Da li biste zaveštali svoje organe?
Strana 1 od 9 123 ... PoslednjaPoslednja
Prikaz rezultata 1 do 15 od ukupno 129
  1. #1

    Da li biste zaveštali svoje organe?

    Pre izvesnog vremena momku moje prijateljice je umro otac (od srčanog udara). Kada smo posle nekog vremena nas dve razgovarale o tome, ona mi je pomenula da se navodno nešto sumnjivo izdešavalo sa telom nakon što su ustanovili smrt, da ih niko nije pitao da li bi eventualno pristali da doniraju organe pokojnika, ali da oni ipak sumnjaju da je to svejedno učinjeno. Da ne zalazim dalje u tu priču, šuplja je sa svih strana i uopšte nije logična, ali ono što je meni bilo interesantno je ton kojim je ona meni to ispričala, kao i stav njegove porodice koja je bila užasnuta samom idejom da je neko izvadio zdrave organe iz tela pokojnika...

    Mene zanima, da li biste zaveštali svoje organe za života, da li biste svojoj porodici savetovali da to učini nakon ne daj Bože vaše smrti ili niste pristalica ove vrste donacije, iz bilo kod razloga? Smatrate li ovo humanim činom najvišeg nivoa, ili vas možda plaši činjenica da vas neko u slučaju bolesti "prerano otpiše" jer ste donator organa... Čula sam zaista mnogo stavova, pa samo navodim primere iz života.

    Dakle?

  2. #2

    Odgovor: Da li biste zaveštali svoje organe?

    Ja u posle smrti u krematorijum i nikom nişta ne dam !
    A ko oe organ neka mi se obrati za zivota
    Ko je za jednu voznjicu

  3. #3

    Odgovor: Da li biste zaveštali svoje organe?

    Ne razmišljam o ovome kao o humanom činu, već svrsishodnom.
    Naime, znam one koji se bore godinama sa životom i sve vreme se nadaju da će naći odgovarajući bubreg za sebe. Znam kroz kakve muke oni prolaze i koliko bi im kvalitet života bio pospešen kada bi uspeli u tom traženju.
    S druge strane, šta neko ima od toga što će mu organ (koji nekog može spasiti ili mu bar ublažiti muke) biti pokopan ili kremiran? Uostalom, čak i da se radi o nekom mom, zar nije lepše živeti u saznanju da je i neki fizički deo nekog meni dragog još uvek živo, da omogućava nekom da diše, da misli, da voli...
    Ipak, suviše je tih tema na crnim hronikama o zloupotrebi nečijeg potpisa. U nekom mom razmišljanju o tom potpisu (i ne samo mom) vrlo dobronamerno sam savetovana da to ne činim jer još uvek niko u ovoj zemlji ne može garantovati za tajnost podataka, a s obzirom na ipak još uvek nedovoljnu starost da mislim o večnim lovištima odustala sam od tog potpisivanja (kad sam se interesovala, postojalo je samo na VMA). Mada i dalje ne znam da li je to samo paranoja kojom se u ovoj zemlji opravdava nespremnost na ovakav čin. Naslušala sam se morbidnih priča o doborovoljnom davanju krvi, a kao dobrovoljni davalac, kao neko ko zna podosta dobrovoljnih davaoca i kao neko kome je neko svoj bio pacijent sa potrebom za transfuzijom, tvrdim da su one stvar fikcije, a ne zbilje. I bar kada je u pitanju dobrovoljno davalaštvo, tvrdim da je to paranoja kojom neko objašnjava zašto neće da da tu kesicu krvi koja nekom može da spasi život.
    ... Ko nije drvo razumeo prvo, pa tek onda sadio, taj nije ništa uradio... I, shvatiće, kad-tad, da ne zna šta je hlad....

  4. #4

    Odgovor: Da li biste zaveštali svoje organe?

    Pa razmišljam o tome...i sa jedne strane bih bez razmišljanja zaveštala svoje organe...sa sa druge nisam sigurna da bi kod nas ti organi otišli u prave "ruke"

  5. #5

    02 Odgovor: Da li biste zaveštali svoje organe?

    Citat Neuhvatljiva_ kaže: Pogledaj poruku
    Pa razmišljam o tome...i sa jedne strane bih bez razmišljanja zaveštala svoje organe...sa sa druge nisam sigurna da bi kod nas ti organi otišli u prave "ruke"

    Zaveštala bih svoje organe... U okruženju je bilo mnogo mladih osoba kojima je bila potrebna transplantacija - sticajem okolnosti, kroz razgovore sa njima - znam kroz šta su prolazili... ali su bili jaki i istrajni - izborili se za sebe i svoju budućnost... budućnost svoje dece na neki način... sada zrače optimizmom - zarazno...

    Nevezano za to da li je osoba mlađa ili starija, i da li će neki moj organ otići u ''prave ruke'' - o tome ne želim da razmišljam - gde god da ode - nekome će da bude od pomoći
    Ako vam deluje da je sve u redu, nešto vam je promaklo.

  6. #6

    Odgovor: Da li biste zaveštali svoje organe?

    Citat Goga kaže: Pogledaj poruku

    Nevezano za to da li je osoba mlađa ili starija, i da li će neki moj organ otići u ''prave ruke'' - o tome ne želim da razmišljam - gde god da ode - nekome će da bude od pomoći
    Upravo tako i da zavestacu sigurno svoje oragne samo kad se skrasim na jednom mestu,barem drzavi
    ''Though nothing can bring back the hour of splendor in the grass, glory in the flower, we will grieve not, rather find strength in what remains behind.''

    William Wordsworth

  7. #7

    Odgovor: Da li biste zaveštali svoje organe?

    svakako bih zaveshtala svoje organe. ako ce to nekome posle mene pomoci,bolje da potpishem i pristanem sama nego da mi povade bez znanja mojih blizhnjih.
    Ili ne pokusavaj, ili dovrsi!

  8. #8

    Odgovor: Da li biste zaveštali svoje organe?

    zaveštao bih možda, al za novčanu nadoknadu naravno... za džabe nema ništa... ali opet ponavljam: možda... nisam baš darežljiv, pogotovo pema strancima
    A friend in need is a friend indeed, but a friend in need isn't a friend you need

  9. #9

    Odgovor: Da li biste zaveštali svoje organe?

    Citat Mare-VV kaže: Pogledaj poruku
    zaveštao bih možda, al za novčanu nadoknadu naravno... za džabe nema ništa... ali opet ponavljam: možda... nisam baš darežljiv, pogotovo pema strancima
    Covece rec je o necijem ljudskom zivotu koji spasavas,ti ionako ides pod zemlju...

    Nemam reci
    ''Though nothing can bring back the hour of splendor in the grass, glory in the flower, we will grieve not, rather find strength in what remains behind.''

    William Wordsworth

  10. #10

    Odgovor: Da li biste zaveštali svoje organe?

    Citat Mare-VV kaže: Pogledaj poruku
    zaveštao bih možda, al za novčanu nadoknadu naravno... za džabe nema ništa... ali opet ponavljam: možda... nisam baš darežljiv, pogotovo pema strancima
    Sta ce ti pare? Karta za put na onaj svet se ne placa. A i cisto sumnjam da primaju mito.

    Ja nisam zavestala organe. Mozda jednog dana.
    Za sada jos nista nisam potpisala. A ako se ne daj Boze desi da "odem" pre vremena, svi u mojoj porodici znaju sta im je ciniti.
    Sve sto je zdravo i moze nekom da pomogne, neka vade.
    Meni ionako vise nece biti potrebno.
    Umro je Ajnštajn, umro je Tesla...a i meni nešto nije dobro

  11. #11

    Odgovor: Da li biste zaveštali svoje organe?

    Naravno da cu dati sve sto se moze iskoristiti da bi drugima bio zivot laksi,meni ionako ne treba ispod zemlje,sto manje nosim sa sobom tim bolje,godinama se ceka za bubreg,pluca,...itd,svi oni zive ukljuceni za jednu masinu...sta ce mi organi?da bi se crvi dobro najeli?ma neka iskorite zivi sve sto mogu od mene..
    No me toques

  12. #12

    Odgovor: Da li biste zaveštali svoje organe?

    Pa, jos ne razmisljam o putovanju, ali ako ostane ista da valja, nek' vade!
    Koji ce mi to tamo, valjda ne traze i tamo zavestanje organa!
    ko tebe , ti njega

  13. #13

    Odgovor: Da li biste zaveštali svoje organe?

    Citat Goga kaže: Pogledaj poruku
    gde god da ode - nekome će da bude od pomoći
    To stoji...i gledano sa te strane bih bez razmišljanja zaveštala svoje organe ( što cu verovatno i uraditi), ali s druge strane uvek mi slika jedna u glavi...Baš ti mladi ljudi čiji život tek treba da počne, koji tek treba da zasnivaju porodicu...čekaju ko zna koliko na tu jednu šansu da nastave dalje...i ne dobiju je...iako sam ja svojim postupkom upravo to želela, jer je neko tamo...svojim novcem...izmenio njegovu sudbinu...

  14. #14

    Odgovor: Da li biste zaveštali svoje organe?

    Definitivno bih zavestala svoje organe, tuzno je gledati kako neki cekaju bubreg godinama i pate se dijalizom, itd....ako mogu nesto uciniti za nekog ko ce dobiti jos jednu sansu posle mog "putovanja", sto da ne?

  15. #15

    Odgovor: Da li biste zaveštali svoje organe?

    Do sad nisam o tome razmisljala a sad
    vrti mi se po glavi hiljadu jedna misao kako bi i sta bi ja.Pošto jos ne razmisljam o odlasku na "onaj svet"nisam sigurna sta bi odgovorila.
    Ali kad bolje razmislim na "onom svetu" mi netreba nista pa cu razmisliti za kasnije vreme i o donacuji organa koji mogu nekome pomoci da nastave sa svojim zivotom ...zdraviji
    sreca je kada pored sebe imas voljene osobe

Strana 1 od 9 123 ... PoslednjaPoslednja

Slične teme

  1. U korist svoje štete
    Autor memento u forumu Psihologija
    Odgovora: 7
    Poslednja poruka: 10.08.2017, 19:54
  2. Da Li Mozemo Birati Svoje Misli ?
    Autor diktatorka u forumu Psihologija
    Odgovora: 24
    Poslednja poruka: 29.07.2017, 22:33
  3. Šta biste uradili kada biste bili svedok prevare?
    Autor Lady S u forumu Ženski kafić
    Odgovora: 131
    Poslednja poruka: 06.02.2015, 17:31
  4. Da li zaista slušate svoje dete?
    Autor makilli u forumu Roditeljski kutak
    Odgovora: 13
    Poslednja poruka: 10.12.2014, 15:15
  5. Odgovora: 0
    Poslednja poruka: 20.10.2006, 22:35

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •