Da li biste zaveštali svoje organe? - Strana 9
Strana 9 od 9 PrvaPrva ... 789
Prikaz rezultata 121 do 129 od ukupno 129
  1. #121

    Odgovor: Da li biste zaveštali svoje organe?

    PACIJENTIMA IZ SUBOTICE I NOVOG SADA PRESAĐENI ORGANI

    Troje ljudi će živeti zahvaljujući mojoj majci
    Autor: Dinka Maksimović | 07.11.2009. - 05:00



    Ne postoje reči kojima bih opisala bol i prazninu koju moja porodica i ja osećamo nakon gubitka osobe koje nam je značila najviše u životu. U svoj toj nesreći, ponosni smo što smo smogli snage da budemo ljudi, da budemo humani i pružimo drugim ljudima šansu da nastave dalje. Zahvaljujući mojoj majci tri čoveka nastaviće svoje živote, a postupili smo tako jer znamo da bi to bila i njena odluka - priča Sandra Sudimac iz Novog Sada, ćerka nedavno preminule Verice Sudimac (57) čiji su članovi porodice odlučili da dozvole doniranje organa.

    Verica Sudimac preminula je prošle nedelje od moždanog udara, a kako su njeni organi sačuvali svoje vitalne funkcije, lekari Kliničkog centra Vojvodine konsultovali su se sa članovima porodice o mogućnosti da doniraju njene organe. Zahvaljujući Sandrinom pristanku, kao i pristanku njene sestre Silvije i oca Milana, tri života su spasena.
    - Neki će reći da je to najteža odluka koju čovek može da donese. Naravno da nismo bili spremni na to, ali kada smo se suočili sa istinom, uvideli smo da postupamo na najbolji mogući način. Sada mogu samo da zamislim sreću tih ljudi koji su saznali da im je pružena nova šansa za život, sreću njihovih majki, očeva, sestara i zaista bih volela da ih jednog dana upoznam i vidim osmehe na njihovim licima. Moja porodica i ja ćemo se priključiti akciji Šansa za novi život i apelujem na sve ljude da ne budu sebični, već da nađu snage i shvate da doniranjem organa čine najplemenitije delo - kaže Sandra.
    Posle odluke porodice Sudimac da donira organe, medicinski tim Kliničkog centra Vojvodine predvođen profesorom dr Zoranom Miloševićem je za nešto više od 15 sati obavio tri transplantacije. Novosađanin od 55 godina dobio je novu jetru, a njegov sugrađanin i jedan Subotičanin od 58 godina bubrege.
    - Zahvalni smo porodici Sudimac koja je u trenutku kada gubi svog člana porodice pristala na jedan tako plemenit gest. Pacijenti kojima su presađeni organi se osećaju dobro i nadamo se da će tako i ostati. Bitno je da se kod ljudi stvori svest o potrebi doniranja organa, jer bez toga nema ni spasavanja života. Upravo zbog toga Klinički centar Vojvodine pokrenuo je Donorsku mrežu Vojvodine, čiji je slogan Šansa za novi život - rekao je prof. dr Zoran Milošević na juče održanom Međunarodnom simpozijumu hirurga u Novom Sadu u okviru kojeg je održan drugi sastanak koordinatora Donorske mreže Vojvodine.
    Mada doniranje organa u Srbiji više nije tabu, ipak, odluke o doniranju organa su još uvek retke.
    - U Donorskom centru Vojvodine kartice je do sada potpisalo više od 4.200 Vojvođana, ali nismo ni blizu željenim rezultatima. Kada pogledamo brojke, od milion građana, kod nas je tek 1,5 njih spremno da zavešta organe, dok u Španiji taj broj iznosi čak 35.
    Dobili smo i podršku ministra zdravlja Tomice Milosavljevića i daćemo sve od sebe da ovu akciju proširimo na celu državu - kaže dr Milošević.
    Od kada je otvoren Centar za transplantaciju u Novom Sadu, transplantirano je pet jetri i 22 bubrega. U Vojvodini na transplantaciju bubrega trenutno čeka više od 200 ljudi, a desetak osoba čeka novu jetru.

    Radinka iz Vrbasa: Lično bih se zahvalila
    Prva transplantacija jetre u Vojvodini uspešno je izvedena u Kliničkom centru Vojvodine u junu 2008. godine. Radinka Rudić (53) iz Vrbasa tada je nastavila sa svojim životom.
    - Zahvaljujući roditeljima mladića stradalog u saobraćajnoj nesreći moj život je spasen. Presađena mi je jetra i posle duge bolesti uspela sam da se vrtim u normalan život. Mogu samo beskrajno da zahvalim tim ljudima koji su učinili tako dobro delo i omogućili mi da živim. Mada znam da to etika zabranjuje, volela bih da ih upoznam i lično im se zahvalim - priča Radinka Rudić.

    Slađana iz Srbobrana: Moj drugi početak
    Slađana Doroslovački iz Srbobrana jedna je onih koji su imali sreće da dođu na red za presađivanje bubrega.
    - U decembru prošle godine, nakon duge hronične bolesti bubrega, imala sam sreće da mi odgovara organ jednog donora. Sada sam dobro, a osećaj da ponovo živim normalno ne može se opisati - kaže Slađana.


    Blic



  2. #122

    03 Odgovor: Da li biste zaveštali svoje organe?

    Da, zavestao bih Svoje organe. Razlog je, zasto da se nekome ne produzi zivot... Ja sam dobrovoljni davaoc krvi od svoje 18. godine, jer mojih 5 minuta nekome znaci zivot.
    A da, samo jednu stvar ne mogu dati... A To je srce koje je osvojila Moja devojcica!
    Ovo je sala jer i ona ima misli da i posle nas ima dosata zivota koji treba da zive...
    No, da skratim - DA,DA,DA...!!!

  3. #123

    Odgovor: Da li biste zaveštali svoje organe?

    Verovatno cu kompletno telo pokloniti medicini.
    Gospodine, vase dete se plazi na mene!

  4. #124

    Re: Da li biste zaveštali svoje organe?

    Citat Lady S kaže: Pogledaj poruku
    Pre izvesnog vremena momku moje prijateljice je umro otac (od srčanog udara). Kada smo posle nekog vremena nas dve razgovarale o tome, ona mi je pomenula da se navodno nešto sumnjivo izdešavalo sa telom nakon što su ustanovili smrt, da ih niko nije pitao da li bi eventualno pristali da doniraju organe pokojnika, ali da oni ipak sumnjaju da je to svejedno učinjeno. Da ne zalazim dalje u tu priču, šuplja je sa svih strana i uopšte nije logična, ali ono što je meni bilo interesantno je ton kojim je ona meni to ispričala, kao i stav njegove porodice koja je bila užasnuta samom idejom da je neko izvadio zdrave organe iz tela pokojnika...

    Mene zanima, da li biste zaveštali svoje organe za života, da li biste svojoj porodici savetovali da to učini nakon ne daj Bože vaše smrti ili niste pristalica ove vrste donacije, iz bilo kod razloga? Smatrate li ovo humanim činom najvišeg nivoa, ili vas možda plaši činjenica da vas neko u slučaju bolesti "prerano otpiše" jer ste donator organa... Čula sam zaista mnogo stavova, pa samo navodim primere iz života.

    Dakle?
    Vrlo rado bih dala sve svoje organe koje mogu nekome da pomognu. Ako ja već nemam život, zašto da drugima ne omogućim da ga imaju. Nije lepo biti sebičan pogotovo ne za ono za šta nismo ni kopali ni stvarali.

    Da, mislim da je to vrlo humano, i svako ko ima člana porodice kome je potreban davalac organa, zna koja je to sreća kada se on/ona nadje. Zar to nije lepo kada znamo da ćemo nekome omogućiti život. Velika je to stvar dragi moji.

  5. #125

    Odgovor: Re: Da li biste zaveštali svoje organe?

    Bih..ali nisam sigurna da mi se svidja ova ideja sa zakonom.

  6. #126

    Odgovor: Re: Da li biste zaveštali svoje organe?

    Mislim da je zakon korektan, ranije ako si hteo zavestati organe, morao si sa sobom nositi papiric sa izjavom o tome. Sada ako ne zelis zavestati svoje organe, moras nositi sa sobom papiric da to ne zelis. Slicna prakse je vec u mnogim zemljama sveta i time su verovatno spaseni zivoti.
    Gospodine, vase dete se plazi na mene!

  7. #127

    Odgovor: Re: Da li biste zaveštali svoje organe?

    Ne. Niti bih dozvolila da se uzimaju organi od bilo kog člana moje porodice. Razlog? Zato što se uzimaju sa žive osobe. Današnja medicina tvrdi da su te osobe "tehnički" mrtve ali ne znamo šta će budućnost reći o tome. U stvari, nemam poverenja ni prema dostignućima medicine a ni prema načinu na koji se ti organi "dodeljuju". Možda deluje nehumano, ali preporučujem humanistima da nađu neki drugi način da obezbede potrebne organe.

  8. #128

    Odgovor: Re: Da li biste zaveštali svoje organe?

    Citat Sremičica kaže: Pogledaj poruku
    Zato što se uzimaju sa žive osobe.
    ajde


    Tako je Sremicice, nek' si im rekla, jeb'o ih patak.
    Umro je Ajnštajn, umro je Tesla...a i meni nešto nije dobro

  9. #129

    Odgovor: Da li biste zaveštali svoje organe?

    Već zaveštao...

Strana 9 od 9 PrvaPrva ... 789

Slične teme

  1. U korist svoje štete
    Autor memento u forumu Psihologija
    Odgovora: 7
    Poslednja poruka: 10.08.2017, 19:54
  2. Da Li Mozemo Birati Svoje Misli ?
    Autor diktatorka u forumu Psihologija
    Odgovora: 24
    Poslednja poruka: 29.07.2017, 22:33
  3. Šta biste uradili kada biste bili svedok prevare?
    Autor Lady S u forumu Ženski kafić
    Odgovora: 131
    Poslednja poruka: 06.02.2015, 17:31
  4. Da li zaista slušate svoje dete?
    Autor makilli u forumu Roditeljski kutak
    Odgovora: 13
    Poslednja poruka: 10.12.2014, 15:15
  5. Odgovora: 0
    Poslednja poruka: 20.10.2006, 22:35

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •