Centralna grejanja i gasne instalacije....
Prikaz rezultata 1 do 15 od ukupno 17

Hybrid View

Prethodna poruka Prethodna poruka   Sledeća poruka Sledeća poruka
  1. #1

    Centralna grejanja i gasne instalacije....

    Centralna grejanja su kod nas u Vojvodini uglavnom vezana za grejanje preko toplane ili za grejanje na gasne uređaje....donošenjem Zakona o planiranju i izgradnji 2003. godine, u mnogome su se pooštili kriterijumi koji određuju kako se ove instalacije izvode, i uvođenje "reda" dovelo je do komplikovane procedure koja je potrebna da bi uveli gasni priključak u vaš objekat....

    Ukoliko imate neki problem, ili vas zanima kakvi su propisi za uvođenje gasa u Vašu kuću (ili stan), pokušaću da odgovorim na sva Vaša pitanja...kod nas u Vojvodini, skoro svaka opština i distributer imaju različit postupak i traže različite uslove koje treba da ispunite...

    Ukoliko već imate gas od ranije, a zanima Vas da li postoji neka opasnost od njega, i šta bi eventualno trebali da promenite ako vam je instalacija stara, takođe ću se potruditi da na sve odgovorim...kao i na probleme vezane za vaše gasne aparate...

  2. #2

    Odgovor: Centralna grejanja i gasne instalacije....

    U pravo vreme.....

    Ove godine planiram da uvedem gas, i centralno u kucu (selo)..zivim blizu Zrenjanina,..za gas za sada nisam pokusavao nista da saznam, a za centralno sam razmisljao o jednocevnom sistemu i kombinovani kotao cvrsto gorivo/gas?
    Kuca je oko 100m2 sa 3 sobe i kupatilom u centralnom delu kuce+predsoblje

    Zanima me tvoje misljenje o ovoj kombinaciji.

    P.S. ideja ti je super, mozda mogu i ja da pripomognem oko elektrike, elektronike, automatike i jos kojecega...u zavisnosti od interesovanja.
    Ako ne mogu da pomognem, necu da odmognem

  3. #3

    Odgovor: Centralna grejanja i gasne instalacije....

    ...hm...prvo mi moraš reći da li je objekat još u fazi izgradnje ili je gotov, jer jednocevni sistem je apsurdno izvoditi ako nemaš mogućnosti da cevi provučeš kroz košuljicu poda...

    ...a što se tiče kombinacije koju si zamišljao, takođe mi moraš reći da li planiraš da ti čvrsto gorivo bude alternativa gasu ili obrnuto?....

  4. #4

    Odgovor: Centralna grejanja i gasne instalacije....

    Pa mislio sam o kombinaciji radijatori jednocevno, zasto ispod kosuljice poda?
    Mada i podno grejanje nije losa ideja....ako sam te dobro shvatio?

    Znaci kuca je gotova (vec dosta godina..) i sa obzirom na nase uslove (mislim privatno) trebalo bi da je cvrsto gorivo alternativa gasu, ali ko zna....
    Ako ne mogu da pomognem, necu da odmognem

  5. #5

    Odgovor: Centralna grejanja i gasne instalacije....

    ...zato što nema smisla izvoditi jednocevni sistem ukoliko ne ide kroz pod, jer svejedno moraš voditi dve cevi (polaz i povrat), a zbog samog načina rada jednocevnog sistema, gde se temperatura vode smanjuje u svakom sledećem radijatoru u jednom krugu, samo se gubi na radijatorima, jer moraju biti veći nego u dvocevnom sistemu, a dve cevi svejedno vodiš vidno.....
    ...druga stvar je ako hoćeš podno grejanje, ali tu moraš računati da ti treba bar 7 cm da izdigneš pod (ukoliko je uradjena već izolacija u podu), i trebalo bi onda da ideš na rešenje poda u keramici ili mermeru, jer svim ostalim materijalima (parket i sl.) gubiš na energiji jer nisu dobri prenosioci toplote....
    ...lepo rešenje je uraditi kombinaciju podnog i radijatorskog u prostorijama koje inače imaju pločice, kuhinja i kupatilo, jer dobijaš osećaj "toplog poda" kad recimo bos staneš izlazeći iz kade ili sl....

    ...što se tiče čvrstog goriva kao alternitive, ja lično nisam za to, jer iziskuje dosta dodatnih ulaganja, lično, kad bih sad sebi radio, razmislio bih o eventualnoj alternativi na struju (manji i jeftiniji kotlovi, ne treba ti spremište za ugalj ili drva...) a (ne daj bože) da ponovo dođemo u situaciju da nemamo ni jednog ni drugog energenta, i čvrsto gorivo ti nije neizvodivo u toj situaciji, ali moraš biti spreman da ti treba i napajanje za cirkulacionu pumpu, tako da u situaciji u kojoj smo bili pre izvesnog broja godina ništa ne rešava problem 100 %, a sada ćeš bezveze ukrkati pare i zauzeti prostor u nešto što možda nikad nećeš upotrebiti....ponavljam da uvek u slučaju nužde možeš doraditi kotlarnicu, u zavisnosti od potrebe...
    ...posebno što ovako samo sa gasom recimo, kombinovani fasadni kotao na gas možeš staviti u kući, (ostava, kuhinja ili kupatilo) i da imaš i protočnu sanitarnu vodu, i ne treba ti kotlarnica, dimnjak i sl....

  6. #6

    Odgovor: Centralna grejanja i gasne instalacije....

    Hvala na ponudi Kal_El.... jel imas sobu viska?....

    Lave, Hvala ti puno na info, nadam se da nisam dosadan (ma neeee.....) ali evo ovako, da jos malo pojasnim situaciju. ..

    Raspored prostorija u kuci je takav da mogu da izvedem jednocevni sistem u vidu prstena, ako razumes na sta mislim, znaci putanja instalacije bi bila ovakva: Kotao, kuhinja/dnevna soba, malo predsoblje, soba1, soba2, i povratak preko kupatila i sobice 3 (moj radni prostor) tako da se to savrseno uklapa i po pitanju temperatura....od vise ka nizim.

    Sto se tice posebnih gasnih peci, to ne dolazi u obzir.Od te ideje sam odustao odavno. Mesto za kotlarnicu nije problem, ni sto se tice cirkulacione pumpe i automatike..(ja pravim pretvarace za cirkul. pumpe i automatiku, tako da nestanak struje nije problem) a posto sam u kuci sa velikom bastom, uvek ima i granja i drvenog otpada za lozenje.

    E sada ako sam ja dobro skontao ( ) ti se bavis time, pa i jedno pitanjce dodatno: da li imas makar okvirne podatke o potrosnji plina, ili struje, za grejanje oko 80m2 mesecno..., kao i pribl. cena svega toga (kotao, oko 6 radijatora, instalacija...)
    Ako ne mogu da pomognem, necu da odmognem

  7. #7

    O čemu se tu radi?

    Na pokretanje ove teme inicirala me danasnja kontrola kucne plinske instalacije od strane ovlascenog lica gasnog distributera opstine Vrsac. Naime ovlasceno lice je kontrolisalo postojecu plinsku instalaciju od ulaznog sata za merenje protoka do krajnjeg potrosaca odnosno sporeta, plinske peci i bojlera, kao i stanje dimnjaka,tj. njegova propusnost i dali ugradjene slavine na cevima odgovaraju odredjenim standardima.
    Sve ovo je lepo i korisno, sto se od strane distributera iskazuje briga za krajnjeg korisnika i njegovu okolinu, jer u slucaju nezgode mogu stradati i nekorisnici gasa.
    Medjutim nije ovo to sto me je poteralo za ovom temom. ono sto me interesuje, a nije mi ovlasceno lice moglo dgovoriti, je sledece:
    - zbog cega plinske peci moraju da imaju odvod sagorelih gasova kroz cevi (cunkove) a u isto vreme plinski sporet ih nema, a mnogo vise se koristi od peci
    - drugo pitanje nije vezano za neki odredjeni problem vec je vise informativno i sluzi za uporedjenje, naime cena kubnog metra plina u Vrscu ukupno sa pdv-om je 30 dinara, zanimljivo bi bilo uporediti cene sa drugim gradovima.

  8. #8

    Odgovor: O cemu se tu radi

    pretpostavljam da je jedan od razloga to sto za centralno treba vise gasa i ako se nesto pokvari gas odlazi napolje , a drugo da plin mnogo vlazi stan ili kucu, pa da ima odvod sagorelog plina . sporet se ne koristi ceo dan a i pored njega si skoro stalno . za cenu cu pitati komsiju pa ces uporediti ovu suboticku i tu kod tebe.

  9. #9

    Odgovor: O čemu se tu radi?

    Citat gagan kaže: Pogledaj poruku
    - zbog cega plinske peci moraju da imaju odvod sagorelih gasova kroz cevi (cunkove) a u isto vreme plinski sporet ih nema, a mnogo vise se koristi od peci
    - drugo pitanje nije vezano za neki odredjeni problem vec je vise informativno i sluzi za uporedjenje, naime cena kubnog metra plina u Vrscu ukupno sa pdv-om je 30 dinara, zanimljivo bi bilo uporediti cene sa drugim gradovima.
    ...kao prvo, pećka ima mnogo veći gorionik nego šporet...i samim tim stvara mnogo više izduvnih gasova (koliku bi površinu mogao zagrejti sa jednim šporetom?)...a postoje i šporeti sa priključkom na dimnjak (oni koji imaju rernu na gas)....
    ....zato se potrošači kod gasa grubo dele na tri vrste...tip A, gde spadaju potrošači koji nemaju odvod na dimnjak ili fasadu, tip B, koji imaju odvod na dimnjak, i tip C, koji imaju odvod na fasadu...
    ...potrošači tipa A i B kod gorenja troše kiseonik iz prostorije i zato ne smeju biti u prostorijama koje nemaju spoljni prozor i koje su manje zapremine od 10 m3, dok kod kotlova za centralno grejanje moraju biti u prostoriji koja ima urađenu ventilaciju sa cevima koje dovode svež vazduh u donju zonu prostorije i odvode vazduh iz gornje zone prostorije....potrošači tipa C, mogu stajati bukvalno i u ormanu jer kroz fasadnu cev i dobijaju vazduh za sagorevanje spolja i izbacuju izduvne gasove napolje....
    ...što se cene gasa u NS tiče, mislim da je nešto niža, ali je gas dosta loše kalorične vrednosti u zadnje vreme...

  10. #10

    Odgovor: Centralna grejanja i gasne instalacije....

    Imam jednocevni sistem grejanja.Grejem se na soju i pec je velicine 40 kw.Nisam zadovoljan, jer pec stalno kljuca.Sistem je otvoren,posuda je na tavanu.Na koji vod treba da je prikljucena,ima li to veze sa tim?Moze li shema?Stalno mi se pojavljuje vazduh u sistemu.ZASTO?

  11. #11

    Odgovor: Centralna grejanja i gasne instalacije....

    Imamo strucnjaka za gas, kewl

    Pitanja:
    - Postoji li vise vrsta (po snazi) gorionika za kucno grejanje... ?
    - Koji brendovi ovih pecki postoje kod nas, i koje su najkvalitetnije?
    - ...i gde mogu da se kupe ?
    - moze li preporuka nekih firmi (ili samostalnih majstora) koji se bave
    kucnim gasnim instalacijama i peckama ?

    Hvala!
    Eto, sad ce dobiti kompleks...

  12. #12

    Odgovor: Centralna grejanja i gasne instalacije....

    posto se bavim ugradnjom centralnih grejanja,voljan sam da pomognem savetom ako je to nekom potrebno.
    nemam neko iskustvo sa gasnim instalacijama i velikim zgradama(soliterima) ali sam uradio mnogo grejanja u kucama.najveci deo je bio sa kotlovima na chvrsti ogrev, tako da poznajem i dosta vrsta peci i proizvodjaca.

Tagovi za ovu temu

Vaš status

  • Ne možete pokrenuti novu temu.
  • Ne možete poslati odgovor.
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoje poruke
  •