Novi Zeland". Drugim rečima, zašto New York ne bi mogao biti "Novi Jork" (što u suštini i jeste), kao i New Zealand da bude "Njuzeland"?
    Objašnjenje lingviste:

    "Odgovor je malo neobičan: tako je uobičajeno.

    Pravopis propisuje kako se preslovljaju strana imena ali je ostavio da se imena koja su ranije preslovljena zadržavaju tako kako su već uobičajena.

    Drastičan primer je ime Viljem Šekspir. Taj oblik prezimena je dozvoljen samo u tom jednom slučaju, jer je uobičajen od ranije. Svi ostali koji se danas prezivaju tako se preslovaljavju kao Šejkspir."

  4. #34

    Odgovor: (Ne)Pismenost

    Putnice, iz istog razloga sto Novi Sad ne moze biti Nju Nau
    Life is a mystery to be lived,not a problem to be solved.

  5. #35

    Odgovor: (Ne)Pismenost

    Citat BoginjaMarija kaže: Pogledaj poruku
    Putnice, iz istog razloga sto Novi Sad ne moze biti Nju Nau
    Ne može biti Nju Nau.
    Slažem se.
    Ali može biti Neusatz.
    Kao i Újvidék.
    A kao dezert, i šatro... Atina.
    Dovoljno, valjda.



  6. #36

    Odgovor: (Ne)Pismenost

    Је л' или јел'?



    Измењено и допуњено издање Правописа (2010) донело је разграничавање (у писању) између је л' (скраћеног облика од глагола јесам) и јел' (облика које служи за грађење питања у разговорноме језику).

    Дакле, да разјаснимо прво је л' (на које смо сви навикли).

    Када је посреди помоћни (или копулативни) глагол јесам и упитна речца ли као обележје упитне реченице – пише се одвојено (као што је и досад било!):

    Је ли (или је л') Пера дошао? Одговор: Пера јесте (је) дошао.
    Је ли (или је л') веран? Одговор: Веран јесте (је).
    Јеси ли (или јеси л') добро? Одговор: Јесам добро / Добро сам.


    Отворите четворе очи:

    Међутим, у разговорном језику раширила се употреба јел' као засебне упитне речце, еквивалентне да ли. Треба уочити да у овим примерима нема помоћног глагола јесам! Таква употреба је врло уобичајена, али супстандардна (некњижевна). Дакле, она је дозвољена у разговорноме језику, али разговорни језик није стандардни језик. У разговорноме језику, може се рећи, све је дозвољено.

    Јел' Пера долази? (Не можете рећи: Јесте ли Пера долази, зар не?)
    Јел' имаш времена? (Не можете рећи: Јесте ли имаш времена, зар не?)
    Јел' важи? (Не можете рећи: Јесте ли важи, зар не?)
    Одговор:

    Пера долази. Да, долази. (Нема помоћног глагола јесам).
    Правилно:

    Долази ли Пера? Да ли Пера долази?
    Имаш ли времена? Да ли имаш времена?


    То је разлика између је л' и јел' и више дилеме нема.

    Правопис (2010) говори само о разговорноме јел', које смо у овом чланку објаснили.


    преузето са Описмени се!

    Је л' или јел'? | Описмени се!
    Isn't it funny how day by day, nothing changes, but when you look back, everything is different?
    C. S. Lewis

  7. #37

    Odgovor: (Ne)Pismenost

    Mrzi me da guglam. Probah, al' ne nadjoh odgovor u prva tri pogotka.
    Kako se pravilno piše "zasigurno", odvojeno "za sigurno" ili zajedno "zasigurno", navijam za spojeno, al' moram priznati da zasigurno nisam siguran da li sam u pravu, ili "upravu", aaaaaaa
    Боље је наставити да пијеш, него престати кад не треба.

  8. #38

    Odgovor: (Ne)Pismenost

    Kako ga ja kontam, sto ne znaci da je ispravno.

    "Za sigurno" - "Neka ti se nadje (novac, npr.). Za sigurno."
    "Zasigurno" - "Zasigurno je kriv."

    E sad, u tvom konkretnom primeru, pravilno se pise "zasigurno" sto znaci "Ja sam siguran"

    Nisam uspela nista da nadjem, ali ovo mi kaze logika moja divna.
    Krek, krek.. Ne gudra

  9. #39

    Odgovor: (Ne)Pismenost

    Pa gikalo i meni 'že stoi, ali voleo bih da neko potvrdi "zasigurno"
    Боље је наставити да пијеш, него престати кад не треба.

  10. #40

    Odgovor: (Ne)Pismenost

    Jedna rec
    Gather ye rosebuds while ye may...

  11. #41

    Odgovor: (Ne)Pismenost

    Citat BoginjaMarija kaže: Pogledaj poruku
    Putnice, iz istog razloga sto Novi Sad ne moze biti Nju Nau
    Svakako Novi Sad, tj. Sad ne potiče od vremenske odrednice, već od reči "sad" ili "zasad" (Neoplantensis).
    Neoplanta (latinski), Neusatz ili Neusatz an der Donau (nemački), Novi Sad (hrvatski), Nový Sad (slovački), Novi Sad (rumunski) i Млада Лоза (bugarski).

    Dakle, mogao bi se prevesti kao New Plantation.
    Stvoriću svoj mali raj i u njega primiti one koji su mi već u srcu.

  12. #42

    Odgovor: Pravopis

    Citat Morpheus kaže: Pogledaj poruku
    Malo sam preturao po online izvorima i izgleda da je oblik "obadva" sasvim prihvatljiv po pravopisnim pravilima. Naglašavam da nisam nikakav jezički stručnjak... lično nikad ne koristim reč "obadva" jer mi je malo čudna.
    pa sta znam, ja oduvijek govorim obadvoje pa me poneki uvijek ispravljaju nije obadva nego je oba.. da nije do geografskog podrucja?
    moomoo meee jooouu

  13. #43

    Odgovor: Pravopis

    Obadva je dublet, može da se kaže i oba i obadva. Mislim da je to pravilo uvedeno sa poslednji pravopisom.
    Krek, krek.. Ne gudra

  14. #44

    Odgovor: Pravopis

    Citat yige_gui kaže: Pogledaj poruku
    Citat Morpheus kaže: Pogledaj poruku
    Malo sam preturao po online izvorima i izgleda da je oblik "obadva" sasvim prihvatljiv po pravopisnim pravilima. Naglašavam da nisam nikakav jezički stručnjak... lično nikad ne koristim reč "obadva" jer mi je malo čudna.
    pa sta znam, ja oduvijek govorim obadvoje pa me poneki uvijek ispravljaju nije obadva nego je oba.. da nije do geografskog podrucja?
    Nama je učiteljica ispirala mozak s ovim...Izluđivalo je kad neko kaže: obadva.
    I toliko me je isprepadala
    da ja ni dan danas ne mogu da otpevam (bez griže savesti)...ma digni ruku, digni obadve
    Umro je Ajnštajn, umro je Tesla...a i meni nešto nije dobro

  15. #45

    Odgovor: Pravopis

    Sve češće se susrećem sa elementarnom nepismenošću.
    Volim onu izreku: "Piši kao što govoriš, čitaj kako je napisano." Neko to shvati bukvalno pa se opravdava time da se ne znam, piše zajedno, jer se tako izgovara.

Strana 3 od 4 PrvaPrva 1234 PoslednjaPoslednja

Slične teme

  1. Usvojen "Pravopis crnogorskoga jezika"
    Autor Morpheus u forumu Spomenar
    Odgovora: 12
    Poslednja poruka: 12.07.2009, 14:34

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •