Pravopis - Strana 2
Strana 2 od 4 PrvaPrva 1234 PoslednjaPoslednja
Prikaz rezultata 16 do 30 od ukupno 47

Tema: Pravopis

  1. #16

    Odgovor: Pravopis

    Citat anjich kaže: Pogledaj poruku
    SRBIJANSKI je za ljude iz Srbije, a SRPSKI za ljude iz Republike Srpske, isto kao i Srbijanci i Srbi.
    Ne bih se slozila. Rijec je o jeziku, a nas jezik je SRPSKI.
    Savrseno normalna djevojka

  2. #17

    Odgovor: (Ne)Pismenost

    Evo jos jedne dileme, da li je pravilno potforum ili podforum ?
    Ovde je u upotrebi podforum, da li je to pravilno?
    Odgovor sledi:
    http://www.vokabular.org/forum/index...pic=1491.0;all

  3. #18

    Odgovor: Pravopis

    Kako se kaže konfete ili komfete?
    Vrag odneo šnalu...

  4. #19

    Odgovor: Pravopis

    Citat izabelitta kaže: Pogledaj poruku
    Kako se kaže konfete ili komfete?
    Pa ja kažem konfte... i tako kažu svi oni koje znam, al ne mora da znači da je pravilno.

  5. #20

    Odgovor: Pravopis

    Citat izabelitta kaže: Pogledaj poruku
    Kako se kaže konfete ili komfete?
    pravilno je konfete ima pravilo u srpskom jeziku, zove se "Jednacenje suglasnika po zvucnosti" i ima dve podele suglasnika, a to su zvucni i bezvucni
    zvucni su: B, G, D, Đ, Ž, Z, Dž
    bezvucni su: P, K, T, Ć, Š, S, Č, F, H, C

    nama je nastavnica srpskog jezika dala ovako da lakse zapamtimo:
    zvucni: Baba Grdi Dedu: "Đavole Živi, Zašto ambasiš?"
    bezvucni: Papa Krti Tetu: "Ćavole Šivi, Sašto Čampasiš?" F, H, C

    a pravilo je:
    Jednačenje suglasnika po zvučnosti je glasovna promena u srpskom jeziku u kojoj se šumnici koji se razlikuju po zvučnosti jednače tako što se prvi suglasnik skupa zamenjuje njegovim parnjakom po zvučnosti jednakim drugom suglasniku skupa.
    preuzela sam citat sa Vikipedije

    znaci, da prvi suglasnik jednacimo po onom suglasniku koji se nalazi do njega, po svom parnjaku iz pravila odnosno, ako kazemo npr. vrabac i ako imenicu menjamo po padezima, konkretno u genitivu, dobicemo rec vrabca. Posto rec treba da se ozvuci, menjamo je po jednacenju po zvucnosti i b prelazi u p i dobijemo rec vrapca

    a i Skvo je napisala dobar post, a tamo i ostavila link ka Vikipediji
    http://www.vojvodinacafe.com/forum/199951-post79.html
    Krek, krek.. Ne gudra

  6. #21

    Odgovor: Pravopis

    Žabo, to pravilo se ovde ne primenjuje To ti je kao da objašnjavaš da li se kaže fen ili fem, komfor ili konfor (mada može i jedno i drugo).

    Citat izabelitta kaže: Pogledaj poruku
    Kako se kaže konfete ili komfete?
    Konfete, Konfeti, Konfeta (Confetti - francuski, engleski; Konfetti - nemački; Confeti - španski).

    Konfeti (ital. confetti) - kolačići, loptice od gipsa ili raznobojne hartije kojima su se, naročito u Italiji, gađali učesnici u karnevalu; danas: raznobojni papirni kružići kojima se obasipaju učesnici igranki ili novogodišnjih svečanosti.

    I nisu kolačići nego bombone i to jako tvrde, bele sa bademom unutra, koje oni umotaju u til/čipkicu - naprave zavežljaj sa nekoliko bombonica unutra i dele na venčanju. Mislim da mama još čuva tetkine. Moja ih je sestra delila i kad je krstila ćerku. Vezuju ih za keramičke ili gipsane anđelčiće
    Gaa wiin daa-aangoshkigaazo ahaw enaabiyaan gaa-inaabid


  7. #22

    Odgovor: Pravopis

    Citat SQUAW kaže: Pogledaj poruku
    To ti je kao da objašnjavaš da li se kaže fen ili fem, komfor ili konfor (mada može i jedno i drugo).
    Kao i... da li se kaze šorts ili šorC
    Umro je Ajnštajn, umro je Tesla...a i meni nešto nije dobro

  8. #23

    Odgovor: Pravopis

    Citat _baba_ kaže: Pogledaj poruku
    Kao i... da li se kaze šorts ili šorC
    Volem čika Klajna. Uvek je bolje šorts (šortsevi)

    ... ili Forts u mom slučaju
    Gaa wiin daa-aangoshkigaazo ahaw enaabiyaan gaa-inaabid


  9. #24

    Odgovor: Pravopis

    O glagolu trebati




    ''Jezički priručnik'' (Ivić, Pešikan, Klajn, Brborić).

    Preuzeto sa neta
    Isn't it funny how day by day, nothing changes, but when you look back, everything is different?
    C. S. Lewis

  10. #25

    Brojevi slovima

    Kako se, pravilno, u srpskom jeziku brojevi pišu slovima? Odvajanjem, odnosno razmakom izmešu jedinica, desetica, stotina, hiljada... Ili se ti veliki brojevi pišu kao jedna reč!?

    Na primer broj 345:
    a) trista četrdeset pet;
    b) tristačetrdesetpet.

    Obrazloženje. Ja bejah ubeđen da je ispravno pod b, odnosno zajedno, kao jedna reč. Pošto se radi o jednom broju, a ne tri broja jedan do drugog (300 40 5). No, u knjizi za matematiku za 3. razred, moje mlađe ćere, piše razdvojeno. Da pogledam to čudo navela me prijateljica čiji sin takođe ide u 3. razred, ali u drugu školu. Tako da ispada da svu decu uče suprotno od onoga što su im učili roditelje.

    Pokušao sam i testiranje. Zadah mojoj starijoj, sada gimnazijalki kojoj je srpski, a i ostali jezici, uvek bio jača strana da napiše broj slovima. Greškom ja izdiktirah 34i5, a ona napisa na papir tristačetrdeset i pet. Ja se iznenadih, ali nisam komentarisao nego izdiktirah sledeći broj 876. Ona napisa osamstosedamdesetšest. I tu me oduševila kako dobro čuje i rezonuje. Isto kao što bi i ja, kada bi uvek čuo (obratio pažnju na) ono što mi se kaže.

    Hajd' sada da čujem one obaveštene, koji znaju,
    Odnosno, molio bi da se ne javljaju oni što samo misle.

    __________________


    U međuvremenu pronađoh relevantnu informaciju. Pravilno je pod a, odnosno broje vi se slovima pišu sa razdvojenim jedinicama, deseticama, stotinama, hiljadama...
    Poruku je izmenio AdrijanKronauer, 17.09.2010 u 15:04

    Volim prijateljski da karam, bez obaveze da mi se uzvrati. © Maski

  11. #26

    Odgovor: Pravopis

    Evo i punog objašnjenja u vezi s pisanjem brojeva:

    -Brojevi i izvedenice od njih-

    a) Spojeno se pišu dvesta, trista itd., ali odvojeno dve stotine, tri stotine itd.
    b) Rastavljeno pisanje višečlanih brojeva zadržava se u rednim i zbirnim brojevima, kao i u zbirnim brojnim imenicama za muška lica : sto dvadeset (i) četiri, sto dvadeset (i) četvrti. Nikad se ne piše spojeno npr. dvadeset jedan, dvadeset prvi itd.
    c) Sastavljeno treba pisati pridevske i imenicke izvedenice od višečlanih brojeva: dvadesetpetica, dvadesetčetvoročasovni, sedamdesetpetogodišnjica i druge izvedenice na -časovni, -satni, -dnevni, -godisnji, -godisnjak, -godisnjica i sl. Drugi su ispravni obrasci 48-časovni, 75-godišnjak, 175-godišnjica, kao i 175.godišnjica, sto sedamdeset peta godišnjica.
    d) Pomoćna reč put piše se spojeno s prostim jednočlanim brojevima, a odvojeno kad je iza rednih brojeva i zamenica : jedanput, dvaput, jedared, dvared; prvi put, svaki put, koji put. Reč puta piše se redovno odvojeno : dva puta, pet puta. Obrazac za višečlane brojeve : dvadeset jedan put, dvadeset pet puta.
    e)Brojevi po pravilu ne srastaju s predlozima. Izuzetak čine spojevi predloga na i u sa zbirnim brojevima: nadvoje, natroje, udvoje, ali : deli na troje dece, uzda se u dvoje. Spojeno se piše obadva, obadvoje, a odvojeno sva tri, sve troje, sva trojica, sve tri.

    Deo preuzet iz knjige"Pravopis srpskoga jezika", Mitar Pešikan, Jovan Jerković, Mato Pizurica, MATICA SRPSKA,NOVI SAD, ZAVOD ZA UDŽBENIKE I NASTAVNA SREDSTVA, BEOGRAD,2000.

  12. #27

    Odgovor: Pravopis

    Zbunio me ovaj poslednji primer:'OBADVA'. Zar to nije pogresno, bilo u govornoj ili u pisanoj kulturi? Zar nije ispravno pisati/govoriti samo OBA ili samo dva? Ne bih da sumnjam u autoritet izvora...

  13. #28

    Odgovor: Pravopis

    Malo sam preturao po online izvorima i izgleda da je oblik "obadva" sasvim prihvatljiv po pravopisnim pravilima. Naglašavam da nisam nikakav jezički stručnjak... lično nikad ne koristim reč "obadva" jer mi je malo čudna.

  14. #29

    Odgovor: Pravopis

    Obadva ili obadvoje nije ispravno. To znaci cetiri Oba + dvoje.
    Krek, krek.. Ne gudra

  15. #30

    Odgovor: Pravopis

    Mene je nedavno zbunilo pisanje rečce GOD, evo stručnog objašnjenja koje sam dobila:

    Rečca GOD, upotrebljena kao sinonim za "ma bilo", odvaja se od prethodne reči: šta god hoćeš, kud god pošao, s kim god da razgovaram itd. Sastavljeno se piše u značenju neodredjenosti, tj. kad štogod znači nešto, gdegod - negde, kakavgod - nekakav, kadgod - ponekad...

    KO GOD u znacenju BILO KO, a KOGOD u znacenju PONEKO. Znači, može i jedno i drugo samo zavisi od konteksta.
    KAD GOD - svaki put kad, KADGOD - ponekad; S KIM GOD - s bilo kim; GDE GOD - ma gde; GDEGOD - ponegde
    Isn't it funny how day by day, nothing changes, but when you look back, everything is different?
    C. S. Lewis

Strana 2 od 4 PrvaPrva 1234 PoslednjaPoslednja

Slične teme

  1. Usvojen "Pravopis crnogorskoga jezika"
    Autor Morpheus u forumu Spomenar
    Odgovora: 12
    Poslednja poruka: 12.07.2009, 14:34

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •