New York, New York
Prikaz rezultata 1 do 14 od ukupno 14
  1. #1

    New York, New York

    naishla sam na jedan simpa tekst na netu, pa evo da ga podjelim s vama

    Njujork za početnike

    Čak i prekookeanski letovi nisu strašni kada se putuje u Njujork. Ako imate sreće da u grad sletite noću, samo ćete odjednom, u mrklom mraku, ispod sebe ugledati nepregledna svetla velegrada: Njujork vam želi dobrodošlicu! Najveće uzbuđenje osetite kada prvi put kročite na Manhattan. Već iz daljine nazire se šuma oblakodera. Čin stignete, pogledajte oko sebe: svuda oko vas haotično se kreće reka ljudi najrazličitijih nacija, rasa i kultura. Upravo ste stigli u centar sveta!

    Piše Danica Radeka



    Diznilend za odrasle

    Manhattan je, povrh svega, harizmatičan. Kao da je neko odlučio da sve opuštene, urbane i progresivne ljude ove planete bezbedno izdvoji na jedno mesto. To je grad u kome se i kao stranac udobno osećate. Da budem preciznija, ne osećate se kao stranac. I upravo se po tome ovo mesto izdvaja od ostatka sveta. Koliko god tamo boravili, nemojte da se štedite. Šetajte, istražujte, uživajte... budite bahati – u svakom novom kvartu čeka vas univerzum za sebe. Otkrijte njujorške parkove, restorane i kafiće, prošetajte Wall Street-om, preprešačite The Brooklyn Bridge. Nikako nemojte zaobići Tribeca-u i Greenwich Village. Obiđite Manhattan s vode, svratite u sve muzeje u koje možete, čitajte The New York Times i Time Out, posetite sve umetničke događaje. Posmatrajte ljude u metrou, pričajte s policajcima na ulici, probajte bagels i halal food, naručite apple martini i priuštite sebi barem jedan skup ručak. Budite i vi deo tog ogromnog Diznilenda za odrasle!

    Idealno bi zapravo bilo da ceo grad prvo obiđete helikopterom. To je jedini način da sagledate sve njujorške krovove i vertikale. Svaki neboder, iz kojeg god ugla ga posmatrali, kada god na njega nabasali, učiniće da vam zastane dah. U nedostatku helikoptera, popnite se na Empire State Building. Veličanstven pogled obuhvata sva arhitektonska remek-dela koja pamtite sa razglednica, uključujući i The Chrysler Building, za mene lično, simbol Manhattan-a. Tokom sunčanih dana, kada pogledate nadole, pred vama će se pružiti impresivna senka zgrade. Daleko dole, na ulici, guraju se žuta taksi vozila. Na mestu gde su nekada bile Kule bliznakinje, „blinkću” dva svetla, a daleko na horizontu nazire se Kip Slobode.



    Svaki dobar domaćin posavetovaće vas da Njujork posetite kad je lepo vreme, u maju ili u septembru. Tada ćete moći u njemu da uživate punim plućima. Jedan od najlepših doživljaja koje možete sebi da priuštite jeste ulazak u grad pešice, preko Bruklinskog mosta. Dok budete prelazili reku, zastanite na trenutak i uživajte u pogledu – s ovog mesta vidi se najlepša panorama Manhattan-a.

    Njujork, Njujork

    Šetajući njujorškim avenijama i ulicama, ne možete a da ne primetite koliko je u ovom gradu sve kreativno i kompaktno. U masi prizora koji vam svakog trenutka mame pogled, samo iskrsne neki detalj po kome ćete pamtiti Njujork: elegantne brownstone stepenice na Upper West Side-u, tenement zgrade u Soho-u ili kaldrma u centru Tribeca-e. Obična stanica metroa može da bude pravi doživljaj: svaka je rađena u drugačijem stilu – mozaici, skulpture, instalacije, inspirisane su delom grada u kom se nalazite. Tako ćete na stanici ispod Prirodnjačkog muzeja najpre ugledati velikog dinosaurusa ili mozaik sa podvodnim svetom. Dizajn je upravo ovde dobio svoj puni smisao: čak i najtrivijalnije stvari, poput vatrogasnih kola, poštanskih sandučića ili telefonskih govornica, mogu se posmatrati kao umetnička dela.

    Njujorčani su opušteni, gostoljubivi i drže do stila. Uglavnom se kreću podalje od Times Square-a, koji je, po pravilu, preplavljen turistima. Lower Manhattan je biznis zona prepuna japija, čija koncentracija naglo raste kako grabite ka Wall Street-u. NoHo je alternativni deo za mladalačke eksperimente svih vrsta, a Little Italy i China Town veliki vašar na otvorenom. U slobodno vreme, svi vole da se opuštaju u Central Park-u, a tokom pauze za ručak njujorčane ćete naći u Bryant Park-u, na 42. ulici, kako leže na travnjaku, posmatraju nebo, dremaju ili se boćaju uz neko meze. Svako veče se izlazi u downtown. Najbolje je da izbor kafića pravite prema trenutnom raspoloženju. Preporučujemo isključivo stylish mesta kao što su 'inoteca, Pastis i La Goulue. Iskoristite i ostale blagodeti Njujorka, odslušajte neki dobar koncert, svratite na brodvejsku predstavu ili pogledajte neku novu izložbu.



    Zvučaće kao kliše, ali neka vas ne mrzi da detaljno pregledate najpoznatije muzeje. Čak i oni koji su u školi imali „nategnutu dvojku” iz istorije umetnosti, znaju da se upravo ovde nalazi najveći broj svetski poznatih umetničkih dela. Apsolutni imperativi su Metropolitan Museum of Art i Museum of Modern Art, poznata MoMA. Budite pametni i počnite od delova koji vas najviše zanimaju jer samo tako nećete biti očajni kad shvatite da ni mesec dana ne bi bilo dovoljno da vidite sve što vas zanima. U Metu je jedan od najupečatljivijih delova posvećen egipatskoj umetnosti. Pored originalnih statua, sarkofaga, sfingi, njegova kolekcija obuhvata i jedan čitav hram i nadgrobni spomenik, poklon Egipta gradu Njujorku. Deo posvećen modernoj umetnosti u oba muzeja je briljantan. U muzeju MoMane propustite dela Vorhola i Lihtenštajna.

    The only real city - city Koliko god to bilo smešno priznati, najbolji osećaj vezan za Manhattan je ipak to što ste svesni da ste odjednom smešteni u centar svih svetskih dešavanja. Tu se donose bitne odluke, odatle se diktiraju svetski trendovi. Tu su snimljeni veliki filmovi, napisane značajne knjige, svirani legendarni koncerti. To je definicija metropole. Najbolje što vam planeta Zemlja trenutno nudi.

    Zato, neka vam bude jasno da, ako držite do sebe, morate da kad-tad odete tamo. Nezavisno od ličnih afiniteta, Njujork nikada ne može da vam dosadi. Takođe, on ne zna za godine – kad god ga prvi put posetili, znajte da nije kasno. To je grad koji inspiriše i osvaja svojom energijom, raj za sva vaša čula. Neko je jednom to lepo opisao: No matter from which angle New York hits your eyes – they will ask for more...

    Pomoć prijatelja...

    · U Njujorku treba praktično da se obuvate.

    · Jedna od najpoznatijih njujorških ulica, Houston, čita se „Hauston”, nikako „Hjuston”.

    · U Njujorku se i domaćini pre voze metroom nego autobusom ili kolima.

    · Barem jednom se provozajte yellow cabom i ne zaboravite napojnicu.

    · U Istočni Harlem idite samo ako volite da rizikujete.

    · Ako imate fobiju od pacova, Njujork nije mesto za vas.

    · Koštala 5 ili 105 dolara, hrana na Menhetnu je uvek odlična.

    · Nju Džersi nije kul mesto za izlaske.

    · Bruklin jeste. Opustite se, u Njujorku niko nije napet...
    moomoo meee jooouu

  2. #2

    Odgovor: New York, New York

    Davaj i ti neki praktični savet iz prve ruke.
    Možda se nekome od nas jednom posreći pa zalutamo do New Yorka

  3. #3

    Odgovor: New York, New York

    Idem za 10 dana, na odmor !!!!!!!!!!!!!!
    ...posle 5 godina...sigurno se izgradio ...
    ...baš polaze galije...
    ...do vina i maslina...
    ...ajmo malo na jug Italije...
    ...zatvori oči...

  4. #4

    Odgovor: New York, New York

    Citat Lady S kaže: Pogledaj poruku
    Možda se nekome od nas jednom posreći pa zalutamo do New Yorka
    pa kad zalutate na ovo ostrvce, necu da vam dajem savete, bicu vam lichni turistichki vodich breee


    Citat remorker-bgd kaže: Pogledaj poruku
    sigurno se izgradio ...

    ma nije, chini ti se
    moomoo meee jooouu

  5. #5

    Odgovor: New York, New York

    Citat yige_gui kaže: Pogledaj poruku
    pa kad zalutate na ovo ostrvce, necu da vam dajem savete, bicu vam lichni turistichki vodich breee
    Vodic je bio EXTRA !!! Preporucujem Samo nek mi neko kaze da nije organizovana , pa cu ga .

    Ako nekome zatreba paparazzi, obratite se doticnoj...
    "Ability is what you're capable of doing. Motivation determines what you do. Attitude determines how well you do it." Lou Holts

  6. #6

    Odgovor: New York, New York

    Vodic je...pa onako..

    samo stvarno ne ispusta fotoaparat iz ruke...a na kraju te fotke ni ne posalje...

    ...ali ok, razumem da mora da uci, pa verovatno zbog toga nema vremena...
    ...baš polaze galije...
    ...do vina i maslina...
    ...ajmo malo na jug Italije...
    ...zatvori oči...

  7. #7

    Odgovor: New York, New York

    Treba mi jedna informacija

    Prijateljica putuje za desetak dana u USA i sleće u New York, odakle će busom u neki tamo grad, ne znam tačno koji. Interesuje je koliko je bezbedno noćno putovanje, obzirom da nosi vredan prtljag sa sobom... Na primer, da se ne bi desilo da neko izađe na nekoj stanici i pokupi njen prtljag, ili slično. Kako je to uređeno?

    Ako može informacija iz prve ruke, bila bih vam neizmerno zahvalna

  8. #8

    Odgovor: New York, New York

    pa pretpostavljam da slece na internacionalni aerodrom JFK ili Newark.. nisi mi napisala da li hvata bus za taj drugi grad direktno sa aerodroma ili prvo dolazi u grad pa presjeda u gradu na taj drugi bus?

    opcija A) ako ima direktno bus sa aerodroma onda nema nikakvog problema

    opcija 2) ako dolazi prvo u grad onda ima sledece opcije:

    a) uzeti zhuti taxi (ni pod kojim sluchajem ono shto ovde zovu "crna limuzina" jer oni cepaju boli glava pitajte Irki ) taxi do menhetena (pretpostavljam da taj bus vozi sa 42. ili 34. ulice) dodje cca 5o-6o$ sa sve tipom i cestarinom

    D) u koliko su pare problem, ima shuttle bus, mali kombi koji prvo skupi ljude po aerodromu pa ih razvozi po gradu, a voze i direktno do 42./34. i dodje nekih 19$ ako se ne varam

    4) podzemna (ovo vredi samo u koliko slece na JFK) uzima plavu liniju A ili C do 42./34. vozi se cca 3o-45 minuta, a koshta 5$ za airbus do podzemne i 2$ za podzemnu.. mada, ako ima dosta prtljage, pogotovo vredne, ne bi preporuchila ovu opciju

    e) i poslednja opcija je obichni bus, koji ne dodje mnogo, ali ne znam koliko tachno, mozhda 1o-15$ i takodjer vozi direktno na 42./34.

    od svih opcija sve su relativno bezazlene u bilo koje doba dana ili noci da dolazi.. kazhem jedino podzemna nocu nije bash preporuchljiva za one koji ochigledno sa milion torbi i kofera stizhu sa aerodroma


    u koliko bude trebalo da se organizuje neki prevoz, samo javite


    ako imate josh kakvih pitanja, vichite
    moomoo meee jooouu

  9. #9
    Fala vi

    Ovo je baš bilo detaljno. Preneću, pa ako treba još neka informacija, ja ću se javim

    Citat yige_gui kaže: Pogledaj poruku
    pa pretpostavljam da slece na internacionalni aerodrom JFK ili Newark.. nisi mi napisala da li hvata bus za taj drugi grad direktno sa aerodroma ili prvo dolazi u grad pa presjeda u gradu na taj drugi bus?
    To ni ja ne znam, zaboravila da pitam

  10. #10

    Odgovor: New York, New York

    Jesen 2oo7. stizhe na velika sharena vrata

    ove jeseni/zime Malo Ostrvce ce uljepshavati veseli i shareni taksiji.. privremeni projekat nazvan "Bashta u tranzitu" proslavice 100. godishnjicu od kad je prvi taxi pocheo da vozi po ostrvu.. ove jeseni ce deca ocrtati hiljade zhutih taxija sharenim cvetovima.. vlasnici taxija nisu obavezni da oslikaju svoja kola, ali mnogi ce to da urade s obzirom da ce to na ovaj ili onaj nachin privuci mnoge turiste

    sluzhbeno "taxi prolece" ce trajati 16 nedelja, od septembra do decembra 2007.
    ovo je slichan projekat kao shto su bile oslikane krave i jabuke samo je ovo josh zanimljivije s obzirom da je u pitanju pokretni objekat..


    mene odushevilo kad sam danas videla ujaaaaa, bice ovo vesela zima

    par danashnjih slichki

    Ime: 365 012.jpg Pregleda: 58 Veličina: 65.3 KB

    Ime: 365 015.jpg Pregleda: 62 Veličina: 94.2 KB

    Ime: 365 149.jpg Pregleda: 58 Veličina: 74.7 KB
    Poruku je izmenio yige_gui, 31.01.2015 u 02:12
    moomoo meee jooouu

  11. #11

    Odgovor: New York, New York

    Ovo je odlicno , ko god da ga je sastavljao. NY ne preterano lep, ali definitivno najbrzi grad u kome sam bio.

  12. #12

    Odgovor: New York, New York

    posle sharenih taxija, i narandzastih "vrata" u Central Parku, ovo leto stigla je josh jedna nebuloza ostrvo je dobilo i dugo "isshekivane" vodopade

    Ime: 365 1509.jpg Pregleda: 65 Veličina: 56.5 KB

    Ime: 365 1511.jpg Pregleda: 62 Veličina: 59.9 KB
    (ovdje se vidi ispod pilona drugog mosta)

    ne znam za vas, ali ja ne vidim apsolutnog smisla u ovome no dodushe, ovde svashta prolazi kao "art"


    vishe o tome mozhete da prochitate ovde
    Priložene slike Priložene slike  
    Poruku je izmenio yige_gui, 31.01.2015 u 02:19
    moomoo meee jooouu

  13. #13

    Odgovor: New York, New York

    "....svet kakav zelimo,treba izgraditi u sebi...."

  14. #14

    Odgovor: New York, New York

    Bila tamo. Prelijep grad. Istina, sav ide u visinu ali grad ima onaj čar, ritam života, ima ono nešto.

    Ono što me oduševilo su njegove vodoravno-okomite ulice.

    Pa Central park..

    Joj, davno je bilo kada sam bila tamo. Čak davne 1999 godine.
    Prestani razmišljati o svojim granicama..
    Počni otkrivati svoje mogućnosti.

Slične teme

  1. Autobusom od Londona do Sidneja ili New York-a..
    Autor yige_gui u forumu Turizam i putovanja
    Odgovora: 2
    Poslednja poruka: 07.08.2008, 01:33

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •